1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Радосница

Дискусија во 'Бебе' започната од HeidiDiWalt, 24 декември 2012.

 1. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.510
  Пред некој ден ја разлистував мојата радосница, и еве сега после 25 години од создавањето на истата, навистина ми е прекрасен момент кога прелистувам по тие страници. :)

  Би сакала и моето дете да си има своја, па сега сум во сериозна потрага по добра и квалитетна Радосница!

  Исто така гледам дека во повеќето радосници самата приказна почнува од зачетокот, па сакам додека е време да ги пополниме тие страници во кои се води и евидентира целата бременост, со слики од мама и тато пред и во текот на бременоста, и слики од бебето од УЗ и 4Д прегледите..

  Имате ли вие радосница, и која е вашата препорака за истата? Фирма и цена?
  И дали знаете дали сеуште може да се најдат некаде оние стари радосници, со дебела бела, коцкаста платнена корица.
   
  На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
 2. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  1.002
  Допаѓања:
  770
  Пол:
  Женски
  ние имама ја добивме на поклон. радосница во сино (просветно дело ад).има дебели корици, нема за слики од У3 иУ4 има само едно место за слика ,,ев есум во големиот стомак на мајками,, а друото е вообичаено,
  прв збор прво запче прва новагодина прв одмор и сл.
  а таа што му ја купија на сестрами е поинаква има како прозорчиња го отвораш прозорцето за да ја видиш сликата.
   
  На HeidiDiWalt му/ѝ се допаѓа ова.
 3. billyy

  billyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  15
  И ние имаме жолта со прозорчиња за слики, во таа се ставаат повеќе слики, а во другите се пишува повеќе, мислевме и мислевме и ја земавме таа. Во секој случај каква и да е, радосницата е супер спомен, а и одличен подарок ако немате идеја што да подарите на новопечена мамичка.
   
 4. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  695
  Допаѓања:
  155
  Ние немаме радосница ама планираме или да сик упиме или ќе импровизираме нешто :D
   
 5. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.043
  Ај кажете совет од каде да си набавиме радосница? Сеуште немаме и сме со сериозна намера да купиме :$
   
 6. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.025
  Пол:
  Женски
  Ние ја добивме оваа на поклон од тета. Што ги имам гледано некако оваа најмногу не бендиса.
  На Просветно дело е. Има уште една од Просветно дело розова за девојчиња и сина за момчиња. Ги има во Просветно дело, исто и во Веро центар ги имам видено.

  [​IMG]
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 7. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.043
  А што имаат внатре??? Сите имаат исто или се различни ?
  Мислам на тоа дали има исти работи за запишување, дали се ставаат слики?? Кои се убави, занимливи?
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.007
  Пол:
  Женски
  ^ја има по книжари, во веро,jumbo...и скоро сите се исти 90%

  прва слика, слики од секој месец до 1 година. лево раче,десно раче да нацрташ, лево и десно ноџе...слика со тато и мама, баба и дедо...прв збор. прво чекорче...

  Над 300/400 денари. се.
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Mravce

  Mravce Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  529
  Радосниците се од 300 400 500 ден зависи која како ама најубаво е да отидеш и да си видиш во просветно дело дека тие што ги има по книжарите од таму се мислам дека беа 3-4 различни, а во секоја внатре има различни работи, ќе ги отвориш ќе видиш дека има и една што мене кога гледавме ми делуваше некако без врска имаше да пишеш кој бил претседател кога се родило бебето, колку бил лебот и такви некои работи... а внатре има се да пишеш од денот кога се родило па натаму и еден куп сликички да залепиш :D Јас таа за внука ми што ја земав се викаше мислам дека радосница во розево и беше 420 ден ама таа е за до една година да пополнуваш :)
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.025
  Пол:
  Женски
  Меу, конкретно оваа жолтата е со дебели картонски листови внатре, со прозорчиња во кои се ставаат слики, најубаво да одиш до книжара или Веро центар и ќе ги видиш на лице место која ти е поубава.
  Цената им е 500-600 денари.
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.924
  Допаѓања:
  79.539
  Пол:
  Женски
  Maмички, ме потсетивте на убави времиња. :)
  И моите ми „воделе“ Радосница кога сум била бебе. Мислам дека уште ми стои, пред некоја година ја разлистувавме со мајка ми и се смеевме. Полна со слики, информации, прибелешки - да ти е мерак да ја листаш. :$
  Дефинитивно би купила вакво нешто и за моите деца - преубав спомен е.
   
  На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.389
  nie imame ista kako na Maya i preubava e ja kupivme 540 den od Karfur i e do 1 godina pa posle ke kupime druga :)
   
 13. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.510
  И ние ја купивме жолтата од просветно дело ама беше пластифицирана и неможев да ја разлистам на лице место. Да можев веројатно немаше да ја купам :( Не ми се допаѓа, битни сегменти се испуштени а небитни има. Плус е многу кичаста некако. И фамилијарното стебло е мало, само за иницијали да вметнеш..
  Сега сум во потрага по друга. Ќе побарам по соседниве земји, србите издаваат убави радосници. Или евентуално ќе порачам англиска.
  Штета што ги нема повеќе старите радосници, како јас што имав. Клот платнена корица и со златни букви пишува РАДОСНИЦА. И во натре е многу убава, содржајна.
   
  На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.025
  Пол:
  Женски
  Јас пак ќе кажам од изборот што го видов на македонски (мислам дека се 3 радосници) жолтата некако е најинтересна, а содржината кај сите е иста.
  Затоа јас планирам покрај Радосница да купам и некој убав албум за слики, од тие што се со простор за пишување до секоја слика, и хронолошки да ставаме слики од позначајни моменти, пр. ќе почнеме со слики од ехо, па првата слика во болница, доаѓање дома, првата средба со тато, баба, дедо, првата прошетка, посета на ЗОО, и такви некои работи, кои се разбира не може сите да бидат опфатени во Радосница.
   
 15. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.757
  Допаѓања:
  23.380
  Пол:
  Женски
  Јас добив Радосница на поклон , розевка е од Просветно дело и ми се допаѓа . Имам 2 едната мак, и др на германски ...
  И двете едно време го пополнував , сеа едно време ги забаталив треба да ги распишам :)
   
 16. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.173
  Допаѓања:
  21.443
  Пол:
  Женски
  Мајка ми работи во Младинска книга, и имаат прекрасна Радосница. Баш вчера ја разгледував, има се внатре, од бременоста на мајката, па се до првиот роденден на бебето. Има место за слики, записи во неа, и сите важни моменти од првата година на бебето се опфатени. Плус со меки корици е, и прекрасни цртежи. 550 ден. е цената. Мајка ми уште сега ни купи по една мене и на брат ми, здравје еден ден за наши деца. :)
   

  Прикачени фајлови:

  • DSCF2517.JPG
   DSCF2517.JPG
   Големина на фајлот:
   180,5 KB
   Прегледи:
   463
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  555
  Мајка ми на сите нас 5 деца ни водела радосници. Здравије боже и јас еден ден кога ќе имам деца и јас ќе им водам, а и мојата сестра им водеше на моите внуки! :)
   
 18. Pepaaa

  Pepaaa Активен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  21
  и ние имаме радосница . подарок од маж ми кој навистина пријатно ме изненади ..
   
 19. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.456
  Пол:
  Женски
  Јас имам радосница. Ми ја донесе кумата. Кога и да има нешто ново за детево, запишувам таму.
   
 20. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.980
  И јас имам радосница за моето синче, ептен ми е кејф, си запишувам се од почеток и се радувам ко мало дете :$