1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работен однос, права на бремени жени

Дискусија во 'На работното место' започната од Snow-Queen, 26 септември 2012.

  1. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Nekoj pravnik da prasam nesto za rabota I bremenost
     
  2. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Ajde koga nikoj ne se javi deka e pravnik da mi pomogne.... Bremena sum 8 nedela rabotam vo gradinka od.ponedelnik ke ne odjavuvaat dogovorot mi zavrauva kako mozam da se zashtitam koj mi se pravata.... Ve molam za pomosh
     
  3. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    @JuLleE
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  4. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.319
    А ќе ти го продолжат ли? Ако не, ќе отпуштаат поради истек на договор. Т.е. нема да ти го продолжат договорот.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  5. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Nema da mi go prodolzat ne teraat da odime volonteri dodeka I prasanje e dali na istiot oglas ke te primat. Se ceka od ministerstvo za finansii da odobri i ke raspisat oglas ama ne se znae koj ke vleze i plus veke 2 godini neprekinato rabotam. I ako ova ne izleze kolku vreme dali e zakont 6 meseci treba da pominat vo raboten odnos za da mi sledi trudnicko @JuLIeE te molam ako znaes kako e podetalno da mi odgovoris ili vo lp
     
  6. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.319
    Па ти веќе имаш право да бараш решение, сега и ти следува. Кај вас е 2 години така? А трудничко ти следува со 6 месеци непрекинат стаж да и додека си на трудничко не може да те отпуштат. Вака со истек на договор можат ама знам имаше врска кај вас со 2 те години и можете да барате решение. Кажи ми кога влегуваш во 9 ти за да земеш породилно пред да ти истече договорот.
     
  7. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Jas sum malku 8 nedela ako ne sakam da napravam preku firma nekoja da me prijavat Sega sum 8 pa mozam da pocekam da vidam sto ke stane ke me odjavat ponedelnik a kraen termin za poraganje mi e 31.07.2018 stvarno ne gi znam pravata I neznam kako da postapam
     
  8. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.319
    Уф јас читам 8 ми месец. Ако си под договор а имаш право на решение тогаш секако ќе ти го продолжат во неопределено и да си на породилно. Ама кај тебе случајот е што нема воопшто да ви ги продолжат договорите туку ќе ви дадат волонтерски на 6 месеци и после може ќе ви го трансформираат.
    Инаку извести ги дека си бремена и мислам дека новиот Закон предвидува дека бремена жена не смеат да избркаат од работа и дека мора да ти го продолжат договорот. Во спротивно закани им се со тужба.
     
    Последна измена: 23 декември 2017
  9. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Mene od rabota mi vikaat deka dogovorot ti e do tuka I tolku sepak gradinkite se javna institucija I vikaat bez razlika zdrava bolna bremena ke ne odjavat zatoa baram nekoj koj navistina se razbira a nemam luge i veke ako e taka da tegnam nekoj da me prijavat...
     
  10. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.319
    Јас знам дека бремени жени не смеат да отпуштат и мора да го продолжат договорот. Она истек на договор им како кец на десетка ама се мислам дека законски ги заштитија барем бремените жени. Да пробам законот да го најдам.
     
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Ajde ako mozes te molam pomogni mi. Navistina ke mi znaci
     
  12. moni.poni

    moni.poni Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    84
    Една блиска имаше ризична бременост и со боледување остана дома,но во меѓувреме додека беше на боледување и истекол договорот и без да и се јават ни да и кажат ја отпуштиле
    Таа дозна еден месец подоцна кога отиде на лекар,каде и кажаа дека нема лекарско осигурување
    Во таа фирма работеше 1 година и 6 месеци
    Мое прашање дали ја следува некој паричен надомест откако ќе се породи,и дали по судски пат може некоја оштета да земе??
     
  13. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Јас сеуште не сум бремена но на прашањето се изјаснив дека сакам да оформам семејство, наслушнав дека договорот ради тоа нема да биде продолжен:@ кај живеам(facepalm)
     
  14. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Прво, со закон е забрането претпоставен да поставува вакви лични прашања на вработен!!!
    Второ, за жал, нема закон што те штити од овој мобинг.
    Мене ме примија за сезонска работа пред три години, веќе бремена бев и кога низ муабет открија дека сум, во најкус можен рок ме отпуштија.
    И инспекција и адвокати и шо не и џабе пак
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  15. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Страшно непријатна ситуација, не планирам ниту адвокати и такви ствари оти станува збор за реномирана фирма што ќе биде само измачување за мене
     
  16. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Не е фер oд твoјa стрaнa штo не си кaжaлa. Зaкoнски труднa женa не се oтпуштa зa време нa бoледувaње или дoдекa и трaе рaбoтниoт oднoс, aмa aкo си имaлa дoгoвoр нa некoлку месеци, штoм ти зaвршил дoгoвoрoт тoј немa никaквa oбврскa дa ти гo прoдoлжи, бременa или не. Акo си билa нa неoпределенo тoгaш би дoбилa нa суд, пa претпoстaвувaм нa oпределенo време си билa и дoгoвoрoт ти зaвршил?
     
  17. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Strashno ete jas nemozam da uzivam vo bremenosta sekoj mesec nervozi dali ke mi se prodolzi dogovorot katastrofa mesec za mesec dodeka ne se sredi situacijata so vrabotuvanje i samo se molam da doguram do trudnicko sepak neli egzistencija e vo prashanje
     
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Ако имаш договор на определено имаат право да не ти го продолжат, дури и да си бремена.
     
  19. Princess*

    Princess* Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da ve prasam bremena sum 8mi mesec a imam raboten odnos od samo 4 meseci. Dali mi sleduva trudnicko boleduvanje i ako ne mi sleduva kako odat rabotite ponatamu dali nekoj od vas znae da mi objasni?
    Vi blagodaram odnapred :)
     
  20. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Треба да имаш минимум 6 месеци непрекинат работен однос пред да се породиш за да те следува трудничко боледување. Тебе по се изгледа нема да ти следува, единствено ако ти остануваат уште цел 8ми и цел 9ти па да го надносиш малку, може ке фатиш... (fingers)
    Инаку, ако не те следува, ништо, ќе си бидеш на породилно без да земаш трудничко и после истекот ќе се вратиш на работа.
     
    На Girly90 и SummerGirl им се допаѓа ова.