Работа како физиотерапевт

Дискусија во 'Барање работа' започната од sanjaspasova, 10 ноември 2016.

1. sanjaspasova

sanjaspasova Истакнат член

Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Здраво девојки, неможев да најдам ваква тема па отворив нова, вака јас имам завршено средно физитерапефт па сакам да започнам со работа најрво во домашни услови, но постои и стравот од неуспех што би препорачале вие?

2. devojka54

devojka54 Истакнат член

Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    43
    Зошто прво не работиш кај некој физиотерапевт што веќе има отворено бизнис, додека да си придобиеш пациенти и да си научиш убаво како функционира бизнисот? :)

3. sanjaspasova

sanjaspasova Истакнат член

Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    па летово работев во спа и имам некое искуство

4. Bitter-Sweet

Bitter-Sweet Форумски идол

Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    8.690
    Допаѓања:
    50.020
    Јас би ти препорачала да не се плашиш и да си почнеш самата да развиваш свој бизнис. :)
    Што ќе постигнеме во животот ако стравот од неуспех не' спречува да превземеме ризик? Луѓе почнале од работа на пазар па завршиле како богаташи со свои фирми. :)

На girl-miri, sanjaspasova и SV1911 им се допаѓа ова.
  5. Arja

Arja Истакнат член

Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    699
    Допаѓања:
    1.172
    Јас исто така имам завршено средно медицинско за физиотерапевт, моментално сум втора година на истиот факултет. Ја обожавам професијава и затоа најискрено ти кажувам дека да ја работиш само со средно не е доволно. Наместо тоа би ти предложила од нареден септември долколку имаш можности секако да се запишеш на факултетов, да си го завршиш, да стекнеш колку толку повеќе искуство и знаење, затоа што со средно не се постигнува баш многу, верувај знам, сум го поминала тоа, па можеби и да завршиш некој курс плус во иднина. Работа како медицинско лице, во било која гранка од медицина, бара постојан напредок. Не можеш туку така да останеш само со средно и да се надеваш дека ќе помагаш на луѓе, затоа што треба повеќе знаење и искуство за да ја работиш струкава. Или ако воопшто не си заитересирана за сите делови од физикална терапија и кинезитерапија, во тој случај барем да завршиш некој курс за масерка и да си работиш по дома, т.е. да масираш. Пак ќе кажам, потребен е напредок, доколку останеш само на ова ниво со средно навистина е жално да земеш во рака нечии живот., особено на болен пациент. Ова е само мое мислење. Се надевам дека ти помогнав колку толку. Инаку барем јас колку што знам не можеш да отвориш ништо приватно како физиотерапевт да само да масираш, а и да сакаш ќе треба многу пари затоа што сама не можеш да работиш, мора да има и физијатар со тебе вработен, а да не спомнувам и опрема која чини многу. Пак попаметно од моја гледна точка е тие пари кои можеби ги имаш, можеби и не, да се вложат во твое исно образование. Не мора ни да биде во склоп на медицина ако сфатиш дека ова не е струката за тебе во иднина.

На Bozica1980 и *Amethyst* им се допаѓа ова.