1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Различна вера

Дискусија во 'Канта' започната од ian somerhalder, 29 јули 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Па не со Албанец затоа што знаеме какви се односите помеѓу Македонците и Албанците, едноставно реалноста е дека сме непријателски народи и заедничко ни е само тоа што живееме во иста држава, а исто така сите знаеме дека Албанците само ги користат Македонките за секс и потоа кога ќе им дојде време за женење ги оставаат и си земаат жена од нивна вера. Секако дека има и случаеви каде шти и останатите муслимани истото го прават со Македонките и останатите христијанки, ама веќе ако некои цврсто се решени да бидат заедно, мене ми е поприфатлив брак на Македонка со некој не толку религиозен Турчин, Босанец или Македонец-муслиман и мислам дека овие бракови имаат поголеми шанси да успеат за разлика од браковите помеѓу Македонец и Албанка или Албанец и Македонка. Еве статистика од пред неколку години, која што покажува дека за една година се склучени 127 брака помеѓу млади од Албанска и Македонска етничка заедница, од кои 112 брака помеѓу Македонец и Албанка, и 14 помеѓу Албанец и Македонка.
    http://www.mkd.mk/48294/makedonija/mesani-brakovi-makedonki-albanki
     
    Последна измена: 29 јули 2016
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    (Не)пријатели се познаваат тогаш кога ти е најтешко, а во арно сите се пријатели.
     
    На meckicka, missgretta и ian somerhalder им се допаѓа ова.
  3. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Не е тoлку прoблемoт ИД.

    Вo Мaкедoнијa прoблемoт е зa вoјнaтa oд 2001, зaмисли некoј oстaнaл инвaлид и ќеркa му дa иде сo aлбaнец
    Или бил мaсaкрирaн и некoј oчекувa фaмилијaтa дa прифaти тaквa врскa.

    Ги aмнестирaa вo 2011 и кaкo шo рекoв ќеркaтa дa му дoјде и дa рече идaм сo aлбaнец, a тaткoтo инвaлид

    Јa личнo не сум никaкo пoгoден и не гледaм мнoгу нaциoнaлнoст, знaм некoлку интересни и рaзумни aлбaнки шo истo не се пoтресувaaт мнoгу пo религии и нaции.
     
  4. ***nekoja***

    ***nekoja*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2015
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    873
    Пол:
    Женски
    имам еден другар кој е лудо заљубен во муслиманка но не сака да е со неа заради таа причина неговите деца утре да не бидат муслимни сепак во нивната крв ке тече нешто муслиманско..еве пример јас според мене немам ништо против тие бракови мегу муслиманка и христијанин но јас лично никогас не би се омажила за муслиманин од причина што моите никогаш нема да прифатат......
     
    На ian somerhalder му/ѝ се допаѓа ова.
  5. darko clash

    darko clash Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2016
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    191
    Глумици.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mentol

    mentol Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2015
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    Нема ништо лошо во мешана врска меѓу македонец и албанка или албанец и македонка. Ние младите немаме толку стереотипи за овие работи, нашите родители и постари роднини ни ги полнат главите со вакви глупости. Ако гледаме искрено на работите со војната во 2001 г дека албанци убиле многу македонци или ИСИС. Па и ние православните некогаш сме организирале крстоносни војни и сме сечеле глава на секој што не е како нас. Затоа треба минатото да го оставиме во минатото и да гледаме сите да живееме сложно и да не расипуваме врски и среќа на мешани врски.
     
  7. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Јас не му барам објаснување или било кој, туку тој има потреба да се објасни за да не го мислат дека е шиптар и да го избегнуваат оние што веќе не го знаат.
     
  8. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    @Sashko1992 Абе види, горе-долу имаме исто мислење и се согласуваме (конечно за нешто :D) ,јас само спомнав за моментот дека и турците се исто толку муслимани колку албанците, па дури и повеќе (тие ја наметнале впрочем верата на албанците, односно тие ја прифатиле ете) ,а и кај нас речиси сите турци се дружат со албанци, и го знаат албанскиот јазик, а не обратно. Утре јас на моите да им кажам се мажам за албанец или турчин, не верувам дека за вториов нарочито ќе се израдуваат. И јас сум за љубов и се' ,но некои работи едноставно не функционираат, особено тука.
    Инаку, сакав да те прашам, а и другите нека си кажат, што мислите за врска со католик пример, протестант или пак будист, хиндуист? Не мора да е само ислам. Полесно би прифатиле?
     
    На Sashko1992 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Точно само за секс затоа што нашите девојки се либерални, а нивните мора да се чуваат за брак или во крајна линија да се шијат. Љубов нема помеѓу Албанец и Македонка од многу причини, може да има секс и интерес. Општо љубов веќе нема ниту помеѓу луѓе од иста вера и нација, се се сведува на интерес, забава, тепање време...
     
    На Ицолгудбејбе и smb asr им се допаѓа ова.
  10. loveyouuu

    loveyouuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2014
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Темата не е за различна националност, туку вера, да не одиме настрана.
    Пак ќе пишам, не сакам да се најде навреден некој до албанска националност ама факт е дека тие нас не не сакаат, ниту еден албанец не би сакал да има снаа за македонка, ниту пак би дал ќерка во македонска фамилија. После војната што изби во 2001 работите ептен се испомешаа, многу родители, браќа, роднини загинаа и разбирливо е дека луѓето не прифаќаат.
    И јас сакам она што го пишуваме тука да е и во пракса толку лесно ама верувајте дека не е.
    Да не излезе дека генерализирам, на форумот ги има еве нека се јави некој муслиман по можност албанец и нека се изјасни дали би зел жена македонка (без да ја смени верата) за своја сопруга?
    Не ме разбирајте погрешно ама смешни ми се коментари од типот дека е битно да има љубов. Да, битно е ама не и најбитно.
    Босанците и турците се може за нијанса подобри ама пак реткост е некој да се ожени со македонка и да се случи тоа се знае предусловот. И не е дека јас се согласувам со ова, само сум реална.
    Имам другарки муслиманки, фини девојки, културни и се ама верата е посилна од се, ниту една од нив не би се омажила со македонец.
     
    На Daydream, Sashko1992, Jean-Baptiste и 4 други им се допаѓа ова.
  11. darko clash

    darko clash Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2016
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    191
    17-18 годишни,свршени,верени,многу среќни,со озбилни очекувања од мешани врски со муслимани. Ја знам дека овие дечки ќе ве заебат кога тогаш,али имате родители дома да ви кажат на време?
     
    Последна измена: 29 јули 2016
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  12. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Imav jas roditeli sto ne mi dozvoluva da izlezam, so decko katolik sum, i ne gledam greska vo mojot izbor, normalno se soociv so mn problemi i ozboruvanja ama dur toj me saka i postuva ne mi e gajle..inaku muslimanka sum, no srekna so nego..Tolkuu
     
  13. darko clash

    darko clash Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2016
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    191
    Се обраќам на христијанки поточно на немуслиманки.Вас има кој да ве чува :D
     
    Последна измена: 29 јули 2016
  14. darko clash

    darko clash Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2016
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    191
    Убаво за тебе ако си среќна али мене ни на крај памет не ми падна ти :D
     
  15. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    kolku sto ja go prifativ verskoto vospituvanje od mojte, tolku ke go prifatat i hristijankite tvoeto:D iskreno vo pravo si koga kazuvas deka ke gi zaebat, svarta e deka devojkite ne gledat podlaboko vo negovite nameri, poveke se lazni iskazuvanja na ljubov a pomalku vistiniti
     
    На La.loca и darko clash им се допаѓа ова.
  16. darko clash

    darko clash Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2016
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    191
    Jaс не сум религиозен :D Со добра намера им кажувам пошто знам како завршуваат такви „врски„ Многу е чудно што повеќето девојки у врска со муслиман се вернички во христијанство,не знам атеистка што иде со муслиман. Али у нашава средина немаме многу атеисти од друга страна
     
    На smb asr му/ѝ се допаѓа ова.
  17. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Nemam nisto protiv za brakovi od razlicna vera.
    Mnogu imam slusano leeee pa nema da im trae dolgo oti bile so razlicna vera :^)
    A samo kolku brakovi propadnale a bile od ista vera,nema nikakva vrska.

    Se e do covekot a ne verata.
     
    На candy.cane, missgretta, ian somerhalder и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.525
    Допаѓања:
    7.420
    Пол:
    Женски
    Лично јас, не би почнала врска со човек од друга вера:)
    А немам ништо против,ако некој се одлучи за тоа:)
    Имам пријатели кој се долго во брак,он Турчин она Македонка:)
    И сосема добро функционира бракот:clap:
     
    На girl-miri и ian somerhalder им се допаѓа ова.
  19. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Абе луѓее, тоа што албанци и македонци се мразат ТОЧНО, ама сега многу парови познавам што не се иста вера, зарем некој што се сакаат, треба да бидат жртви на некој што се мразит и што ширит омраза, ние сами сме газди на нашиве животи, ние треба да одлучиме а не родителите или другите од средината каде што живееме.
     
  20. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    ne najiskreno ne veruvam oti bi uspeale toj ke slavi bajram ja veligden imavme takov primer i ne uspeaa nakrajta se razvedoa so dete imase kavgi raspravii okolu toa deteto dali da bide hristijance ili muslimance vo vrska e drugo vo brak e veke drugo i ne bi sakala utre ili zadutre moite deca ako dade bog da gi odimam da imaat vrskA so covek od druga vera ne zaradi toa sto imam nesto protiv drugite nego kako sto vika mojata sestra drugite veri imaat drug mentalitet
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.