Работа - модерно ропство

Дискусија во 'На работното место' започната од INNERBEAUTY, 28 септември 2019.

 1. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  2.882
  Допаѓања:
  19.048
  Пол:
  Женски
  Нутриционисти се луѓе што немаат веза со болести и медицина и затоа кога се упикаваат таму кај што не им е место само се ствар на заебанција пошо пробуваат да лечат рак со лук. Тие прикаски болеста дошла со одсуство на незнам што, затворени чакри, аури ми се поминат филм. Многу сте смешни и кукавични кога зборите од позиција на здравје, дијагнозата леукемија порано беше смртна казна, сега со адекватно лекување над 90 посто од случаите се лекуваат успешно, баш ме занима дали на некој со леукемија би му рекла гејзај на сонце и немај гајле друго не ти треба
   
  На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  2.882
  Допаѓања:
  19.048
  Пол:
  Женски
  Девојче, сите коментари ти се, колку сме ние прости живееме во лалаленд, колку сме мали умови. Се обидуваш да се осетиш убаво омаловажувајќи не нас? Жал ми е за тебе искрено. Најискрено.
   
 3. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.221
  Допаѓања:
  13.282
  Пол:
  Женски
  @INNERBEAUTY

  Tврдењата за ефикасноста на хомеопатијата во плацебо ефектот не се одобрувани од научната заедница и има валидна причина за тоа. Иако постојат одредени отстапувања, сепак систематските прегледи на сите објавени студии немаат исти резултати, а тоа е повеќе од доволно за секој човек примарно да се доверува на проверената медицина.

  Токму поради ова, секоја држава различно ја регулира хомеопатијата. Со други зборови, во некои држави не постојат никакви законски регулативи за употреба на хомеопатијата, додека во други дозволи или дипломи за конвенционална медицина од акредитирани универзитети е неопходна и тие се обединети со националниот здравствен систем. Во многу држави хомеопатијата воопшто не е прифатена, ниту пак поддржувана.
   
  На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  896
  Пол:
  Женски
  А видиме мена па мислев дека тоа е твоја задача Ајде молим те објасни ми ги сите нутруиенти во секоја храна и нивната улога во телото чим си толку интелектуално надарена и самоуверена да кажеш дека нутриционистите треба да се множжат со нула. Не можеш ? А што си онда освен мало умче,неуко и исфрустрирано кое покушава да ја објасни својата надмоќ врз оние кои што се свесни за овие работи?

  Едит.Какви бре црни чакри се споменуваат овде? Ти навистина немаш појма што зборуваш
   
 5. Asparagus

  Asparagus Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2013
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  5.673
  Пол:
  Женски
  Кој е природниот лек за прснато слепо црево на пример?
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Dentina

  Dentina Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  1.239
  Допаѓања:
  13.066
  Како бе СИДА природно ќе се излечи? Што да му дадеч а што да не му дадеш на телото. Еве мои повреди и болести ниедна природа не ги излечи. Чисто операција. И хемикалии. А и иди заб со кариес природно излечи го. What is gone is gone. Во светот веќе генетски репрограмирање ќе се прави, и се прави на бактерии. НА откриен ген за рак на дојка Анџелина си ги оперира градите и јајниците, со операција не со мајка природа, Стив Џобс проба со природно лечење, не му успеа.
  Хомеопатијата во мк е колку што имам слушнато меѓу најскапите третмани. Де 3000 де незнам колку за контрола. Ако сакаш водичка овде ја има навелико за ситни пари. Чак не се ни вода, сепак има активни состојки дури и во најбизарните лекови. Оти 1 молекул ниту ќе го осетиш.
  Концептот ти е фин- природа. Ама природата е сурова. 2/3 од Амстердам е изграден каде претходно била вода. Направиле пумпи брани и насипи. Тоа се одржува до ден денес. Ако застанат пумпите, се ќе оди под вода. За тоа плаќаме посенен данок. Сите. Дали сакам да сум роб на тој данок? Сакам оти иначе во '63 се удавиле 2-3000 луге. Или помалку. Ама факт е дека природата ја трансформирале.
  Како мала сакав Зоо градини. И сега коха одам некаде посетуавм зоо. Но ....во последно време сфаќам колку е сурово. Ги земаш , ги заробуваш, ги држиш на едно место. Полека насекаде се дига свест. Еве некои водени светови кои праат шоу им прети затварање ради малтретирање на животни. А плус и луге настрадале.
  Значи враќање кон природата е толку широк поим што секој ќе го толкува различно. А за потценет труд сепак борбата не е во враќање кон природа туку интервенции во општество.
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 7. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  896
  Пол:
  Женски
  Идеме од еден екстрем до друг. Не реков дека медицината е воопшто бескорисна поготово во време на технолошки развој и автомобили/автомобилски несреќи и остали итни случаи. Читав пример при автомобилска несреќа бебе му се одвоила глава од тело со итна интервенција е зашиена и спасен животот. Како и остали итни случаи мозочни удари/срцеви удари и сличноНо и по овие интервенции дури и од доктори следи упутство за поздрав начин на живот зошто ако е небитно?
   
 8. Dentina

  Dentina Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  1.239
  Допаѓања:
  13.066
  Глава одвоена????!!!!
  I rest my case.
   
 9. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  896
  Пол:
  Женски
  ^ Концептот ми е колку повеќе во склад со природа ми е дозволено,чекор по чекор НЕ екстреми и екстремно понашање.На секој му е достапна дали во град/село/предградие /шума/ како год природната исхрана/паркови/природа доколку сака.
   
  Последна измена: 30 септември 2019
 10. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  896
  Пол:
  Женски
  Again доколку ТИ затвориш уши и очи на вистината мора да ја снема-али глеј не ја снемало уште е тука само што ти не сакаш да ја признаеш и видиш.И потоа секако следува исмевање навреди омаложување во група со средношколски менталитет на секој што размислува поинаку и бара решенија наместо само да се жали по форуми и цел живот така deja vu дајте бар малце креативност ова веќе досадува се тоа па тоа.
   
  Последна измена: 30 септември 2019
 11. Dentina

  Dentina Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  1.239
  Допаѓања:
  13.066
  Твоето непознавање на анатомија и физиологија на цнс е толку очигледно, што разбирлива е твојата лековерност.
   
 12. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  896
  Пол:
  Женски
  Мхм ok јас го измислив примерот и статијава ако така ти одговара :^)

  Али оно види на сајт на национална тв
  https://sitel.com.mk/medicinsko-chu...be-so-otkinata-glava-po-straotna-soobrakjajka
   
 13. Asparagus

  Asparagus Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2013
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  5.673
  Пол:
  Женски
  Во кој екстрем одиме?
  Па и докторите се модерни робови де.

  Модерни робови се и оние кои го дизајнирале твојот мобилен/ лаптоп/ таблет, оние кои го изработиле, модерни робови се и чичковците од ЈСП што те возат низ градот, и оние кои произведуваат коли,автобуси, точаци и било какви превозни средства, вработените во маркетите од каде пазариш, и оние кои ги произвеле сите тие прехрамбени продукти, средства за хигиена и за чистење, модерни робови се и вработените во бутици, како и оние што произведуваат облека и обувки, и пилотите на авиони благодарение на кои ти можеш да видиш места за кои твоите предци можеле да сонуваат затоа што единствено превозно средство им биле коњи и магариња ( во времето пред модерното ропство де), и оние кои произведуваат и продаваат мебел, теписи, апарати за домаќинство...

  Имаш претстава како би изгледал твојот живот без ова модерно ропство?

  Ќе копаш по цел ден по ниви, ќе пасеш овци и крави и ќе чуваш кокошки само за да се снабдиш со некои основни продукти за живот.
  И ќе се молиш да заврне дожд, или да не ти фатат посевите или овците некоја болест, па да поцркаш за јадење.
  За облека ќе мора сама да си ткаеш се што ти е потребно, опинци ќе си изработуваш од кожа, јер модерни робови се и тие што работат во таа индустрија.
  А ќе живееш во куќа од камен која ќе мора сама со маж ти да си ја направиш, ќе осветлуваш со газиени ламби и ќе носиш вода од бунар. ( јер и ѕидарите, и вработените во Водовод и Евн се исто модерни робови, нели).
   
 14. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  896
  Пол:
  Женски
  ^Не ти текнало на идеја секој ова да го работи без плата и секоја услуга да биде бесплатна нели? ТОА е екстрем .Но како ќе го постигнеш тоа со истренирани умови дека еден е патот кои те напаѓаат и за најмала ситница и промена освен конвенционалното со што им е затрубен мозокот кој ни не е способен веќе да размислува поинако освен да напаѓа/се жали/бара решенија? Мислиш дека е реално ? Јас не .
  Затоа и ова не го спомнав на почеток како решение затоа што НЕ е реално решение.Единствено за што си одговорен и можеш да смениш си ти и твојот живот. Чекор по чекор колку можеш/сакаш од каде што си.Но за тоа треба желба за вистината и решенија што не секој (повеќето) ги сака
   
 15. BlackNight

  BlackNight Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2016
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  2.822
  Пол:
  Женски
  И ќе биде роб на земјоделието, сточарството, милоста или немилоста на временските услови.
   
  На Asparagus му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Asparagus

  Asparagus Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2013
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  5.673
  Пол:
  Женски
  Значи ако некој работи за плата е модерно ропство, ама ако работи бесплатно не е?

  И ако некој работи бесплатно како очекуваш да преживее?
  И која би му била мотивацијата побогу?

  Сериозно мислиш дека некој би потрошил години и години за да стане не знам неурохирург и после да отвара мозоци бесплатно?
   
 17. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  896
  Пол:
  Женски
  Така е браво :D А ме виде негде да напишам преселба во пештера? Не нигде само приближување до природниот начин на живот отселување од град во предградие/село ,сам свој газда,природна исхрана тоа е се и пак бев нападната ко наједтремен хипик :D
   
 18. Asparagus

  Asparagus Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2013
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  5.673
  Пол:
  Женски
  Ама нема да биде модерен, туку старовремски роб.
   
 19. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  896
  Пол:
  Женски
  А ти селективно читаш па морам по 100ти пат да повторувам разлика во тоа да избереш да го работиш она што навистина те исполнува под свои услови не е исто со тоа да му го дадеш животот на друг(газда ) да ти го диригира да правиш профит за него,често и за работа која не те интересира ? Нити спомнав дек асекој треба да го прави ако не сака нити дека едниот е повеќе/помалку од другиот
   
 20. Asparagus

  Asparagus Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2013
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  5.673
  Пол:
  Женски
  А тебе ти брани некој да го направиш тоа?

  Ете оди во село, откажи се од сите придобивки на модерниот живот, живеј како прабаба ти и прати ни писмо по гулаб како си поминуваш.
   
  На MysteriousQueen му/ѝ се допаѓа ова.