1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Размена на студенти..?

Дискусија во 'Образование' започната од WomanInLove, 13 март 2010.

 1. WomanInLove

  WomanInLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  267
  Пол:
  Женски
  Што мислите за размената на студенти по факултетите, дали има на секои факултети или само на одредени?
  Дали има некој што бил за странство преку факултетот или па сака да иде?Дали е комплицирано или пак..?
  ајде кажете ваше мислење за ова или споделете некое искуство.. :)
   
 2. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Мислам дека на сите факултети е можна размената со студенти од странство, освен на факултетот за Македонски јазик и книжевност. Иначе матурантка сум оваа година, и сеуште не сум се одлучила на кој факултет ќе студирам, ама без разлика, би сакала и јас некој ден преку факултетот да отидам во странство. Ми имаат кажувано дека ти наоѓаат сместување, работа, па дека дури можело да бираш каква работа можеш да работиш. ПА сега колку е точно не знам. Нека ни каже некој од искуство :)
   
 3. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Да мислам дека може да има размена на студенти на сите факултети,јас се распрашував за тоа кај мене на факултет,ми рекоа дека бараат податоци за државата со кој сакаш да биде размената,како кој факултет,отсек,група и се чекало одобрение.И ке ти кажат со кои држави почесто се врши размената,сега во зависност за која држава мислиш,бараш.
   
 4. WomanInLove

  WomanInLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  267
  Пол:
  Женски
  а како идат процедурите, треба ли да ја имаш само прва година исчистено со испити или па..?
   
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  да мислам дека треба првата година да ја исчистиш,но незнам,не сум сигурна.
   
 6. doktorka-an

  doktorka-an Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  343
  во врска со размените јас сум трета година на факултет и оваа година планирам да одам на размена во романија не беше ич тешко за да се добие размената се си оде преку сојузот на студенти,јас веднаш добив немав никакви проблеми треба да си однесиш само документи дека познаваш англиски јазик и тоа е се.а они после те известуваат за каде си примена и каде ке одиш на пракса цел месец.мене веќе ме известија од први до 30 јули одам за романија
   
 7. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  399
  Би сакала да ја завршам магистратурата во странство. На страната на факултетот пишува дека една година те финансира самиот факултет. А дали може да одам каде што јас сакам? Или тие каде што ќе ме стават? И дали можам потоа да останам таму да учам?
   
 8. danyela

  danyela Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  e sega ke vi kazam edna itneresna prikazna:
  na eden moj drugar koleskata od fakultetot otisla za polska preku razmena na studenti na 1 mesec, pa duri i bila cimerka na sestra mi ( posto sestra mi tamu u4i); si nasla rabota tamu i sega tamu i ke ostane... soubavo :) :) :)
   
 9. puflaa

  puflaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  23
  За кој факултет станува збор ?
   
 10. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  5.870
  Допаѓања:
  22.985
  Јас бев една година на размена во странство со целосно платена стипендија. Ама ја укинаа стипендијата =((( Демек сме се развиле како држава. А за Мастер, барај Ени по интернет сама. Зошто не верувам дека на нашиов факс ке ти помогне некој
   
 11. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  399
  за фармацевтски
  инаку свесна сум дека од овде никој нема да ме поттурне и поддржи, мислам на факултетот.
   
 12. plavusha

  plavusha Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  124
  да, мора да ја имаш исчистено.
   
 13. Chelsea

  Chelsea Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  29
  А за средно, дали постои вакво нешто? :|
   
 14. HoNeY93

  HoNeY93 Активен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  2
  Дечки можна ли е размена на студенти во прва година на факултет или задолжително мора да ти биде исчистена прва година а со самото тоа размената да почнува од втора ?
   
 15. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.273
  Постои. Познавам едно девојче што ќе учи во Словенија, сум слушнала и за Италија дека имаат заминато, а има и многу што заминале за Америка. :)
   
  На TrinityNeo му/ѝ се допаѓа ова.
 16. butterfly96

  butterfly96 Активен член

  Се зачлени на:
  14 март 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Exchange student во САД

  Вака девојки животна желба ми е да одам во САД и да студирам таму, но ете и во македонија има некоја опција со exchange student но секако ова се однесува за средношколците, паа сеуште сум средно односно сега завршувам 3 год. и сеуште имам една година можност за оваа размена. Така да девојки има ли некој искуство со exchange или можеби на некој негов близок да ми сподели искуство, или било какви информации за ова. Многу ми е важно фала однапред :D
   
 17. MorganMonroe

  MorganMonroe Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2013
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  42
  Јас требаше да одам овој семестар ама имавме некои семејни проблеми и морав да откажам. Инаку би препорачала на сите кои имаат можност и желба! Јас конечно следната година ќе си ја исполнам желбата :D
   
 18. Liridona

  Liridona Активен член

  Се зачлени на:
  29 април 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Здраво на сите :D:D
  Дали на Филолошкиот Факултет ( англиски и книжевност) има трансфер на студенти во Австралија? Дали некој има прашано или пак знаете некоја Организација за размена на студенти во Австралија?
   
 19. TrinityNeo

  TrinityNeo Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  833
  Пол:
  Женски
  Preku koja organizacija e