1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разлики помеѓу исламот и христијанството

Дискусија во 'Религија' започната од RainBow, 26 февруари 2010.

  1. ynboo

    ynboo Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2018
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    115
    Да ама жените не се смртно казнувани со камења, ниту пак камшикувани... многу од жените во тие земји се борат за да добијат права. Не можеш да правиш споредба. Види дека тоа се уште се применува во секојдневието.
     
    На Rama и lovely girl M им се допаѓа ова.
  2. ynboo

    ynboo Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2018
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    115
    А да, потполно ќе заборавев... какво мислење имате вие атеистите за телата на светците кои не се распаѓаат со години, чии тела изгледаат како да спијат без користење на никакви средства за нивно одржување. Што вика науката за тоа? Какви критики имате во поглед на тоа?
    Ама пази, тоа се луѓе кои целиот свој живот го имаат посветено на Господ, кои биле прогонувани поради нивната љубов и вера кон Господ. Зошто баш тие? Хм?
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.726
    Каде има доказ за нивните тела?
     
  4. ynboo

    ynboo Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2018
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    115
    Епа најди и прочитај. Баш ме интересира какво мислење и критика ќе имаш за тоа? Свети Василиј Острошки во манастирот Острог? Општо за едно лице да се именува како светец мора да се види неговото тело... Или не е вистина додека не видиш некој светец мртов? :rofl:
     
    Последна измена: 1 февруари 2019
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  5. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    А коренот на тоа е во Стариот завет, така да...
     
  6. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.287
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    А ти какво мислење имаш за вонземјанинот што ми слета вчера во двор? Најди и прочитај и баш ме интересира какво мислење ќе имаш.

    Мене од целава работа само ме интерсира, ако беше вистина дека Бог им ги зачувал телата бидејќи се светци (а не е вистина), тогаш зошто би го сторил тоа? Нели целата работа е дека ќе заминат во рајот, а нивните земни тела се небитни? Зошто Бог би им ги чувал земните тела? :D
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Можеби Господ им ги зачувал земните тела на светците за да ние верниците имаме корист од тоа?
    Иако сме во постојан судир на мислења и интереси, ајде да не замижуваме на тоа колку не само православни верници, ами и луѓе од друга вера често одат по Цркви и Манастири каде се изложени Светите Мошти на светците за да бараат лек и утеха за своите маки (ќе ве замолам да не се исмејувате, ако за тебе Лела или за другите, е смешно, суеверно, за нас не е, и тоа е тоа.
    Членот @ynboo Коректно си праша за мислење, нема потреба од споредби со вонземјани|(
    Значи да , телото на Свети Василиј Острошки е изложено во манастирот Острог, имав чест да се доближам до неговите свети мошти, исто и во Истанбул сум видела свети мошти во Вселенската(Цариградска)Патријаршија, и тука во манастирот во Рајчица и Свети Јован Бигорски, како верник ми е голема утеха тоа, не планирам да изигрувам физичар или хемиско-биолошки лаборант да мислам или испитувам дали се балзамирани или слично...бидејќи чувствувам и верувам дека не се...
     
    На carangigia, ynboo, Snowflake97 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. ynboo

    ynboo Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2018
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    115
    Не вреди да губиме време... се виде нивното.
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ta-mara

    Ta-mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2019
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Зашто муслиманите не слават нова година?
     
  10. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Затоа што се водат по друг календар. За нив нова година почнува со одбележување на хиџрата (миграцијата) на Мухамед од Мека во Медина. Бидејќи тој календар е лунарнен (се потпира на месечевите мени) исламската нова година може да се падне во различни месеци, зимно или летно време.
    Она што за повеќето луѓе значи дочек на Нова година, почнало како верски празник во христијанскиот свет - 31. декември Св.Силвестер во католичкиот свет. Со тек на време станал световен празник, особено во некогашните земји со комунистичка идеологија, па испаѓа недоволно јасно дали е тоа световен празник (прифатлив за муслиманите) или е верски но не исламски.
    Независно од ова има муслимани кои ја слават Новата година, ама обично тие се декларативно муслимани, но не се замараат со верата.
     
    На Космонаут, Ta-mara и Emotional123 им се допаѓа ова.