Разделба (Bidaai)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од dragan4eDR, 1 април 2012.

 1. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  "Разделба" е инспирирана од индискиот филм Бидаи (Разделба) кој бил многу гледан во македонските кино сали пред многу години. Насловната нумера "Bidaai" ја исполнува Manish Tripathi.

  Содржина:
  Серијата зборува за две блиски братучетки кои и покрај разликите, премногу се сакаат и си помагаат една на друга. Рагини е ќерка на Пракаш Шарма, а Садана е негова внука од покојната сестра на Пракаш. Таткото на Садана ја оставил кај семејството Шарма откако заминал во Америка по работа. Така двете братучетки растат заедно како сестри и ја делат истата љубов на Пракаш.
  Но двете девојки се разликуваат само по кожата, Садаха е светла, Рагини е со темен ден па поради тоа ќе бидат дискриминирани во индиските традиции. Каушалија, мајката на Регини се плаши дека никој нема да се омажи за нејзината ќерка поради темниот ден додека е Садана тука и затоа решава да ја тргне Садана од куќата и со тоа да ги раздели блиските братучетки. Откако семејството Шарма се соочува со финансиски проблеми, Садана одлучува да најде работа и се вработува како дадилка во куќата на богатата Васудара. Таму, Садана решава да се омажи со ментално нестабилниот син на Васудара со цел да му помогне на семејството кое ја одгледало и на братучетката која неизмерно ја сака. Двата услова на Садана се - да му се врати имотот на нејзиниот вујко Пракаш и нејзината братучетка Регини да се омажи за Ранвир, другиот син на Васудара. Двете братучетки стануваат снаи во исто семејство, но за Садана најголем проблем ќе биде менталната болест на нејзиниот маж Алек.

  Улоги: Sara Khan, Parul Chauhan, Alok Nath, Vibha Chhibber, Kinshuk Mahajan, Angad Hasija  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. TheaEsposito

  TheaEsposito Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  2.459
  BIDAAI-РАЗДЕЛБА

  Глупост до глупост! Незнам до кога вака ќе ја тупат со индискиве серии што траат по 1000 епизоди и никако да се отарасиш од нив. |(
   
  На XstrongerX му/ѝ се допаѓа ова.
 3. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  BIDAAI-РАЗДЕЛБА

  оваа серија ја даваа на тв ера и можам да кажам дека е многу добра не е како другите индиски серии ;)
   
 4. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.050
  Допаѓања:
  6.128
  Мене ми е многу уба серијата и редовно ја гледам.
   
 5. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Прв пат слушам за серијава... :^)
   
 6. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  Ја има на канал 5 во 4 и нешто попладне ако сакаш погледни ја ќе ти се допадне.мене многу ми се свиѓа ;)
   
 7. kristince51

  kristince51 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2012
  Пораки:
  787
  Допаѓања:
  1.019
  многу ми се допага серијата жал ми што така ја исмејуваат и со грди зборови кажуваат за браушетката на садаха а мене ми е баш убавка и слатка, стварно многу се лоши спрема неа , а колку епизоди има
   
 8. Danilela

  Danilela Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  1.803
  Јас случајно ја загледав оваа серија, еднаш ноќеска не ми се спиеше па седнав да гледам :lol: Неколку епизоди сум гледала, сега решив да почнам редовно бидејќи ми се допаѓа. За разлика од овие индискиве серии на сител, тука актерите знаат да глумат. А и содржината е поубава, навистина тажно за сестрите. :worried: Алек посебно, како го глуми тоа лудило секоја му чест. А симпатичен е иначе :lol: и брат му исто така. :inlove:

  dragan4eDR од каде знаеш дека вака ќе биде??? Ако можем некаде да прочитам за серијава те молам стави ми линк. Убаво би било ако е така, двете сестри и двајцата браќа. :inlove: :)
   
 9. kristince51

  kristince51 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2012
  Пораки:
  787
  Допаѓања:
  1.019
  Ги има на youtube , а стварно добра серија и да навистина добро глумат глумците
  ке бидат заедно, а плус алекс ке оздрави ама незнам како и кога и ке биде многу убав кога ке почне да глуми нормален човек
   
 10. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Се сомневам дека ќе биде убава. :!:
  А и терминот не ми одговара ~
  Во секој случај,фала за препораката.
   
 11. Danilela

  Danilela Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  1.803
  Кристинче дај некој линк :$ мада се сомневам дека ги има со превод некаде ама нема врска, ќе погледнувам само :lol:
   
 12. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  Јас серијава до некаде ја гледав на каналот ера ама да ви кажам преводот не го разбрав ама разбирав што се случува во епизодата :D како и да е ако имате нешто да ме прашате ја ќе ви одговорам ;)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Danilela му/ѝ се допаѓа ова.
 13. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
 14. Danilela

  Danilela Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  1.803
  Е што сега ги испомешаа термините па овие од канал5? :@
  Сега серијата ја има во 11:10, а репризата кога е? Ја имаше после 12 навечер, сега ни тоа нема. :devil:
   
  На dragan4eDR му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  не само што ја преместија туку и времетраењето на серијата го скратија порано траеше два часа, а сега дури нема еден час :( што ги изнатрупаа серииве |( САКАМ РАЗДЕЛБА ДА ТРАЕ ПОДОЛГО ;(
   
  На Danilela му/ѝ се допаѓа ова.
 16. gogotea

  gogotea Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2012
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  13
  Da ne znae nekoj sto se slucuva ponatamu pa da raskaze ve moolam :[inaku mn dobra serija
   
 17. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  многу интересни работи ќе се случуваат. Ранвир и Рагини ќе продолжат да се слушаат, да се гледаат.Свадбата на Рагини нема да се одржи со овој сеа што и го договорија бракот веројатно затоашто ќе свати што е работата.еднаш Ранвир ќе дојде на денот на веридбата нешто да разговара со нејзините а тогаш ќе биде таму тој сегашниот свршеник. А и Малти ќе помага да се гледаат они двајца. А откако ранвир и рагини ќе се земат многу интересно ќе биде на нивниот меден месец посебно.  [​IMG]
   
  На Danilela му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Danilela

  Danilela Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  1.803
  Уффф оваа Васу колку ме нервира :rofl: погача, што да не мисли она дека многу е убава... :puke: Браво за Ранвир како си ја бранеше љубовта :clap: И мајката и бабата на Рагини ме нервираат :devil:
  Едвај чекам да се случи тоа што погоре го пиша Драганче :)
   
  На dragan4eDR му/ѝ се допаѓа ова.
 19. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  видете бабата сакаше побрзо рагини да се омажи, садха ја мразеше ама откако се зема со алек ја засака и бабата сакаше рагини да се земе со ранвир но мајката се противеше. наголема пречка помеѓу ранвир и рагини се мајките на ранвир и рагини, ама накрај ќе попуштат. Ранвир денес убаво и кажа на мајка му.Одвај чекам утре :)
   
 20. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  На Danilela му/ѝ се допаѓа ова.