1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Различни термини

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 6 септември 2013.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Сигурно на секоја од вас ова и се има случено, да според секое гледиште имате различен термин.

  Мене по последна менс. ми е 10 Јануари, докторката тогаш ми рече 7 Јануари....но ЕDD нон стоп покажува по 10ти Јануари. Еве од последната контрола пишуваше 12ти Јануари.

  Како е кај вас?
  На веќе породените, како ви излезе?
   
 2. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  29.204
  Пол:
  Женски
  Мене во првата бременост терминот ми беше 16 март !
  А се породив на 25 март ! :)
  Со оваа бременост според последна мен. терминот е 01 април. истото и гинеколот го реЧе 01 април.
  Плус и сама си проверив на интернет на тие табелите ! и на сите испага тој датум !
  Е сеа не се врзувам баш за тој ден , може порано можо покасно и така ! ;)
   
 3. TSS

  TSS Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  396
  Истото се случува и кај мене.По менс.(како што ти ми кажа дека се рачуна :)Snow-Queen ) излегува 27ми февруари,еднаш ми рекоа 24ти на сликичката од ехо покажува сосема трето.
  Јас го прифатив 24ти,тој најмногу ми одговара :D (на 25ти на татко ми му е роденден)
   
 4. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  2.880
  Главно се смета терминот од последна менструација, а после секое ехо докторите пресметуваат термин по моменталната големина на бебето, еве мене по последна менструација ми е 29 Октомври, а по големина на плодот на некое ехо, било 27,25,24 Октомври, зависи. Како и да е, се работи за денови, не е толку значајно, бидејќи нормално е да се породиш од 38-42 недела, значи од две недели пред термин до две недели после термин.
   
 5. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  ич да не се секираш, кај мене од прв преглед па се до пораѓај имаше различни термини, секогаш по ехото во однос на последната менструација бев 2 недели разлика, и тоа секогаш ехото кажуваше 2 н помалку.
  мене ми беше краен термин 8јануари, нели сметаат по последната менструација, а 21 јануари по ехото, ама јас се породив на 13. ама како и дае како краен термин го сметаат тој по менструацијата
   
 6. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.575
  Со првото термин 23ти се породив на 16ти
  Со второто на 16ти термин ,се породив на 4 ти
  Па сега ти види :P
   
 7. sabatini

  sabatini Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2011
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  437
  Пол:
  Женски
  Na mene mi bese posleden termin 04.06.2013 , pa eden den mi se namali na slednata kontrola i do krajot mi bese 03.06.13 ...
  A se porodiv na 17.05.13 dve ipol nedeli pred dadeniot termin :) (37ma nedela i 3 dena )
  Posledniot termin e samo presmetana data spored koja se vodi ginekologot a koga ke se rodi bebceto samo toa si znae... :lol: :lol: ;)
   
 8. Beautiful-Princess

  Beautiful-Princess Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  371
  Пол:
  Женски
  Мене гинекологот ми рече дека тоа толку не е важно што на секоја контрола различен термин, затоа што различно си напредува бебето и никој неможе со сигурност да знае кога ќе се породи. Важно било мерките да соодвествуваат една со друга, да нема застој во развојот. Ако разликата на мерките на пример на обемот на главата и на бутната коска е поголема од 1 недела тогаш може да биде проблем. А така нема потреба за загриженост кога сите мерки се тука некаде со 2-3 дена разлика.
   
 9. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  1.079
  а вистина е дека машките побргу излегуваат ? :?:
   
 10. anule88

  anule88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  415
  Допаѓања:
  214
  Не е вистина сега ништо :D некој викаат дека машките се надносват, други дека порано излегват ко ке видиш ни тоа ни тоа кога ке излезе тогаш да бидат само здрави и живи ;)
  За термините и јас имав два термини последна менструација ми беше на 22.06 па термин ми идеше 29.03 ама според големината на плодот една недела т.е неколку дена порано ми идеше не според менструацијата и и ми рече 24 или 25. 03 некаде и се породива на 25.03 ми погоди :lol: И стварно некаде иди со големината на плодот убаво си кажа Beautiful-Princess може да останеш одма по менструација можеш две недели по неа нели според плодните денови кој никој неможе да знае кога ке бидат тие само одприлика предпоставуваме ;)
   
 11. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Вчера најново EDD покажа 14ти Јануари :lol: бебулево како да си сака во Јануари да си се осигура :D
   
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  По последна мен. ми е 12 Ное., но по последна контрола 15 Ное.
  Така беше и за првото, отиде разлика до 7 дена.
   
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Термин по менструација ми е 12ти, по мое е 16ти, а по бебушко 6ти :lol:
   
 14. Mariangel

  Mariangel Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.649
  Допаѓања:
  47.003
  Пол:
  Женски
  Mene doktorot smotan ne znaeshe da mi presmeta, uporno se vodeshe po posledna menstruacija iako tri doktori od bolnica mu isprakjaa pismo deka e podocna zachnato i deka terminot treba da bide 22 mart i da go smeni vo majchinata knishka. No toj ne sakashe da ja priznae greshkata i mi go vodeshe terminot na 6ti mart, a se porodiv na 27mi :drunk: Taka da spored negovite presmetki bev 21 den nad termin :clap: :lol:
  Mnogu obidi imashe da go presmeta tochno ama nikako ne mu uspevashe, za zhalenje beshe..
   
 15. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  14.724
  Допаѓања:
  71.005
  Пол:
  Женски
  Мене само Period calendar од Play Store ми го погоди терминот, точно 12ти Април... дека одамна го користев и ми имаше мерено циклуси предходно, па го ставив на Pregnancy mode, инаку докториве крај на Март, 1ви Април, па ај најкасно 4ти Април. Болнички упат ми даде матичната кој на 6ти ми завршуваше и морав да вадам нов после :D
   
 16. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  325
  Пол:
  Женски
  мене ми е 10 11 а на 4д денес ми рекоа 18 11 ве молам за мислење.Инаку се е ок.
   
  На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Presrekna

  Presrekna Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  2.173
  Допаѓања:
  12.910
  Пол:
  Женски
  И мене ми менува терминот секој преглед. Според циклус 29.08 ми е, првите месеци според ехо 23.08, а сега касни 3-4 дена и доаѓа 01.09.
  Не се грижи недела напред назад не менува
   
 18. Watermelon96

  Watermelon96 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2018
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  1.528
  Пол:
  Женски
  Според мерки на бебе не може да се одреди термин. Мене секој преглед ми се менуваше па на крај имаше разлика 4+ недели. Според менструација ми беше 17.11 матичен ми одреди 13.11 краен термин во болница краен 15.11 а се породив 25.11
   
  На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Presrekna

  Presrekna Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  2.173
  Допаѓања:
  12.910
  Пол:
  Женски
  Знам затоа пишав да немаат грижи со мерките кои не се секогаш точни. Тоа се математички пресметки, а бебе кога е спремно ќе си дојде.
  Мене за синко според менструација термин ми беше 19.07 според ехо доцнеше 1 недела Др за 26.07 предвидуваше, а синко решил порано да излези и цел месец порано се роди на 24.06 како здраво и жилаво бебе.
   
  На Watermelon96 му/ѝ се допаѓа ова.