1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Различна вера

Дискусија во 'Канта' започната од ian somerhalder, 29 јули 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Не бараме кој е во право. А и не буни ништо. Прво, нормално дека ќе дозволат само мажот да се даде за жена од друга вера бидејќи сметаат дека мажот ќе ја наметне верата на жената. Второ, спрема тоа што ИВЗ дозволува мажот муслиман да земе жена од друга вера а МПЦ не дозволува жената да се земе со некој од друга вера, тоа едноставно значи дека таков брак е недозволен во Р.М. (и обратно, маж христијанин со жена муслиманка). Но не се само тие религии. Можеби маж христијанин или муслиман може да земе жена еврејка или некоја друга, за нив не знам како е дозволено.
     
    Последна измена: 30 јули 2016
  2. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Не можам да го најдам нејзиниот пост ама поглупо оправдување не сум слушнала. Со среќа нека ти е ама не какај по нас што сме си одбрале партнери од муслиманска вера. Јас сум растена во населба каде има и албанци, турци, бошњаци, торбеши и македонци, семејно насилстбо имало СЕКАДЕ, добри бракови СЕКАДЕ, разводи СЕКАДЕ. Ама од девјојка која за своите вели дека можат да јадат г.... ништо подобро и попаметно не очекувам.
     
    На Meliha., ian somerhalder и Sanya20 им се допаѓа ова.
  3. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    @Bitter-Sweet na maz musliman ne mu e dozvoleno da zema zena evrejka....
     
  4. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Сум прочитала сто пати вакво нешто ама некој од муслиманите вака да напише никогаш.Не знаев дека има и такви луѓе ама ете денес се уверив.За срамота.
     
    На Meliha. и Sanya20 им се допаѓа ова.
  5. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Не е точно. Дозволено е.
    @Zeynep она мора да најде причина и изговор да се утеши зошто сите ја отфрлиле, па се истура на вера и генерализира. Ограничени луѓе, тоа е тоа.
     
    На Sanya20, Meliha. и Zeynep им се допаѓа ова.
  6. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Mene kako sto mi kazuvaat kolegite od rabota muslimani ne mu e dozvoleno,ako e razlicno vo drzavite toa neznam...Inaku I tie megusebno od razlicni drzavi imat razlicni stavovi kako nas normalno....
     
  7. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Нема тука став. Зборам од верски аспект.
    Тоа ти го кажале бидејќи е логично, заради војната помеѓу муслиманите и евреите.
     
    На Meliha. и Zeynep им се допаѓа ова.
  8. Sanya20

    Sanya20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Мислиш дека светот е твој со тој твојот дечко што те натера Аллах и Исламот да ни го плукаш.Што е вистина?Муслиманите како си ги гледат жените така никој не ги гледа,ова го кажувам бидејќи сум израснала со љубов од моето семејство и цел живот сум гледала како татко ми ја пази и сака мајка ми.Теши се колку сакаш ти,ама нема да ти помогне тоа што се откажало од тебе твоето семејство.Па како прво каква муслиманка си ти?Знаеш ли дека спрема татко и мајка грб никогаш не се врти?Тоа ќе ти биде најголема казна,се откажа од тие луѓе што животот ти го дале,те гледале,те израснале,за некој си што ти дава СЕКСУАЛНО ВНИМАНИЕ?
    Алал да ти е браво ова секој го неможи.А родителите секогаш се во право,тие мислат за наше добро штом се откажале од тебе,тешко тебе понатаму во животот зошто како викат нашите Џенетот е под нозете на мајката.А ти твојата ја изгуби,и џенетот си го изгуби.Аллах нека ти е напомош.
     
    На Ketchup, Meliha., ian somerhalder и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    @Bitter-Sweet тоа и сакав да кажам. Ете велиш дека таков брак не е дозволен во државата. Што значи религијата ни ги ограничува животите, кој со кого да биде среќен, наместо да учи сите да се прифаќаме дури и за брак.
     
    На theowndemon и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  10. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Toa sto mi go kazale kolegite e jasno I glasno VERATA NE MU DOZVOLUVA DA SE ZEMAT SO EVREJKA, dali e zaradi vojnata I toa e nekoj stav na omraza ili religija neznam, naskoro koga ke se vratam ke doznam...
     
  11. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Христијанството и исламот забрануваат и секс пред брак, па не познавам некој кој тоа го спречило. :D
     
    На candy.cane, Ingvild, blueeparadise и 9 други им се допаѓа ова.
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Девојки христијанки, гледате ли девојките муслиманки како се осудувани ако одберат некој од друга вера? Видете што значи тоа за нив. Видете што значи да си религиозен и да си го сакаш и почитуваш своето. Зошто постојат толку религии во светот? Се си има ред. Зарем нема момци од ваша религија кои ќе ве сакаат и ќе се грижат за вас и ќе добивате внимание какво што заслужувате и најважно, со кои нема да изгубите ништо во животот? Зошто да го комплицирате и да одите со некој од друга вера?
    Патем, религијата нема што да ограничува, тоа се правила кои ако си верник ќе ги почитуваш а ако не си ќе ги игнорираш.
     
    Последна измена: 30 јули 2016
    На Иван404 и fallenangel им се допаѓа ова.
  13. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    За другите немам ништо против кој како сака нека си го живее животот.
    Но кога јас би била во прашање не би стапила во врска со некој од друга вера друго не би ни дозволила ниту мое дете да се меша во брак со друга вера. За вас малограѓанштина но тоа е мојот став.
    Како што кажа милата @Bitter-Sweet многу ќе се изгуби а ништо нема да се добие.
    Друго од она што сум го видела често се случува некои да идат само заради пари, уште почесто се случува нашиве девојки да бидат препродавани... сепак ќе си поќутам.:x
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Па погледни ја демографијата на Катар и ќе видиш дека живеат луѓе од сите делови на светот и затоа постојат мешани бракови, ама ај некоја христијанка нека се омажи за Араб па да видиме како ќе бидат воспитувани децата и во какви училишта ќе одат. Има една Србинка, поранешна манекенка, која е мажена за Араб од Катар а децата им се викаат Асија, Хилал и Хамдан, па можеш да заклучиш на која вера припаѓаат тие.
    А не е точно дека осудувачки синдром владее сеуште само во Македонија и на Балканот.
    Секаде има осудувања, а во некои држави има и смртна казна ако некоја муслиманка се омажи за христијанин. Па за време на Југославија сосема нормално било Босанските муслимани и муслиманки да се женат/мажат со христијаните, има многу примери на јавни личности кои се во вакви бракови или потекнуваат од истите, само што после војната е промената ситуацијата.
     
    На Иван404, Bitter-Sweet и fallenangel им се допаѓа ова.
  15. Meliha.

    Meliha. Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    И ова не го бев видела.:)
    Срамота една муслиманка така да кажи не ли ти е срам?:)Се гордееш што си го изгубила семејството за еден маж?Многу си постигнала во животот:)Мајката и таткото да се откажат од тебе,за тебе место во другиот свет нема,како што кажа погоре Џенет за тебе ќе нема.Мојот татко мајка ми како кралица ја гледа цел живот,ни рака кренал на неа ни ништо како очите ја чува.Ти треба ќотек да јадеш.Аллах нека ти опрости,најпрво заради родителите,без нив си никој и ништо,и грев си направила што си со машко од друга вера.Сепак твој грев.Но размисли многу друг пат пред да пишеш нешто за муслиманството,не си достојна ти да пишуваш за тоа,се кладам дека и не клањаш ако си муслиманка.
     
    На Sanya20 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Да се дозволи склучување на вакви бракови целта е јасна да се шири исламот, да се претопат христијаните во муслимани.
    Нека проба машко муслиман да земе христијанка никогаш нема да му дозволат неговите, а ќе ја користи нашава дали за секс, за пари, да заработува на неа....тоа е реалноста не е балкански синдром.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Не е битна осудата од луѓето за ништо. Никој не е безгрешен, а и никој на никого не може да му суди за неговите одлуки. За сите грешки одговараме пред Господ, а не пред луѓето.
     
    На Sanya20, Zeynep и missgretta им се допаѓа ова.
  18. missgretta

    missgretta Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    od chovek do chovek ima razlika :) bez razlika muslimani ili hristijani. Bog e eden za site nas
     
    На ian somerhalder му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Епа ако одговараме пред Господ веќе пишав дека е тоа забрането и казната од Бог е голема.
     
    На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ian somerhalder

    ian somerhalder Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2016
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Женски
    Тука веќе зборуваш за брак...но само врска не пречи мислам,сведок сум на врски меѓу муслиман и христијанка кои доста добро се разбираат меѓу себе...внимавај врска велам :!:
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.