Разликите меѓу Македонците и Бугарите

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Ваља, 8 ноември 2015.

 1. Ваља

  Ваља Активен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2015
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите! :)

  Јас сум од Летонија,по народност сум русинка, ама 3 години живеам во Бугарија, во Софија :mm: За тоа време успеав да забележам неколку разлики во менталитетот меѓу бугарите и русите. Во врска со тоа сакам да поставам едно, можеби чудно прашање :$ Знае ли некој каква е разликата (ако воопшто постои) во менталитетот на бугарите и македонците? :$
   
  На angelche16 и Marick14 им се допаѓа ова.
 2. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.163
  Допаѓања:
  5.897
  Мое мислење е дека Македонците се малку помек народ од Бугарите. Бугарите ги сметам за братски народ, ги сакам и почитувам и ми оставиле впечаток како позитивни. Е сега дел од Бугарите си ги присвојуваат македонските дејци и херои како Гоце Делчев, Јане Сандански, Никола Вапцаров, Цар Самоил...Големи разлики мислам дека нема.
   
  На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.758
  on letonija,rusinka sto zivee vo bugarja a se interesira za razlikite megu makedoncite i bugarite ??? ajdee beee
   
  На makedonkamak, cooll, anakonda88 и 14 други им се допаѓа ова.
 4. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.480
  Пол:
  Женски
  Да не сакаш Македонец за маж ???
   
 5. Avokado

  Avokado Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  346
  I slika ja <3 Makedonija
   
  На cresa-jagoda и N.Kety им се допаѓа ова.
 6. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.480
  Пол:
  Женски
  Неможам да ја разберам каде е твојата врска со Македонија..од каде желба за аватар со срце за Македонија??
   
  На anakonda88, kjukli, koritsaki и 3 други им се допаѓа ова.
 7. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  5.785
  Допаѓања:
  27.978
  Пол:
  Женски
  Дури и совршено знае македонски да пишува. ;) 8-| :D
   
  На angelche16, anakonda88, vitamina и 14 други им се допаѓа ова.
 8. Avokado

  Avokado Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  346
  So ogromna zelba se se uci ;)
   
 9. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.758
  i jas toa sakav da pisam,i toa na kirilica .
   
  На cresa-jagoda и baba Rada им се допаѓа ова.
 10. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.108
  Пол:
  Женски
  Ako sluchajno planirash da doagjash vo mkd da zhiveesh ili bilo kako, ne ti preporachuvam. Spored mislenjevo shto si go napishala, imash podobri varijanti.
   
 11. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.480
  Пол:
  Женски
  @Ваља мислам дека веќе ти е доволно јасно што менталитет сме ние Македонишн пипл!??
  Народ за сеир, за играње курташак, не многу вреден ама за трачари невидени,незнаеме да чекаме на опашки како што имаа Бугарите, ние одиме еден преку друг, незнаеме за ред...стално сме спремни да правиме слави, затоа сме и православни по вера..знаеме да бидеме злобни до срж и да се испоколиме поради партии ама имаме и прекрасно срце полно со добрини кои ги вадиме само на посебни особи;)
   
  На ebola, makedonkamak, angelche16 и 7 други им се допаѓа ова.
 12. Ваља

  Ваља Активен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2015
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Чувствувам потреба да ви ја разкажам целата моја историја :) бидејќи се чини, дека никој не ми верува овде :D Сега сум надвор, за 20-30 мин. се враќам :mm:

  сакам :$
   
  На Madam-A му/ѝ се допаѓа ова.
 13. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.480
  Пол:
  Женски
  Па каѓи одма, што не вртиш безвезе...сакаш да ти најдеме или имаш некој на лагер??
   
 14. Ваља

  Ваља Активен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2015
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Е па затоа што прво би сакала да го научам македонскиот јазик како што треба, и немаше да биде лошо да си најдам некој македонец 8):inlove: Засега немам никој :)
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ваља

  Ваља Активен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2015
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Родум сум од Летонија, но моите родители се руси, тие дошлe да студираат во Летонија и останале засекогаш :) Живеев речиси 24 години во Летонија, во Рига, со една желба да избегам оттаму при првата можност во некој поголем град. Додека живеев во Летонија, патував многу низ Европа. Имам одено речиси во секоја европска држава, вклучително и Бугарија. Откако го завршив филолошкиот факултет (на бугарски се вика бакалавър)во Рига, решив да ги продолжам моите студии и аплицирав за магистерска програма во Милано. Бидејќи не успеав да најдам ништо соодветно (и да е на англиски, бидејќи тогаш знаев не повеќе од 3 зборови на бугарски)) во Софија, избрав да пробам во Италија. Потоа речиси една година се обидував да најдам работа и имав само 2 краткотрајни работи. Во овој момент ми напиша една моја пријателка од Софија.Таа ме покани да дојдам кај неа и ми кажа дека може да ми понуди соба додека не најдам вработување. Штом добив таква порака, јас го собрав багажот, си ги платив сметките за 1 недела и дојдов тука 8) Првпат ја посетив Софија во 2009 година. Од тогаш сонував да можам да живеам овде. Во 2012 имав можност да го остварам мојот сон и да се преселам во Софија :$

  Навистина многу сакам странски јазици, особено се интересирам за словенски јазици, како нашите 8-|

  Одлично владеам неколку јазици, меѓу кои англиски, руски (мојот мајчин јазик), романски и сега веќе бугарскиот го зборувам речиси течно.Што се однесува до бугарскиот, мислам дека тој е навистина многу сличен со мк. Граматиката им е речиси еднаква и тоа ми помага доста да го овладеам македонскиот јазик. Ете :):sun:
   
  На ebola, angelche16, Sky-butterfly и 3 други им се допаѓа ова.
 16. Dorian Gray

  Dorian Gray Активен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2015
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  174
  Пол:
  Машки
  @Ваља Јас пак мислев ќе кажеш дека сакаш да се преселиш во Македонија, затоа што сме трета најбрзо растечка економија во Европа))))
   
  На ebola, makedonkamak, papillonP и 23 други им се допаѓа ова.
 17. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.480
  Пол:
  Женски
  @Ваља заборави да ни кажеш од каде го знаеш толку добро, море оригинал граматички, Македонскиот јазик?
   
  На makedonkamak, anakonda88, kjukli и 4 други им се допаѓа ова.
 18. Peco

  Peco Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2015
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  101.767
  Пол:
  Машки
  Македонскиот јазик го владееш подобро од половина македонци :)
   
  На makedonkamak, anakonda88, koritsaki и 3 други им се допаѓа ова.
 19. Ваља

  Ваља Активен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2015
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Да, ваква опција постои кај мене :) Одивме во Скопје, Охрид и Битола во мај годинава. Скопје е еден од најубавите градови во светот. Сакам да го посетам повторно во март, затоа што не ни стигна време. Бевме само 3 часа таму.Да беше градот малку поголем, би се преселила во него :inlove:
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ваља

  Ваља Активен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2015
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Фала многу за комплиментот, ама засега воопшто не умеам да зборувам мк, никогаш не сум го пробала, затоа само пишувам [​IMG]Едноставно секој ден слушам многу македонски емисии/ серии/ македонска музика и така околу 1 година :$
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.