1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Различна вера

Дискусија во 'Канта' започната од ian somerhalder, 29 јули 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Некој тумач ми треба ништо не сватив мајке ми
     
    На smb asr му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Да, затоа што религијата е болест која се пренесува преку крвта или гените од родител на дете. (facepalm) Понекогаш се прашувам дали луѓево уопште знаат што е вера?
     
    На Luminary, candy.cane, Ingvild и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Гените и текако се пренесуваат
     
    На La.loca, Bitter-Sweet и fallenangel им се допаѓа ова.
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.145
    Допаѓања:
    76.558
    Пол:
    Женски
    Згора на тоа, и во Библијата е запишано:
    Не одете по други богови, од боговите на другите народи што се околу вас.
    Кога Господ, твојот Бог, те воведе во земјата во која одиш да ја земеш во наследство, и кога ќе истера пред тебе многу народи; немој да склучуваш со нив сојуз ниту да им искажуваш милост. Не земај жена од нив, не мажи ја својата ќерка за нивниот син, ниту жени го својот син за нивната ќерка; зашто тоа би ги одвратило твоите синови од Мене; за да им служат на други богови; Господ би се разгневил против вас и би те истребил бргу.
    Ти си народ посветен на Господа, на својот Бог; Господ, твојот Бог, те избра тебе меѓу сите народи, кои се на земјата, за да му бидеш негов сопствен народ.

    Не знам сега од кој на кого треба да му се гади. Неверници, дали вооошто ја почитувате својата вера? Или Библијата за вас е една безначајна книга? Се фалат либерални биле...
     
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.800
    Пол:
    Женски
    Бендер, „сериозно“ прашање, ако смениш вера, се менуваат и гените, така? :lol:
    Иначе јас мислам дека не, дур ја читав темава, некако националност, вера и гени многуууу се измешаа.
     
    На Ingvild, Someonespecial, Tan4ence и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    А религијата ни е кодирана у гените, а? :D
     
    На Someonespecial, Antolinaa, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    ako nie sme nevernici,, togas pa sto da receme za homoseksualvite... :D koj kako se cuvstvuva podobro taka neka si pravi
     
  8. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Па еве мене лично многу ми се свиѓа муслиманка (Македонка) ама до сега никогаш не сум и пришол затоа што претпоставувам дека таа не би се согласила на врска/брак а уште помалку децата да бидат од моја вера, а ако таа евентуално се согласи знам дека нејзините родители никогаш нема да се согласат, затоа си викам подобро да не си го компликувам животот иако можеби ќе и пријдам некогаш чисто да видам какви размислувања има. Иначе мислам дека не постои христијанска или муслиманска крв, секоја крв е иста така да ако децата од мешани бракови од самото раѓање се воспитуваат во една вера тие ќе бидат како и сите останати.
     
    На ***nekoja*** му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.145
    Допаѓања:
    76.558
    Пол:
    Женски
    Ова е цитат од Библијата, ти како Муслиманка коментирај го Куранот.
     
  10. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Религијата си наметнува воспитување кое се пренесува понатака со гените ваљда сеа сме јасни
     
  11. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    nema ja sto da komentira... koga isto pisuva.. mene ne mi e gajle voopsto sto kade pisuva, bitno mi e da bida zadovolna so toj sto sum go izbrala, kako i da e roditelite ne zieveat vecno, niti pak nie...koga ke umreme ke videme koj pogresil, akoj ne, sega e rano da se kazuva za nesto sto sepak ne sme videle i iskusile:^):^)
     
  12. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Ако мислиш дека воспитувањето се пренесува генетски, онда едноставно не си у право. Сите знаења и вештини со кои човек ќе се стекне у животот - вклучувајќи го и тоа на кој Бог ќе му се моли - немаат генетска основа, за да можат да бидат наследени.

    За да некоја карактеристика биде наследна, таа мора да биде дел од нуклеотидите во ДНК. Религијата, за среќа, не е дел од ова. :)
     
    Последна измена: 30 јули 2016
    На Someonespecial и Tan4ence им се допаѓа ова.
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.145
    Допаѓања:
    76.558
    Пол:
    Женски
    Ако не ти е гајле што пишува тогаш одиш против својата вера. Прави така како што ти е убаво, секој има право на избор. Меѓутоа, според верските закони тоа е грешка па сега ти ако сакаш прекрши ги, твоја работа. Мое е да ти посакам среќа.
     
  14. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум била, ниту пак би била со некој од друга вера.
    Гледам дека тука се вртат само христијанската и муслиманската, свесни сте дека има и други нели?
     
    На Sanya20 и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  15. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Па да јас реков дека ги разбирам и тие што никогаш не би прифатиле да бидат со муслиман, без разлика на националноста, точно е дека Турците им ја имаат наметнато верата и на Албанците, и на Бошњаците, и на Македонците-муслимани, точно е и дека Турците се дружат и повеќе ги сакаат Албанците отколку Македонците, ама сепак од сите овие муслимани, најмалку прифатлив брак за Македонците би бил оној со Албанец/Албанка поради непријателството и омразата која постои помеѓу овие два народи.
    А врска со католик или протестант мислам дека е далеку поприфатлива само што во Македонија е многу мал бројот на луѓе кои припаѓаат на оваа религија, а пак будистите и хиндуистите воопшто ги нема.
     
    Последна измена: 30 јули 2016
  16. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Brak megu sopruznici od razlicni veri moze da funkcionira edinstveno ako edniot ja prifati verata na drugiot na drug nacin nikako oti ke ima kavgi okolu iminjata na decata okolu verata na decata imavme vo familijata takov slucaj kako sto kazav i dojde do razvod koga im se rodi deteto a drugi tri cetiri primeri kade sto eden od sopruznicite ja smeni verata odlicno funkcioniraat jas nikogas ne bi prifatila moite decaako dade bog da gi odimam da zemat od druga vera maz ili zena
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Ќе бидам малку оф топик:
    Ако се земат двајца со различна вера, одма сите секако се грижат што ќе кажеле комшиите, или срамота било, или децата ќе биле мешани, или какви имиња ќе носеле и не знам што. Па доаѓа и до степен од сопствените деца да се откажуваат затоа што зет / снаа од различна вера било срам за семејството. Важно е што вели комшијата, а не е важно тоа што религијата ги презема животите и поставува правила кој со кого да се гледа, кој да вежба јога, кој со кој да се мажи, згора на тоа и закони се поставуваат во некои држави. Можеби не кај нас, ама општо во светот религијата се меша во државата и животот на луѓето. Дури и обврзан си да ја прифатиш. Во некои земји казниво е со смрт ако се декларираш како атеист. Зарем религијата не треба да учи на љубов, единство сите да се прифаќаме едни со други, без разлика какви сме? А да заборавив, тоа важи само за сите припадници на таа религија, не и надвор од неа. Ете, од тие причини и сум атеист. И после ако ме отфрли некој бидејќи сум се омажила со човек со различна вера, треба јас да се чувствувам виновна? Па кој му е крив што такви ставови има? Мој живот си е, не дозволувам некакво си апстрактно верување да ми ги изврти гледиштата кон луѓето. Нека се откаже, такви луѓе не ми требаат во животот, па и родители да ми биле, ако такви предрасуди имаат, само ќе ме трујат понатаму.
    Инаку претходно кажав би била со човек од било која религија се додека не ми наметнува со сила негови ставови и ритуали.
    И малку буни фактот што ИВЗ дозволува маж муслиман да земе жена христијанка, ама МПЦ не дозволува жена христијанка да се омажи за муслиман. И ај сеа? Кој е во право?
    И читам претходно мислење низ крвта на децата ќе течело нешто муслиманско |(. Ако детето ја прифати религијата ќе биде муслиман, ако не ја прифати нема да биде, Не мешајте баби и жаби.
     
    На Luminary, missgretta, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    ЌОТЕК ? Сериозна ли си ? Не знам ти ова од кај си го видела дали во твоето семејство или негде друго ама муслиманите како што си ја гледат жената никој така неможе мислев ти како Муслиманка тоа треба да го знаеш.Не зборувај така зошто им даваш лоши примери на другите да помислат нешто што не е точно.И така зборуваш дека не си се заљубила во некој муслиман,а да се заљубеше немаше својата вера да си ја оцрнеш така.Ај позз
     
    На mssuniquee, Meliha., Sanya20 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Verata se nosi vo srceto ne pred narodot,vo sekoja vera gi ima istite pravila I zakoni ajde taka da se izrazam,zarem vo nekoja kniga pisuva da se krade laze da se vrsi preljuba da se ubiva?Prestanete so tie osuduvacki propovedi na krajot na denot ima mn.religii no samo eden bog tamu kade sto ima ljubov I sloga ima sve,pred sve licnosta so koja ke stapis vo brak treba da e COVEK...
    I da sum videla stotina brakovi od ista religija kade doslo do razvodi poradi nivnite gadosti vo brakot koi mu gi pravele na svoite partneri I deca kade e nivnata vera nivnata pocit za brakot tie vernici se?Ajde vi se molam...
    Vo Katar vidov tolku mesani brakovi so decinja nivni koi odat vo internacionalni ucilista I sve e najnormalno sto uvidov deka ne sum bila vo pravo za mnogu raboti...
    Kako I da e ovaj osuduvacki sindrom vladee seuste vo Mk I generalno na balkanot...
     
    На ian somerhalder му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ian somerhalder

    ian somerhalder Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2016
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Женски
    Веќе кажав...не се сите исти...ме зачуди за ќотекот...имам и другарка муслиманка и можам да кажам се најдобро,се најубаво...може многу повеќе да те почитува некој од друга вера,отколку некој од твојата вера..тоа е до самиот човек
     
    На La.loca му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.