1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разликите меѓу Македонците и Бугарите

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Ваља, 8 ноември 2015.

  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Sum prochitala povekje knigi od tebe. I tamu sretnav samo govori i lichna korespondencija na revolucioneri koi spomnuvaat Bugari, Sloveni, avtonomija, kantoni, blah, blah prosledeno so standard objasnuvanje na nekoj mkd istorichar za bugarskata propaganda od toa vreme i kako toa mora nie da go razbereme.
    Shto se za tebe Makedonci, patem?
     
  2. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Ти ако си прочитала толку книги ќе знаеш дека ги пишувале дотични Бугари со цел да потикнат национална свест кај Бугарите (бидејќи до тогаш свест за нација не постоела) за овие да се побунат против Отоманите. А тие факти се неосновани и бламажи.
    Исто како и што Хрватска едно време си ги гледала корените кај Илирите.
    Смешно ми е и овој муабет да го правам.

    Дај кажи што книги си читала, жити се?
     
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ti pojasni shto zborish oti vaka izgleda deka celosno se izgubi.
    Jas pishuvam za mkd revolucioneri, a mkd revolucionerna dejnost kako takva organizirano se pojavuva vo 1893 god., 15 godini po sozdavanjeto na bugarskata drzhava. Koi Bugari od Bugarija da se bunat protiv Otomanite vo toa vreme, shto mi ispomesha, bog da chuva.
    Inaku Bugarite imaat tradicija na drzhava od pred 1500 godini na koja da se povikaat, ovde takvo neshto nema.
     
  4. Црвче

    Црвче Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2015
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Абе Ваља,мислам твојата животна приказна,све океј. Ама тоа дека една русинка родена во Летонија,што патувала низ цела Европа и завршила факултет во Бугарија дошла до сознание дека некогаш,некаде на некое место и во некое време постои Фемина форум?! И дека од сите јазици во светов се заинтересирала за македонскиот? Па,ќе ти верував во се што пиша,ако најдев барем една грешка. Обична грешка: во збор,редослед на зборови,граматика...Било што. Ама нема човече.Се утепав од барање. Секако со исклучок на трол и шутка. :|
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  5. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Јас не знам зошто толку предрасуди имате околу Бугарите?!
    Остајте бе не си ја трујте душата со вакви муабети, кој што ви згрешил лично вам не сваќам па да плукате кон државата и народот.

    Во секоја држава и општо нација постои секаков народ, човек и не човек, а крајно подло е кога слушам како се дескриминира и се плука општо за дотична нација, небаре вие сите светци сте и света ни е и нашата држава и националност, пази боже.

    И пред да почнете да ме плукате ќе ви го дадам потенцијалниот одговор, не сум рацист и не сакам да осудувам и дескриминирам, секоја индивидуа ја ценам по вистинските вредности и човечноста.
     
    На Tanjamm и Црвче им се допаѓа ова.
  6. Ваља

    Ваља Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Здраво! Е па што да ти кажам... Како што веќе објаснив, со борба и желба сè е можно. Единствениот начин да дознаеш, дека не сум македонка е да ми се јавиш преку скајп :) Најди ме па ми се јави. psycode1

    На форумов има човек, со кого сме зборувале преку вајбер и тој може да потврди, дека не можам да зборувам целосно македонски :sweat: засега:sun:
     
    На Tanjamm и Црвче им се допаѓа ова.
  7. Црвче

    Црвче Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2015
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Ако е веќе така и јас имам желба да научам руски, само незнам како. (facepalm)

    Инаку сега каде живееш? :)
     
    Последна измена: 9 декември 2015
  8. Ваља

    Ваља Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Еве како :)

    Симнуваш некој учебник од интернет со руската граматика. Секој ден учиш по 1 нова тема од него+ нови зборови на руски+ правиш соодветни вежби за да ја разбереш подобро граматиката.

    Секоја слободна минута слушаш нешто на руски. Музика, емисии, филми и тн.

    Читаш секој ден барем по 15-30 мин на руски.

    Потоа наоѓаш пријатели руси на интернет и си го вежбаш јазикот. По 2-3 (зависи од секој конкретен човек) години веќе рускиот го зборуваш речиси течно :) (Спиеш малку, додека учиш) :$

    Ама мораш да имаш мотивација за учење, тоа е многу битно.

    Инаку живеам во Софија 3 години :)
     
    На Tanjamm и Црвче им се допаѓа ова.
  9. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Освен тоа што има и православни Бугари, друго ништо немаме заедничко или исто, скроз различни нации сме. Соседи сме ок, ама тоа не значи дека имаме сличности.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.