1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа на Odesk (Upwork)

Дискусија во 'Барање работа' започната од yo lee, 3 април 2016.

  1. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.290
    Пол:
    Женски
    @Dulceee Тракер си симни ако немаш, за работа на часови мора да се логираш на тракер, за фиксна цена како што ти кажа Мишелка, не давај оригинали додека не дојде крајот. Има фер и нефер клиенти, јас работам со клиент кој ми е стален и некогаш дури сработувам работа без да имам активирано договор зошто неколку пати кога е завршена работата ми плаќал колку се договаравме и сигурен ми е, ама никогаш не се знае.
     
    На Dulceee му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Кажете ми, мора да се изврши видео разговор за потврда да идентитетот? Сабајлево ми стигна нотификација.
     
    На Arja му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    И мене тоа ме интересира, пишува дека можеби ќе те исконтактираат за видео разговор. Па ако некој има искуство досега, ќе биде добредојдено.
     
  4. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Патем, дали пријавувате данок за заработката на Апворк во УЈП? Јас искрено не, и се мислам дали да поднесам документи. Од една страна сакам да пријавам, да си бидам на чисто, ама од друга страна не знам како да им објаснам дека заработката ми варира, некои месеци е послабо од други, немам фиксна плата. Знам дека се зборуваше нешто да одземале 10% од заработката и слично, не знам дали е воведено тоа или не, не сум се посветила да прочитам повеќе. Па ме интересира само дали пријавувате данок и како оди процедурата.
     
  5. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.290
    Пол:
    Женски
    Има линк што ти го праќаат или на страната горе ти стои дека треба да направиш верификација и ќе кликнете таму, се поврзуваш на чет ти пишува ќе се вклучи агент за неколку минути и ти ѕвони, 5мин е обично, јас двапати до сега имав видео кол, те прашува име презиме, место и адреса на живеење и тоа е тоа. Ништо страшно.

    За данок од целата заработувачка таа година ќе си пресметаш 10% и ќе си платиш. Ако се мали суми може и да не те фатат, ама ако се поголеми паметно е да ги пријавиш, нема да ти излезе голема сума а мирна ќе ти е главата.
     
  6. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Да вчера ми стигна нотификација, и не можам ништо да правам, се ми е блокирано додека не разговарам. Очигледно ќе треба.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.290
    Пол:
    Женски
    @Dulceee да ќе мораш, додека не се верифицираш не можеш да работиш.
     
    На Dulceee му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Taylor_7

    Taylor_7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Има ли некој што работи книговодство на upwork? Сакав да прашам дали треба да се има посебен софтвер за да се почне со работа и каков вид на книговодствени услуги најчесто бараат работодавачите?
     
  9. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Од кога двајца не ми исплатија, ко ги спашкав, и ми го избришаа акаунтот. Друг нека мафтосваат
     
  10. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Како се случи да не ти исплатат, на фиксна цена работеше?
     
  11. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    И мене ми стигна нотификација, и се уште стои. Ама не сум испратила ништо се уште. @Dulceee дали ти им испрати скенирана лична карта и слично, како што е наведено дека е потребно за да го потврдиш идентитетот па сега што чекаш да ти се јават со видео кал?
     
  12. Miss.A.

    Miss.A. Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    2.313
    Пол:
    Женски
    Нејзината верификација е за нов член, не треба лична карта, а твојава е дека си Top Rated, за да ти стои на профилот дека си верифициран фрилансер.

    @1209 Сѐуште видео интервјуто е со пишување? :wasntme:
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.466
    Допаѓања:
    82.135
    Пол:
    Женски
    За top rated не мора ако не сакаш.

    За останатите кои сега почнуваат.
    Прочитајте ги правилата и како се работи,како се внесуваат часови преку тракери или мануелно.
     
  14. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Јас најмалку година дена пробувам да ми го одобрат профилот, но никако не ми успева. Пробувам за графички дизајн и илустрација, ама секогаш ми враќаат дека во моментот нема потреба од луѓе во тоа поле. :doh:
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Не знаев дека треба верификација за нови членови, јас кога почнав немаше такво нешто.
     
  16. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Скенирана лична карта не, само бројот на личната карта ми го побараа.
     
    На Arja му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Пред неколку часа го завршив видео разговорот и сега уште си стои блокиран профилот, ќе трае тоа неколку дена претпоставувам како што прочитав.
    IMG_20190327_191552.jpg
    Инаку не е страшен разговорот, иако на крај ми постави и не толку лично прашање. Нешто во врска со способностите што сум ги навела .. Вид испрашување. Не битно, се надевам дека за кратко ќе се среди профилот и ќе можам да продолжам да работам.
     
  18. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.136
    Допаѓања:
    14.383
    Пол:
    Женски
    Некој предлог како да ми го прифатат профилот на Upwork?/
    И предлог на добри фриленсери што плаќаат за writing.
     
  19. Mary88

    Mary88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2015
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    ОК, да ја освежам темава малку...
    Сакате смејте ми се, сакате не, ама имам друг тип на проблем овде.
    СТРАВ!!!
    Страв ми е да почнам да работам на сајтов, не знам од каде...

    Имам добри познавања од:
    - web development (значи знам да креирам сајт од нула);
    - graphic design (ми треба 5 минути за лого да спремам, 15 за mockup);
    - Excel (колегите на работа јас ги тренирав како да прават автоматизирани табели);
    - Англискиот ми е ко втор мајчин, го говорам со два дијалекта, плус имам познавања од германски, шпански и малку италијански.

    Ќе речете што е проблемот? Епа, многу арно не е на арно, секој еден ќе помисли дека вадам од џеб олку квалификации, една работа. Друга, во секое од полињата погоре лично јас не се чувствувам 100% спремна (пример, за web development front end ми е јака страна, за разлика од back end, а и не ми се доволно истренирани новите и сега популарни React i Angular). Дома имам едно малечко од 5 месеци, и со него доквалификација одвај 1-2 саата дневно непрекинато, откога ќе заспие, што не е невозможно, но е тешко. И од истата причина се двоумам да би прифатила работа на подолг временски период, бидејќи нормално сакам да ја завршам беспрекорно, а ваму до мене имам needy бебенце кое не можам да го предвидам кога ќе писне...

    Совет некој? Бил ли некој во ваква ситуација да сподели?
     
  20. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.099
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Доброто во тоа да си фриленсер е што прифаќаш работа колку што мислиш дека можеш да сработиш. :)
    Можеш да почнеш со помали проектчиња. Кога ќе разгледаш ќе видиш, сигурно не сите клиенти бараат комплетен сајт плус одржување. Почни со помали задачи па ќе си се надградуваш.

    Другарка ми со бебенце почна, после уште едно роди и уште тера на Апворк. :)
    E не е веб дизајн, ама сепак. Се може.
    И зошто стравот?
    Пробуваш, гледаш, сработуваш.