Работа на freelancer

Дискусија во 'Барање работа' започната од Matea^_^, 29 август 2020.

 1. Matea^_^

  Matea^_^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2020
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  541
  Пол:
  Женски
  Видов има посебна тема за работа на Upwork па бидејќи има многу што работат на странава си реков да има посебна тема каде што ќе се пишува само за freelancer.
  Сите што не интересира нешто во врска со странава може тука да прашаме, или да кажеме наше искуство.
  Јас се уште немам сработено нешто за да кажам сигурно за странава но ми изгледа добра.
  Ваши искуства?
   
  На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ana/Marija

  Ana/Marija Нов член

  Се зачлени на:
  29 август 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Дали ви се случило да се пријавите за работа и да ви пишат од профил без профилна со чуден username и бара да контактираме преку емаил. И дали ви бараат да им префрлите пари за некаква сигурност кои покасно ќе ви ги вратат.
  Ова ми е прв пат па ми е сомнителено, дали ова сите го прават?
   
 3. Mikha4

  Mikha4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2018
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  712
  Ова треба да ти е прв знак дека нешто не е во ред. Не треба да даваш пари за да работиш, туку обратно.

  А за странава freelancer, генерално имам впечаток дека се повеќето измамници оние кои нудат работа. Индијците овде се многу активни, што значи дека ќе треба да се убиете за ич пари од работа, секако доколку дојдете до саглам работа.
   
  На poppie, Justicija, mssuniquee и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Matea^_^

  Matea^_^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2020
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  541
  Пол:
  Женски
  Тоа и јас го заприметив сегде ги има кај и да сакаш да се пријавиш ќе видиш 100 Индијци се пријавиле.

  Дали знаеш дали е сигурно број свој да внесиш или дали има можност потоа да го избришиш? Кога го направив акаунтот ми се појавуваше цело време дека треба број да дадам па затоа прашувам го пишав но сакам да го избришам.
   
 5. Ana/Marija

  Ana/Marija Нов член

  Се зачлени на:
  29 август 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам :)
  Странава многу ја спомнуваа па мислев дека е нешто woow ама имало и измамници.
  Ти благодарам уште еднаш на одговорот.
   
 6. Mikha4

  Mikha4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2018
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  712
  Мислам дека има многу подобри страни од freelancer, имаше некаде и рангирано кои се најдобри, оваа не беше меѓу нив. Upwork и People per hour се најдобри затоа што кај нив се најдобрите клиенти.
   
 7. deskarada

  deskarada Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  1.428
  Допаѓања:
  22.615
  @Mikha4 можи подетално за People per hour ?
   
 8. Mikha4

  Mikha4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2018
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  712
  Тоа што го знам го пишав овде, немам профил таму.

  Инаку, достапни ви се Google, Bing и цел интернет. Барајте, читајте, истражувајте. Многу повеќе информации ќе добиете од повеќе извори одколку тука што може некој да испише во еден пост.

  И најважно, направете нешто во врска со тоа. Правете профили на повеќе платформи, аплицирајте, сопственото искуство е најдобар учител. Со среќа
   
  На FightaminC и Matea^_^ им се допаѓа ова.
 9. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.006
  Допаѓања:
  294.654
  Ме интересира, од која бранша се нај барани во freelansing-от?
   
 10. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  3.938
  Допаѓања:
  47.501
  Пол:
  Женски
  Не губете време на freelancer,многу фејк огласи има.
  Ако сакате да работите и заработите одете на Апворк.
  peopleperhour ,guru се исто така добри.
  @referentka
  Отвори на Апворк има категории.
  Да работи може секој кој има знаење, вештини и кој упорен.
   
  На Mikha4, Matea^_^ и referentka им се допаѓа ова.
 11. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  7.614
  Допаѓања:
  42.797
  Пол:
  Женски
  Jaс пример не знам што е freelancer :|
   
 12. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.006
  Допаѓања:
  294.654
  100 пати сум помислила слободните ноќи да седнам да најдам нешто, бар да ми се исплати:)
  10 евра- 10 нека се...слободното време да го претворам во задоволство наречено евро:D
   
  На boomsleng, Matea^_^ и fana им се допаѓа ова.
 13. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  3.510
  Допаѓања:
  10.517
  Пол:
  Женски
  Пријавена сум, но не гледам огласи.
  Најчесто проверувам Upwork и Fiver.
   
 14. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  7.625
  Допаѓања:
  129.717
  Пол:
  Женски
  Јас знам!
  Шпанско село:rofl:
   
  На ALISA0000 и fana им се допаѓа ова.
 15. Matea^_^

  Matea^_^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2020
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  541
  Пол:
  Женски
  Freelancer беше спомнуван како добра страна во темата Заработи преку интернет, го спомнуваа заедно со Upwork, Fiverr..
  Имаше и такви кои пишуваа дека таму работат и задоволни биле.
  Направив акаунт и има искрено премногу огласи за работа но искрено мислам дека треба многу среќа да те изберат бидејќи премногу се пријавуваат. Но откако кажаа дека не е таква страна како што изгледа избришав профил.
  Испадна дека има многу лажни профили таму (facepalm):@

  Кај ваквите страни многу ме нервира тоа што бараат премногу информации за да го направиш профилот, број од телефон, држава, град, дури и адреса..
   
 16. Lima24

  Lima24 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  993
  Допаѓања:
  2.635
  Пол:
  Женски

  Секоја реална страна за заработка бара лични податоци. И Апворк ги бара истите податоци, бара и да им пратиш лична карта или пасош за идентификација. Инаку секој би можел да работи од друг профил.
   
  На Matea^_^ му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Lima24

  Lima24 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  993
  Допаѓања:
  2.635
  Пол:
  Женски
  Кога ќе почнеш да работиш и да стекнеш искуство, исто така ти препорачувам и профил на линкедин да си направиш. Често ме контактираат за работа на линкедин и имам сега за сега одлична соработка со клиенти. :)
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  3.938
  Допаѓања:
  47.501
  Пол:
  Женски
  Пробај,ништо не губиш.
  Ама на Апворк,имаш категории избери нешто што можеш да го работиш.
  За помош сме тука.
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.006
  Допаѓања:
  294.654
  Ќе се зачленам, ќе проучам ќе те погњавам малку:D
   
 20. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  3.938
  Допаѓања:
  47.501
  Пол:
  Женски
  Нема проблем.
  Тука сум:)