Различни цени на ист производ поради нееднаквост на квалитет?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од GirlRose, 9 ноември 2019.

 1. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.282
  Допаѓања:
  18.049
  Пол:
  Женски
  До негде држи вода ова да.
  Баш на економија дискутиравме за ова.Некои производи кои се поскапи навистина имаат поголем квалитет од останатите (најопшт пример: оригинален полнач за Ајфон 2000 денари и животен век грубо кажано 1 преку сила 2 год и неоригинален 200/300 денари со животен век 2/3 месеци).
  Додека пак за некои производи со сличен/ист квалитет плаќаме мноогу повеќе само заради брендот (пример: 100% памучна маичка од некое дуќанче/Теранова/Бершка со цена ДО 600 ден еве, и 100% памучна маичка од Guess 2/3000 денари)
  Доброто со опуртунитените трошоци е што скоро секогаш секој ќе може да најде сличен производ блиску до бараниот кој ќе одговара ем на неговите потреби ем на неговиот џеб.Мене лично ми се покажало дека не секогаш поскапите работи имаат нешто многу поголем квалитет од оние поевтините, но и спротивното.
  Ама реално, доколку нема драстични разлики во цените и водечки брендови/фирми/производствени претпријатија тогаш ќе има т.н совршена конкуренција која сеуште е невозможна никаде во светот.И мислам дека со неа, многу од сегашните водечки компании ќе ослабат.
   
 2. DevilBoy212

  DevilBoy212 Активен член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2019
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  443
  Пол:
  Машки
  Можам да потврдам дека и за технологијата е истото, последниве 2 год што купувам се со скинати стикери. Разговарав со производителите за да дознам дека се refurbished повеќето. Али не се криви тие, криви се нашите тука ти продава како за ново а уствари не е.
  Кога нештото од фабрика излегува и има видлива мала штета а е сеуште во функционалост им кажуваат на продавачите да ги продаваат по прениска цена и да нагласат дека се refurbished, но кај нас е New.

  Нема каде да се жалиш во државава.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 3. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.300
  Допаѓања:
  10.655
  Пол:
  Женски
  Работам во фабрика за производство на воздушни перничиња и има проект каде се произведува за Kia колите поинакво за амерички поинакво за европски пазар. Разлика е во 2 линии. За цена не знам што прават. Ама не ми е јасно навистина зошто така. Имаше за памперс пелени таа една фирма ли е или колку? Исто и со Дав и со Колгејт како што пишува во твитот. Колку фирми произведуваат Дав? Колку Колгејт???
   
  На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
 4. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.200
  Допаѓања:
  34.892
  Пол:
  Женски
  Пред некоја година од продавница во Катланово ми купија Колгејт паста произведена во Европска земја,а во Скопје кога ги купувам секогаш пишува дека се произведени во Кина.
  Производите на компанијата Unilever се произведуваат во повеќе земји.
  Дав сапуните што се продаваат кај нас се добри,за друго не сум сигурна.
  Пастата Signal и пастата Aim се една иста,само под различни имиња и тоа не само овие 2.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  2.121
  Пол:
  Женски
  Имам доста пати размислувано на оваа тема, и се има докажано на доста производи оваа теорија.
  Последно на цигарите осетив, на West и Marlboro конкретно. Се случуваше во ист период да ги имам истите цигари од Македонија, Босна и Словенија. Со сигурност можам да кажам дека разликата е голема, ама Босна се после нас во квалитет. Иако и нашите со словенските не се споредуваат.

  Видов погоре дискусија за кока-колата и убедена сум дека во регионов ја имаме најквалитетната кока-кола, што за чудо е обратно од теоријата за квалитетни производи кај нас. Дистрибутер ми има кажано, исто дека и квалитетот не е ист во сите паковања, ме советуваше да купувам само од 1л или лименки ако сакам да пијам БАШ кока-кола.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 6. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.057
  Пол:
  Женски
  Преболена тема, како досега да не знаевте.
  Еднаш годишно од Белгија ми носат чоколади, познатите брендови кои и овде ги купуваме, разликата е повеќе од осетна, оние наменети за Европејците се многу повкусни, се топат во уста. Кога прв пат пробав, како прв пат да открив чоколадо. Кај нас од Тоблероне, на пример, можеш и заби да искршиш.
  Колку што се сеќавам од детството, мислам дека во доцни 90-ти овде производите беа поквалитетни... ама светот се промени.

  И за Кока-Кола, Пепси, прашајте постари, сите велат дека во време на СФРЈ вкусот бил далеку подобар.
   
  Последна измена: 12 ноември 2019
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Any05

  Any05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2015
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  361
  Пол:
  Женски
  Во врска со дезодорансите, разликата во квалитетот и цената е од каде се произведени.. Тие што ги купуваме во кам по 99 денари (па и во други маркети се толку) се произведени во Турција и скроз се идентични амбалажите буквално се како лоша копија на оргиналите... кога купувате читајте декларација од каде потекнува производот. Истово е и за други средства за хигиена и за чистење, персил течен детергент од Турција чиста катастрофа исто и ариел прашокот... можеби цената им е пониска за 40-50 денари ама квалитетот нема споредба.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  468
  Пол:
  Машки
  Има вистина. Пример инаку немаат фаврика за коли освен автобуси, Мерцедес праен во Турција за пазар во Источна Европа нее ист како тој шое праен во Германија или Америка иако е под нивна лиценца.
   
 9. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.632
  Допаѓања:
  58.118
  Верувам дека квалитетот на производите не е ист овде и во развиените земји но не верувам дека е некоја теорија на заговор против човештвото туку е проста економија. Бар за цените. :)

  Еве да го земеме Дав.

  Ако не се лажам, и тоа е франшиза што може да ја откупи локален производител, како што прави Скопска пивара со Кока кола кај нас. Меѓутоа, сепак треба да се проследат и запазат сите стандарди, да се запази „истиот“ рецепт и не може на некој туку-така да му текне да полни Дав шишиња со што годе и како годе.

  И сега, нормално дека Дав производен во Турција ќе биде поевтин од Дав производен во Германија. (тропам) Работната сила, производствените трошоци, па и сите други трошоци се дааалеку пониски од тоа што би биле во Германија.

  Зошто кај нас се отвораат толку многу фабрики, џоамити странски инвестиции, а уствари, друга е заднинската политика? Затоа што ако за еден работник овде имаат месечен трошок од 400-450 евра, во Германија тоа ќе биде трошокот за една недела или за неколку дена, во зависност од саатнината што стои во договорот.

  НО ако инвеститорот од Германија овде отвори фабрика и понуди плата од 300-400 евра - што за повеќето луѓе овде е СОЛИДНА плата - добива 4-5-6 работници за истата цена што би ја платил за да добие 1 работник во Германија.

  Кога крајниот продукт е готов, германскиот инвеститор може да понуди пониска конкурентна цена на кој пазар и да тргува затоа што неговите трошоци од старт се даааалеку помали. Вин-вин, додуша, за кого како, пошто знаеме какви се фабриките овде. Но во принцип, и луѓето овде нараниле децата, купиле јадење, и он си добил производ со прилично конкурентна цена.

  Исто така, КАМ и Стокомак се дисконти и мора да правиме разлика меѓу супермаркет (Веро, Рамстор) и дисконт (КАМ, Стокомак но и продавници како Лидл).

  Дисконтите успеваат да понудат пониска цена затоа што дисконт маркетите функционираат на принцип квантитет, а не секогаш толку многу квалитет (иако јас никогаш немам замерки за производите во дисконтите, секогаш биле океј - додека пак локалните супермаркети знаат да кикснат)

  Во дисконтот, целта не му е да ти понуди избор на дезодоранси - Дав, Гарниер, Рексона, Нивеа, Малиција, бла бла - туку да продаде што е можно повеќе дезодоранси од КОЈ било производител за најниска цена. Сега се погодило тој да е Дав, утре ќе биде Нивеа, другиден Гарниер.

  За жал, кај нас економијата и куповната моќ на населението се такви да дисконтите мораат да одговорат на побарувачката - а побарувачката е што е можно пониски цени. Тоа што се бара, тоа се нуди. Бизнис. :)

  Спијте мирно, не е никаков масовен заговор против нас пошто у принцип, на никој не му е гајле за нас. Уствари, не спијте мирно, last I heard, линданот е кај-кај поопасен од Дав. :D
   
  Последна измена: 13 ноември 2019
  На Briar Rose, candy.cane, Elen4e_sonce и 10 други им се допаѓа ова.
 10. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.269
  Допаѓања:
  268.378
  Секој прозводител својата стока ја произведува према побарувачите на пазарот и сите компоненти на побарувачката, меѓу кои најглавна е КУПОВНАТА/ПЛАТЕЖНАТА МОЌ на жителите на земјата која побарува производ.

  Разликата меѓу производот наменет за Мкд пазар и за на пример Италијански пазар е огромна.
  На она што е наменето за Мкд пазар, ако употребат СЕ исто како и она за италијанскиот, еден сапун ќе чини 10 евра.Автоматски таквиот прозивод нема пласман кај нас.Можеби....0,5 % од жителите на Мкд може да си го дозволат.
  Затоа при производство на сапунот за Мкд, ке се скрати на : ланолин, уље, арома...за да дојде до пристојна цена од (лупам) 1 евро, за да може да се продаде тука.

  Ова погоре е само пластичен пример, измислен од мене ( и во поглед на прозивод и во поглед на цена).
  Така функционираат ,,марките,, во светот и кај нас.
   
 11. Waverly Raven

  Waverly Raven Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2017
  Пораки:
  382
  Допаѓања:
  1.169
  Пол:
  Машки
  Бидејќи многу од вас го споменавте сите Dove дезодорансот, последно го купив од Тинекс 99ден(на некое намаление беше) и пишува произведен во В.Британија.., на овие турскиве не сум наишол..

  А тоа дека има разлика во квалитетот на производите за различни пазари има..
   
 12. faye

  faye Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  407
  Изминативе месеци и јас ги забележав намалените цени на некои антиперспиранти, Си купив две рексони за 99 ден. Малку се зачудив, се замислив и прво нешто што ми падна на памет за намалените цени е дека се повеќе потрошувачи купуваат дезадоранси без алуминиум, па може ова им е еден вид распродажба на обичните за кои е намалена побарувачката.
   
 13. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.300
  Допаѓања:
  10.655
  Пол:
  Женски
  Фа дезодоранс во Зегин беше 69 по маркетиве 109 а па во дм беше 2 за 169 и оди думај
   
 14. LadyLollypop

  LadyLollypop Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  1.656
  Пол:
  Женски
  Квалитетот на производот зависи од се... а со тоа и цената варира. Пр. доколку на производот рокот му истекува обично маркетите ја намалуваат цената за побргу да се потрошат залихите. А има разлика и каде се произведува пр. алпско млеко има од Словенија и Босна и тоа од Словенија и многу повкусно... млекото од една крава и од друга не може да биде исто. Исто важи и за другите производи некаде ставаат повеќе хемикалии некаде помалку и затоа има разлика во производот, а за цената со нашата просечна плата не може да купуваме дезодоранс од 3000 ден, а во др држава каде платите се мнооогу повисоки па можат даа си го дозволат тоа бидејќи кога би земале 3000 евра плата можеш да купиш дезодоранс од 3000 ден исто е кај нас со 150 евра може да купиш од 150 ден... тоа е моето мислење... Не секогаш поскапиот произвот е подобар од поевтиниот...
   
 15. Aleksandar441

  Aleksandar441 Активен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2018
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Машки
  Каде можам да купам ваква лента со сантиметри?каj се продаваат и каква му е цената?
   

  Прикачени фајлови: