1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа како стјуардеса

Дискусија во 'Барање работа' започната од Nikce, 5 април 2012.

  1. anooo

    anooo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    3
    Treba li cv da poneseme i sto se slucuva ti pravat li intervju????
     
  2. dlikedevil

    dlikedevil Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    55
    Треба да:
    имате завршено средно училиште
    да бидете над 21 год
    да можете да дофатите 2.12 (tip toes)
    доколку ги поминете 3те круга, правите medicals, и доколку е се во ред тогаш се заминува во Доха(главниот град на Катар) на обука која трае 2 месеци и потоа веднаш почнувате со летови и да заработувате.
    Условите се тие, и се што се подразбира во контекст на самата работа, значи да немате страв од летање, да сте насмеани и дружељубиви, англиски обавезно (е сега во нивните критериуми стои дека мора течно да зборувате англиски но јас знам многу случаеви каде што им оставале време да го доусовршат, каде што кандидатките не зборуваат баш добро англиски читај далеку од совршено но сепак проаѓале), значи некако според мене најважно е да имате фактор Х и да им се допаднете.
    Со себе на опен деј треба да носите 2 форографии (една со големина како за пасош и една на која ќе се гледа целото тело-значи поголема), и треба да се носи си-ви на англиски јазик. Тоа е се.
    anooo да, треба да се носи си-ви на англиски јазик и 2 фотографии (прочитај во претходниот пост напишав).
    Првиот ден се состои од предавање на сиви-то и фотографиите и ќе ве прашаат 1 прашање ( Пример мене ме прашаа „зошто ти се допаѓа работата на сјуардесата) значи просто општо прашање. На првиот ден има презентација која трае 1-1.5 час и потое еден по еден го предавате си-вито и фотографиите, ве прашуваат по нешто и си одите. Откога ќе си отидете они ги разгледуваат си-вијата и во рок од 3 часа треба да ви се јават и да ви кажат дека сте го прошле првиот круг и ви кажуваат за утредента во колку часот повторно да одите во Holiday Inn и ви кажуваа под кој реден број ќе бидете утредента.
    Вториот ден имате тест англиски (многу прост и лесен) и во текот на тестот ќе викаат еден по еден да дојдете до ѕидот каде што ќе треба да дофатите 2.12. Кога ќе завршите со тоа они ќе ви речат сите да излезете и да се вратите за 15 минути. И кога ќе се вратите ќе почнат да читаат броеви и ќе речат тие броеви што не се прочитани можат да си одат. Значи доколку го прочитаат вашиот број вие сте среќни бидејќи одите понатаму. Веднаш потоа ќе има групна дискусија на одредена тема (пр да го претставите девојчето до вас- секако на англиски). Потоа си одите. И доколку ви се јават повторно во рок од 3 часа и ви кажат дека сте го прошле и вотриот ден тогаш ви закажуваат повторна средба утредента.
    Третиот ден или FI - е последен ден кадешто е најрелаксирано и ќе си правите опуштен муабет, убаво д асе претсавите, и ќе ви поставуваат општи прашања за вашиот живот каде треба д асе внимава на седење, начин на зборување, многу е важно да бидете насмеани и пријатни. И тоа е тоа. Потоа во рок од 3 недели на маил ќе ви пратат известување дали сте прошле или не. Доколку да, тогаш ќе треба да правите medicals и да им ги пратите на маил и ако е се во ред ви праќаат билет на маил со дата на тргнување за Доха. Доколку ви пратат маил со Unfortunately...... знаши не сте прошле и можете да се обидете на следниот опен деј кој би требало да биде за 2-3 месеци.
    Знам девојче кое го примија после 6тиот обид, значи можете да се обидете колку пати сакате.

    Се надевам бев од корист со информацииве. Би сакала девојчињата што планираат да одат да ми пратат ЛП за да се договриме да одиме заедно. Поздрав
     
    На doiwannaknow и awl им се допаѓа ова.
  3. anooo

    anooo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    3
    Vi blagodaram na odgovorite i uste me interesira oni vi gi pokrivaat trosocite ili sami treba da se snaogame za trosoci bidejki na primer se me odberat jes da ti plakaat bilet e sea tamu so kako e ????? Bidejki zivotot vo Doha e mn skap
     
  4. dlikedevil

    dlikedevil Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    55
    Добивате бонус пари за почеток, сосема доволно за да ги истерате тие 2 месеца обука.
     
  5. anooo

    anooo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    3
    aha epa ako e taka misalm deka se isplati poso imam poznajnici so se tamu i velat deka zivotot ne e lesen sepak e druga drzava i imaat malku postrogi zakoni :worried: ali vredi da se proba
     
  6. dlikedevil

    dlikedevil Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    55
    Условите за работа им се солидни, Катар е конзервативна земја која брзо напредува, мене ме освои веднаш, се зависи од желбата што ја имаш и колку е таа голема. На пример, во Емирати животот е далеку поопуштен, ти можеш да си пробаш и во Емирати ерлајнс но тие кај нас, т.е во Скопје не одржуваат опен деј. Ќе треба да одиш на пр во Софија, Атина, Београд... па испробај си ја среќата таму.
     
  7. anooo

    anooo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    3
    Ќе оди ли некој на open day ??????
     
  8. Marchesa

    Marchesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    965
    Anooo јас ќе одам. Се надевам добро ќе поминеме. Со среќа ;)
     
  9. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    Јас кога ќе пораснам ќе работам како стјуардеса,затоа што имам предиспозиции за тоа.Ако авионот се урива јас ќе полетам,со ушите. :D

    ја носев косата позади уши некое време и сега комотно имаат уше една намена,за летање.

    АЛИВЕДЕРЧИ! :geek:
     
    На doiwannaknow, anichka94, dlikedevil и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. anooo

    anooo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    3
    tolku sum razo4arana sto denes ne otidov na open day. pa sakam da 4ijam komentari kako pominale tie sto bile ;(
     
  11. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.204
    Допаѓања:
    23.967
    Девојки, некој искуство со Wizzair? Какви услови нудат за работа? Плата, часови на летање..?
     
  12. Nikce

    Nikce Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    19
    И мене исто ме интересира за Wizzair јас се пријавив on line ама ништо а гледам пишува дека имаат отворени позиции во Скопје и не знам сега како идат тие работи ... :(
     
  13. anooo

    anooo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    3
    I jas se prijaviv on line ama nis valjda koa ke ima open day togas a imase ednas letoska :( i ne otidov kasno doznav.
     
  14. Lenni

    Lenni Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    50
    Има еден сајт АirlinеCаreеr.cоm им ја даваш твојата имејл адреса и ти праќаат Nеwslеttеr во врска со прашањата на интервјy за стјyардеса. Не знам колкy е корисно, ама не е на одмет да се знае нешто повеќе. Им посакyвам многy среќа на оние што сакаат да се занимаваат со оваа проФесија.
     
  15. m.m.5

    m.m.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    8
    Девојки како иде пријавувањево за стјуардеси,кога има отворени денови ,дали објавуваат на страниве за огласи или како?
     
  16. Lenni

    Lenni Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    50
    За сите идни стјyардеси, има блог со инФо за ореn dаys на сите авиокомпании во светот. Посетете ја cabincrewjobsonline.com
    Истотака, има и македонски Форyм кој освен за стјyардеси инФормира и за дрyги работни места во авијаЦија. Аvijacija.com.mk/forum
     
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Претставници на Qatar Airways на 8ми декември се во Скопје, од 9 часот во Холидеј Ин :)
     
    На yokoono му/ѝ се допаѓа ова.
  18. yokoono

    yokoono Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    18
    Да девојки и јас видов на 8ми се тука :)
     
  19. yokoono

    yokoono Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    18
    а знае ли некој дали Emirates имаат open day кај нас ?
     
  20. anooo

    anooo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    3
    Devojki koj ke odi na 8 na open day ?>/???