Форумџика на годината 2020

Работење заедно со партнерот

Дискусија во 'На работното место' започната од RainBow, 30 октомври 2011.

 1. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  1.966
  Допаѓања:
  58.312
  Пол:
  Женски
  Сум била во ситуација да работам со партнерот.

  Преведувавме стручни книги преку превдувачко студио и искуството ми е сосема позитивно. Книгиштата беа од минимум 400 страни, па се делевме кој да ја земе првата половина од книгата, а кој - втората. Во врска со поими кои не се преведени во нашиот јазик, зашто сме светлосни години поназад од она во книгите, се договаравме меѓусебно, си правевме речник и го надополнувавме. Се консултиравме и се корегиравме.

  Често пати, ако некој од нас заостанеше, седнувавме заедно на компјутер и додека едниот преведува и диктира, другиот куца и внимава на печатни грешки. Многу бевме синхронизирани.

  На крај резултатот беше одличен - никој не можеше да познае дека двајца работеле на преводот, затоа што се’ правевме по договор, но и слично се изразувавме, а грешки имаше минимално.

  Во секој случај, ако некогаш се поклопат така работите, повторно би избрала да работам со него.
   
  На Animali, Ingvild, Kukla994 и 2 други им се допаѓа ова.
 2. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.977
  Пол:
  Женски
  Јас сум повеќе за тоа да се стави граница меѓу работа и љубов. Дружба си е дружба, служба си е служба. Партнерот никогаш нема да можам да го гледам како и секој друг колега, никогаш нема да можам да имам ист однос кон него и знам дека нема да бидам објективна во секоја ситуација. Сигурна сум дека порано или подоцна, тоа ќе почне да ни пречи и на двајцата. Не сакам да си бидеме конкуренција, освен тоа, не сум баш сигурна како нашата врска ќе биде прифатена и од останатите колеги.
  Можам единствено да замислам заеднички да работиме приватно. Во ваква ситуација сум се нашла и ако се разграничат обврските, ако се знае кој за што е задолжен, тогаш можеме да функционираме. Имаме иста цел, заеднички работиме кон тоа, рамноправни сме, имаме веќе разработена шема, па така е полесно.
  Ама двајцата да работиме кај ист шеф, или уште полошо - некој од нас двајца да биде шефот, тоа не би можела да си замислам.
   
  На Animali, Outlook, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  1.556
  Допаѓања:
  17.601
  Сум била во ситуација да баротам со партнерот на исто место и можам да кажам дека е катастрофа.
   
 4. Flower123123

  Flower123123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2016
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  587
  Пол:
  Женски
  Со мм си имаме фирма, заедно работиме цело време сме со странки, документи, бројки еден куп. Работното време ни е толку исполнето што секој си ги знае своите задачи, обврски, соработуваме нормално зашто сме во идта просторија, но не ми пречи ништо, напротив, друг да е на негово раб.место можеби ќе премолчам,вака се си кажуваме отворено, за доброто на бизнисот. Кога ќе си заминеме од работа, не зборуваме за неа, па цел ден се работело, туку кај ќе шетаме,што ќе јадеме, купиме и сл.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 5. jasbi

  jasbi Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2016
  Пораки:
  875
  Допаѓања:
  7.080
  Пол:
  Женски
  Јас имам убаво искуство☺☺☺колеги три години (супер три години),а сега сме во брак веке 14 год и сеуште ни е супер☺☺☺
   
  На girl748, elimkd и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.353
  Допаѓања:
  30.553
  Пол:
  Женски
  Не би сакала да работам со партнерот во иста фирма, оти тешко е да го разграничиш љубовниот и прифесионалниот однос, друго што е лошо е во случај да пропадне фирмата и двајцата партнери остануваат без работа.
   
  На Dust и Glasna им се допаѓа ова.
 7. Bella15

  Bella15 Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2017
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  So bivsiot rabotevme pola godina vo ista firma na razlicni pozicii, no postojano se gledavme, bevme vo ista smena i voopsto ne mi se dopagjase, edinstvenoto dobro bese sto koga ke zavrsime postojano me nosese doma, ne odev peski.. haha
   
 8. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.654
  Допаѓања:
  5.354
  Таму се запознавме... Тој работи јас работам не ни приметуваш времето како лета ни со кого работиш. Сепак странки кога доаѓаа набљудував како се однесуваше кон нив. Онака ги меркаше. Ама кога ме забележеше се срамеше и бегаше хахаха
  Во фирмата имавме правило т.е. беше правило - забранети врски и брак помеѓу 2ца вработени
  па тој замина од фирмата и така,.. се опуштивме :D
   
 9. L-a-r-a22

  L-a-r-a22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  10.750
  Пол:
  Женски
  Одбив работно место каде што дечко ми требаше да ми биде шеф.
  Сега малку ми е криво бидејќи беше баш добра позиција, ама вака поарно.
   
 10. Ingvild

  Ingvild Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  538
  Допаѓања:
  3.394
  Кратко имам работено заедно со мојот и мислам дека баш така и се заљубив во него. Го гледаш секојдневно, поминувате време заедно, муабети, сфаќаш како реагира во одредени ситуации и како се однесува со други... интересно во секој случај, јас имам само позитивно искуство и би работела пак.
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.