1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа за лица под 18 години

Дискусија во 'Барање работа' започната од morkov4eto, 29 мај 2011.

  1. U666

    U666 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    12
    Отвори тема нудам работа
    Мислам имаше за во сендвичара во Аеродром последните постови
     
    На babygirly му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Кристијан1

    Кристијан1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Имам 16 години и барам работа било каква, предлози? И дали има шанси некаде да работам летото со 16 години?
     
  3. Aleksandar441

    Aleksandar441 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    Да, само треба да шетниш да распрашаш дали имаат потреба од работници. Она каде можиш да се вработи е кафич, макдоналс, пицерии и слично како келнер или пак да миеш паjнци. Исто така мислам дека можиш да се вработиш негде в бутик за продавачка но не сум сиг
     
  4. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Како шанкер, или кенлер по кафичите....а во бутик мислам не, заради тоа што мора да те пријават како вработен, а ако си редовен ученик не знам точно како би можело. Исто и во карго можеш, барем колку што имам видено во карго експрес во мојот град, само што мора да креваш помали тежини...исто некаде можеш да се вработиш во перални за автомобили...исто пример, можи е вака смешно, можеш и млм продажба да правиш, или некоја вештина да користиш, пример, подучување на помлади ученици и слично
     
  5. Aleksandar441

    Aleksandar441 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    Ам... вакво прашање ако сакам легално да работам а некако што се вели на црно како се одвиваат тие работи? Ако можи некој да ми објасни почекорно
     
  6. Aleksandar441

    Aleksandar441 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    И каде најчесто агенцијата за врабитување вработува малолетник?
     
  7. SoftCandy

    SoftCandy Нов член

    Се зачлени на:
    30 април 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки! јас сум нова на форумов и случајно ми излезе линков за дискусија за работа на малолетниците па сакав и јас да прашам бидејки имам 16 години и јас сакам сега за преку лето да работам ама бидејки не сум полнолетна незнам колку е ова можно во Македонија па сакам да се консултирам со вас за да ми кажете дали е тоа можно и ако е каде би било убаво да започнам ?



    Фала однапред :)
     
    На мацка64 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. мацка64

    мацка64 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Можеш, секако, во кафич, во слаткара, во некое фото студио, во бутик, во маркети или помали продавници, во пицерија, само нема да бидеш осигурана и ке одиш во смени, ке си се договараш со останатите, воглавно сите така работиме.
    Можиш и нокти да правиш, да си купиш опрема, и да правиш дома, ке си се рекламираш сама на фб, инста..
     
    На Sweetlove_0312 и SoftCandy им се допаѓа ова.
  9. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.571
    Допаѓања:
    12.748
    Пол:
    Женски
    Можеш да започниш од работа каде што примаат без искуство.
    Можеш да одиш да завршиш обука за козметичарка и можиш да депилираш, да правиш масажи и третмани. Ама за таа работа треба да се одиш во козметички салон и да прашаш. Јас така отидов и ми рекоа дека можам да завршам таква обука тука и да работам. И можеш да ја откажиш ако сакаш да е сезонска работа.
    Можиш и да работаш во кујна ако те бива за готвење. Или во златара или во продавница за играчки.
     
    На SoftCandy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Angel103

    Angel103 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    Здраво дечки!
    Дали има негде кај што можам да работам само за време на викенд? Освен школо имам и други активности и обврски за време на работните денови и нема да постигнам и да работам.
    Фала однапред :)
     
    На Milče9 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ivaxxxq

    Ivaxxxq Активен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2020
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Здраво
    Дали некој знае каде можам да најдам работа (дали знаете некој да бара моментално)? Имам 17 години
     
  12. Deickata

    Deickata Активен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2021
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Прашувај по игротеки
    Јас на таа возраст бев таму примена
     
  13. user19492

    user19492 Нов член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2023
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали може некој да ми понуди работа? Имам 14 години и имам огромна желба за работа. Во текот на учебната година би можела да работам околу 3 часа неделно, а преку викенд и до 8 часа. Исто така и во текот на летниот распуст до 8 часа. Не барам работа бидејќи сме во лоша финансиска состојба или слично, туку бидејќи имам огромна желба за работа. Сигурна сум дека во иднина кога ќе се вработувам на поозбилно место би ме гледале поинаку бидејќи сум работела дуури на 14 години. Во училиште сум одлична ученичка, а и многу сум посозреана за разлика од другите на моја возраст. Па дури и на изглед личам постаро. Бидејки имам само 14 години знам дека е претешко некој да ме прими. Но кога ќе ме запознаат сигурно ќе имам некои шанси. Би работела како продавачка, келнерка, шанкерка, бебиситерка (морам да признаам дека имам огромна љубов кон малишаните), во бутик, би делела флаери и слично. И платата не мора да биде нешто вау, би била задоволна и со малку. Колку да нема потреба да барам од моите за едно кафе :) Ако имате некое место ве молам понудете.
     
  14. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.642
    Ако не ти е за пари, на 14г можеш да се пријавиш да волонтираш во Црвен крст и/или други невладини. И по пат ќе шеташ низ земјава и Европа и ќе изградиш убаво CV. Јас волонтирав со години, запознавав луѓе од цел свет, шетав, учев.. после 18г работев плус и за пари по кафичи
    На 23г најдов добро платена работа заради целото искуство и работна навика