1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Различна вера

Дискусија во 'Канта' започната од ian somerhalder, 29 јули 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Sanya20

    Sanya20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Зашто да не ти се убацувам,нели форум е ти како се убацуваш кај други јас кај тебе:Dја мислев ти си девојчица извини:D
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    И тaкa темaвa е вишoк и без некoјa цел пa дa пријaвaм :D

    Јa си дoбив aнфренд нa фб пoшo прaшaв дaли знaе декa у библијa истo пишувa не oсудувaј зa дa не бидеш oсудувaн :(
    Не дoбив ни oдгoвoр нa мoетo прaшaње нa фoрумoт, испoд чaст и е дa дискутирa сo изрoд aтеист :(

    Дa знaеше декa сум aтеист немaше ни дa ме прифaти
    Кoјзнaе шo кaзнa ми спремa гoспo сеa шo му гo спoмнaв иметo нaпрaзнo
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Definitivno zaboraviv kolku e toksicen ovaj forumot I kolku samo luge ovde si gi lecat frustracie...Kolku ima brakovi sto se skluceni pomegu hristijani pomegu muslimani evrei ateisti I sto ti ne,pa pak od okolinata bile osuduvani poradi sosema treta pricina ili se razveduvaat poradi sosema treta pricina,I sto me interesira mene dali okolinata ke go prifati mojot brak ili ne be so niv leb na masa da ne jadam slucajno koi primitivizam....
     
    На Згодната, Dust, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Ооо Хичо лавр и тука те имало. Само арапи можеш да препознаеш, а другиве еве за Мк конкретно, никогаш нема да познаеш по физиономија кој е бошњак, албанец или македонец, освен по имиња секако.
     
  5. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Разликите се индивидуални, а не генерални. И меѓу муслиманите и меѓу христијаните постојат различни семејства, во кои религијата е застапена во различен степен. На пример, кај православните имаш луѓе кои одат во црква секоја недела, се молат секој ден, ги постат сите пости, а од друга страна имаш и онакви кои во црква одат само за Велигден, не ни знаат ниту една молитва, а Библијата не ја отвориле ни еднаш у животот. Исто е и кај муслиманите - не се сите подеднакво религиозни, ниту религиозни на ист начин.

    Но, како што реков, ова зависи од семејството, воспитувањето и средината, а нема апсолутно никаква врска со „крвта“, генетиката или наследноста.

    На пример, дете од родители-муслимани дадено на посвојување, кое ќе биде посвоено од христијанско семејство, ќе биде исто онолку христијанин колку и неговите посвоители. Истото важи и у обратниот случај. Религијата ни е наметната, не е наследена на ниту еден начин.
     
    На kim.k, Someonespecial, Antolinaa и 4 други им се допаѓа ова.
  6. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Зошто додаваш празноглави амеби на фб? :D
     
    На Emotional123 и Priroden им се допаѓа ова.
  7. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Можеби за тебе твојот турчин е светлина,но како иноверен(некрстен),он за Христос е темнина.А тоа го вели во цитатот: „ Не впрегнувајте се во нееднаков јарем со неверниците! Зашто што има правдата заедничко со беззаконието? Или какво заедништво има светлината со темнината?“ (2 Коринтјани 6:14)

    Но нешто друго сакам да кажам,бидејќи гледам овде има Македонки кои Tурците ги нарекуваат светлина,сонциња,цвеќиња,љубофчиња итн итн.Не знам дали некогаш сте посетувале часови по историја во средно и основно образование,но историјата вели дека тоа што Турците го правеле за време на Отоманската империја,тоа ни Нацистичка Германија никогаш го нема направено а убила 10 пати повеќе од нив.
    Имено,Нацистичка Германија,Евреите(и другите непријатели на Аријанството) ги истребувала систематски и индустриски со конц логори.Но,она што Турците го правеле е далеку по катастрофално.Тие имале полошо и од Холокауст,а тоа е Данокот во крв.
    Ги земале децата на Македонците-Хриситијани и ги носеле во Турција,каде ги исламизирале и ги правеле Јаничари.
    Ова е полошо затоа што ем живо дете земате од родители(кои ни гробот никогаш нема да му го дознаат а камо ли жив да го видат) и ем го исламизираат(му ја одземаат шансата да биде крстен и спасен на Судниот ден).Додека убиените Евреи и другите,иако во масовни гробници,барем на мнозинството од нив им се знаат гробовите и имале шанса.Мала но сепак имале.

    И сега имам прашање за Македонките чии дечковци се турски кокичиња и сонциња.Пример имате дете,како ќе се чуствувате некој да дојде присилно да ви го земе детето и никогаш веќе во животот да не го видите? Ни живо ни мртво.. ? Епа прадедовците на вашите дечковци го правеле тоа на вашите биолошки предци.
    А да не зборам за Албанците,кои како Башиубозук на Турците силувале Бог знае колку Македонки.. и тогаш и за време на Втората светска војна.

    Сакам да додам дека,кога би имал син или ќерка,никогаш не би ги дал за било кој од друга вера а нарочитно Муслиманска,затоа што Христијанството т.е Бог ми забранува:
    3. и не се ородувај со нив: ќерката своја не ја давај на синот негов, и ќерката негова не земај ја за синот твој,4. зашто тие ќе ги одвратат синовите твои од Мене, за да им служат на други богови, тогаш ќе се разгори врз вас гневот на Господа и Он ќе те истреби. (Петта книга Мојсеева 7:3-4)

    Или едноставно мелези ЈОК, што би рекле Турците. :)

    П.С Еве ја нежноста на Муслиманите кои ќе добијат сила кон Македонките.Почнува од 1:10:48 нежноста.

     
    Последна измена: 31 јули 2016
    На vendiii, Ицолгудбејбе и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    А која си ти да вреѓаш кога не познаваш кој каков е? Сега треба да се испонапаѓаме и сите бан да добиеме? @RainBow реагирај овде малку
     
    На Ицолгудбејбе му/ѝ се допаѓа ова.
  9. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    А ти и другариве твои што се изнајадовте бурек какви се муслиманите во фаца и во карактер, не знаеш нас останатите какви сме во живо? Ама на своја кожа, те боли вака, а? Огорчени, затруени со омраза. Фуј
     
    На Gosh, girl-miri, Dust и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Јас сум само верник кој не сака да се смеша со муслиман и кој си ја почитува Библијата. Јас никого не навредив, прочитај ги моите коментари па после топори се.
     
    На HUNK му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Никој не ти ни бара. Само не ги осудувај тие што сакаат. Дека нели, верник си :!:
     
    На girl-miri, Priroden, Dust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Џабе коментираме, овие се неверници и затоа муслиманите кои се појаки верници каде каде и си го почитуваат своето ќе не изгазат и сотрат.
     
    На HUNK му/ѝ се допаѓа ова.
  13. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    И што сметаш дека сите муслимани се искривени во фацата. Баш си верник. Вие не сте за да дискутирате, за надвор од цивилизација сте, со животни само да функционирате. Не е форум за вас. Еден пост не знаете нормален да пишете, без да исповреѓате на секаква основа. Деца не прават вакви малоумни муабети ко вас
     
    На candy.cane, Rose96, kim.k и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    А каде виде дека јас вреѓав некого?
     
  15. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Se gleda deka istorija si imal 5 :D
     
    На missgretta и HUNK им се допаѓа ова.
  16. ell

    ell Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    606
    Зошто сите кои се религиозни, се полни со омраза кон другиот (без разлика дали е муслиман или христијанин) и не оправдуваат љубов меѓу двајца кои се сакаат а не се иста религија?
    Нели религијата требаше да не учи да се сакаме еден со друг. Јас тука само гледам омраза и осудување.

    Душата ви е полна со гнев и осудување... а сите очекуваат да одат во рајот.
     
    На mime87, Згодната, candy.cane и 10 други им се допаѓа ова.
  17. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    [​IMG]

    и сериозно не ме цитирај више, немам што дискутирам ни со тебе, ни со твои истомисленици
     
  18. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Сум учел за никој никогаш да неможе да ми продава демагогија на квази- либерализам и опшествена трулост.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    İ za ti da prodavas na drugi :D
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Интересно е што во
    Девојче не си ништо поарна ни ти. Демек не си таква ти, а те читам во други теми и се чудам сеа истата ли е.

    Ова сакав да кажам- во темите за изневерување, растурање бракови, варала, лажела никаде ве нема вас верниците, си ќутите, а знаеме дека тие се основни заповеди и во Библија и Куран и секаде.
    А сега кога се збори за љубов - ќе гориш во пеколот!
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.