Различна вера

Дискусија во 'Канта' започната од ian somerhalder, 29 јули 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. ian somerhalder

  ian somerhalder Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2016
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Сакам да поразговараме на оваа тема...гледам доста теми поврзани со ова,девојки заљубени во муслиман,Албанец итн...секој со свое мислење се разбира...но зошто да имаме предрасуди меѓу себе,кога може да не правиме разлика...точно секој своја вера,различно верување но зарем тоа треба да е пречка за двајца (од различна вера) кои навистина се сакаат да не им успее љубовта...заради нашето општество кое не гледа тоа што треба за државата,па ајде ќе осудуваме некои млади кои се сакаат...најголема пречка ни се семејствата (што ќе кажат,за што ќе ме сметаат)..но зошто тој страв кај секоја девојка...ако се сакаат двајца,можат да надминат се :!:
  Сакам да слушнам и ваше мислење...а ако има ваква тема слободно клуч :*
   
  На piksooki и missgretta им се допаѓа ова.
 2. Catnight

  Catnight Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2016
  Пораки:
  276
  Допаѓања:
  694
  Мое мислење е дека сите сме еднакви, душа, срце итн. Не е битно дали е муслиман, христијанин или првославен, човечноста е пред се. Секако повеќето од нашиот народ не сакаат контакт со муслимани, бидејќи биле злобни ова она триста глупости. Во секој од нас било дали христијани, првославни или муслимани има непромислени будали. Тие што се сакаат тие успеваат, најголем пример беше серијата “Зет Домазет“ после толку препреки се направија да се заедно. Значи само воља и љубов треба, другото се ќе си дојде на свој ред.
   
  На missgretta и ian somerhalder им се допаѓа ова.
 3. ian somerhalder

  ian somerhalder Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2016
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Супер пример...:clap: поминаа низ многу потешкотии,но сепак љубовта победи...навистина едно огромноо браво за ваквите парови...:inlove::inlove:
   
  На Catnight му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sashko1992

  Sashko1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2016
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  1.520
  Пол:
  Машки
  Јас лично врска/брак помеѓу Македонец и Албанка и Албанец и Македонка никако не подржувам, а за другите комбинации мислам дека има шанси да успеат иако е многу потешко да успее врска/брак помеѓу муслиман/ка и христијанин/христијанка, но сепак ако има љубов ништо не е невозможно.
   
  На Tanjamm, Petar80 и ian somerhalder им се допаѓа ова.
 5. smb asr

  smb asr Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  9.545
  Draga dusicke jas sum muslimanka, i roditelite mi bea kako dzandari,sega se veke razvedeni dosta vreme... ja ssi izlegov nadvor od mk, i si najdov od dr vera dr nacija, majkami umalu ne se slogira, ja tvrdoglava beter od magare sekogas si tera po moe makar i da padna i niz problemi da pominuva mora da e po moe.. Super mi e so nego si planira brak i semejstvo, mozda bi mu ja smenila verata :D:D se misla okolu toa, nema sosila da go natera ama mozda bi prifatil koj znae:inlove::inlove: . Kaj nas muabetite ne se zaprale nit ke se zaprat, samo sto jas sovet ne slusa kamo li nekoi zatucani...Najbitno mi e jas da sum zadovolno so nego i da uziva... Samo da se odrzi vrska kaj nas treba i dvajcata da bidat resitelni za da postignat uspeh, i usite pomalku aktivni vo zatucano drustvo, tolu od mene :)
   
  На ian somerhalder му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ian somerhalder

  ian somerhalder Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2016
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Мило зошто да мените вера ако се сакате тоа е најмала пречка за вас...најбитно е ти да ми бидеш среќна со него,а и тој со тебе...ви посакувамм многу среќа :inlove::inlove: срцето ми се исполнува вака кога гледам дека не се делиме и се сакаме без разлика на вера,пол,раса...
   
  На Catnight му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Zeynep

  Zeynep Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  1.099
  Пол:
  Женски
  Јас не сум ни за врски ни за брак со некој што не е моја вера.Сакам во исто да веруваме и истото да си го тераме цел живот.Во врска е подруго,само двајца се,ама пример брак нема шанси...Тој сака крстење,јас сунет на децата што ќе правиме ? :)Колку и да е голема љубовта некој ден ќе пукне.Овде кај нас,во ова држава тешко дека ќе биде ова работа да не се лажеме.Ова е мое мислење,се надевам не навредив некој.Подобро да се спречи неголи да се лечи,ова мајка ми се ми го кажува.
   
  На Love165, Kimberly11, christinnn и 8 други им се допаѓа ова.
 8. Иван404

  Иван404 Активен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2016
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  122
  Пол:
  Машки
  Познавам и подржувам бракови од различна вера, ама зошто да му ја менуваш верата ? а тој тебе да ти ја смени ? :)
   
  На elimkd, ku4ence, Salome и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. lunchy

  lunchy Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2016
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  I jas licno nemam nisto protiv muslimani nitu gi osuduvam tie sto se vo mesani vrski. No ziveeme vo takvo opstestvo kade devojkite koi sto odat so muslimani vednas gi omalovazuvaat i gi narekuvaat so pogrdni zborovi. Jas licno ne sum bila vo vrska so nekoj od druga vera no isto taka ne bi sakala nekoj da me narekuva kurva samo poradi toa ,a onie sto navistina se kurvi i se polosi od mene a odat so makedonci da ne go nosat toj pogrden zbor. Pa od taa pricina i ne bi vlegla vo takva vrska a vaka da imam komunikacija i nekomu da mu kazam zdravo pak ke naglasam deka ne mi e problem.
   
  На ian somerhalder му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ian somerhalder

  ian somerhalder Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2016
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Нема причина за навреда...само разговараме,па секој си има свое мислење нели :* сигурно ќе искочат проблеми...но мислам се може да се реши со смирена глава
   
 11. smb asr

  smb asr Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  9.545
  Toj e dusicka, nesto najdobro sto mi se slucilo, osobeno sakam resitelni licnosti, posto ni ispadna eden golem problem so celo semejstvo, i dvajcata bevme resitelni si vetivme eden na drug deka ke se borime i taka ispadna... go obozava samo zatoa sto e od zbor
   
  На ian somerhalder му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ian somerhalder

  ian somerhalder Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2016
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Бравоо значи...така треба :clap:
   
 13. Иван404

  Иван404 Активен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2016
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  122
  Пол:
  Машки
  Ку*ва нема врска со тоа.. тие тоа што го викаат немаат грам мозок, познавам многу бракови од различна вера ама сите се христијанка и муслиман, а за христијанин и муслиманка не сум видил не сум слушнал, незнам зошто, а немам ништо против, сите сме луѓе.. :)
   
  На Outlook, ian somerhalder и lunchy им се допаѓа ова.
 14. smb asr

  smb asr Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  9.545
  jakite sekogas pobeduvat pokasno ili podocna:muscle::muscle:;)
   
  На ian somerhalder и lunchy им се допаѓа ова.
 15. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.361
  Пол:
  Женски
  Јас сум видела и сум слушнала за ваков брак. Нејзините се откажаа од неа, а таа беше во манастир да си ја промени верата. Ни за свадба и дојдоа, ни за внуче и честитаа. Сигурно ги боли и нив премногу, ама ваљда премногу ги засрамила.
   
  На Иван404 и ian somerhalder им се допаѓа ова.
 16. Иван404

  Иван404 Активен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2016
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  122
  Пол:
  Машки
  Секоја чест, неможам ни да замислам како сте успеале па дури и брак планирате...
  Секоја и чест како издржала... За тој притисок да го издржиш богами камено срце треба... :)
   
 17. ian somerhalder

  ian somerhalder Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2016
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Жално е за ваквите случаеви...сепак најповредени сме ние...но зошто менување вера..кога може секој да си ја задржи својата,и да се слават празниците на двете религии и да се почитуваат и двата обичаи..
   
 18. smb asr

  smb asr Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  9.545
  hahah pa dobro be dusicki a sto mislite za mene nikoj ne zborel, pred godina ipol koga slusna prvo moite za mene bev najgolema kurva, i zatoa sum nasla dr bidekji albanec ili turcin nemalo da me omazat i ke su ostanela doma.. toa ne e nimalku taka, tie neka si jadat gomca koj gi trkala, jas uzivam vo sekoj smisol a za mk nema ni plan da pojda, sekogas nova destinacija za odmor:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
   
 19. Sanya20

  Sanya20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2016
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  234
  Пол:
  Женски
  Никогаш не би била со некој од друга вера во врска не па во брак.Кога тогаш крај ќе има така да како што кажа @Zeynep погоре,подобро да се спречи неголи да се лечи.Можеби некаде надвор од ова нашата држава таквите врски ќе успеат ама овде не.
   
  На anaja1, Tanjamm, mssuniquee и 5 други им се допаѓа ова.
 20. smb asr

  smb asr Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  9.545
  pa skoro i nikogas ne se karame hahah jas sto cepam italjanski ili francuski:rofl::rofl::rofl: samo na mk moza da mu opcuja ako me iznervirat (dosega ne se slucilo,ni malku raspravija)
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.