1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа како физиотерапевт

Дискусија во 'Барање работа' започната од sanjaspasova, 10 ноември 2016.

 1. sanjaspasova

  sanjaspasova Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, неможев да најдам ваква тема па отворив нова, вака јас имам завршено средно физитерапефт па сакам да започнам со работа најрво во домашни услови, но постои и стравот од неуспех што би препорачале вие?
   
 2. devojka54

  devojka54 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  44
  Зошто прво не работиш кај некој физиотерапевт што веќе има отворено бизнис, додека да си придобиеш пациенти и да си научиш убаво како функционира бизнисот? :)
   
 3. sanjaspasova

  sanjaspasova Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  па летово работев во спа и имам некое искуство
   
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.644
  Допаѓања:
  59.575
  Пол:
  Женски
  Јас би ти препорачала да не се плашиш и да си почнеш самата да развиваш свој бизнис. :)
  Што ќе постигнеме во животот ако стравот од неуспех не' спречува да превземеме ризик? Луѓе почнале од работа на пазар па завршиле како богаташи со свои фирми. :)
   
  На girl-miri, sanjaspasova и SV1911 им се допаѓа ова.
 5. Arja

  Arja Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2016
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  1.297
  Пол:
  Женски
  Јас исто така имам завршено средно медицинско за физиотерапевт, моментално сум втора година на истиот факултет. Ја обожавам професијава и затоа најискрено ти кажувам дека да ја работиш само со средно не е доволно. Наместо тоа би ти предложила од нареден септември долколку имаш можности секако да се запишеш на факултетов, да си го завршиш, да стекнеш колку толку повеќе искуство и знаење, затоа што со средно не се постигнува баш многу, верувај знам, сум го поминала тоа, па можеби и да завршиш некој курс плус во иднина. Работа како медицинско лице, во било која гранка од медицина, бара постојан напредок. Не можеш туку така да останеш само со средно и да се надеваш дека ќе помагаш на луѓе, затоа што треба повеќе знаење и искуство за да ја работиш струкава. Или ако воопшто не си заитересирана за сите делови од физикална терапија и кинезитерапија, во тој случај барем да завршиш некој курс за масерка и да си работиш по дома, т.е. да масираш. Пак ќе кажам, потребен е напредок, доколку останеш само на ова ниво со средно навистина е жално да земеш во рака нечии живот., особено на болен пациент. Ова е само мое мислење. Се надевам дека ти помогнав колку толку. Инаку барем јас колку што знам не можеш да отвориш ништо приватно како физиотерапевт да само да масираш, а и да сакаш ќе треба многу пари затоа што сама не можеш да работиш, мора да има и физијатар со тебе вработен, а да не спомнувам и опрема која чини многу. Пак попаметно од моја гледна точка е тие пари кои можеби ги имаш, можеби и не, да се вложат во твое исно образование. Не мора ни да биде во склоп на медицина ако сфатиш дека ова не е струката за тебе во иднина.
   
  На Bozica1980 и *Amethyst* им се допаѓа ова.