1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разлики помеѓу исламот и христијанството

Дискусија во 'Религија' започната од RainBow, 26 февруари 2010.

  1. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    Ислам vs Христијанство


    ај те молам кажи ми од каде ги најде овие??? :^) Библијата не сум ја прочитала, а во Куранот никаде не сум ги прочитала овие цитати што си ги напишала?? :?: не постирај сешто ќе најдеш од интернет или кај и да си ги нашла..

    јас веќе го искажав моето мислење
    а тоа за Исус го напишав само да ви кажам како е според нашата вера :$ пак ќе кажам, секој има свое право да верува во што сака, наше е да ги почитуваме нивните одлуки. позз
     
    На fierce му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    Ислам vs Христијанство

    Немозеш да најдеш во куранот затоа што е на Арапски јазик а веке 5 години проучувам Ислам и Арапски јазик па знам и што пишува..зашто немате ни еден превод на ваш јазик туку куранот захтева да научите арапски јазик па затоа знам мал милион муслимани кои освен ел фатха и усте 2 -3 сури незнаат ништо друго па дури незнаат и што истите значат во превод. Ешехадата значи Алах е еден и мухамед е неговиот посланик па хелоууу каде се другите посланици......
     
  3. Cleonika

    Cleonika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    464
    Ислам vs Христијанство

    Јас ќе морам уште еднаш да напишам нешто.... не мислам дека Муслиманската вера проповеда лоши работи...и не верувам дека, кој и да ја напишал книгата, сакал да им изнесе на луѓето кодекс на лошо однесување, туку напротив, сакал добро да проповеда...... и се согласувам, дека не е добро тоа што го претпочитаат муслиманите, око за око,заб за заб... значи, одмаздување... не се согласувам дека жените треба да бидат целосно покриени.... и др такви слични работи....
    значи, сметам дека , уште од дамнешни времиња, кога почнала да е прифаќа и шири муслиманската вера, луѓето во тоа време, како резултат на нивната неинформираност и незнаење, .... лошо ја интерпретирале таа книга, Куранот.
    Како еден пример, ќе наведам,,... во делот од куранот што се однесува на жената, и на тоа да биде целосно покриена,..... значи, пишува, жената треба да ги покрие обележјата на нејзинотот тело што ја карактеризираат и ја прават жена! Значи, нормално, она што жената ја прави женски род,жена, се нејзиниот полов орган, и градите! Секако дека на тоа се мислело, да се покријат тие делови од телото..а не целото тело,и лице, на пример.. зошто, кога потполно би ги замаскирале градите и половиот орган на една жена, како ќе знаеме дека таа е жена?.... го гледаме само нејзиното лице, раце... има и мажи што имаат можеби понежно лице, и слично... секој човек, нели кога зборуваме општо, без облека, ако не се половите органи, не можеме да го знаеме неговиот пол,исто како кај бебињата!!!
    Значи, лично сметам, дека во куранот, се работи за лоша интерпретација на книгата, а не дека е напишана со лоша намера, и сл.
    Не сакам да навредам никого со ова, туку ова е мој став.... можеби и во библијата има вакви обележја што се лошо интерпретирани, на крај краева, никој денес не е совршен верник.... но, што се однесува до куранот, како секоја света книга, најверојатно е напишан со добра цел,како и што реков, но... најверојатно лошо интерпретиран, поради што и дошло до ова... но, сепак, уште еднаш ќе речам, не се наметнува мислење на никого, и верата е личен став и мислење за таа тема, и не се наметнува.. може секој потполно да си е уверен во тоа, но нема потреба да се труди да им покажеме на другите како не се во право и сл...
    Најбитно е да научиме да се почитуваме меѓусебе, и сечиј став и мисленје...
     
  4. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    Ислам vs Христијанство

    превод на Куранот има на секој јазик, ако не знаеше :)
    реков дека во Куранот пишува за сите 25 (+3) посланици, но се разбира повеќе за Мухамед. Ешехедата значи “јас верувам и сведочам дека Алах е еден, верувам и сведочам дека Мухамед е неговиот посланик“, и Ешехедата е заповед, па хелооооуу за Исламот зборуваме, се разбира дека нема да зборува во неговиот прв заповед за сите пророци, туку само за Мухамед :^)
    чао пријатно :hai:
     
    На Cancer-4 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    Ислам vs Христијанство

    Епа драга во Бибијата пишува од Адам ...пишува и за Мојсеј (Муса) и за Исус (Иса) непишува за Мухамед затоа што небил никаде во тоа време.. Вие бре го пониживте Божјиот план на спасение со вашите измишљотини ...планот за спасение не бил Исус да се крие како што правел мухамед ТУКУ да се понижи и да УМРЕ за нас за да ни покаже колку не љубииии и да ја победи сотоната со неговата смрт..ТОА е ПЛАН на СПАСЕНИЕЕ...Нашиот БОГ не љуби искрено...ако возиш кола и направиш прекршок и полицаецот треба да ти напише казна затоа што таков е законот ...а треба да биде и милосрден затоа што те познава и те љуби...што ке направиии???? ако не напише казна тогаш го прекршува својот закон а ако напише тогаш ти ке се разочараш...Што ке направи за да не те повреди а сепак да го испочитува законот...Ке ја плати тој казната наместо тебе...Ете зашто Исус умрел за нас...затоа што казна за ГРЕВ е СМРТ...а куранот драга и најмалата цртичка му значи нешто така што нема теоретска шанса да биде преведен онаков како што е..а алах ти вика дека ако само една мала цртичка не ја изговориш како што треба тогаш се менува целиот контекст
     
  6. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    Ислам vs Христијанство

    Во муслиманството стои овака :
    Исус требаше да се врати повторно но затоа што излажа дека е Божји син неговото место ке го заземе мухамед и мухамед ке се врати кога ке заврши кијаметот (знаците на последното време)
    во кијаметот пишува дека постојат Хаџуџ и Маџуџ....а тоа се зверови кои јадат луѓе и сега се негде затворени (изгледа во бермудскиот тријаголник :D ) единствено место кај што никој неможе да провери и дека ке дојде денот кога Хаџуџи и Маџуџи ке се ослободат и ке не јадат :lol: а да...и мора да има света војна против Евреите..па каков е тој алах кој вели да убивате јас искрено несакам да познавам таков бог
     
  7. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54
    Ислам vs Христијанство

    Светото Писмо е од први век, а куранот нешто подоцна, околу шестиот век...
     
  8. fierce

    fierce Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    179
    Ислам vs Христијанство

    Јас сум Муслиманка и ги почитувам сите религии. Никогаш не ги делам лугето по вера или нација, бидејки имам осетено на своја кожа како е кога некој ти суди само поради тоа што немаш иста вера или националност како него. Па затоа никогаш не би му го направила тоа на некој друг :)
    Никогаш ама БАШ НИКОГАШ не би нарекла нечија религија "измишљотина" или пак дело на ѓаволот како што тоа го имаат направено некои феминки тука. :( Колку и да не се согласувам со тоа што го проповеда една религија, никогаш нема да престанам да ја почитувам како неа така и нејзините верници. Секој си има право да избере во што ке верува и никој не смее да му се меша во тоа.

    Една феминка има напишано неколку страници назад дека верник во вистинска смисла на зборот е тој што ја почитува својата вера како и верата на другите. Устата да и се позлати! Многу убаво кажано :)

    Малку ми е чудно како е можно Farasha после 5 години поминати во изучување на Куранот да каже дека Мухамед ке се врати наместо Исус. Ова апсолутно не е точно. Мухамед нема повеќе никогаш да се врати на Земјата, а Исус да.
    Се согласувам дека преводот од Арапски јазик е малку покомплициран, како што на пример е и Кинескиот бидејки се базирани на различни концепти од да речеме Македонскиот. Но тоа не значи дека преведениот Куран не е вистинит, или дека нема исто значење како Куранот на Арапски јазик.
    И да те поправам не е точно дека една личност треба да се очисти од сите гревови за да може да стане Муслиман. Всушност е сосема обратно, секоја личност која ке се преобрати во Ислам се смета дека повеќе нема гревови, односно сите гревови и се опростени.
    А за тие цитати нема воопшто ни да коментирам, само ке ставам една слика која што мислам најдобро ја објаснува работата со цитативе.
    Што се однесува до неспомнувањето на останатите посланици во Ешехедата, мислам дека е многу логично ова. Со самото тврдење дека Мухамед е посланик на Алах значи дека автоматски веруваме во сите останати посланици пред Него, односно не може да веруваме дека Мухамед е посланик на Алах ако не го веруваме истото за сите останати посланици. Да беше на пример спомнат Исус или Абрахам или Мојсеј или кој да било друг наместо Мухамед во истата реченица тогаш ова тврдење( Ешехедата) немаше задолжително да значи дека сме Муслимани, туку ке постоеше сомнежот дека можеби се работи за некоја друга религија. Се надевам го објаснив ова убаво, ако не ке се обидам уште еднаш :) Сите посланици во Исламот имаат исто значење, значи ниту еден посланик не се смета за повеќе или помалку важен. Името на Мухамед е спомнато само 4 пати во Куранот, додека тоа на Исус дури повеќе од 100 пати а пак името на Мојсеј 136 пати.
    Мој најдобронамерен совет до Farasha е да си набавиш Куран преведен на Македонски и да продолжиш да го проучуваш бидејки очигледно многу нешта не ти се јасни или не си ги разбрала добро. :)

    И "исправката" на twisterworp воопшто не е исправна. Не e таа причината поради која жените во Исламот треба да се покриваат. Искрено нешто побесмислено немам слушнато во мојот живот :x Те молам прво прочитај го Куранот, истражувај за Исламот и без да го направиш тоа немој да тврдиш вакви нешта.

    Да и одговорам на Христијанката јас верувам во Бог и само во него. Ако со споредбава сакаше да кажеш дека тоа што го рекол Мухамед не е точно и дека тој го измислил тоа, ок тоа е твое мислење и јас го почитувам иако воопшто не се согласувам.

    Да Farfella точно е дека Библијата е постара од Куранот. :) Исто како што е точно дека Тората е постара од Библијата.

    Имаше едно прашање дали муслиманите палат свеќи и зошто жените не одат на погреб. Не кај нас не се палат свеќи. И жените можат да одат на погреб, значи не им е забрането но сепак не е препорачливо да го направат тоа. Причината е следна: жените општо се поемоционални и доколку би отишле на погреб на некој што им е многу близок, многу тешко би се воздржале од гласно плачење, кукање и слично особено во моментите кога се спушта телото во земја. А гласното плачење, кукање, викање и итн по нечија смрт е забрането во Исламот.

    Ниту Евреите ниту Христијаните се сметаат за неверници. Тие се нарекуваат Луѓето на Книгата, бидејки се водат по учењата на светите книги, Библијата и Тората.

    Мислам дека темава не е отворена со цел да се убедуваме кој е во право а кој не, или чија религија е вистинска а чија лажна па затоа би сакала да предложам сите да се обидеме да ја почитуваме религијата на другиот, а не да ја напаѓаме, иако не се согласуваме со неа. :) Да придонесеме сите за еден подобар и помирен свет :clap: We can do it!
    Извинете на километарскиов пост :$
     

    Прикачени фајлови:

    • Islam.PNG
      Islam.PNG
      Големина на фајлот:
      11 KB
      Прегледи:
      209
    На Broken.Heart.96, MarchelineAmaru, Cancer-4 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Hristijankata

    Hristijankata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    14
    Ислам vs Христијанство

    Farasha, ако Исус ти заповедал да ги љубиш муслиманите, тогаш зошто им се обраќаш со понижувачки и саркастичен тон? Тоа не е говор на љубов, туку говор на омраза.
     
    На MarchelineAmaru и bittersweet им се допаѓа ова.
  10. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    Ислам vs Христијанство

    Јас не им се обракам нив туку на нивниот алах затоа сто во исламот точно во куранот е запишано за Исус кој лажел и се криел..за Исус кој мамел...Исус кој проговорил кога имал 2-3 месеца обидувајки се да ја спаси својата мајка која несмеела да зборува и така натаму... Исус исто така во Библијата вели да небидеме себични и да ја обелоденуваме вистината незаробувај ки ги останатите во она што е погрешно...седиме мирни кога се рушат кули во Америка поради некој кој го одобрува џихадот во куранот или затоа што некој лошо го протолкувас....око за око заб за заб....(зашто не ја гледаат добрата страна тогаш) ако некој ти направи добро ти направи му 100 добрини туку преводот е секогаш ако некој убие некого ти иди и врати му со иста мера....ако се навредуваат пронаоѓајки ги овие работите како дел од својот карактер и начин на верување јас не сум виновна...
    Ке повторам уште еднаш...јас несакам да повредам никого туку да натерам тие луѓе да ги прошират своите знаења...Јас сум христијанка но не се ограничив со само читање на Библијата туку го прочитав и куранот и околните книги за појаснување на истиот...ако вас ви е драго што одредени муслимани го нарекуваат светото тројство "несскафе 3 во 1" тогаш зошто немам право да кажам дека измислуваат
     
    На okcenzi и ane.bella им се допаѓа ова.
  11. Hristijankata

    Hristijankata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    14
    Ислам vs Христијанство

    Farasha,
    Во Куранот никаде не пишува дека Исус т.е. Иса лажел. (повели цитирај ајет каде што Иса лаже)
    Во Куранот никаде не пишува дека Мухамед ќе се врати, туку Иса. (повели цитирај ајет кој што го вели тоа)
    Ова се невообичаени лапсузи за некој кој тврди дека го прочитал Куранот.

    Јас би те советувал да си ја прочиташ уште еднаш Библијата и пред се да научиш како христијански да се однесуваш, а не вака да ја расипуваш репутацијата на христијаните со тоа што се претставуваш за христијанка, а пишуваш невистини за Куранот, го нарекуваш Исламот муслиманство (тоа е навреда за муслиманите), им се обраќаш со потсмевачки и саркастичен тон. Тоа не е љубов. Тоа е потсвесна омраза на ближниот свој. Вистината треба да се говори со љубов, кроткост и страв.

    „осветувајте Го во своите срца Христос како Господа, секогаш подготвени за одговор на секого, кој ја бара причината за надежта, која е во вас, но со кротост и со страв,“ (1 Петрово 3:15)
     
    На LivingGlam, bona и fierce им се допаѓа ова.
  12. fierce

    fierce Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    179
    Ислам vs Христијанство

    Farasha мене воопшто не ми смета твоето мислење но искрено не ми се допаѓа начинот на кој се изразуваш. Прашуваш зошто и ти да немаш право да кажеш дека во Исламот се е измислено, кога одредени муслимани (значи не сите) го нарекуваат Светото тројство 3 во 1. Според ова што го кажуваш ти не си воопшто поразлична од таа група на неуки муслимани. Ти наместо да покажеш дека си на повисоко ниво, само докажуваш дека си иста како нив. Јас го искажав моето мислење, реков да имам осетено на моја кожа како е кога те гледаат поинаку или те навредуваат само поради тоа што припаѓаш на различна вера и дека истото никогаш не би му го направила на некој друг бидејки не би сакала и тој да ја почувствува таа болка. Ама изгледа кај тебе е обратно, ако некој те повреди ти веднаш сакаш да му вратиш. Па нели и Исус вели ако некој ти удри шлаканица на десниот образ, тогаш ти сврти му го и другиот образ :)

    Еве на пример јас и Hristijankata не делиме исто мислење, но сепак на ниту еден начин не ме навреди :) таа си го искажа своето мислење на еден културен и цивилизиран начин :clap: Послушај ја многу убаво те советува ;)

    Што се однесува на кулите во Америка, јас HE сносам одговорност за тоа што го прават некои "муслимани". Така да не можеш ни мене ни останатите нормални муслимани да не обвинуваш за нешто што го направил некој друг. Исто како што не можеш да ги обвинуваш сите германци поради тоа што го направил Хитлер. Такви луѓе со ненормални идеи од секогаш постоеле и ке постојат за жал, но тоа не значи дека сите луѓе се исти.

    Пред некој ден прочитав нешто на интернет и искрено многу ме трогна. Кога сите би постапувале вака светот би бил многу подобро место на живеење :clap: Искрено ми се насолзија очите кога го прочитав. Еве линк за тие што сакаат да прочитаат: http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=82352&kategorija=6

    Да не заборавам да го кажам и ова, прочитав дека повекето од вас мислат дека во Албанија најмногу има христијани. Само сакав да појаснам дека тоа не е точно, во Албанија има најмногу муслимани и тоа 70% од населението, потоа следат православните христијани со 20%, и на крај се католиците со 10%. Не дека е важно дали има повеке муслимани или христијани, ова го нагласувам само да не бидете дезинформирани. ;)

    Уште еднаш ке кажам не мора да се согласуваме со другиот но треба да се почитуваме :)
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Cleonika

    Cleonika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    464
    Ислам vs Христијанство


    Секоја чест. Не мислев дека има некој, односно до сега не сум запознала некој , особено со исламска вероисповест, (пошто во мојов крај се поконзервативни сеуште), што има вакво свакјанје...
    вистина сум пријатно изненадена, и потполно се согласувам со тебе, со секој збор што си го напишала.
    потполно си во право. Ова е пример ,за една девојка, не само одлика на цивилизирана девојка, туку и ниформирана и со отворени погледи... и јас сметам дека, секоја вера, има своја длабочина и неизмерна вредност, штом успеала да трае со векови. и секоја вера, е еден вид култура, на сите нас денес, цивилизираните луѓе. И без оглед на верското убедуванје, не би требало да ги контрираме своите ставови, туку едноставно да прифатиме, дека , исто како што секој човек има различно мислење и гледиште заз најразлични прашања, исто така има и луѓе, со различен став и за ова прашање, или различна вера, од нас. Но, сите ние сме луѓе. и она што треба да го направиме , е да се прифатиме такви какви што сме . и сосема си во право, не си ти, или некој си друг муслиман од моја околина, виновен што некој ги урнал зградите во Америка... или пак, што вршел терористички напади...
    Зарем нема и злобни христијани, или будисти или хиндуисти? ....
    Јас лично, како што и предходно сум се изјаснила, не ги делам луѓето по ни еден критериум... секаде има добри и лоши...а нити верата, нити расата нити нацијата не го одредува тоа..
    Поздрав.
     
    На MarchelineAmaru и fierce им се допаѓа ова.
  14. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    Ислам vs Христијанство

    Во моментот кога мене ми зборуваш ставаш прст и на себе затоа што ми судиш а како што велиш тоа не е твое право...Исто така ме оптужуваш дека не сум го прочитала куранот или воопшто незнам ништо околу тоа ..и тоа е во ред ...гледајки ја раската во моето око ја заборава гредата во твоето...
    Читај сура Марием 35 стих каде вели дека Исус не е Божји син... претходно ке прочиташ како се родил и како проговорил веднаш велејки дека Бог го испратил да биде пророк (нешто што во Библијата апсолутно не е така-се однесува на извртената приказна додавајки и одземајки) Во ниеден момент не спомнав дека Исус лаже.. туку дека е оптужен за лага претставувајки се Божји син со што прави грев пред Бога...Во куранот Исус е обичен човек кој не умрел него жив се вознел на небо...
    какде во Библијата пишува дека двајца ке се вратат и кои се тие двајца..јас знам дека Исус ке се врати по втор пат а не дека Исус и МАХДИ ке се вратат..кој е МАХДИ и што е махди побарај на интернет...
    е сега има 2 размислувања: Исус кој ке им суди на луѓето и само оние кои се држат по законот на пророк мухамед ке бидат спасени и Исус кој ке му се одземе правото да суди затоа што излажал дека е божји син...
    уште еднаш ке повторам јас не ги мразам луѓетои мојот тон како што велиш неможеш да го чуеш затоа што ти пишувам а не зборувам неотужувај ме за нешто што не го намеравм :).... сите оние кое се последни ке бидат први и оние кое се први ке бидат последни.... секој може во последен момент да се покае и да го заземе местото на оној кој смета дека е христијанин а не го прави тоа...Христијански е да проповедаш и да му служиш на бога ...да ја обелоденуваш вистината....зар Исус ги мразел оние на кои им велел дека се лицемери?
     
  15. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Ислам vs Христијанство

    [/quote]


    Бона срце, немам ништо против тебе, освен што сакам да ти поставам едно прашање: Дали знаеш од кој век е Куранота, а од кој век е излезена Библијата? :)[/quote]
    :up:
    библијата е цели 13 века пред Kуранот
     
  16. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Ислам vs Христијанство

    бона


    Еве зошто не веруваме дека Исус (Исах) е божји син (иако сите сме “деца“ на Алах (Господ), но не во буквална смисла на зборот):
    во Куранот пишува за сите пророци (25+3), од првиот-Адам, до последниот-Мухамед, пред него бил Исус, сите тие биле обични луѓе (пр. Мухамед бил избран како пророк на 40 год). Библијата не сум ја читала, не знам што-како пишува за Исус, ќе ви кажам како сум прочитала од Куранот. “Кога другарот на Исус го изневерил, т.е. им кажал на неверниците (НЕ христијаните, туку оние што не верувале во Господ) каде тој ќе ги учи своите ученици и во кое време, кога дошле тие да го земат Исус и да го убијат, Алах го покачил в небо, а на другарот му го направил лицето како на Исус. Кога неверниците го зедоа него, тој им рекол зошто мене, јас сум вашиот другар, тие помислиле: ’ако овој навистина е нашиот другар, тогаш каде е Исус, или ако овој е Исус каде е нашиот другар?’. И него (другарот) го приковале на крстот а не Исус“

    Еве еден цитат од една верска книга (исламска): “ние веруваме дека 4 свети книги се испратени од Алах (Господ), сите го проповедале верувањето во еден Господ, на судниот ден и одговорностите на секој кон Него. Сите книги наредат да не се прават лоши работи, да се чуваат од лошите работи, да прават добри дела, да се однесуваат добро, да помагаат и да се чуваат меѓусебно. Разлики имало само во одредбите на општествениот живот, бидејќи човекот и општеството постојано се развива, според тоа се измениле и нејзините правила.“[/quote]
    ова не ти држи ама ич вода! како моѓе да биде точно кога исламот е дојден 13 век ми се чини .....! ова е чиста глупост! најпрвата религија е еврејската т.е Mојсеј, па исус, па мухамед! ;) Aлах не постоел во времето на исус! Aко ова твоево е точно,тогаш зашто тоа време не излезе исламот??? туку после 1000 и кусур години?? извини ама нема логика,,,E,сега јас ќе ти го поставам истото прашање ко и ти на нас! евреите и христијаните викаат дека е бело, муслиманите викаат црно, тогаш какво е? :D
     
  17. Lucky88

    Lucky88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    14
    Ислам vs Христијанство

    Не ги исчитав сите страници, па можеби и ќе повторам некои работи, но ете морав и јас да се искажам :)
    Според Куранот, потомците на Авраам и Имран (Ибрахим и Имран), биле избрани од Алах да ја проповедаат Божјата Волја на народот. Се верува дека пророците се луѓе а не божества. Тие се пратени од Алах, и не се Алахови синови. Пророците се пратени за да ја донесат исламската порака - проповедање на Божјата Волја. Во Куранот се спомнуваат голем број имиња кои им се познати и на христијаните, а тоа се Адам (Адеми), Ноа (Нухи), Авраам (Ибрахим), Мојсеј (Муса), Исус (Иса) итн. Последниот пророк е Мухамед, кој бил испратен за Божјата Волја да ја пренесе на целиот свет.
    Муслиманите не го гледаат Мухамед како творец на Исламот, но го сметаат како последен пророк (гласник) на Алах, преку кого беше откриен и Куранот. Тие го гледаат Мухамед како реставратор на оригиналната, здрава, монотеистичка вера на Адам, Авраам, Мојсеј, Исус и другите пророци. Куранот исто така изјавува дека сите пророци пред Мухамед и нивните следбеници биле муслимани.Потеклото на исламот датира уште од создавањето на светот, и значи сите пророци проповедале исто - верување во еден Господ (Алах). Кога Мухамед имал 40 години, бил на медитација во пештерата Хера, каде што тој се здобива со откровенија од Бог, кога ангелот Гаврил (Џебраил) му рекол Икра (Iqra), што значи читај.
    Значи Исламот не се појавил туку така...туку како вера постоел и пред Мухамед и пред Алах да му ја открие светата книга на Мухамед во 7 век.
    Куранот не се гледа како презентирање на ново откровение туку како обезбедување на комплетни, точни, а со тоа и конечна евиденција на пораката која веќе му била дадена на Авраам, Исус и другите претходни пророци. Куранот не се сменил со тек на време, значи ништо не ни било додадено, ни избришено или скинато. Првиот Куран значи постои и мислам дека се наоѓа во музеј (знам имаше некое недоразбирање околу тоа дали да остане во музејот или да се врати во Ќабе (светатo место), значи од денешниот Куран и првиот Куран нема никаква разлика. Додека, сум прочитала дека Библијата се надоградувала со тек на време, значи почнало да се пишува со Мојсеј (Тора), па Давид, па во времето на Исус, и Новиот Завет се пишувал после смрта на Исус, од страна на неговите следбеници.
    Во времето на Куранот, пророкот Мухамед тврдел дека не само Куранот, туку и Injil (Евангелијата), Тората (Законот на Мојсеј), и Zabur (Псалм на Давид) се автентични свети книги, дадени од страна на Семоќниот Бог. Во Куранот исто така се наоѓаат многу научни факти, откритија и теории, што современите научници ги докажуваат, откриваат и некои тек ќе се откриваат.
    Пр. во Куранот, се наоѓа теоријата за Бинг Банг, факти за атомот, молекулата, генетиката, ембриологијата, универзумот...
    Христијанството, исламот и јудаизмот се познати како Аврамски религии поради нивното заедничко потекло преку Авраам. Муслиманите сметаат дека Исмаил, првиот роден син на Авраам, e "татко на Арапите" и вториот син на Авраам, Исак, се нарекува "Татко на евреите".
    Значи, Исламот како религија постои и пред појавувањето на Куранот, и пред Мухамед, имало и други пророци пред него. Затоа ludoto19, не можеш да кажеш дека Исламот почнал од 13ти век, затоа што во 13тиот век е времето на Отоманската Империја.
    Мислам дека јасно сум објаснила до некаде околу мојата вера, Исламот, затоа што погоре прочитав некои невистини, и мислев дека е подобро да се објаснат некои работи.
    И мислам дека не е во ред со сарказам да се зборува за друга вера, на тој начин навредуваш тоа што луѓето веруваат, а воедно ги навредуваш и нив самите. Колку што знам јас и двете религии, и Исламот и Христијанството, проповедаат слично кога е во прашање човековото однесување.
    Ајде сега чао луѓе... :)
     
    На Cleonika, bona и fierce им се допаѓа ова.
  18. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54
    Ислам vs Христијанство


    Бона срце, немам ништо против тебе, освен што сакам да ти поставам едно прашање: Дали знаеш од кој век е Куранота, а од кој век е излезена Библијата? :)[/quote]
    :up:
    библијата е цели 13 века пред Kуранот[/quote]



    Ти благодарам... мило ми е што си искрена
     
  19. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    Ислам vs Христијанство

    Еве вака :)
    Мојсеева прва 12 глава Господ му рече на Авраам Излези од својата земја од родното место и од татковиот дом и оди во замјата што ке ти ја покажам...Ке направам голем народ од тебе ке те благословам ке го прославам твоето име и самиот ке бидеш благословен...(Авраам е тн Ибрахим во куранот) Јас ке ги благословам оние кои ке те благословуваат а ке ги проколнам оние кои ке те проколнуваат и во тебе ке бидат благословени сите племиња на земјата...и сите тргнаа кон ханаанската земја и Бог му се јави на Авраам и рече Ке му ја дадам оваа земја на твоето потомство....
    Мојсеева прва 15 Не бој се Авраме Јас сум твој штит атвојата награда ке виде многу голема....Авраам рече ете не ми даде пород и слугата роден во мојот дом ке ми биде наследник..Ама Господ пак му испрати слово ТОЈ НЕМА ДА СТАНЕ ТВОЈ НАСЛЕДНИК туку ке те наследи твој потомок кој ке произлезе од твоето бедро... во 17та глава Сара неверувајки дека во тие години ке остане трудна затоа што била неротка го натерала Авраам да легне при својата Египетска слугинка и на и направи дете...Авраам тоа и направил и слугинката останала трудна и родила дете ...слугнката побегнала а ангел Господов 16:7 ја најде во пустината при изворот на патот кон Сур и ја праша : Агаро Сарина скѕгинко откаде доаѓаш и каде одис а таа одговорила...Еве бегам од својата господарка Сара А Господовиот ангел и реше..Врати се кај господарката твоја и појкори и се под нејзините раце........
    Ти си бремена и ке родиш син.Дај му име ИСМАИЛ зашто Господ ја чу твојата мака..Тој ке биде како диво осле неговата рака ке се крева на секого и сечија рака на него и тој ке живее во близина на сите свои брака.......17:15 вели дека Сара ке добие син и таа раѓа син и му даваат име ИСАК...по Исаково раѓање Сара го замолува Авраам да ја протера слугинката со нејзиниот син Исмаил затоа што несакала тој да биде наследник заедно со нејзиниот син...Иако Авраам не го сакал истото затоа што и исмаил бил негов син и дал вода и леб на слугинката и ги отпуштил...Агара скитала по пустината Вирсавеа а кога ја потрошила водата го оставила детето на земја и се оддалечила велејки
    неможам да гледам како детето умира а тога Божји ангел се појавил и рекол : што е Агаро...Не бој се..Зашто Бог го чу плачот на детето во неговата неволја Стани Крени го детето и утеши го зашто од него ке издигнам голем народ..Тогаш Бог и ги отвори очите и таа забележа извор на вода...Исмаил пораснал во пустината Фаран и се оженил за Египќанка..
    Значи исак е наследник на ханаанската земја а исмаил завршува со египќанка
    Прочитајте понатаму и откријте како настанале верницита на Исламот и зашто оваа приказна во исламот е извитоперена...значи Авраам бил ханаанец...која е ханнанската земја?
     
  20. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Ислам vs Христијанство

    Muhammad was born around 570 CE.
    моја грешка 6ти век било ;) но, и вака и така, пак е после христијанството
    не планирам да се замарам нити расправам! |( не сум нешто премногу религиозна и не знам ти што да се лупам у гради, само не се согласив со постот на бона, а вие не мора одма да скокате! не може секој во се да се согласува...така да :hai: :wasntme:
    Jас си верувам тоа што библијата ми кажува, а такво нешто дека Aлах го спасил исус јас немам чуено, така да не верувам во тоа! право на избор бе ;)
    едит- Jас знам што проповеда исламот, само несакам да навлезам во радикалното проповедање на некои фанатици, не заслужуваат да јадам бан ;)
    знам дека не си од нив, и тоа ми е мило :)