1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа на Odesk (Upwork)

Дискусија во 'Барање работа' започната од yo lee, 3 април 2016.

  1. scorpias

    scorpias Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2014
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    4.418
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали знаете дали има друг начин на примање пари освен преку payoneer
     
  2. Micika12

    Micika12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2018
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас веќе работам редовна работа од 8 саати и сакам после дома навечер да си работам нешто лабаво, ми кажале дека имало нешто со кликање и такви работи, ако може некој да ми даде совет или искуство од некоја страна
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Anon2023

    Anon2023 Нов член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2023
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Здраво!

    Значи, не знам во која категорија да ја ставам оваа тема, извинете за мојата грешка.

    Работам на Upwork, заработувам околу 90 евра, но имам и еден клиент кој ke исплаќа месечно околу 150€. Размислувам како се опорезува ова во Македонија, за да не ме казнат за нешто на крајот на годината.

    Преку Payoneer ги повлекувам парите, прво ги конвертирам од USD во евра, а потоа ги трансферирам на банката. Ќе им претставам на банката докази како сум дошол до тие пари, вклучувајќи го трансакцискиот документ и сертификатот што потврдува дека работам на Upwork. Можете ли да ми објасните како да се справам со даноците, дали треба да плаќам данок на УЈП или на некоја друга државна агенција? Како да избегнам проблеми на крајот на годината?
    Ви благодарам напредно за одговорот по прочитувањето на целата порака
     
  4. Iva:)

    Iva:) Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2016
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    Јас ги трошам во трговија т.е. си купувам со Payoneer картичката што сакам или ги вадам на банкомат и до сега не сум пријавувала во УЈП.
     
    На MayDiamonds и warrior им се допаѓа ова.
  5. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.483
    Имам картичка во долари. Во евра уште не можам, има некои правила. Како да ги извадам парите? Кај нас, или да одам во Грција, пример? Или да чекам да можам да си направам во евра картичка? Помош!
     
  6. carly j

    carly j Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2017
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    127
    Нема што да си правиш во евра. А зошто да вадиш, купувај и плаќај со неа. Стави ја под apple/google pay ако ти е страв и терај. Најчесто од Грција ги вадат за помали провизии при конвертирање, кај нас ќе изгубиш при конверзија.
     
  7. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.483

    Во Грција, ама ако картичката е во евра. Мојата е во долари, во евра не можам да креирам, имаат правило некое да имам примања од минимум 50 евра, во евра. А знаеш ли како оди ако вадам со картичка во долари - евра од Грција? Или исто како кај нас ќе биде, со иста провизија за конвертирање? Ич, ич не ми е јасно!

    А во врска со плаќањето - некаде прочитав дека земаат провизија при секое плаќање... Не ми се исплати тоа така ако е :( Значи заработив пари и не можам да ги трошам. Страшно! :)))
     
  8. carly j

    carly j Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2017
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    127
    И мојата е во долари, но провизијата не е поголема од тоа што би ти зеле од банкомат (мислам). Јас онлајн си купував само, автоматска конверзија со провизија од 1% ми земаа. Тие 1% дали биле, дали не биле, не ми менуваат нешто, а и нема веќе ваква платформа што не наплаќа исто (а можеби и повеќе, освен wise).

    Нели има банкомати што даваат и долари? Како и да е, мислам дека дури и од евра во долари провизијата би била помала од таа евра-денари (само имаше нешто да одбиеш конверзија кога ќе те праша банкооматот)
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  9. gorjann

    gorjann Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Pomalce maltretiranje ti e preku wire transfer. Zakaci bankarska smetka na upwork i kje ti stigaat direktno vo dolari/evra na smetka. $30 e transfer fee, taka da potsoberi 500/1000 dolari i togas prefrli gi
     
  10. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.483

    Ако заработила 90 евра... Ништо нема да добие за себе на крај.
     
  11. Mateica

    Mateica Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2016
    Пораки:
    657
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Женски
    Има на темата работа од дома
    Гледање клипови ама уплаќаш некоја сума ако не сум грешка.
     
  12. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.914
    Пол:
    Женски
    Овде најмногу ми припаѓа прашањето. Пред недела дена се регистрирав на апворк, па вечерва ми вратија во порака да контактирам преку телеграм околу еден проект на кој аплицирав. Во proposals сега (откако ми пишаа)стои еден активен предлог и четири поднесени предлози - тие од кои чекам одговор.
    Дали е ок да прифатам преку телеграм или мора преку апворк. Ова активен предлог не е доказ дека ме побарале за проектот?
    Ви благодарам
     
    Последна измена: 27 ноември 2023
  13. see.emily.play

    see.emily.play Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    2.792
    Комуникацијата не смее да е надвор од апворк се' додека не склучите договор за работа. Се' друго е ризик за тебе, односно можат да те банираат зошто ги прекршуваш правилата.
    Кога ќе ти пуштат offer, и кога ќе ја прифатиш, склучуваш договор за работа. Тек тогаш може да си разменувате броеви, мејлови и слично и да комуницирате на други платформи.
    https://community.upwork.com/t5/Fre...outside-of-Upwork-a-TOS-violation/m-p/1242105
    https://support.upwork.com/hc/en-us/articles/360052511833-Get-to-know-each-other-before-a-contract
     
    На bookslover, CarrieBradshow и Presrekna им се допаѓа ова.
  14. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    11.071
    Пол:
    Женски
    Дали постои друга EOR платформа (освен Native Teams) во Македонија?

    Значи фирма што би те пријавила како нивен вработен и преку нив да ти поминува заработката, па да ти поминат придонеси, даноци и нето плата да легнува на твоја сметка?
     
    На see.emily.play му/ѝ се допаѓа ова.
  15. see.emily.play

    see.emily.play Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    2.792
    И мене ова ме интересира. Јас сум пријавена во фирма од пријателка, ама ми прави услуга, не е долгорочно решение. Се мислам да отворам фирма само за да поминувам придонеси.
    Имаш искуство со Native Teams?
     
  16. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    11.071
    Пол:
    Женски
    Јас не, ама знам луѓе што се од таму пријавени. Значи можеш дел од приходот да го пријавиш како плата, на пример на минималец да те пријават, а другиот дел да го користиш преку картичка или да си го пратиш од нивната сметка на МК девизна. Плаќаат некој subscription на месечно ниво на Native Teams за услугата.
     
  17. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Здраво, направив акаунт на upwork и до сега пратив 3 proposals.. не ми е јасно како функционира со данок, и што значи тоа пред секое праќање send for 8 connections ili connects не знам точно како пишува.. фала
     
  18. b.o.n.i

    b.o.n.i Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    1.154
    Дечки сакам да пробам на upwork ама не знам од кај да почнам. Т.е и кога ќе направам профил не знам како да го презентирам моето знаење. А и не знам што се би можела да работам, премногу ми е апстрактно.
    Може ли да посочите каков тип на работа работите. Со какви квалификации
    Фала ви
     
  19. b.o.n.i

    b.o.n.i Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    1.154
    Плус, дали има некој што заработува од кликање реклами, гледање видеа, слушање музика, учествување во анкети...или се е тоа лажипари
     
  20. gorjann

    gorjann Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Baraj rabota vo tvojot domen. Ako nema rabota za toa, probaj kako i site ostanati, data entry, virtual assistant etc..