Разлики помеѓу исламот и христијанството

Дискусија во 'Религија' започната од RainBow, 26 февруари 2010.

 1. rjgdm

  rjgdm Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  39
  Ислам vs Христијанство

  јас немозам да се начудам на една тона анимозитет кој што е пишан со ''да ми простиш ама ...''
  Jaс лично мислам дека не постои некој вреден да се нарече верник,тоа само Тој го знае кое е кој не е, а сите во несвест паѓаме од богољубение!!!

  Јас незнам зошто луге читаат свети книги ако ги интерпретираат како нив им одговара! (ако прочитал воопшто )

  Христијани , Муслимани ,Евреи ......
  @twisterworp
  си прочитал ли Куран , Стар завет , Нов завет , Тора ,евангелиа по Лука итд ??

  Ако не со задоволство ке ти пратам примероци .


  Темата сама иницира конфликт
  посебно ако луѓе без основа од својата вера и историја а камоли туѓата расправаат за истата
   
 2. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.797
  Допаѓања:
  55.271
  Пол:
  Женски
  Ислам vs Христијанство

  ^Еве јас ја имам прочитано и библијата и куранот.
  Имам многу пријатели муслимани значи лично против нив немам ништо.
  Но во куранот на најмалку 50 места се споменува дека ние христијаните сме неверници затоа што они не веруваат дека Исус Христос е божји син,дека Бог немал наследник односно целото наше верување во Отецот,Синот и Светиот Дух е лага.
  Тоа не го сретнав во библијата,да се напаѓа друга вера или верувањето на другите.
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. rjgdm

  rjgdm Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  39
  Ислам vs Христијанство

  сигурна си ? има само ке ги најдам деновиве цитатите и ке ти ги цитирам.

  Јас лично верувам во господ ама не во библијата и куранот и тората или пак други . Со самите преводи тие се сменети , историски гледано многу измени се направени само за полесно да се контролира масата на подчинети.
  единствено сто за мене останало оригинално во библијате се 10 божји заповеди.. ако се водат луѓето по нив животот ке им биде многу полесен и поубав.

  има разлика од стар до нов завет , од превод на куран , тора ..
  всусност немозес да преведеш буквално од друг јазик менува значење......
   
  На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
 4. rjgdm

  rjgdm Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  39
  Ислам vs Христијанство

  eve eden del ama na angliski e :
  God's Human Slaughter Fest

  Stand in silence in the presence of the Sovereign LORD, for the awesome day of the LORD's judgment has come. The LORD has prepared his people for a great slaughter and has chosen their executioners. "On that day of judgment," says the LORD, "I will punish the leaders and princes of Judah and all those following pagan customs. Yes, I will punish those who participate in pagan worship ceremonies, and those who steal and kill to fill their masters' homes with loot. "On that day," says the LORD, "a cry of alarm will come from the Fish Gate and echo throughout the newer Mishneh section of the city. And a great crashing sound will come from the surrounding hills. Wail in sorrow, all you who live in the market area, for all who buy and sell there will die. "I will search with lanterns in Jerusalem's darkest corners to find and punish those who sit contented in their sins, indifferent to the LORD, thinking he will do nothing at all to them. They are the very ones whose property will be plundered by the enemy, whose homes will be ransacked. They will never have a chance to live in the new homes they have built. They will never drink wine from the vineyards they have planted. "That terrible day of the LORD is near. Swiftly it comes – a day when strong men will cry bitterly. It is a day when the LORD's anger will be poured out. It is a day of terrible distress and anguish, a day of ruin and desolation, a day of darkness and gloom, of clouds, blackness, trumpet calls, and battle cries. Down go the walled cities and strongest battlements! "Because you have sinned against the LORD, I will make you as helpless as a blind man searching for a path. Your blood will be poured out into the dust, and your bodies will lie there rotting on the ground." Your silver and gold will be of no use to you on that day of the LORD's anger. For the whole land will be devoured by the fire of his jealousy. He will make a terrifying end of all the people on earth. (Zephaniah 1:7:18 NLT)
   
 5. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.797
  Допаѓања:
  55.271
  Пол:
  Женски
  Ислам vs Христијанство

  ^Никаде во цитатот не прочитав каде се навредува верувањето на друга религија.
  Ако веруваш во 10 божји заповеди,една од нив е да нема идолопоклонство,а цитатот е против нив.
  Имам многу пријатели кои се муслимани и сите го кажуваат тоа што го пишува во куранот а не е до преводот,значи за нив христијаните се неверници,не е Исус Христос син божји.
  Нивното верување е дека Мухамед бил испратен за сите да станеме муслимани,тоа е нивно верување,тоа го пишува во куранот,христијаните требало да си ја погазаат верата и сите да станаат муслимани,и до ден денешен се со такво убедување.
  Јас како христијанка само си верувам во мојата вера,не негирам други вери а и не им ја наметнувам мојата,додека муслиманите веруваат само во својата вера,ја негираат секоја друга и ја наметнуваат на сите својата вера.
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. FARFELLA

  FARFELLA Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  47
  Ислам vs Христијанство

  Јас имам нешто да кажам на сите, но нека не читаат тие што имаат предрасуди :)
  и несакам погрешно да бидам сватена,а уште помалку некој да се навреди....
  Ја проучувам Библијата интензивно, веке година и нешто...овде има многу, многу за дискутирање, но потребно е и знаење за да би отворила такви големи теми, нема да бидам разберена...ке се обидам со основното :)
  Библијата е Писмо уште од првиот век, а куранот е малку подоцна излезен, околу пети или шести век. Тоа не е мала разлика, со тоа што добиваме информации и заклучок дека куранот е мелтене извртена верзија на Библијата, меѓутоа има земено доста мотиви од Библијата, па затоа има и доста работи кои се поклопуваат, како на пр.забрането свинско месо, забранет алкохол, обрезувањето (меѓутоа до пред да бида распнат Исус, зошто од кога е распнат обредниот закон се укинува, P.S. и Исус бил обрезан) и др. слични работи...Во будизмот (Индија) имаат некои книги, незнам точно, само можам да увидам дека премногу грешат со тоа што имаа премногу богови, на секој жител по тројца :D ,а тоа не во согласност со првата заповед 2.МОЈСЕЕВА 20:2-3 " Јас сум Господ, Бог твој, Кој те изведе од зимјата египетска, од домот на ропството. НЕМОЈ да имаш други богови осван Мене! " i многу др. работи.
  па луѓе да ве прашам... НЕЛИ БОГ Е ЕДЕН НА СИТЕ НАС И НЕЛИ БОГ Е ПРАВЕДЕН И НЕПРОМЕНЛИВ? ЗОШТО Е НАСТАНАТА ОВАА ЗБРКА НАЗАТ ВО ВЕКОВИТЕ И ЗОШТО ДЕНЕШНИОТ ЧОВЕК НЕМОЖЕ ДА СИ ГО НАЈДЕ ПАТОТ И ДА БИДЕ СИГУРЕН ВО НЕШТАТА? ЗОШТО ПОСТОЈАТ ТОЛКУ РАЗЛИЧНИ ВЕРУВАЊА? ЗОШТО НЕМОЖЕМЕ ДА МУ ВЕРУВАМЕ НА ЕДИНОРОДЕНИОТ БОГ? ЗОШТО СМЕ ТОЛКУ ЗБУНЕТИ? ЗОШТО ТОЛКУ НЕРЕДИ, НЕСРЕЌИ, БОЛЕСТИ...? ЗОШТО...ЗОШТО...ЗОШТО...???????????????????????НЕЛИ?
  Ова не суеверие што ке ви го кажам,а можат да ме разберат само мудрите (според кое тврдење се потпира Писмото) и оние кои НАВИСТИНА веруваат во Бога и се разбира они кои немаат предрасуди...
  БОГ е БОГ од вечноста...Пред да настане нашава земја, постоел Живот на небото од веЧноста, меѓутоа живоѕ без познавање на гревот. СВЕТОТО ТРОЈСТВО (Отецот, Синот и Светиот Дух), па четврт на небото по власт и сите бил Луцифер (Светлоносец). Бил еден од најпрекрасните ангели, војсководец на сите небесни чети ангели. Бил прекрасен, преубав и совршен, премудар и препаметен, пеел во шест гласови во исто време, бил нареден со смарагди, сафири и какви уште не др.најскапицени камења. Бог вели дека бил СОВРШЕН...се до оној момент додека не му се јавила желба да биде над БОГ
  ЕЗЕКИЛ 28:12-17 ,ИСАИЈА 14:13,14 ОТКРОВЕНИЕ 12:7-9
  "Ти си печат на совршенство, полнота на мудрост и совршен во убавина...твоите облеки беа украсени со секакви скапоцени камења...оној ден кога беше создаден, ти беа креирани, тапаните и кавалите твои...Ти беше совшен во патиштата свои, од денот кога беше создаден, се додека не се најде во тебе безаконие... Oд убавината твоја се вогордеа срцето твое, заради твојот сјај си ја загуби мудроста своја...Затоа што си рече во срцето свое,...ќе го воздигнам својот престол наг ѕвездите Божји;...ќе бидам сличен на Севишниот ...И настана војна на небото; МИхаил со своите ангели завојува против змевот. Змевот пак, и неговите ангели завојуваа(оние кои тој ги прелажал и ги повлекол со себе во бунтот против Бог)но не одолеаја и не се најде веке место за нив на небото.Така големиот змев, старата змија наречена ѓавол и сатана(значи не е веќе Луцифер), кој го заведе сиот свет, беше исфрлен, беше фрлен долу на земјата (овде кај нас), заедно со неговите ангели..."
  И така драги мои мислам дека нешто до сега ви е јасно...ос тогаш сатаната војува разлутен на овој свет, на нас, за да му возвратио на БОГ...тој се одмаздува и бидејќи е лукав прави нработи за д го збуни народот. Се што создал БОГ тој прави паралела - БОГ ја создал Библијата, а тој куранот и др.книги во будизмот, Бог има еден ВИСТИНСКИ БОЖЈИ ХРАМ, и тој има многу нис светот различни итн.итн...затоа и човекот во денешно време е толку одделен и непосветен на БОГ...затоа денес Човекот е толку многу несреќен... затоа, затоа што ретки се оние кои читаат БИблија и се придржуваат на тоа...поздрав до сите и ви посакувам вотство од БОГ и БОЗЈИ БЛАГОСЛОВ на секој кој ке го прочита ова :*
   
  На okcenzi, ane.bella и Cleonika им се допаѓа ова.
 7. FARFELLA

  FARFELLA Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  47
  Ислам vs Христијанство

  ВЕ МОЛАМ СИТЕ прочитајте го последното до 9та страна напишаното...FARFELLA сум потпишана, многу е од важност да се знае...поздрав4е
   
 8. FARFELLA

  FARFELLA Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  47
  Ислам vs Христијанство

  odnosno pogore :)
   
 9. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  270
  Ислам vs Христијанство


  Еве зошто не веруваме дека Исус (Исах) е божји син (иако сите сме “деца“ на Алах (Господ), но не во буквална смисла на зборот):
  во Куранот пишува за сите пророци (25+3), од првиот-Адам, до последниот-Мухамед, пред него бил Исус, сите тие биле обични луѓе (пр. Мухамед бил избран како пророк на 40 год). Библијата не сум ја читала, не знам што-како пишува за Исус, ќе ви кажам како сум прочитала од Куранот. “Кога другарот на Исус го изневерил, т.е. им кажал на неверниците (НЕ христијаните, туку оние што не верувале во Господ) каде тој ќе ги учи своите ученици и во кое време, кога дошле тие да го земат Исус и да го убијат, Алах го покачил в небо, а на другарот му го направил лицето како на Исус. Кога неверниците го зедоа него, тој им рекол зошто мене, јас сум вашиот другар, тие помислиле: ’ако овој навистина е нашиот другар, тогаш каде е Исус, или ако овој е Исус каде е нашиот другар?’. И него (другарот) го приковале на крстот а не Исус“

  Еве еден цитат од една верска книга (исламска): “ние веруваме дека 4 свети книги се испратени од Алах (Господ), сите го проповедале верувањето во еден Господ, на судниот ден и одговорностите на секој кон Него. Сите книги наредат да не се прават лоши работи, да се чуваат од лошите работи, да прават добри дела, да се однесуваат добро, да помагаат и да се чуваат меѓусебно. Разлики имало само во одредбите на општествениот живот, бидејќи човекот и општеството постојано се развива, според тоа се измениле и нејзините правила.“
   
 10. De-lovely

  De-lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  721
  Допаѓања:
  928
  Ислам vs Христијанство

  Никогаш не сум ги делела луѓето според верата и ништо нема да ме натера тоа да го правам. Доволно постои хаос во светот како што е, а верата само помага да се има страв од нешто за да не се прават лоши работи и да се почитува нешто над себе, за да не се мисли дека човекот е семоќен. Покрај тоа луѓето, како што повеќе пати имам видено, својата последна надеж ја посветуваат токму на бог и на верата. Верата е тука за да ги зближи луѓето, а не да ги разделува.

  После Средниот век за којшто сите знаеме дека единствено влијание имала црквата, значи после тој период се појавува толеранција на различна вероисповед како одлика на цивилизираниот човек. Криво ми е што сеуште има луѓе заглавени во тој век, и се замислуваат дека се дел од Инквизицијата.

  Ова е мое мислење. Јас сум си православна христијанка, но пак нагласувам, нит сум ги делела ниту ќе ги делам луѓето според верата.
   
  На fierce и Cleonika им се допаѓа ова.
 11. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.797
  Допаѓања:
  55.271
  Пол:
  Женски
  Ислам vs Христијанство

  Токму тоа и го напишав оно што и ти го напиша во болдираниот дел дека Исус Христос бил обичен човек,тоа е напишано барем на 50 места во куранот,значи во тој дел се негира верувањето на христијаните.
  Основата на верувањето на христијаните е светото тројство,ние веруваме дека Исус Христос е син божји така нам ни пишува во нашата света книга,затоа не ми е јасно зашто во друга света книга би се негирало верувањето на друг.
  Како и да е не би сакала да дебатирам со никого на оваа тема секој ќе си влече на својата страна,и ништо нема да се постигне,ниту јас ке те убедам дека Исус Христос е божји син,ниту ти ќе ме убедиш дека не е.Имам пријатели муслимани со кој сум заедно од пелени и за мир во куќа оваа тема едноставно ја прескокнуваме,ако почнеме да ја дискутираме можеме само да се скараме.
   
  На okcenzi и bona им се допаѓа ова.
 12. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.559
  Ислам vs Христијанство

  Исламот и христијанството не само што се дел од најмногубројните со верници и најстари религии,имаат СУШТИНСКИ сличности т.е.станува збор за монотеистички религии-се верува во еден Бог/Алах,верување во задгробен живот и верување во принципот на доброто во зборовите,мислите,делата.Ова на глобален план повеќе ги доближува,отколку оддалечува овие две религии.
  Сведок сум во местото каде живеам на добар соживот,толеранција и прифаќање од страна на христијаните и муслиманите.
  Јас сум православна христијанка,мајка ми е католик,често со неа одам и во католичка црква,се молам и таму.Христијаните се поделени на католици и православни 1054год. и мене ми пречи кога некои ги дозивуваат дури и браковите на православни и католици како да станува збор за нешто погрешно,припадници на различни вери.
  Јас сум за тоа секој да ја практикува својата,ама да има почит и кон другите религии.
  Ако Бог не учи на љубов,како му возвраќаме ние ако шириме верска или било каква др.дискриминација и омраза?!
   
 13. Cleonika

  Cleonika Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  462
  Ислам vs Христијанство

  Вистина ова е многу комплексна и експлицитна тема.. јас лично сметам дека човештвото сеуште не се развило до таа точка,за да може да ја свати всуштината на верата,од каде и зошто произлегла,и да дискутира на оваа тема...иако, како што оди времето и како што се развива човештвото,особено еве во западните земји,се повеќе луѓе се откажуваат од верување во господ,и се атеисти... најверојатно поради напредокот на науката,доказите за настанокот на животот....значи веќе луѓето не ја купуваат приказната дека првите двајца биле преубавите адам и ева,и дека од чудото со јаболкото настанал животот...
  Верата постои,за да им даде поткрепа на луѓето,господ,како што рекол,не е во објекти од камен и дрво,господ е внатре во сите нас,не треба да го бараме на др место.
  Тоа навестува, на она што,ние луѓето,оваа природа,и сите живи организми сме чудото на оваа планета земја...а не некои неовоземски нешта,паранормални работи!!Верата,произлегла со добра намера,и секоја вера,и секоја книга е напишана со добра цел..во однос на местото од каде што произлегла,се обидува на луѓето да им се презентира еден кодекс на однесување..на луѓето што живееле во тоа време,кога сеуште не постоеле правни закони пишани.До ден денес,не се открил ни еден посилен инструмент за влијание врз луѓето, освен верата.Од каде и да произлегла,е нешто што им прија на луѓето,и најмногу може да влијае...како на пр,Куранот,исламот се појавил во предели каде што било екстремно топло,и секако дека им пишувало да не јадат свинско,со оглед на мрснотиите во месото,од кои што многу луѓе умирале...храната секако може да убие,ако јадете на 40 степени мрсно...на пример...
  Не е добро да се дискутираат верите и да се противречат.Верата ја наследуваме со самото раѓање во одреден круг..семејство.Исто како статусот.. но,во текот на животот,денес не е нелегално и да се смени,има мн такви што ги менуваат верите..како и да е,ние како цивилизирани луѓе на денешницава би требало да научиме,без оглед на верска определба,или атеисти или што и да сме,да ги толерираме и прифатиме и другите вери,а е да ги негираме.
  Да,постојат и други вери,тоа е факт,исто така факт е дека постојат и други книги,...и тоа е нешто што се развивало и е вкоренето толку длабоко во сржта на развитокот на лугјето,што и после 2000 години опстојува и не е можно така да се искорени,освен ако не се случи нешто радикално невозможно до сега.
  Друго,факт е дека во помладите вери,има многу сличности,што доведува до тоа дека сите книги поризлегле од Еврејската вера,како најстара..дали тоа значи дека сите сме евреи??
  И, да, секако,тука постојат и погрешните интерпретации на книгите....
  Јас лично,верувам дека Господ,или што и да е таа енергија или сила во овој космос,навистина постои,и,секако,е еден господ за сите нас.Сите сме луѓе,од крв и месо,оваа природа не создала толку слични,а сепак различни... можеби ако дојде некое зелено суштество,од некоја друга планета или космос,да ме убеди дека има друг господ,ако воопшто има.. но ништо на овој свет не може да ме убеди,дека постои разлика на тоа ниво меѓу нас луѓето.Ние сите сме луѓе,и покрај сите можни разлики,имаме иста основа...се се што правиме,оди на една иста основа..
  Затоа,сметам дека треба,како цивилизирани и напредни луѓе на денешницва,најмногу да поработиме на тоа да ги отвориме погледите,да не бидеме конзервативни,и да оставиме простор за толеранција кон сите,да се прифаќаме меѓусебно,и почитуваме..сметам дека тоа е единствен начин да се воздигне на еден повисок степен човештвото,сошто,со се поголемо нагласување на овие разлики,ние забораваме на нашата основа,и тука е и никулецот на секоја кавга,поделба,омраза,војни, и на крајот смрт...
  се угнетуваме меѓусебно....
  Секоја поделба што некој ја прави врз нас,и не тера да ја нагласиме и ни ја потенцира постојано, тој некој сигурно нема добра намера,или великодушна,туку има некоја лична корист...
  Најдобар начин да се прошири влијание врз маса луѓе,за лична придобивка, е , раздели па владеј!!!
  затоа, би било убаво кога повеќето од нас би поработиле на тоа,да ги прифаќаме лугјето,.... не зборам сите до еден..во секоја нација,на секој континент,во секоја држава,вера,или како сакате,постојат, добри,и лоши луѓе.. тоа не зависи од овие поделби.
  Сум пишувала и предходно на оваа тема и во овој контекст, ... и ќе ми биде мило ако наидам на истомисленици...јас не ги сакам поделбите,не сакам омраза нити одмазди..
  Зошто,ако верувате дека пости тој Господ,треба да верувате и дека Господ е доволно голем за да ни донесе душевен мир,и убавини и добрини,...сигурно господ мислел и на другата страна од се ова...не би оставил господ,на оние што прават лошо,да не им се наплати.
  Ние луѓето не сме никои за да омразуваме и одмаздуваме.. не сме ние никој повеќе од другиот..
  оставете се на господ,или на да речеме карма.... every bad thing u'll do,will come back to u...
  Господ ги чисти сметките, а не ние..
  Поздрав.
   
  На Ina Lina и Ashling им се допаѓа ова.
 14. FARFELLA

  FARFELLA Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  47
  Ислам vs Христијанство


  Бона срце, немам ништо против тебе, освен што сакам да ти поставам едно прашање: Дали знаеш од кој век е Куранота, а од кој век е излезена Библијата? :)
   
 15. FARFELLA

  FARFELLA Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  47
  Ислам vs Христијанство


  Јас иако ветив дека нема повторно да дискутираме, но сега го прочитав овој твој цитат и само ме интересира што подразбираш под Втората Заповед? Но пред да ми одговориш, прочитај ја цела и размисли за секој еден збор...
   
 16. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.797
  Допаѓања:
  55.271
  Пол:
  Женски
  Ислам vs Христијанство

  ^a бре девојче може да престанеш да ме цитираш?па и згора на тоа да ми задаваш домашни задачи?
  Како што кажав веќе еднаш оди од врата на врата и проповедај,јас немам потреба ниту знаењето или незнаењето никому да му го правдам а камоли на тебе.Јас како права христијанка имам толеранција спрема сите вери,немам потреба никому да му кажувам од кога е куранот,од кога е библијата и да создавам религиска нетолеранција,тоа е одлика на новосоздадените вери да си мислаат дека се подобри од сите.
   
 17. Hristijankata

  Hristijankata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  14
  Ислам vs Христијанство

  Би сакала да коментирам за една од разликите меѓу христијанството и исламот - за распнувањето на Исус.
  Христијанството и останатите независни историчари од 1-2 век (Тацит, Јосиф Флавиј) учат дека Исус бил распнат. Околу овој факт нема дилеми ни меѓу тогашните непријатели на христијаните и христијанството. Ова било учењето и на ранохристијанските писатели и на подоцнежните итн. Одеднаш во 7 век се појавува еден арапин Мухамед (почитуван како Алахов пратеник од страна на муслиманите) кој тврди дека имал откровенија од Алах и меѓу другото вели нешто спротивно на сите предходници, а тоа е дека Исус всушност не бил распнат, туку Алах го воздигнал на небо, а на луѓето само им се причинило дека тоа бил Исус на крстот.

  Христовото распнување во Библијата го опишале очевидци. Додека Христовото не-распнување го тврди човек, кој живее и временски (600 години подоцна) и локациски (Арабија) далеку од Исус.

  Пред некој ден загина еден мој пријател качувајќи се по карпите на Матка. Со него беа неговите пријатели и колеги од планинарското друштво Кораб. Тие биле со него и тврдат дека тој се лизнал и паднал.
  Замислете сега по 600 години во Словенија да се појави некој човек и да тврди дека добил приватно откровение од Бог и дека всушност пријателов не паднал, туку Алах го земал, а на неговите другари всушност им се причинило дека паднал.
  Прашање до муслиманите: Кому ќе верувате?
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Farasha

  Farasha Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  19
  Ислам vs Христијанство

  Еве и јас имам нешто да кажам за разликите...Куранот или на киблето (поправете ме ако грешам) пишува дека треба да се очистите од сите гревови и да станете муслимани па да му пријдете на Алах или ват евер...а Исус вели....дојдете такви какви што сте..натоварени..со проблеми и дајте ми ги мене :)
   
  На Neytiri му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Farasha

  Farasha Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  19
  Ислам vs Христијанство

  Мухамед: Алах ги мрази оние кои не го прифакаат исламот (30:4 3:32 22:38 quran)
  Исус : Бог ги љуби сите (јован 3 :16)
  мухамед : каменувајте ја жената за прељуба (Muslim 4206)
  Исус : нека фрли камен оној кој нема направено грев (Јован 8:7)
  Мухамед : дозволено е крадење од неверниците (Bukhari 44:668 Ibn Ishak 764)
  Исус : Не кради (Матеј 19 :18)
  Спиеше со 9-годишно дете (Sahih Muslim 3309 Quran 33:50) :o
  Исус : забранет сексуален однос со деца
  Мухамед : zapoved - верувај во алах и џихад е неговата цел (muslim 1:149)
  Исус : сакај го Бог со сето твое срце и љуби го непријателот како себе си
  Мухамед : Мухамед е пратеник на алах а тие што се со него да бидат немилосрдни према неверниците(quran 48:29)
  Исус : сакај ги оние кои што те мразат (лука 6 : 27)
  леле има еден куп....
   
  На Ina Lina, okcenzi, meandyou и 6 други им се допаѓа ова.
 20. confused

  confused Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  322
  Ислам vs Христијанство

  Farasha објасна кратко и јасно. Браво!!!
   
  На okcenzi и Tanjamm им се допаѓа ова.