1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа на брод

Дискусија во 'Барање работа' започната од Scarlet88, 29 мај 2010.

  1. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    Замина Маца на 16 јануари од Њу Џерси :)
     
    На Scarlet88 и mime87 им се допаѓа ова.
  2. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Бравос, значи заминуваш со среќа... :)
     
  3. snegulka21

    snegulka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    92
    Девојки, може ли да ми каже некоја од вас колку чини цела апликација за работа на брод? Вкупно цената за сите процедури???
     
  4. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    Aпликација - 500ден.
    Тренинг -6000ден.
    Американска виза - 140 долари, + 550ден за ПИН.
    Систематски - 6200ден.
    На крај 3000ден за агенцијата.
    И авионска карта до местото од каде што треба да се качиш на бродот.

    Вкупно - околу 1000 евра.
     
  5. snegulka21

    snegulka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    92
    1000e плус авиобилетот? Јас мислев дека тоа е мн.повеќе???
     
  6. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    Ти ги пишав погоре посебно сите давачки. Всушност најскап е авионскиот билет, но зависи од каде ќе те викнат да се качиш на бродот. Во мојов случај половина од сите давачки ќе ми биде билетот, а другата половина се останато.
     
  7. snegulka21

    snegulka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    92
    Преку која агенција одиш ти? Јас сакам да се распрашам преку Коузон,ама навистина мислев дека под 2000е нема шанси биде!
     
  8. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    Преку Коузон сум, има и други агенции кои посредуваат но овие се многу професионални и мислам дека се најсигрни од сите.
    Давачките се тоа, мене ми остана уште систематски да поминам и карта да извадам. Вака не се малку пари 1000 евра, но за месец-два ќе ги вратиш секако откога ќе почнеш со работа.
     
  9. snegulka21

    snegulka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    92
    Јас не сум баш најсјајна со англискиот, ама навистина сакам да отидам, ке почнам со распрашување набрзо, за почеток ке аплицирам за позиции каде се бара basic English додека го извежбам подобро здравје Боже да имам среќа да заминам се со ред ке се среди :)
     
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Маца прв пат одиш на ваква работа или? Ако одиш прв пат страв ти е малку? Ќе одиш сама или?
     
    На snegulka21 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    Прв пат одам, сега во сабота на 15 треба да тргнам, на 16 да се качам на бродот. Уште не знам дали сум сама за одење натаму, во текот на неделата треба да одам во агенцијата.
    А страв - воопшто, не можам веќе да седам овде, така да Can't wait :)
     
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Јас од се срце ти посакувам да ти се посреќи, да имаш убав помин, да си ги извадиш тродупло парите(или колку и да е , само повеќе да е) и многу интересни авантури, па потоа да ни раскажуваш тука :*
     
    На macaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Маца ти посакувам најмногу среќа. Чекаме да ни пишеш како ти е . И јас сакам да аплицирам или не знам дали тоа е периодично или кога сакаш можеш да аплицираш и ме интересира дали мора да си студент ???
     
  14. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    Пред се е за не-студенти, треба да имаш завршено средно и да имаш 21 година минимум.
    Аплицираш - кога сакаш.
    Одиш на главно интервју - кога од некоја од бродските компании ќе закажат интервју.
    Заминуваш - кога ќе имаат потреба од тебе, кога ќе ти пратат Letter of employment.
     
  15. aleksij

    aleksij Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    и да немаш 21 може да аплицираш,21 година ти треба за одење на главно интервју !!!
     
  16. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    Треба да имаш 21год, логика-во Америка си полнолетен со 21год. Во агенцијата каде што аплицирав јас мораш да имаш 21, го знам тоа од лично искуство и зборам конкретно за она што го знам. За други агенции не коментирам бидејќи не знам.
     
  17. aleksij

    aleksij Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    ај малце да разјасниме,бев во коузон рекоа може да аплицираш под 21 година, а јас имам 20 години,а на главно интервју мора да имаш 21 година, на кој не му се верува нека се јаве во коузон и нека праша !!!
     
  18. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    Па за главно де, а ти ако сакаш спремај се од 15год. Битното е главното интервју, од тоа ти зависи дали ќе одиш или не.
     
  19. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Со дечкоми сакаме заедно да аплицираме и незнам колкава е веројатноста да бидеме за едно на исти брод ?
     
  20. macaaaaa

    macaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    267
    За жал нема таква веројатност, на главното интервју претставникот од бродската компанија одредува кој за која компанија ќе работи ( овде има 3 компании - Royal, Celebrity и Azamara ) и после се чека да ти стигне договорот од компанијата-каде што пишува на кој брод ќе одиш.
    Агенцијата одовде те спрема само за интервјуто, а после ништо не зависи од нив, туку од бродските компании. Единствено ако се случи да ве викнат случајно на ист брод, ама веројатноста за тоа е премногу мала. Од сите што бевме заедно на интервју што ги знам сите се на различни бродови. Јас ќе одам сега сама, нема никој друг со мене.