1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разлики помеѓу исламот и христијанството

Дискусија во 'Религија' започната од RainBow, 26 февруари 2010.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.894
  Допаѓања:
  65.918
  Пол:
  Женски
  Еве тема каде што можат да се разгледаат разликите, меѓутоа се молат членките без навреди, смирено да се изрази ставот, бидејќи ќе следуваат банови од темата.
   
 2. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.988
  е фино што сте отвориле ваква тема....баш сакам да прашам нешто....вака
  ме интересира ако има некоја членка со исламска вероисповед да ми каже како функционира одењето во џамија....колку што имам слушнато само мажи одат во џамиите...а жените одат ли во некој верски објект или слично...и во џамијата што има???....може смешно ви е ама стварно незнам, а ме интересира....на пример во црква има икони кои ги претставуваат светците и на нив се молат верниците....кај католиците има статуи од светците....а како е во џамиите???
   
 3. mucmuc

  mucmuc Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  11
  normalno deka odat i zeni vo djamija ama ne e moralno koga se ima vreme netreba domashnite raboti da se zapostavat kako domakinka kaj muslimanite nema statui ili pak ikoni vo djamiite ima sehzde toa koga se molik sednuvas i i kleknuvas na zemja togas se molis na alahh
   
  На Brunebrune, Rna, Mia14 и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.988
  ок фала многу на објаснувањево :D
  поздрав :)
   
 5. mucmuc

  mucmuc Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  11
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.894
  Допаѓања:
  65.918
  Пол:
  Женски
  Znaci(ne mi raboti nesto kirilicata :? ) spored mene sekoja vera si ima svoja tezina, no nisto veke ne se pocituva, kako sto bilo toa porano. Za muslimanite kaj nas vo Makedonija mozam samo da kazam,od sopstveno iskustvo, deka ne ja pocituvaat svojata vera kako sto bilo toa porano. I jadat svinsko i pijat alkohol i ne znam sto drugo. Pa duri i vo romanite za arapskite zemji sto se sega popularni se pisuva za istoto( barem za pienjeto na alkohol )Mislam deka se sto se slucuva denes e od vlijanieto na zapadot neli. Sto se odnesuva za Albancite vo Makedonija ne mozam da kazam ubavi zborovi. Imam samo losi iskustva i ako pocnam da pisuvam se sto mislam vednas ke ja zaklucat temava . Ajt pozdrav
   
  На sweetgirl1106 и FARFELLA им се допаѓа ова.
 7. mucmuc

  mucmuc Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  11
  Vaka mislam deka pravis greska meshash nacionalnost i vera nese samo albancite muslimani a toa shto napisa deka nese pocituva kako porano verata toa si vo pravo .a ako imas nesto protiv albancite toa e drugo da imas protiv muslimanite nesto toa e drugo pozzz
   
  На ADOKI, Bad-Mina и Cleonika им се допаѓа ова.
 8. Amore

  Amore Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  71
  Имам другарки муслиманки и стално зборуваме на оваа тема. Тоа што заклучивме е дека секој треба да си ја почитува својата вера и дека не постојат многу разлики. Секој треба да верува во нешто бидејќи ако не веруваат луѓето во светов ќе има хаос. Никој нема да има совест. И ако што разбрав од нив, жените кај нив носат фереџе само за не ги привлекуваат машките, оти знаеме како се понашаат кога ќе видат некоја на улица. Па донекаде и во право се. :)
   
  На Beautiful_girl.., simpaticnaa, rihhana и 2 други им се допаѓа ова.
 9. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  81
  во денешно време бар кај нас не се придржуваат многу луѓе кон правилата на религијата дали се муслимани или христијани,секој си прави некои работи што му се по кеиф а како да кажам се забранети од стана на христијанството или исламот ете така :D
   
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.894
  Допаѓања:
  65.918
  Пол:
  Женски
  Јас ништо не помешав, си пишав се како што мислам. Значи си пишав за муслиманската вера конкретно, а албанците ги издвоив како националност со муслиманската вера. Нема тука никакво мешање.
   
 11. purpurna

  purpurna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  31
  Kolku sto imam poznavajne i vo dvete sveti knigi mislam na biblijata i kuranot pisuva isto nitu ednata nitu drugata kniga ne vika mrazete se i ubivajte kradete siluvajte .A se slucuva tokmu sprotivnoto i vo ednite i vo drugite vladee nemoral i blud netolerancija .Mozda kaj ednite pomalku kaj drugite poveke ili bar mene taka mi izgleda i vo ednata i vo drugata vera ima luge sto gi pocituvaat pravilata na verata i site ovie raboti sobrani ne ne pravat ni ednite ni drugite povredni i podostojni od sprotivnite .I vo hristijanstvoto niz nekoj zemji nosta samija sto e slicno so muslimanstvoto i mnogu drugi primeri .Mislam deka e ova vaka zatoa sto toj so ednata noga ima zamesano prsti .
   
  На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
 12. rjgdm

  rjgdm Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  40

  Tokmu taka , za zal , do nekade i te razbiram zosto gi poistovetuvas albancite i islamot. toa voopsto ne e isto , bezrazlika na mojata vera koja god i da e ,postoi ogromna razlika pomegju vera i nacija. Denes vekje vera ne postoi t.e. vernik barem za mene .po definicija sekoja vera upatuva na dobro a ne na zlo .A razliki ima golemi :

  da pocnam so stariot i noviot zavet ?

  Biblija po Luter itn?

  Kuran preveden ?

  Site tie sveti knigi imaat periodi na pishi brishi , a so samiot prevod se gubi znacenje.

  Vo sekoj slucaj koj saka da vidi razliki na Kur' an i Sveta Biblija neka pobara na youtube debati ahmed deedat vs Anis Soros.


  Me interesira dali mislite deka site arapi se muslimani ? SIte albanci muslimani ? Site makedonci hristijani?
   
  На vetre му/ѝ се допаѓа ова.
 13. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.894
  Допаѓања:
  65.918
  Пол:
  Женски
  Нормално дека не се сите, но повеќето се. Значи дека поголемиот дел од албанците се од муслиманска вероисповест и затоа албанците се сметаат како муслиманска нација. Исто како и Македонците христијани, иако има и муслимански Македонци. Но, мнозинството се рачуна нели.
   
 14. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  71
  se soglasuvam so tebe,veruvame vo bog a flertuvame so neprijatelot na bog i sakame blagoslov.ednite ne se nisto podobri od drugite-se e isto samo ona sto treba da preovladuva go nemaaaaaaaaaaaaa :l: :l: :l:
   
 15. e.m.a

  e.m.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  12
  JAS SUM MUSLIMANKA I SE GORDEAM SO MOJATA VERA, ALI GI POCITUVAM SITE VERI . MISLAM DEKA AKO COVEKOT GI SLEDI PRAVILATA NA SVOJATA VERA ,BEZ RAZLIKA DALI E ALBANKA ILI MAKEDONKA ZNAE DEKA COVEKOT NE SE DELI PO IME NEGO PO DELA. SAKAM DA KAZAM NE E BITNO DALI SI ALBANKA ILI MAKEDONKA ILI..... AKO NE ZNAES TA GI POCITUVAS DRUGITE . NISTO NISI. ne treba da se delime po NACIOLNANOST.
   
  На Ana Chio, Tanjamm, tikvi4ka992 и 2 други им се допаѓа ова.
 16. male4koto

  male4koto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  3
  jas ja po4ituvam i muslimanskata vera i ne mi smeta da imam drugari i drugarki muslimani,dodeka nekoi lugje praat diskriminacija,a ne bi trebalo taka da bide,site sme lugje.toa e moeto mislenje :)
   
  На Dimkovska123, Cleonika и PandinusImperator им се допаѓа ова.
 17. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  се согласувам со една од девојките што напиша дека донекаде двете вери имаат заедничко,во 2 свети книги пишува да правиме добри дела..итн а не да крадеме, убиваме...
  јас сум муслиманка, но ги почитувам и другите вери, секој има свое право нели :$
   
  На rak4estip, blueeparadise и PandinusImperator им се допаѓа ова.
 18. purple.world

  purple.world Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  7
  Да, луѓето од секоја вера треба да ги почитуваме, затоа што човек ако е добар секој ќе сака да се дружи со него без разлика на вера, џабе да е од иста вера доколку е лош
   
 19. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Sekoj koj vo zivotot e voden od stereotipi i predrasudi e beden 4ovek,kako za verata,taka i za ostanatite sferi na zivotot.Jas sum pravoslavna hristijanka,si ja po4ituvam mojata vera,no gi po4ituvam i ostanatite. Izborot na religija ne e merilo za 4ove4kata dobrina i golemina,nitu negovata rasa,nitu negovata nacionalnost.Goleminata e vo ona shto go nosime vo nas,vo ona shto znaeme deka e dobro za site.A ako muslimanskata religija na ovie prostori e pomalubrojna i dosta enigmati4na za nas hristijanite,toa ne zna4i deka treba niv da gi smetame za 4udovishta i da gi gledame kako predmeti na omraza. Golem del od taa omraza e vo tesna vrska so politikata, a kolku shto jas smetam deka e pravilno, politika i rel;igija se dva razli4ni poimi !
   
  На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
 20. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  :y: го делам твоето мислење инаку само да кажам дека мислам дека сепак то е истата книга пошто се е слично всушност истите работи се и дека куранот е само преземен од библијата (да не се навреди некоја муслиманка тука то го мислам оти прво излегло христијанството а после исламот)
   
  На MarchelineAmaru и PandinusImperator им се допаѓа ова.