1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Различна вера

Дискусија во 'Канта' започната од ian somerhalder, 29 јули 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Кажи им бе срце на овие разгалени девојки.
    Кажи им дека треба да имаат некаков усул а не само да ми фураат оноа љубовта е посилна од се.
    Можеби парите и сексот се посилни од се па ова им доага оноа со љубовта као кец на десетка.
    Ми се гади од ова глумење либерализам демек што ако е муслиман па човек е дрн дрн.
    Многу ми се допадна погоре напишаното од тебе.
     
    На christinnn, Sashko1992, Ицолгудбејбе и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Да губите другарки, да губите почит, да дозволите да ве нарекуваат со секакви погрдни зборови, да дојдете до степен и фамилијата да се откаже од вас само заради некаква си љубов, па дали сте вие нормални? Од љубов не се живее, кога склучуваш брак веќе за многу нешта треба убаво да размислиш. Вие си ставате здрава нога во трње. Вие сте се заслепеле. Има толку многу машки а вие сте запнале за тој од друга вера со кој ќе изгубите се што имате. Сега може ви е слатко (којзнае зошто) ама кога во брак ќе почне да ви наметнува свои обичаи е тогаш ќе отворите очи ама касно.
     
    Последна измена: 30 јули 2016
    На fallenangel, christinnn, Ицолгудбејбе и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.396
    Не до толку.
    Едни наши пријатели, мажот мислам дека е босанец, а жената е македонка, имаат брак за кој бракови од иста вера може само да сонуваат.
    Живеат во огромен скоцкан стан во една од поубавите населби во Скопје. Во истата зграда имаат уште два стана мислам. И двајцата си имаат посебни коли, и двајцата одат на работа, жената не седи дома да чува деца, него децата си одат во градинка. На одмор секоја година одат, обично секогаш различни дестинации. Се изнашетаа. Ни он неа, ни она на него не му наметнува нешто од својата вера. И да, пресреќни се. Заостанати луѓе, со традиции и обичаи има и кај нас. Не само кај муслиманите. И кај нас може да налеташ на свекрва и свекор кои ќе ти командаат со животот. Барајте си некој современ, човек со кој ќе се разбирате и ќе имате доверба еден во друг, а најважно да се сакате. Македонците не се светци, не летајте толку.
     
    На gothchick, missgretta, Ingvild и 10 други им се допаѓа ова.
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    А децата какви имиња носат? И што е со празниците и верските должности?
     
    На Ицолгудбејбе и Petar80 им се допаѓа ова.
  5. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    Мое мислење се има исклучок во животот но мислам дека си бараат оправдувања девојкиве на изговорот не е битно верата битна е љубовта која љубов. И јас не оправдувам мешање на бракови поготово на балканов
     
    На SummerGirl, fallenangel, Jean-Baptiste и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.396
    На децата имињата ниту се муслимански, ниту се христијански. Интересни се, а и ретки затоа не би ги напишал овде. Празници си слават Бајрам и Божиќ/Велигден. Значи ниту мажов, ниту женава смени религија. Муабетот ми беше, не се суди човек по тоа од кај доаѓа, што е по националност и вера...
     
    На Luminary, Capricorn96, Ingvild и 7 други им се допаѓа ова.
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Не се суди човек ама брак се суди. Добро, секој со свое мислење. И да успее бракот, прашање е што се' изгубиле двајцата партнери и по која цена го платиле тој брак. Како што напишаа девојките претходно во темава, секоја нешто односно некого изгубила само за да остане со партнерот.
     
    На fallenangel и Ицолгудбејбе им се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    За темава поддршка си слегов зошто ова ми иди - :puke: од некои мислења. Не пробвам да бидам либерална, ама во најмала рака човечна.
    Мислење: Му се гадело од губење лажен либерализам
    Мене ми се гади од луѓе кои сметаат дека ако тие се од пештера дека секој друг мора да е. :wasntme: А ако е муслиман, будист, хрисијанин, атеист, не е човек? Полу чудовише е или полу змеј или третина Бог?
    Кога учев анатомија сум сигурна дека телото на човекот е нешто вака:
    upload_2016-7-30_11-58-52.png
    и не беа религиски разлики забележани. (fingers)
    Како и да е, религијата е нечиј избор, а оние се тепаат детето шо ќе било во темата Еден е Балкан, шта чеш. (highfive)
    Мислење: Како на тие „нечеснички“ (извинете, затоа е во наводници, тоа не е мое мислење) не им е жал за што ќе речат другарките, комшиите, небитните случајни минувачи, па се разболи фамилијата од нивните малограѓански мислења?
    А зошто на некоја треба да ѝ е грижа ако некој небитен и нерелевантен за неа зборал срање? Барем сметам дека сум во „границите“ на „моралот“ па знам тон луѓе кои имаат зборано срање за мене, и ако јас се грижев за таков простотилук и малограѓаниште, каде ќе сум била? (facepalm)
    Родителите се губат ради „пријателите“ и „соседите“ кои сметаат дека се подобри во се, па мора да изоговараат сега и тука, после и таму. :puke:
    Мислење: Партнерите губеле нешто ако се во мешан брак!
    Верувале или не има партнери кои не изгубиле ништо, годете зошто!
    Мислење (цитирано):
    Искрено, ова го видов како најиздржано мислење, и сфаќам дека луѓето така би размислувале во вакви ситуации, АМА што ако ете тој дечко кој девојката го сака, нема врска со 2001 и е многу против тоа што се случило? Или одма крвна одмазна, пу-пу не се важи, крив е зошто е Албанец?
    Мислење: Во мешан брак, неќи некој зошто во крвта на неговото/ нејзиното дете ќе течело нешто муслиманско.
    Шо ако муслиман стани атеист, каква крв ќе течи во него после ова? Искрено не знаев дека верата е генетски предодредена.



    ЗАКЛУЧОК: Омразата е лоша работа ама ако некој е задоен со омраза, шо воопшто се обидуваме таквите да ги смениме? Луѓе кои ги интересира шо ќе кажи комшијата, а во друга тема се пиши како не ги болело за комшијата. Луѓе кои трубат дека неќат оговарање и малограѓаништа ама тука се збора акко не им е срам на „нечесничките“ кои заминале со друга вера, луѓето ќе зборале, ги зацрниле нејзините.
    Патем, не трубам за љубов, ама велам да, нешто свето е, ама религија? Ако ти веруваш во тоа шо сакаш, ако веруваш дека Бог постои и веруваш во одредени ритуали, нема да се откажиш од тоа што го сакаш, ама ако го сакаш твојот партнер, нема ни да му ја наметниш твојата вера. Ако он ја наметнува неговата - не те сака. Просто ми е наметнување ставови (и не го сфаќајте ова како наметнување став, само сериозно сум револтирана од било каква омраза, јас свесна сум дека став не се менува).
    Па некои читав горе, сега неможев да најдам мислењето, можда сум го скролнала, се разведувале па се карале децата дали ќе бидат христијани или муслимани? А чекај, неможи децата да се научат во духот на двете религии па како ќе се одлучат да бидат зошто познавам многу „деца“ од НЕмешани бракови кои ја прифаќаат религијата само на хартија и во поглед на традиција, вака барем ќе имам верници кои ќе сами си го изберат својот пат зошто сметам дека кога човек сам ќе ја избери својата религија и ќе верува во неа, а ако е наметната ќе биди како брак на хартија, едноставно нема да значи ништо.

    PS. Кога можи да се шири толкава омраза во темата, под назив free speech (а после несакале „лажен“ либерализам, ах бе души), тогаш и јас имам слобода на исмевање, и ќе речам дека е слободен говор де.

    Peace out.
    upload_2016-7-30_12-17-52.png
     
    На Luminary, candy.cane, Capricorn96 и 7 други им се допаѓа ова.
  9. ian somerhalder

    ian somerhalder Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2016
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Женски
    :clap::clap::clap:
     
    На La.loca му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Љубовта значи прифаќање, соединување, заедништво, сплотување. Каква е таа љубов која тера на раздор, на растурање фамилијарни и другарски врски, на губиток?
     
  11. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    da gubime semejstvo, no sepak majkata so tek na vreme ke prifati..ostanatite i ne se bitni po moe:^) e sega da ti sporedam sto jas dobiv i sto bi dobila ako se omazev so musliman..
    so deckomi (koj ke mi stane soprug) dobiv: Vnimanie, Pocit, Ljubov, Vzaemno resavanje na problemi, i sto e naj vazno za mene SEKSUALNO VNIMANIE.:inlove::inlove::inlove:
    a so musliman od kaj nas bi dobila: Raspored na zadaci koi treba da gi izvrsam, KOTEK (ako vo slucaj nema vecera, i ako svekrvami se mesa), i plus na vecer edna tura od 5 min i koj te sisa..(simnuvam kapa na poedinci, ili liberalni od pogolemi gradovi)|(|(
    Gore dolu ova e se tocno, bidekji od slicno(isto) semejstvo poteknuvam... Sudete sega kolku sakate ama vistina e vistina:D:D
     
  12. ian somerhalder

    ian somerhalder Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2016
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Женски
    А не ми е јасно...зошто сметате исто за секој муслиман...не се сите исти,некој муслиман може да ти пружи повеќе љубов од некој христијанин.....а ќотек можеш и од сопругот (христијанин) да добиеш ако не е здрав човекот...свекрвата од христијанин може повеќе да не те почитува од онаа на муслиманот....едно исто мислење за секој муслиман...зарем со сите се знаеш и таква слика имаш створено за целата вера...
     
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Исламската верска заедница во Р.М.дозволува припадник на Исламот од машки пол да се ожени со православна христијанка но не дозволува девојка од исламска вероисповест да се омажи за маж од друга вероисповест. Ниту МПЦ не дозволува жените од нивната вера да се омажат за иноверци. - цитирам од книга на факултет, предмет Социолигија на религија.
     
    На ian somerhalder му/ѝ се допаѓа ова.
  14. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    jas ne vikam deka nema, ama kolku se na broj..kako ti ke go prepoznaes deka e nezen, fin so visoko mislenje kon zivotot? fakt e deka nie ja imame zacrtano verata od prva raka:@:@ pogotovo vo pomali gradovi -ili prifakas ili kraj na brakot
     
  15. ian somerhalder

    ian somerhalder Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2016
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Женски
    Имаш право да...секој си одговара за својот живот ама сепак не треба да осудуваме пред време..:*
     
    На theowndemon и smb asr им се допаѓа ова.
  16. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.661
    Допаѓања:
    20.966
    Пол:
    Женски
    Се трудам да имам либерални и модерни сфаќања буквално за се , али за врски и бракови со луѓе од различни вери никако.И никогаш нема да ми се смени мислењето.Како можите бе така лесно да фрлите под нозе се што имате, да жрвувате пријателства, живот, углед и најважно фамилијата?
    Јас не би, ама никогаш.Кога и да сретнам некој и ете да речиме добивам симпатии, дознавам дека е муслиман и веднаш се тргам настрана.Никакво мечтаење, никакво фантазирање, само си се тргаш и толку.Вие не знаете да пресечите, и кога ќе дојди до сакање и нешто многу посериозно кукате и се жалите како не сте прифатени од никого и како мајка ви и татко ви правеле проблеми.Не, не оди едноставно.Нема да бидам безобразна како некои и да речам дека одите со албанци, турци ради пари и богатство оти знам дека не е така.Спонзорушите не бираат вера и националност за да стигнат до пари, тие се веќе друга тема дефинитивно.
    Али крај краева, ваш живот, ваши одлуки.Бидете спремни на крај да си ја платите цената.
     
    На Jean-Baptiste и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  17. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Напишала на крај ништо не кажала.Дури иам чуство дека имаш веке некоја ваква врска па сама се тешиш...друго не ми праостанува да мислам.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Јас ова за парите не го кажав од памет туку од луге кои ми кажале
     
    На fallenangel и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  19. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.661
    Допаѓања:
    20.966
    Пол:
    Женски
    На спонзорушите многу им е гајле дали спонзорот им е албанец, македонец, индиец, шеик или како и да е.Се знае која е им е целта.На форумот не пишуваат такви личности,i hope so.
     
    На anaja1, Bozica1980 и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Dzabe ti e cuvstvoto zosto prema vas ne bi mozela da imam vrska od edna godina ako bese dr vera :rofl:
    Ama neka nemora se da sfatite :) :l:
     
    На Antolinaa, Ketchup и ian somerhalder им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.