1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа како ревизор

Дискусија во 'Барање работа' започната од b.u.tt.e.r.F.L.Y, 27 февруари 2015.

 1. b.u.tt.e.r.F.L.Y

  b.u.tt.e.r.F.L.Y Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  Zdravo feminki

  Pri kraj sum na studii i bi me interesiralo dal naogane rabota kako revizor pocetnik e dosta makotrpna rabota ili se naoga prilicno lesno i brzo?
  Da znam dal za dzabe sum go ucela najteskiov smer na ekonomski ili ke imam benefiti od nego :wasntme:

  Dali nekoja od vas ima bilo kakvo iskustvo vo ovaa pole? Ili pak vo rabotata kako revizor??
  :*:*:*:*:*
   
 2. ForeverYoung

  ForeverYoung Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  1.712
  Само економски имаш завршено?За ревизор треба да имаш три години работно искуство во фирма за ревизија и плус дополагаш испити.А за смерот ако воопшто е најтежок,не е голема разлика со другите,сепак економски си е економски.
   
 3. b.u.tt.e.r.F.L.Y

  b.u.tt.e.r.F.L.Y Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  Uste nekoj ispit :)8) da no neli treba da pocnes od nekoja niska rabota t.e. da bides pomlad revizor?
  iiiiiii neeee toa znaci dzabe se macev 4 god ?!? Primer moze nekoj od menadzment ili ekonomija da raboti kako revizor?
   
 4. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.523
  Допаѓања:
  128.045
  Пол:
  Женски
  За ревизор да станеш не е потребно само смер сметководство и ревизија да имаш завршено. Ти ја имаш видено табелата у книгата по ревизија и ти се чини дека така лесно се станува ревизор. Ако беше така ни еден сметководител немаше да се замара цел живот со книжења, сметки, поравки, исправки :)
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. b.u.tt.e.r.F.L.Y

  b.u.tt.e.r.F.L.Y Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  Ja gledav lani taa tabela. Pominata rabota e :)
  Niedna rabota ne e lesna!!! Svesna sum za toj fakt! No, treba od negde da se pocne za da se stanes revizor i jas sakam da prasam najtocno od kade e toa.

  @Sesil ti imas iskustvo vo ova pole?
   
 6. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.359
  Допаѓања:
  317.193
  Ревизор барај си работа во ревизорските куќи.
  Во приватните фирми не им треба ревиозор да плакаат тие користат услуги од ревизроските куќи.
  Во државните институции задолжително има ревизори, но...нетреба ни муабет да се прави за тоа ао немаш одредени ,,предиспозиции,,
   
  На b.u.tt.e.r.F.L.Y му/ѝ се допаѓа ова.
 7. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  23.259
  Допаѓања:
  152.598
  Пол:
  Женски
  И врски!
   
  На b.u.tt.e.r.F.L.Y му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.523
  Допаѓања:
  128.045
  Пол:
  Женски
  Најмалце постдипломски студии у областа од сметководството и ревизијата и минимум 3 години искуство како сметководител треба да имаш па полсе да размислуваш за ревизор. Ревиозор во економијата ти е како доктор специјалист во медицината, па сеа ти види дали лесно се станува
   
  На Seli20, b.u.tt.e.r.F.L.Y и referentka им се допаѓа ова.
 9. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.359
  Допаѓања:
  317.193
  На тпа мислев.
  Поточно кажано -дебела врска и партиска книшка.
  Ни знаење не ти треба.
  Па да речам ако го имаш горното ни факултет не ти треба...
   
  На b.u.tt.e.r.F.L.Y и buba4e89 им се допаѓа ова.
 10. b.u.tt.e.r.F.L.Y

  b.u.tt.e.r.F.L.Y Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  Loso e sto zNaeneto retko deka se vrednuva! Vo pravo ste dragi feminki za toj fakt :|
   
 11. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.869
  Пол:
  Женски
  @b.u.tt.e.r.F.L.Y Има еден куп дипломирани економисти,и од твојот смер се голем дел.
  ТИ препорачувам прво да побараш едноставна сметководствена работа,книжење и сметки,да се привикнеш,да го фатиш теркот,па после тоа стриктно да бараш за ревизор.
  Да се наоѓаше така лесно работа за она што си учел,немаше да има невработеност.
  Се вреднува и знаењето,ама прво да го преточиш во добра практична вештина,ефикасност и перфекција во работата.
   
  На b.u.tt.e.r.F.L.Y му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.523
  Допаѓања:
  128.045
  Пол:
  Женски
  Ако си навистина квалитетен бар во ова професија мислам дека не треба врски и партиска книшка, Можда како интерен ревизор во некоја државна институција би ти требало ама ревизорските куќи кај нас се приватни, и сигурно не би сакале да си го ризикуваат угледот со некое партиско војниче
   
  На Seli20 и b.u.tt.e.r.F.L.Y им се допаѓа ова.
 13. b.u.tt.e.r.F.L.Y

  b.u.tt.e.r.F.L.Y Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  Dobri soveti mi dadovte :) ke gi imam na um!:*
   
 14. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.523
  Допаѓања:
  128.045
  Пол:
  Женски
  Инаку кирилица се користи на форумов :)
   
 15. LaraSolare

  LaraSolare Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2013
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  6.616
  Пол:
  Женски
  Ревизор е баш како што рекоа доктор специјалист во медицината и ти треба од 3 до 5 години работно искуство , полагање на испит за овластен ревизор па дури потоа мислам дека се почнува како асистент значи за порутински работи па потоа со тек на време и искуство се станува ревизор. Не е тоа само да имаш просек и добро да си поминал на факултет , како што си учела претпоставувам Ревизија , тоа е огромна одговорност и буквално треба една голем дијапазон од знаења не само од факултет.Друго е сметководството, рутински постапки се учат, овде некој утре ќе дојде да ти бара совет за неговата фирма пример, треба огромно искуство за да процениш што треба да го советуваш да имплементира. И верувам дека си треба искуство и од сметководтсвото, како иначе ќе дадеш мислење за некој извештај ако немаш практично искуство во изготвување. Инаку професорката Зорица на предавање зборуваше за некои можности за најдобрите студенти и ни посочи еве бидете еден од тие као навистина може да ви се исплати, а што и како кажа не слушнав од галама :) И да сметам дека или ќе си најдобар онака да ти нема рамен па може и во странски фирми и воопшто некаде да се запослиш или ќе имаш врски :)
   
 16. b.u.tt.e.r.F.L.Y

  b.u.tt.e.r.F.L.Y Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  Znam @Sesil , no nemam makedonska podrska na mobilniot, ke go sredam toa najbrzo stom mozam:)
   
 17. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  8.978
  Пол:
  Женски
  Како така немаш, немат во секој телефон македонска поддршка или грешка сум јас?? :?::?::wasntme::|
   
 18. b.u.tt.e.r.F.L.Y

  b.u.tt.e.r.F.L.Y Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски

  Сега е во ред, зар не? И да немаат сите македонска подршка. Грешка си :)
   
  На angelche16 и mirandaa им се допаѓа ова.
 19. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  8.978
  Пол:
  Женски
  Добро извини мислев дека сите имаат.
   
  На b.u.tt.e.r.F.L.Y му/ѝ се допаѓа ова.
 20. b.u.tt.e.r.F.L.Y

  b.u.tt.e.r.F.L.Y Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  нема проблем драга :)
   
  На marija.980 му/ѝ се допаѓа ова.