1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разгалени деца

Дискусија во 'Дете' започната од DenicijaNaPetre, 20 март 2021.

 1. DenicijaNaPetre

  DenicijaNaPetre Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2020
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  521
  Едно од нештата што ме вадат од кожа.

  Научени се што ќе посакаат да добијат, а ако не го добијат - трескање од земја.
  24/7 мама, мама, мама, тато...
  Па, за да биде ситуацијата уште полоша, коа ќе му пукне филмот на родителите, тука се баба и дедо да излезат во пресрет.

  Што мислите вие на оваа тема, и оние во улога на родители и оние кои се само неми сведоци, како на пример јас?! :D
   
  На crazylady, Dikinzi, poi и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Autumn_

  Autumn_ Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  2.504
  Пол:
  Женски
  Не постојат разгалени деца,
  толку е постот,
  а се надевам и темата.
  Сама си одговори со "научени" ;)
   
  На crazylady, marija305, ane.bella и 9 други им се допаѓа ова.
 3. Limpan

  Limpan Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2020
  Пораки:
  1.136
  Допаѓања:
  3.608
  Пол:
  Женски
  Криви се родителите.
  После тоа дете кога ќе порасне нема никој да слуша ни професори, на другарите исто ќе им се понаша, ќе сака цело време по негово да биде, а ако не биди ќе има лудба и така во круг.
   
  На crazylady, poi, Tanjamm и 4 други им се допаѓа ова.
 4. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.769
  Допаѓања:
  157.010
  Пол:
  Женски
  Вистина е дека деца ги тестираат границите до кај можат. И одат до таму каде што можат. На крај пак се сведва на родителот. До кај шо му дозволва родителот, до таму оди детето. Како шо е научено детето, од страна на родителот, така ќе се однесува. Ова мислење ептен ми остај впечаток, скроз се согласувам:
  Јас имам потенцијал за т.н. „мамичка“, другарка ми ми вели дека милениците ми се преразгалени и размазени и дека такви сигурно ќе ми се и децата али активно пробвам да учам за да не напрам утка. :')
   
  На CameliaMiller, poi, M&M и 7 други им се допаѓа ова.
 5. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  8.700
  Допаѓања:
  83.845
  Пол:
  Женски
  Размазени деца има.
  Пр.Седиме во ресторан на отворено,дете од 3 -4 год.зема од украсни камења и мава,ни поминуваат камења покрај глава,некого погаѓаат,мајката мува не ја лази.
  Дете е,нели,слобода за креативно изразување.
  Кога погоди човек во глава и тој стана, му стана незгодно на таткото па го тргна малиов,при што следеше плачење, се смири, повторно почна да мава ,овој пат реагираа но тој воопшто не ги констатираше 2%
  Тоа е кога нема да му поставиш граници,кога се е дозволено.
   
  На CurlyBlossomGirl, Anie93, lovestoneddd и 13 други им се допаѓа ова.
 6. deskarada

  deskarada Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  1.932
  Допаѓања:
  31.245
  Сега нема разгалени туку само хиперактивни, така е по ново :D
  Некои родители многу му дозволуваат на децата, презадоволени се, се шо ќе побараат на тацна му го сервираат.
  Не поставуваат граница.
  Многу пати сум била сведок на дете кај шо се мава од земја во маркет исто и во ресторан, кај шо го има цел ресторан на нозе кренат и прпелање на земја.
  И да има разгалени деца и тоа се повеќе.
   
  На Glowy, Anie93, Veta и 14 други им се допаѓа ова.
 7. Angie1432

  Angie1432 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  7.366
  Допаѓања:
  37.622
  Пол:
  Женски
  Па не е дека е по ново, туку повеќе внимание се обрнува на оваа состојба кај децата.
  Да, често знаат неправедно да им се стави етикета на одредени деца дека се разгалени и немирни кога во реалноста има многу состојби што доведуваат баш до тоа, или пак тој период да им е нормален дел од развојот и жал ми е така кога ќе видам родители што прво се стрчуваат да го плеснат или вербално да му се изнавикаат на детето место да откријат што е проблемот.

  А има и разгалени деца кај што само тоа си е проблем, што се разгалени.Ама пак не се ни тука криви, сами не се воспитале.Родителот е тој што им дал до знаење дека треба секоја желба да им биде веднаш исполнета и да не разбираат што значи не.
   
  На M&M, raww, mode-kristina и 2 други им се допаѓа ова.
 8. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  15.314
  Допаѓања:
  119.475
  Пол:
  Женски
  Има разгалени деца.До родителите е што не ги воспитуваат правилно.
  Им дозволуваат сè наместо да ги научат дека не може сè да е по нивно.
   
  На crazylady, Amellie13, edna_malecka и 5 други им се допаѓа ова.
 9. deskarada

  deskarada Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  1.932
  Допаѓања:
  31.245
  Така пишав оти немам одамна слушнато родител да кажи дека детето му е немирно, туку хиперктивно :D
  Секако дека детето не е криво, начинот на воспитување на родителите.
   
  На poi, cresa-jagoda и Rama им се допаѓа ова.
 10. DenicijaNaPetre

  DenicijaNaPetre Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2020
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  521
  Морам да додадам, многу често, родителите сакајќи да бидат достапни за децата во секој момент, исто да одговорат на сите мал милион прашања (во контекст на развивање на интелигенција), да им помагаат во секој момент, прават од нив банда без команда.
  Она што е најлошото, намерно или ненамерно, презадоволени се со купишта играчки и згора на тоа не го ценат она што го поседуваат, туку постојано се траќаат за нешто ново со секое влегување во продавница. Можеби сега некој ќе рече: ,,дете е, не разбира", но не се согласувам, баш напротив - дете е и мнооогу разбира - си ги протега нозете до кај што му е чергата.
  Најлошото е што оромен број од нив, не успеваат да им дадат на своите деца до знаење, дека не секогаш ќе имаат пари за омилената играчка, за Киндер јајце, Милка и Дорина, Кока Кола итн. Во овој контекст, ми се допадна мноогу една српска изрека која вели: ,,Ima velike sirotinje medju nasom decom kojoj, sem para, roditelji nista drugo nisu mogli dati".
   
  На CurlyBlossomGirl и edna_malecka им се допаѓа ова.
 11. DenicijaNaPetre

  DenicijaNaPetre Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2020
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  521
  Навидум можеби не изгледа како значаен проблем. Но, Е! :nod:

  Пред некое време, татко ми ми раскажува додека бил на гости, детето истурило еден куп смоки на земја, ги газело и се смеело!!!:x
  А родителите?! :^) Тие уште погласно се смешкале зашто на детето му било интересно, било среќно! :^)
  Оттука сè почнува... Се прашувам каков ли човек ќе излезе од тоа навидум среќно детенце...
   
  На CurlyBlossomGirl, elenaklasik и Stressed Out им се допаѓа ова.
 12. Autumn_

  Autumn_ Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  2.504
  Пол:
  Женски
  Имам впечаток дека родители на имагинарни деца ќе ја водат дискусијава, зашто само тие имаат добро воспитани деца и родителството им е вештина која ја имаат перфектно совладано.

  Тантруми, скокови во развој, сензорни нарушувања, други нарушувања во развојот како ADHD, инвалидирање на емоциите на детето... се ова и уште мнооогу други состојби може да доведат до испади на емоции на јавни места, реакции кои најчесто се нормална развојна фаза кај децата, а може и да укажуваат на проблем, конкретно каков проблем? Тоа специјалист треба да каже, наместо публика да осудува.
  @DenicijaNaPetre
  Дете изгазило смоки, ти не си го ни видела ама се грижиш во каков човек ќе порасне... веројатно во нормален, високофункционален човек кој ќе научи дека ако следен пат гази смоки, ќе ги нема за јадење, и ќе мора да си исчисти позади себе.
  Скроз сум да се учат децата за почит кон храната и нерасипништво, ама децата се возбудуваат на структурата на нештата, крцкањето под нозе, да видат како се менува структурата на она што го изгазиле. Ама добро, и ќотек не е на одмет :shake:
   
  На wannaBeMomma, ane.bella, bittersweet и 26 други им се допаѓа ова.
 13. Martka

  Martka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.867
  Допаѓања:
  4.844
  Пол:
  Женски
  Има разлика меѓу хиперактивни,активни и деца невоспитани,распрдени и да не знаат границата до каде е...случајот со каменот...не е хипер него е невоспитани до миле воље и назад:headbang:
   
  На CurlyBlossomGirl, Anie93, Kitten и 3 други им се допаѓа ова.
 14. SugarHoney

  SugarHoney Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2019
  Пораки:
  520
  Допаѓања:
  1.437
  Пол:
  Женски
  Како бе туку така се појавија такви ствари како тантруми, напади, нарушување, хиперактивност и слични глупости. Порано тоа се спаѓаше во разгаленост или невоспитаност што е и факт.
  Пример ако го научиш детето се по негово и како што сака да биде и се случи еднаш да не биде така и тоа дете почне да се лупа од земја тоа не е тантрум туку е невоспитано.
  Како што рекоа погоре некои. Откако се појавија такви термини повеќе нема невоспитани и немирни деца.
  Со поглед се разбиравме со родителите кога ние бевме деца. На гости ќе отидеме ако не ти стават нема пружање раце, договор од дома. Денес недај боже да ти дојдат деца, цела куќа на куп. Малиот (4) на братучетками, викнав гости за роденден тој отишол во соба, од фиоки донесе долен веш и го плесна на маса. Мислев во земја ќе пропаднам, мајкаму се клешти како улава.
   
  На CurlyBlossomGirl, Anie93, lovestoneddd и 21 други им се допаѓа ова.
 15. DenicijaNaPetre

  DenicijaNaPetre Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2020
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  521
  Хахаха, ех, да си жива и здрава! :rofl:
  Ама чекај, па нормално... нели светот оди напред... Упс, напред? Или назад?! :wasntme:
   
  На Veta, Tanjamm, mssuniquee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Bratot

  Bratot Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2019
  Пораки:
  4.136
  Допаѓања:
  14.405
  Пол:
  Машки
  Како шо има разгалени дечишта има уште поразгалени родители, а од такви не ни може да се очекува да воспитуваат.
   
  На Anie93, crazylady, marija305 и 9 други им се допаѓа ова.
 17. Angie1432

  Angie1432 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  7.366
  Допаѓања:
  37.622
  Пол:
  Женски
  За психологија си слушнала? Фала богу некој учел повеќе за да каже зошто детето се однесува така како што се однесува и зошто порано за тоа ги трескале и мислеле дека е правилно, а денес напредуваме и знаеме подобро.
  Колку пати имам читано приказни од мајки кои имаат деца што немаат типичен развој какви испади имаат децата во јавност и со колку вакви осудувачки погледи и коментари се соочуваат од луѓе што врска немаат.
  Ама после битно истите луѓе први се да споделат статии од деца со аутизам на фејсбук, демек многу емпатични.

  Не викам дека секој случај е ваков, ама имајте малку повеќе разбирање.
   
  На Avery, marija305, ElenaOfRivendell и 14 други им се допаѓа ова.
 18. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.736
  Ќотекот од рајот е излезен
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.151
  Допаѓања:
  199.801
  Пол:
  Женски
  Како што напреднала науката и психологијата се напреднало и во размислувањето - ама пусто, за вас се е разгалено. Најинтересни ми се ликови што не дошле во допир со растење деца, ама знаат се за нив и колку се разгалени, и дека добар ќотек ќе го реши тоа.

  Ех, не за џабе има развојна психологија. Ама кој да седне и да чита, поарно ќе го исќофтам детето, оти не смее да ми се треска од земја кога ќе му текне.
   
  На andrejko82, ElenaOfRivendell, glosipgirl и 29 други им се допаѓа ова.
 20. Autumn_

  Autumn_ Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  2.504
  Пол:
  Женски
  Плаче детето во тебе, од ќотекот добиен
   
  На haruki, Larahappy, edna_malecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.