1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Различни цени на ист производ поради нееднаквост на квалитет?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од GirlRose, 9 ноември 2019.

 1. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  4.317
  Допаѓања:
  22.108
  Прво се извинувам за долгиот и можеби збунувачки наслов.Но,искрено не ни знаев точно во која категорија да ја сместам темава и како да и дадам наслов.
  Темава ја отварам првично поради оваа дискусија која се развила на твитер:
  https://twitter.com/cherga_omnes/status/1193162005135450117
  Имено,цената на ист производ на дезедорансите на Dove/Rexona/Nivea во различни маркети е различна поради потеклото.
  Се мисли дека овие производи се со намален квалитет и се веројатно производ на западноевропски отпад.
  Не е новитет тоа дека во нашава земја добиваме секакви,буквално секакви производи, но со многу различен и покатастрофален квалитет за разлика од поразвиените земји.
  Храна,средства за хигиена,мобилни итн.
  Но,зошто?
  Дали сите „посиромашни“ земји добиваат ваков третман?
  Ако сме сиромашна земја не значи дека ние не сме луѓе и зошто да трпиме ваква тортура.Ова буквално е труење.
  Јас,за ова прочитав првично на твитер.И со оглед на тоа што се случи деновиве со ОХИС верувам дека е точно.
  Дали вие сметате дека тие 50+ денари многу менат во квалитетот или не?
  Јас мислам дека да.Не е толку за парите како што дека е со намален квалитет и со што самите маркети сакаат „да се отарасат“ од производот на нивните полици.
  И,секако дали вие практикувате купување на одреден производ од одреден маркет пошто сте убедени дека таму е производот со најдобар квалитет?
   
  На Shalitra и felisitas им се допаѓа ова.
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.355
  Пол:
  Женски
  Има вистина во ова. Сестра ми има позната што работи во една наша фабрика. Кажувала дека за во странство ја праќаат поквалитетната роба. Се работи за фабрика за слатки. Се си мислам дека кај носат чкарт роба.
   
  На poppie и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 3. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.884
  Допаѓања:
  41.572
  Јас сум приметил дека хумусот и растителните паштети во Кам и ДМ не се исти.
  Не дека е некоја значителна разлика, ама сепак. Можеби и до условите да е.
   
  На theowndemon и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 4. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.850
  Допаѓања:
  52.603
  Пол:
  Машки
  Квалитетот на производот што се прави за западен пазар и за нашиов не е ист, зошто еве не знам. Ваљда мислат дека тука неандерталци живеат па не мора толку да внимаваат на квалитетот шо го пуштаат у оптек
   
  На Lostinparadise му/ѝ се допаѓа ова.
 5. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  926
  Допаѓања:
  888
  На кој хумус, на тој од Greenfood што го има Кам.
   
  На *Ane* му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bella.s

  bella.s Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2013
  Пораки:
  2.132
  Допаѓања:
  10.905
  Пол:
  Женски
  Пишуваше по новините за тоа, нутелата, кока колата,дав козметика, нивеа и речиси се што се увезува, е со послаб квалитет, не само во Мк него и за Србија и Хрватска било исто. Од што зависи дали ќе пуштат шкарт или квалитет не знам. И овде имам видено пример кока кола, увезена од Полска мислам беше, цената и е пониска од др.кока коли.
   
 7. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  9.277
  Допаѓања:
  79.300
  Пол:
  Женски
  Има разлика и очекувано е. За наш стандард 700 денари ќе беа дезодорансите што се 150 сега. Разликата не е 50 ден.
   
  На Blue.Sky му/ѝ се допаѓа ова.
 8. dayla

  dayla Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  5.550
  Пол:
  Женски
  Заради законските рамки, многу едноставно. Послабо контролиран квалитет = поевтина цена на продукција. Да имавме законска рамка за квалитет на производи како ЕУ, производите ќе беа многу поскапи затоа што се царинат а во ЕУ е слободна трговија.
   
  На PaLaVa, elimkd, Anon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.212
  Допаѓања:
  47.990
  Пол:
  Женски
  Купив еднаш Рексона од 99 денари и никогаш повеќе. Исто ко да не си ставил дезодоранс, никаков квалитет. Ќе дадам 50 денари плус за друг барем поквалитетен ќе купам колку толку.

  Катастрофа. Не знам зошто никаква контрола на квалитет не се прави и се продава без разлика дали чинело или не. Колку пати имам чуено луѓе да кажуваат на пример дека "нашите" кока кола или нутела си немаат врска со оние што се продаваат низ Европа. Којзнае колку други неквалитетни производи користиме а не сме свесни, страшна работа. :envy:
   
 10. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.808
  Допаѓања:
  4.297
  Пол:
  Женски
  Да е само храната со вакво потекло
  Почнувајќи од храна, електроника, гардероба и се останато што се увезува кај нас е со помал квалитет
  За во држави во ЕУ има други правила
  За греота сме (facepalm)
   
  На poppie, темјанушка и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 11. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.768
  Допаѓања:
  3.549
  THOMMY мајонезот на кој НЕј пишува со црвено неколку проценти дека се гратис и испаѓа малку поскап дома ни е повкусен, за разлика од тој со вишок грамажа а иста амбалажа и исти супермаркети.
   
  На cresa-jagoda и marija305 им се допаѓа ова.
 12. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  9.189
  Допаѓања:
  82.558
  Пол:
  Женски
  За кока колата не се согласувам.
  Но,има разлика во други производи.
  Еве,на пример шампониве Шаума.Кај нас има 2 верзии.Има пакувања на кои напред е употребен Германски јазик и пакувања на кои се употребени некои од Балканските јазици.
  Да се праша човек зошто...
  Приметив разлики во Дав дезодоранс купен во маркет(супер) и во Зегин(катастрофа). |(:^):puke::rofl:
   
 13. Kimberly11

  Kimberly11 Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  6.006
  Допаѓања:
  23.289
  Пол:
  Женски
  Имам приметено дека во Дм многу ги “начукуваат” цените,истите работи што ми се потребни за лична хигиена ги купувам од кам. Која е поентата да купам дезодоранс од дм што е 150 а у кам 90 :D
   
  На 17.06.'15 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.079
  Допаѓања:
  104.273
  Пол:
  Женски
  Во 2011 користев Памперс за ќерка ми, за најквалитетни, ама кога ми донесоа еден пакет од Бугарија, врска си немаа нашите, бугарските каде каде подобри.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  7.976
  Пол:
  Женски
  За производите од ДМ, со германските нема споредба (а таму и дупло поефтини се) парфемите од Зара иста цена овде а помал избор и разредени некако едино кока колата ни е една од подобрите (ова може и до водата е)
   
 16. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.884
  Допаѓања:
  41.572
  Да, хумусот во ДМ има помазна структура, а паштетите поинтензивен вкус.

  За кока кола нели пред некоја година Прилепска пивара доби награда за тоа дека кај нас е најубава?
   
  На cresa-jagoda и nextredstyle им се допаѓа ова.
 17. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.850
  Допаѓања:
  52.603
  Пол:
  Машки
  Кока колата у Грекос и нашава се небо и земја. Ај тоа донекаде ми е разбирливо, нели Кока кола лиценцира фабрики за производство па може од таму разликата. А коа ќе размислам сеа може истото се дешава и со други производи:wasntme:
   
 18. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.934
  Допаѓања:
  163.033
  Пол:
  Женски
  Кока Колата се произведува кај нас, низ цела МК си е иста.. Мислам дека од регионов имаме најубава Кока Кола..

  Во последниве 2 и нешто години поради близината на Бугарија, претежно од таму купувам Персил, Ариел, Колгејт, омекнувачи а и многу други работи и можам да кажам дека врска немаат со тие во МК што се продаваат. Но сепак мислам дека за нијанса се подобри оние во Грција што се продаваат..
  Последен пат купив Ариел капсули од кај нас и ене ги си стојат..


  Сепак мислам дека производите произведени кај нас се со ист квалитет по сите маркети..
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 19. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.806
  Допаѓања:
  5.962
  Пол:
  Женски
  Зегин и обични аптеки на 50 посто од прозводите и се различни цените по 20 30 денара повеке
   
 20. felisitas

  felisitas Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  960
  Интересна тема, баш мислев на истово со дезодорансите. Има некоја финта во цените ама незнам што е. Пример dove важат за скапи дезодоранси (околу 190 ден) но еве веќе некое време некои од нив ги има за 99 ден. Е сега тоа не е само во Македонија, сум имала прилика да го видам и низ други држави, континенти. Е сега тие што се ефтини имам приметено на амбалажата имаат дополнително знакче, нешто како запаливо дека е. Кај скапиот дезодоранс го нема тоа знакче. И во Еу и Америка сум споредила така да мислам дека веќе секаде има секакви производи и треба да се внимава