1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работен однос, права на бремени жени

Дискусија во 'На работното место' започната од Snow-Queen, 26 септември 2012.

  1. V1oletFemme

    V1oletFemme Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Газдата е Главниот пушач 8) Плус од Трудова дојдоа преклани и самите си запалија по една кога видоа пепелник на маса, кои закони и казни...Газдиве се зависни премногу од цигари за да прекинат ради мене.Изгледа немам некој избор освен да си напуштам а баш е фрустрирачки.. Фала Елиса на одговор
     
    На Elissa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ferfelina

    Ferfelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Вработена бев во приватна фирма точно една година... На годината заминав на породилно одсуство... Две недели пред истекот на оние најубави 9 месеци добив отказ од газдите со изговор дека немаат доволно финансии да ме вратат на работа т.е да ме плаќаат... А во меѓу време си вработиле нова девојка... Кои права ги имам и дали воопшто имам некакви освен да си барам друга раб :)
     
  3. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Имаш право да ги тужиш. Отвори го Законот за работни односи и прочитај си убаво да си ги најдиш правата.
     
    Последна измена: 15 јануари 2015
    На Ferfelina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mhhm

    Mhhm Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Јас кога се вработив бев четврти месец бремена и бидејќи до пораѓајот немав шест месеци работен однос не ми се следуваше породилно, па среќа што директорката се погоди добра и пола колектив го ангажираше да ме покрива две седмици. По само 15 дена се вратив на работа. Искрено, на ниедна мајка не и го посакувам тоа што јас го проживеав тие месеци. Денес, кога ми е тешко си велам јас кога го преживеав тој период од враќањето на работа до годишниот одмор можам да преживеам скоро се во животов.
    Сега читам по постовите дека законот навистина многу повеќе ги штити бремените жени и среќа што е така. Само храбро мајки и без страв борете се за вашите права.
     
  5. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Феминки, ајде помагајте околу моите недоумици. Прво, 12та недела сум и само штпо почнав на работа, ме пријавија. До породување имам баш точно 6 месеци кои се поклопуваат со 6 месеци работен стаж, ама датум за раѓање и датум за исполнет 6 месечен стаж ми се поклопуваат за два рти дена разлика, па и дека 3то и со закажан царски ќе одсм сигурно и пред терминот ќе биде. За бррменоста нити соопштив нити некој се осмели да праша,па сега не знам како да се понашам јас, дали и кога морам да кажам, и дали важи сега тоа дека не смеат да ме отпуштат? А за отварање породикно, по закон се отвара 45 дена пред термин, најкасно 28 дена задолжително. Може да работам до крај, пример до 27ми и на 28ми да се породам и да отворам тогаш, не 28 дена порано породилно ? Ве молам за било какво инфо....
     
  6. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Некој !?!?!?
     
  7. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Кажи слободно дека си трудна, никој не смее да те отпушт, дури и ако си со договор. Консултирај адвокат ако ти прават поинаку.
    И да, породилното можеш да го отвориш на денот на пороѓај.
     
  8. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Само што ме пријавија, ме отпуштија! Причина, се премислиле?!?!?!?! Одам на адвокат денес!
     
  9. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Им кажа дека си трудна? И како те отпуштија? Доби писмен отказ, усно известување, потпиша нешто?
    НИШТО не потпишувај додека не се консултираш со адвокат!
     
  10. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Одев на работа една недела, ми рекоа дека ќе ми дадат договор на два месеци, ми дадоа само м1м2, во социјално проверив пријавена сум, дека сум трудна не спомнав ни јас ни тие но се гледа, и на интервју ко бев бев иста, една недела колку може да порасне стомак, а договорот кој требаше да го потпишам не ми го ни дадоа, го чекаа со денови, за на крај да ми речат дека се премислиле околу вработувањето, ќе ми ги плателе на трансакциона деновите и слободна си. Толку, не потпишав ништо воопшто. А не добив ни нови м1м2 кои треба за во аврм да ги имам нели за да се пријавам. Адвокат денес па ќе видам
     
  11. aleksandrica1986

    aleksandrica1986 Нов член

    Се зачлени на:
    28 септември 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    dali ako sakam da go prekinam rabotniot odnos posle 9 meseci porodilno otsustvo ke moram da go vrakam porodilniot nadomest ve molam za sovet ama za tie so navistina go znaat
     
  12. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Не, тој надомест не се враќа
     
  13. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Kako pominav jas so rabotodavacot koga bev trudna. Da fakt e deka mnogu ne gi poznavame zakonite no i fakt e deka kade sto ima sila nema pravdina. Samo sto kazav deka sum trudna nepolni tri meseci koga sekoj den e rizicen za zadrzuvanje na plodot jas rabotev 15 dena po 12 saati na noga i povremeno na skala gore kaci se simni se. Rizik ogromen. Ajde bremenosta ja pominav ok se javi povtorno problem koga sakav da otvoram plrodilno 38 nedela bilo rano da se zamine na trudnocko pa vikam koj ve vrti maticnata mi otvori bolovanje i zaminav iako ne im bese drago. Ama kako ke me svatat jas so otoci ne licev na sebe so 40 + kila poveke ...pa i 38 sekoj moment moze da se porodis. Isterav 8 meseci doma zatoa sto imas 9 tuka ako fatis kako mene leto ne ti sledi leten odmor toj ti e kalkuliran vo tridnickoto si odmaras doma sto baras odmor. Aj i se vrativ na rabota seficata isfistrirana nemazena sum i bila debela ok se vrativ so 70 kg na rabota ama i vikam uste dojam jadam se vo svoe vreme ke si se sredam pa i jas mlada mesakam da sum tolkava. Ne ne sum smeela da go dojam maloto da sum prestanela da sum oslabela ako ne ke me izbrkala. Ok koj te vrti moj zivot moj pravila se javiv posle mesec dena tortura za kilaza i doenje i si dadov otkaz. Ete ti tipicen balkanski mentalitet sekojdnevie na bremeni i doilki vo nasava takanarecena drzava
     
  14. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Извини @karak , ЗОШТО те тераше да ослабиш после пороѓај??
    Боже Господе, зарем и вакво нешто постои? Ниту еден момент од горното објаснување не е во ред, од никаков аспект, посебно од човечки...
     
  15. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    zatoa sto sum im bila debela :) se vrativ na rabota so 70 kg 8 meseci posle poragaj i na takanarecenata sefica i kazav deka dojam i deka nemam namera da drzam bilo kokvi dieti. A taa sekoj tret den doagase i vikase ako sakas da ostanes na rabota zemi si apcinka za slabeenje prestani da dois pa ona bila doena do 8 meseci i nisto ne i falelo duri i mi rece da si posedam doma dodeka ne sum oslabela odnosno neplateno ili idi si. A jas kulturno i pbjasniv deka sum mlada deka i jas nesakam visok kilogrami ama ete nekoj pobrzo nekoj pobavno gi simnuva pa 40+ za 9 meseci se mnogu i tesko se simnuvaat rekov da zavrsam so doenje ke si oslabuvam. No povtorno pritisoci i si napistiv. Inaku kako za info posle 2 god. Od poragaj imam 54 kg pomalku ili skoro isto kako pred bremenosta. Vremeto sreduva se samo nekoj luge nemaat milost i se premnogu isfustrirani i arogantni ziveeme vo takvo opstestvo vo koe nikoj nikogo nesaka da razbere i svati :)
     
  16. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.607
    Чекај, ти модел работиш? Што е битно колку си дебела?
     
    На karak и zuto им се допаѓа ова.
  17. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Hehehehe me nasmea pa bar da rabotev model nemase da se bunam. Samo sakav so mojata prikazna da posocam deka bremenite i doilkite i te kako se soocuvaat so problemi deka sekade ne e rozevo i deka ova e naseto sekojdnevie i bezakonie
     
    На LUCERKA му/ѝ се допаѓа ова.
  18. zajka1

    zajka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Здраво и од мене. Јас сум на почетокот од бременоста имам време до породилно но ме интересираат некои работи. Во фирмата каде што работам сум веќе 3 години. Првично работев година и пол нит пријавена нит ништо, потоа ме пријавија по новиот закон кога две години државата плаќа придонес за мене тие ништо.Тие две години ми завршуваат на 01.05.2016 гог а инаку договорот ми е на неопределено време. Датум за пораѓај здравје се да биде како што треба ми е на 06.06.2016.Ме интересира дали кога ќе поминат тие две години од пријавувањето можат да ме отпуштат месец дена пред пораѓај
     
  19. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Баш вчера слушнав за случај каде жената, која работеше во звучна фирма, и беше вработена со договор на 6 па на 3 месеци, ја отпуштија во 38ма неделс од бременост. Законски си бараше права, одговор доби дека до денот додека важел договорот морало да ја држат, од денот кога завршил не биле должни, сеедно трудна нетрудна. З
    Значи законите важат само за државно вработените, приватниците се заштитени со оваа нова мода на договори на определено или вработување преку агенција за привремени вработувања.
    Чим ти е на неопределено време договорот, и ако си со оној услов до 29 години и фирмава да не ти плаќс придонеси, имаат услов да те задржат уште некој период после тие две години, незнам колку точно.
    Најдобро ти е со некок од претпоставените да направиш муабет, да си спремна и си знаеш како им е планот нив, па даџси имаш опција, пример можеш да земеш боледување 15 дена од матичен, да искористиш одмор ако имаш заостанат, и секако 28 дена пред пораѓај си го отвараш породилното.
    Мене пак ме отпуштија, односно не ми го продолжија договорот, кога ми завршија 9те месеци на породилно, ми го дадоа ланскиот одмор и договорот последен ми гласеше до денот на завршување на одморот. Ми соопштија по е-маил а ми потврдија телефонски. А фирмава е угледна надалеку прочуена...
     
  20. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.607
    Зајка, види по кој закон те примиле. Мислам дека имаше нешто дека не смеат да те избркаат ако државата плаќала за тебе пезниско и здравствено 2 години, нешто обврска имаа да те држат уште година ли така нешто. На работа сега не кажувај ништо, после 4-5 можеш, а дотогаш за информации ќе побараш во МТСП. Пиши им на uslugi.gov.mk или директ со допис, не мора име, и објасни им се. Биди предвреме спремна. Како и да е, државата плаќа за тебе тие 9 месеци, а они нема да имаат никаков трошок. Пред некое време имаше и измени во заонот, каде што вика дека онаа девојка што ке те замени тие 9 месеци, и за неа само плата ке дава фирмата, а државата ке и плаќа придонеси, така што мислам дека они не би имале никаков трошок ако одиш на породилно.

    Јас на нивно место дури, да знаеш дека се фер луѓе, ќе си ја викнам некоја како волонтер да седи до тебе и да учи, а кога ќе одиш ти на породилно, да те замени. Како и да е, спреми се со документација, провери си се што имаш и биди чекор пред нив.
     
    На zajka1 му/ѝ се допаѓа ова.