1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работен однос, права на бремени жени

Дискусија во 'На работното место' започната од Snow-Queen, 26 септември 2012.

  1. Ljubica87

    Ljubica87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2018
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Здраво. Еве и јас со мојот проблем. Работам во една фирма веќе речиси пола година, но првите три месеци бев со договор на дело. Во меѓувреме останав бремена и откако им ја соопштив вестта почнаа маките. Постојано ми наоѓа замерки, ме тера да кревам потешко, дури и некои работи кои никогаш ги немавме како дневни обврски, ми ги наметнува како да сум виновна. Често се остануваше и прекувремено, но немав проблем со тоа. Откако ме пријавија,веќе еден месец, потпишав договор на определено време од три месеци .но не ми дадоа примерок од договорот зашто тогаш не беше потпишан од директорот, а откако го побарав не ми дадоа ниту копија. Во рана бременост сум и уште сум поинтензивно по лекари, тестови, мачно ми е, па плус и ова сега. Значи накратко, проблемот е што не знам кои казни ми се наведени во договорот ако го раскинам пред време. Според вас, што е најдобро во оваа ситуација. Да останам нс кратко боледување па да чекам да заврши договорот? Може нешто да ми направат ако самата не си дадам отказ, со оглед на тоа што сум бремена?
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.658
    Пол:
    Женски
    Сакаат да си одиш сама, да не сносат последици за отказот. Оти ако тие те отпуштат, а не ти е истечен договорот, може да ги тужиш и сигурно ќе добиеш. А вака, прават се, за сама да си заминеш. Дали ти ќе сносиш некакви последици ако дадеш отказ не знам, тоа зависи што пишува во договорот.
     
  3. Ljubica87

    Ljubica87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2018
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Најверојатно. Инаку немам примерок од договорот, а кога го читав не ми остана ова во сеќавање. Патем, уште на интервју ми напоменаа дека сакаат машко, но немало пријавено па морало да одберат женско :) како и да е, фала на консултација
     
  4. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.069
    Допаѓања:
    13.144
    Пол:
    Женски
    Ако си бремена не е дозволено да остануваш прекувремено освен со твоја потврда со потпис дека ти своеволно остануваш... можеш да ги пријавиш ако негде водите информација однсоно се чекирате или слично :)
     
    На theowndemon и SummerGirl им се допаѓа ова.
  5. macence89

    macence89 Нов член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, ми треба совет од правно лице или некој што се нашол во слична ситуација. На породилно сум и ми најавија дека фирмата во која работам ќе се затвара. Имам договор на неопределено и дали ќе ме исплаќаат од социјално или ќе ми го прекинат боледувањето? Фала многу!
     
  6. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Tetka Biberce position mi.
     
  7. macence89

    macence89 Нов член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Blagodaram mnogu!
     
  8. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    2.143
    Пол:
    Женски
    Ако се одработени 152 часа прекувремено, во меѓувреме се носи потврда од лекар за бременост (и нели веќе не се работи прекувремено по закон), дали следува 13 плата за оваа година?
     
  9. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    ако имаш одработено 152 часа прекувремено ти следува 13 плата, но под услов истите да бидат евидентирани
     
  10. Maci4k@

    Maci4k@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Здраво,ме интересира некој да имал искуство со две работни места на двете сум пријавена по 4 часа,значи имам вкупно 40 часа неделно.Е сега ме интересира дали трудничкото во просек ке ми се рачуна ?дали од фирмата само во која што сум подолго или? како го пресметуваат тоа?
     
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ќе ти се рачуна на 40-те часа неделно работно време
     
  12. Maci4k@

    Maci4k@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    да јасно тоа,но ме интересираше дали од двете места ке ми се рачуна паричниот надомест или некој просек ке се рачуна?
     
  13. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Од двете места, го рачуна збирот од 40 часа. Ако си на породилно отсуство ќе земаш 100 % плата односно Фзо ќе ти исплаќа цела плата исто како да работиш 40 часа без разлика што си на две места по 20 часа. Ако си на трудничко боледување ќе земаш 80% од 40 - те часа. Боледување ти е 70-80% од нето плата која ја земаш а породилно ти е 100%, нема просеци туку %
     
  14. Maci4k@

    Maci4k@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    океј фала ти многу :)
     
  15. f.e.m.i.n.k.a

    f.e.m.i.n.k.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2012
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    Zdravo..sakav da ve prasam dali za da se zema porodilno mora da se raboti prethodno 6 meseci kaj eden ist rabotodavac? Prasuvam zasto sum vrabotena kaj drug rabotodavac i nemam prekin vo staz,no nema da imam 6 meseci do porodilnoto na novava rabota...
     
  16. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали следува трудничко кога си на определено работно време,со константно продолзуванје
     
  17. Santaa

    Santaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    негде сум читала дека бремени не треба да работат во смени ама не можам да најдам каде. За прекувремена и работа ноќе знам, ама за сменското не сум сигурна
     
  18. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.069
    Допаѓања:
    13.144
    Пол:
    Женски
    Мислам дека втора може да работат само трета и прекувремени не.
     
  19. Ina Katerina

    Ina Katerina Нов член

    Се зачлени на:
    16 септември 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ima li nekoja majka koja koristela 3 meseci neplateno porodilno otsustvo? Potreben mi e pisaniot tekst, izvestuvanjeto koe ste go dostavile do rabotodavecot za koristenje na ovie 3 meseci.
     
    На Packka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, јас правам 6 месеци за еден месец и се мислам да не кажувам до тогаш ништо од кога ќе направам 6 месеци ќе им кажам дека сум бремена.Мие страв да не случајно ме избркаат ради бременоста:worried: докторот ми вели дека ми следи платено отсуство зошто работата мие со луѓе во затворен простор и со ноќни смени.Ме интересира дсли може да си продолжам да си работам нормално до 9ти месец покрај тоа што е времево со корона? дали нормално си работите и вие? ме интересира некој да ми објасни.Ви благодарам:hug: