1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа на Odesk (Upwork)

Дискусија во 'Барање работа' започната од yo lee, 3 април 2016.

  1. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    на секој прилив плаќаш данок или на месечно ниво? Персонален данок плаќаш така?
     
  2. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.066
    Допаѓања:
    14.164
    Пол:
    Женски
    Вака значи уште при крајот на март пратив порпосал и чоекот по една недела ме прифати.
    Ми рече дека ќе имам обука и ќе ми објаснат се што трњва да правам.
    И ајде, склучивме договор, со фиксна цена и одреден датум. И ајде да се видиме на Скајп ми рече.
    Му пуштив покана и го нема.
    Оттогаш нз колку пати му имам побарано да се слушниме и договараме кога, бидејќи клиентот е од Америка и еве го нема.

    Ми. Немаат дадено работа, имам договор само кој требаше да заврши во април, баш сега.

    Како да постапам?
     
  3. maka45

    maka45 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво, бидејќи сум нова овде, ќе може ли да ми кажете што е подобро да користам payoneer или paypal? И дали постои можност без картичка да биде т.е да немам од нив картичка
     
  4. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    36.422
    Пол:
    Машки
    Пејпал е подобро, ама во Македонија не можеш да примаш пари на твојот МК Пејпал акаунт. Така да, ако си странски државјанин, живееш надвор од МК, Пејпал е секако подобро решение.

    Со Пејонир можеш да повлекуваш пари и без картичка, на твојата банкарска сметка, со која сите акаунти се сегa врзани. Провизиите мислам дека се така поголеми.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. NenaA37

    NenaA37 Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки. Имам едно прашање за вас. Веќе подолго време се обидувам да најдам работа на Upwork, но не ми успева. Постојано праќам proposals меѓутоа немам никаков повратен одговор(имам и добро портфолио). Како ви успеа на вас? Имате ли некој темплејт за пишување на proposals или како?
     
  6. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.259
    Моето е горе доле исто само допишувам нешто во врска со работата за која аплицирам, секако не треба сѐ истото да го праќаш, затоа што ќе излезеш како спамер и ќе ти го блокираат профилот.

    Обрни внимание кога праќаш да немаш граматички грешки, инсталирај си grammarly на пребарувачот, ќе ти биде многу полесно со пишувањето. Исто така, среди си го профилот. Провери кај други што го работат истото што и ти, види како им е средено кај нив, па додај и ти нешто кај тебе. Стави си повеќе искуство дури и за работа која ја немаш работено а мислиш дека би можела брзо да ја совладаш доколку ти се даде шанса. ;)

    Ако си немала ниедна работа досега, малку потешко е и тој период праќањето proposals е фул-тајм работа, но се исплати.
     
  7. Iamstorm

    Iamstorm Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2021
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Девојки се обидувам да направам профил на Upwork, но кога ќе изберам категорија и не ме води никаде... во што може да е проблемот?
     
  8. MJ27

    MJ27 Нов член

    Се зачлени на:
    9 март 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo,
    Kolku vreme chekavte za Payoneer kartickata? Prativ pari na nea pred edna nedela (poshto mora da ima nad 100 $ pred da ja narachash) no celo vreme mi stoi Pending.
    Kolku bi me chinelo ako od nea gi prakam parite na kartickata od Tutunska?
    Fala odnapred

    Kolku vreme ti beshe vo Pending?
    Poshto momentalno I kaj mene e taka.
     
    Последна измена од модератор: 29 мај 2021
  9. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.259
    Би требало за 2 недели да стигаат.

    Нема да можеш да праќаш пари на друга картичка, не функционираат така никаде. Пари примаш на сметка, а картичките се врзани со сметките.
    Инаку можеш да си пазаруваш секаде со неа.
     
  10. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Јас се утепав од live chats и од разговори по телефон за да ми ја управат работата. На крај ми бараа сметка за потврда на адреса и генералии и дури тогаш ја пуштија.
    Ми стигна за кратко време 2-3 недели
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.066
    Допаѓања:
    14.164
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки.
    Тука сум за да помогнам на оние почетници кои им треба рејтинг за да се качат на малку повисоко ниво.
    Сум соработувала со клиенти за кои работев со ниска сум од $5.

    Ако некој сака нека ми пише во ЛП.
     
    На KateKaterina, DoubleK и MNoris им се допаѓа ова.
  12. maka45

    maka45 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво, имам клиент кој ми вели дека неможе да ме ангажира преку апворк затоа што неговиот payment method is not verified. Дали тоа му е некаква лага или?
     
  13. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.259
    Се верифицира со плаќање од 1$ кој после се враќа на сметка. Ако му е така, значи нема ниту едно плаќање извршено, а веројатно и не планира. Ако не планира да ти плати преку Upwork, големи се шансите да не ти плати и надвор од Upwork.
    Мој совет ти е да не работиш за џабе и да го пријавиш на страната, само главоболки ќе си имаш со вакви.

    Едит: не вреди да се мислиш дали ќе те пријави тој ако се согласиш да работиш со неговите услови, и да ризикуваш блокирање на профилот.
     
    На GirlLove и Billy Idol им се допаѓа ова.
  14. Angel06

    Angel06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    Дали знаете дали се плаќа данок за пари пуштени преку payoneer? И каков е принципот на користење? Прв пат треба да ми стигнат пари од странство

    Едит: Имам акаунтнаправено и потврдено дека е прифатен од нив.
     
  15. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    3.056
    Пол:
    Женски
    Се плаќа 10% данок, принципот е ист како и наши картички од банка само што имаш провизија при вадење од банкомат на пејонер.
     
    На tina2018 и Angel06 им се допаѓа ова.
  16. Bu_bi

    Bu_bi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали си плаќате придонеси и здравствено на парите што ви ги префрлаат на payoneer, поточно дали има начин тоа да се прави самостојно, без да бидеш пријавен во некоја фирма?
     
  17. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.259
    Да, и нема како да ги плаќаш на друг начин, мора да бидеш формално вработен во домашна фирма.
     
    На Bu_bi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.066
    Допаѓања:
    14.164
    Пол:
    Женски
    Дали некој од ова заработува или на повеќето ви е како плус од нормалната работа?
     
  19. AlekF

    AlekF Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Ја добив првата работа, и да ве прашам одма во врска со данокот.. Дали треба да ги пријавам средствата што ми стојат на UpWork, или треба да пријавам само доколку направам withdraw?
     
  20. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.259
    Сѐ што ќе ти легне на македонската сметка треба да се пријави.