1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работење во државна администрација

Дискусија во 'На работното место' започната од Trendafilka, 13 февруари 2010.

 1. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Една година и скоро 5 месеци работев во држ. администрација, во едно од нашите министерства (не сакам да го именувам). Без решение, имавме некаков си договор, плата на секои 2-3 месеци значи ништо нерегулирано. Мене не ми е јасно како сите во оваа бедна држава се тепаат да работат "во државно" зашто "поубаво немало" , ќе си имаш платичка на секој први, си имаш одмор си имаш плаво картонче, ти тече стаж, глумиш лудило дека се утепуваш од работа, а тоа никој ништо не фаќа (со чест на некои 10% исклучок), буквално мозокот ќе ти престане да брмчи, се претвараш во тетка, во кактус. Знам може некој ќе рече - ако си разгалена, или добро ситуирана па лаеш на ѕвезди, но не е воопшто така. Јас сакам да работам, ама ДА РАБОТАМ, а не да глумам дека работам и да затупувам. Што се запнале сите да работат таму не ми е јасно.... Мислам ја знаеме ситуацијата во Мк, никаде не е сигурно, а сите работиме за плата, но не ја сфаќам таа ненормална желба да се чмае, никаква желба за напредување, за надоградување, само колку да има плата.... Може на 35 години ќе мислам поинаку, не знам...
   
  На Eli23, girl1985 и d.Darla им се допаѓа ова.
 2. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.987
  без разлика дали е администрација или некоја друга работа....сите работни места на кои се зема плата од буџетот се посакувани....сите сакаат да бидат во категоријата буџетари т.е. државни работни места.....бидејќи таму платата и одморот ти се загарантирани, а работното време фиксно и без разлика како ја извршуваш работата (добро или лошо) нема некои сериозни последици ниту пак строга контрола врз нечие работење.....практично тоа се работни места од типот лежи лебу да те јадам.....и според мене за она што го наведуваш дека е тотално неинспиративно место без никакви можности за напредок и развој на кариерата....најверојатно луѓето кои сакаат да работата таму немаат некои големи амбиции и желба за самореализација ;) ;) ;)
   
 3. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.700
  Допаѓања:
  130.194
  Мила, јас ова го зборувам со години... страшна работа е државна администрација, со чесни исклучоци...
  И не, нема да мислиш ни на 35 поинаку. Ако си била поинаква, ќе си се претопела за година ипол. Имам видено доста од државната администрација :D

  Барај си приватен сектор, ама нешто саглам... и запамти, за тие што не се мрзливи има работа!
   
 4. JATAGAN

  JATAGAN Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  154
  RABOTA VO DRZAVNA ADMINISTRACIJA - BLJAK,

  Sega rabotenje vo drzavna administracija , znaci PARTISKI VOJNIK - BEZGLASNA BUKVA, COVEK BEZ MOZOK , BEZ PRAVO NA SVOE MISLENJE itd.
  A za nekakvo si znaenje , napreduvanje spored kvalitet da ne pravime muabet, najdobro e da si poslusen partiski vojnik, na nekoj vo partijata da mu gi lizes madinata (izvinete na izrazot) za da napreduvas i celo vreme da im dolzis usluga.

  Za strucnost i da ne zboruvame (so isklucok na poedinci) , bidejki strucnosta se dobiva so resavanje na konkretni problemi a ne so skolski primeri.

  Druga rabota, najgolem broj od devojkite koga ke se vrabotat vo drzavna administracija (najcesto preku nekoja agencija za privremeni vrabotuvanja) vednas se bremeni i zaminuvaat na porodilno , znaci kutrite edvaj cekale da se vrabotat za da zabremenat , abe ziva grevota.

  A pak kako se rasfrlaat pari vo drzavnata administracija po tie vrabotuvanja preku agencii za privremeni vrabotuvanja, site se necii mamini mazi, pa duri od nasi pari im se plaka se .

  Licno denes voopsko nikoj ne go cenam stoi raboti vo drzavna administracija (mislam za pomladava generacija) bidejki gi smetam za POLTRONI, nedefinirana masa, trupcovci koi za nisto drugo ne gi biva osven za glasacna masinerija (ova go mislam za site partii - da ne me svati nekoj pogresno).

  Covek koj vistinski vredi i ima znaenje , ke se pokaze so svoj biznos kade ke go prezentira seto znaenje i umeenje, ili ke se vraboti vo privatna foirma i ete tamu ke se pokaze kolku vredi kade gazdite sigurno nema da go maznat i samo najvrednite i najdobrite ke ostanat.

  SUMA SUMARUM - DRZAVNA ADMINISTRACIJA = POLTRONI

  Pozdrav i nemam namera da mu se izvinuvam na nekoj ako sum go navredil so ovoj post, bidejki toa e vistinata
   
  На ametist му/ѝ се допаѓа ова.
 5. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Потполно се согласувам, постаро е гледам мислењево, амаа не е важно. најмногу ми недостасува нешто да ме мотивира и турка напред, т.е. да напредувам а не да стојам во место, и уште полошо- да се враќам наназад. И што е уште полошо во државното, секогаш некој со несоодветно образование ќе зема повеќе плата од тебе. :devil:
   
 6. viku

  viku Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  157
  Има многу лижење „такви“ и во приватен сектор. И да не зборуваме како да живееме во ... шознам... Утопија! Рееетки се способни луѓе кои успеваат само потпирајќи се на своето знаење и способности, без пријател, мама или тате или поткуп. Сите ние додека студираме имаме многу желби и супер слика за себе како човек со успешна кариера, ама реалноста е расипана в крај. Имам полно пријатели, екстра способни, кои не можат глава да кренат од лижачи, зборувам за приватниот сектор. И да, имам пријатели во државни органи кои многу вложуваат и се максимално исполнителни (без разлика какво место имаат).
  Држи место тоа за државното дека не се „пука“ од работа, ама за во приватно има да ти се плачи секој ден. Прва смена завршува во 19-20h., празници не постојат, плата има кога ќе му се ќефни на газдата (кој најчесто е коњ), за бебе????? ПА НЕ ПОМИСЛУВАЈ, НЕ СМЕЕШ, има да те заборават дома дека постоиш, а пак недај боже да имаш веќе деца..... да не набројувам. И??? ЈАТАГАН??? овие последниве заслужуваат да ги цениш, нели??? Се бунат против работните услови и ги користат своите работнички права до максимум, секоја им чест- МА ДАЈ ТЕ МОЛАМ, ТОА Е САМО МАШИНЕРИЈА.

  Значи секаде имаме „чест на исклучоци“ и секаде има луѓе за жалење.

  П.С. Не разбрав што има лошо во тоа да забремениш откако ќе земеш решение??? АЛООО тоа се вика планирање на семејството и иднината(до неупатените)!
   
 7. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Инаку не знам дали сте слушнале за муабетот за работата во државна администрација? Клати врата - земај плата. :D
  Инаку и мене лично не ми се јасни таквите кои се тепаат за работа таму... Па добро после 20 години работа во администрација, кога ќе погледнете назад во својот живот, што ќе видите? Каков успех и каков напредок на полето на кариера? Никаков! Го мразам убедувањето од типот, каква таква платичка на секој први, осигуран, сигурен дрн дрн... Јас сакам навистина да работам и да заработам... Е сега друго е проблемот што кај нас сите знаеме како оди вработувањето и како преку ноќ може да останеш невработен... Инаку јас лично за себе никојпат не сум се заинтересирала за работа во државна администрација ниту пак би барала во скоро време, освен ако не сум на зорт...
  Имаше уште еден виц... Нешто беше во стилот... вработени во државна администрација и сега еден колега влегува во канцеларија кај друг и го гледа се прозева и му вика, што е и тебе не ти оди работата од рака? Му вика ни мене, еве од прееска не можам да заспијам. :D
   
 8. viku

  viku Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  157
  Ах, соништа....соништа....
   
 9. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.075
  Допаѓања:
  56.307
  Пол:
  Женски
  Одев еден месец на пракса во општина и при првата прошетка низ канцелариите мојот впечаток беше: сега сфатив што не сакам да работам...
  Е сега, на другото место каде што бев на пракса, беа вработени само млади и способни луѓе (нова институција со 20тина вработени), и тие си работеа, да ти е милина да ги гледаш. И во ЈА може да има унапредување и интересна истражувачка работа, ама нормално, потребно е да покажеш партиска книшка за решение.
  Bottom line, убаво би било да се среди конечно администрацијава, да се вработат млади и способни (неполитизирани) кадри, а да се отпушти вишокот, па колку толку попривлечна би била оваа работа ако всушност се работи и нема пренатрупаност. Ама тоа е веќе утописко размислување.

  Инаку, само една додатна информација. Не знам дали знаете за новоформираниот Секретаријат за рамковен договор. Тука беа вработени околу 200 луѓе (ќе ми простите, не ја знам точната бројка) од цела Македонија, ама бидејќи нема што да се работи, повеќето од нив си седат дома и си примаат плата без да работат. Ова не се шпекулации, туку познавам точно 6 луѓе кои добија работни места (припадници на малцинствата, бидејќи се работи за Рамковниот), кои си седат, и тоа не во Скопје каде што им е работното место, туку дома во својот град. И на први си примаат плата. И си работат уште нешто на црно. И невработеноста во Македонија се намали.
  Е сега, можеби ќе работат кога ќе им најдат што да работат, ама еве веќе неколку месеци ситуацијата е таа.
  Извинете малку оф топик отидов, ама и ова е слика за тоа колку е привлечна работата во ЈА за млади, чесни и способни луѓе. Кој може таму да се пронајде во ваква ситуација, не знам...
  Ај, можда и ќе дојдат подобри времиња :worried:
   
 10. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
  не вику, јас работам приватно ! и да ти кажам иако си има свои бубачки и табиети, газдата наш мн. почитува кога се празници сме дома, породилно исто така, 6 часа работно време, редовна плата нема шанси да останеме прекувремено, неделите ни се неработни а си имавме и домор . 8) проблемот е во тоа што колку толку понесигурно е кога си приватен сектор, секоја минутка може да значи пресврт и промени, и платеноста е помала. во сите тврдења во врска со јавната администрација се согласувам ! :up:

  е сега , да не бегам од тема..ама и мене ми е потребен совет...пред извесно време сосема случајно запознав еден човек.онака ме праша уз муабет што имам завршено и му кажав дека имам за во администрација и човеков просто блесна ! :o ми кажуваше како таму кај нив требало такво лице и ми зеде мобилен. ми се јави он прв, а потоа и јас, не сакав да делувам незаинтересирано ! и едвај исклучи на тел. почна да ми објаснува како кога и да сум дошла накај ск. само да сум се јавела, и он ќе ме однел на местото кое го предвидува и чува за мене ?! |( почна да ми кажува дека ќе направи се за јас да бидам таму и како сум била образована , љубезна , културна... :$ абе си викам да не си ти ангел чувар мој некој ?! :angel: чисто службен контакт ми е сосема ок. требало лице-во ред...ама ова некако многу потресен човеков за мене а ме има видено само еднаш во времетраење од 5 минути.! :fubar: и така на тоа остана ќе бидеме во контакт ќе ми се јави....не сваќам навистина кога толку брзо успеа да ме процени, а јас ни ликот не му го паметам :tmi: ????
   
 11. viku

  viku Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  157
  doll, убаво е да се слушне за таков пример кај приватњак, ама искуството со мене (сменети неколку работни места) и искуствата со другарките не можам да се пофалам со чести такви случаеви.
  А што се однесува и за понудата од човекот, па и мене ми изгледа малку сомнително, сепак убаво провери за што се работи и биди претпазлива.
   
 12. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
  да, така е вику ке проверам за што се работи ептем чудно беше.... :?: за во иднина и тебе и на твоите другарки ви посакувам повеќе успех и среќа на работните места. поздрав :* :hai:
   
 13. viku

  viku Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  157
  Ти благодарам doll, па се надевам дека ќе ни се пофалиш како си добила одлична понуда од човеков и дека си задоволна!
   
 14. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  110
  Значи од ова што го кажа нема врска,работам во државна администрација и те како има строга контрола и сериозни последици, може не било така порано, но сега и во администрацијата се изменети работите, работното време не е фиксно, значи се работи, и тоа многу и прекувремено, не е точно дека е неинспиративно затоа што има доста работи во кои можеш да покажеш зашто те бидува и колку те бидува, а има можности и за кариера. Е сега има и исклучоци, луѓе кои се кријат зад работата на другите, но ако сакаш и ако те бидува за работа ќе работиш. Имам работено и во приватно и можам да кажам дека такви луѓе има и таму. Ане знам како тоа замислувате дека во администрацијата нема можност за напредок и развој,најверојатно немате поим за што зборувате, но и таму има скалила по кои се напредува, и звања кои може да се добијат.
   
 15. elygj

  elygj Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  452
  Допаѓања:
  68
  СЕга ја забележав темата па да се изјаснам.
  Немам вакво искуство,ама немам ни желба да работам во државна администрација,барем додека таа претставува партиска машинерија.Апсолутно се сложувам дека е немотивирачки,неинспиративно и сигурна сум досадно,затапување во место.
  Кога администрацијата би работела како што треба тогаш сигурно би била предизвик за многу млади кадри кои би сакале да се докажат и нормално да напредуваат.Арно ама,во нашиве државни институции обично не пречекуваат теткички кои по цел ден пијат кафе,не се многу заинтересирани да ти помогнат па и кога ќе се решат да го сработат тоа што треба толку се бавни што ти се смачува.
  Е сега за помладиот дел.Тоа се обично тазе вработени кадри.Некои од нив имаат желба и ентузијазам за работа ама повеќето се дојдени само да зимаат плата.Некои се дури и со несоодветно образование.Не се замараат со обврски,важно е дека држат работно место на грб на државата.
  Е затоа не гледам предизвик во администрацијата.
  И за постот напишанод од Ал-Вик,баш ме интересира дали постојат поинакви скалила за напредување во државна служба освен дебелите партиски врски,партиски ангажмани и послушности и слично(со ретки исклучоци)??
   
 16. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.961
  Пол:
  Женски
  Сите сеа збориме против државна администрација, демек ние народецов наш умре од желба да работи (затоа во 2 саат попладне не можеш да дишеш од преполни кафичи) :lol: а интересна работа, сите прво се тепаат за тоа државно столче (барем јас тие шо ги познавам).

  Да, да, па ако си некоја центарска локација, нон стоп инспекторите проверуваат. :lol: Не за друго, блиску им е
   
 17. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  се сеќавам дека на факс лани имавме за проект да снимиме што и како се случува во секторите наменети за човечки ресурси, и ми текна да прашам јас кај мене во близина во едно од министерствата дали може да се снима, леле додека ја најдов личноста-правник бил, и кога му објаснив, па ми рече дека сакал на писмено од страна на колеџот, потпишано од ректорот молба, за да може да се сними(што и како се случува во секторот кај нив), и мегу другото ми даде негов мобилен па на крајот ми рече" и за работно место би можел да ти помогнам" а за прв пат во живот го видов, и секако дека не му се јавив, и не ни мислам да го сторам тоа, и не можев да се соземам од зборовите кои беа изговорени од негова страна, значи навистина бог да чува и да брани какви се не луге има по министерствата.
   
 18. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  е да ви кажам право, јас баш би сакала да работам во јавната адмнистрација, и ич не мие гајле дали се стари или млади, барем ке работам тоа шо сум учела 4 години, (а нормално и ке седам и ке земам плата ):devil:
  зато шо знам како е на приватно, а ретки се тие приватници кои знаат да почитуваат се.
  но за таа работа ке си посонувам уште некое време, затоа шо денес се знае кој се вработува во ЈА, а јас иако сум дипломиран ЈАВЕН АДМИНИСТРАТОР, првенец на генерација нема никаде место во истата а се знае зошто :envy:
   
 19. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.075
  Допаѓања:
  56.307
  Пол:
  Женски
  Љубичица ти посакувам се’ најдобро, ама назив на струка "дипломиран јавен администратор" не постои. Во дипломата веројатно ти пишува "дипломиран по јавна администрација".
   
 20. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  фала многу и јас на сите им посакувам срека за да си ја најдат работата која ја сакаат, :$
  а инаку во дипломата ми пишува ДИПЛОМИРАН ЈАВЕН АДМИНИСТРАТОР,најтрагично е кога се бараат лица за работа по огласите мојот факултет воопшто не се споменува, а во текот на студиите имавме значи предмети од право, економија, ја,и шо усте не, и кога дипломирав имав положено 54 испити, т.е предмети за 4 години, а највеке се нервирам кога некој ке ми рече уште па вие несте толку спремни за оваа работа :devil: