1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Размислување пред спиење

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од theunforgiven, 9 септември 2016.

 1. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  1.631
  Ајде да пробаме со темава.

  Општопознато е дека најмногу размислуваме ноќе, пред да заспиеме.

  Дали тоа е случај и со вас?

  Ако е, тогаш - за што размислувате?

  Дали од премногу мисли не можете да заспиете или тоа е само ваш обичен, секојдневен ритуал, нешто без што не можете да се опуштите и заспиете?
   
  На elimkd, kjukli, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 2. ninorta

  ninorta Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2016
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  176
  Пол:
  Женски
  Јас секој ден така од размислување ќе останам до 6 наутро будна, што не е добро :( највеќе размислувам за животот по натаму зошто како одат годините така се повеќе проблеми , размислувања итн.. и многу сум паничар и размислувам длабоко мн. и највеќе кога се бањам имам такво размислување случно на пред спиење :|
  Ви посакувам кој било да има таква навика само на добро да е :*
   
  На lonelyheartsclub, Paolita, elimkd и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.499
  Допаѓања:
  39.479
  Мене ова многу ретко ми се случува. Обично доволно е само глава на перница да ставам и да заспијам. :lol:
   
  На Alex99, Kukla994, Arthur и 3 други им се допаѓа ова.
 4. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  1.631

  Па секоја чест! Тоа е вистинска реткост (или така мислам јас :o ) :)
   
  На ku4ence, MilaP, kjukli и 2 други им се допаѓа ова.
 5. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.820
  Пол:
  Женски
  Ако не си подразмислам малку за животот и за луѓето што ми се врткаат во него пред спиење мислам дека не би можела да функционирам. Многу размислувам, најмногу кога сум во купатило и кога се туширам и пред да заспијам.
  Најчесто размислувањата ми се базирани на она што очекувам дека ќе се случи. Многу ме интересира како ќе биде во иднина и мислите цело време ми се насочени кон личности што ги сакам и како јас и тие ќе функционираме во иднината.
  Кога сум изморена мислам онака ептен малку, па веднаш заспивам. Некогаш ми се случувало по цели саати да размислувам па да се форсирам бавно да бројам за да заспијам :)
   
  На kjukli, theunforgiven и Vitaly им се допаѓа ова.
 6. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.143
  Допаѓања:
  16.141
  Ноќ штом падне, се што потиснувам преку ден и пред други навечер избива и не можам да спијам.:fubar:
  Развивам глупости што од минато што од сегашност, некогаш страдам од несоница. Со исклучок синоќа сум легнала сум заспала плачејќи ама затоа се разбудив во три со температура.:fubar:
   
  На MilaP, kjukli, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.499
  Допаѓања:
  39.479
  Да ти кажам доколку би имал избор, би одбрал цела ноќ да мислам на глупости, отколку вака. Кога ќе ми се приспие не можам да се контролирам. Се чувствувам, а можеби и сум зависник од спиење. Ако постои нешто вакво. :?:
   
  На Arthur и theunforgiven им се допаѓа ова.
 8. Peco

  Peco Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2015
  Пораки:
  2.174
  Допаѓања:
  115.700
  Пол:
  Машки
  Секој ден пред спиење размислувам дека требаше порано да си легнам.
   
  На sparklie, lonelyheartsclub, L.i.n.a.a и 8 други им се допаѓа ова.
 9. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.821
  Допаѓања:
  7.038
  Нешто омилено во последно време.
  Обично си водам замислени дебати,со личности на кој имам многу што да им кажам,а немам начин како.
  Или имам начин,немам храброст,а имам гордост.
  Мозоков толку многу ми е креативен баш во таа,пред заспивачка фаза,и често се прашувам каде ми биле сите овие продуктивни мисли,идеи,настани во текот на целиот ден.
   
  На L.i.n.a.a, ЕДНА убавица, Wahnsinn и 9 други им се допаѓа ова.
 10. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.931
  Допаѓања:
  162.215
  Пол:
  Женски
  Ооо, every single time 8-|
  Си помислувам на разни зборови и реплики што сум можела да ги кажам во разговор или што во тој момент си велам дека ќе ги кажам во следниот разговор со истата личност (што скоро никогаш не се случува :lol:), па ми текнува на разни моменти од минатото што ги анализирам (или пак во најлош случај ќе ми текне и на некој рандом еmbarrassing момент :rofl:) и најубавиот дел - фантазирање за идеални моменти во иднина :D

  [​IMG]
   
  На Alex99, eloves, IronLady и 21 други им се допаѓа ова.
 11. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  1.631

  Баш ми е жал... И јас сум таков, само што, откако заспијам - не се будам во текот на ноќта. А мнооогу тешко заспивам. Жива среќа сега малку се средив, до пред две недели бев буден до рани зори а дење спиев до ниедно време. Се` тоа од премногу мисли низ главата, разноразни...

  @Ketchup Верувај не е интересно... Или, можеби е, ама кога човек може да се контролира. Вака...
   
  На kjukli, fallenangel и Ketchup им се допаѓа ова.
 12. I I

  I I Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2016
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  617
  Пол:
  Машки
  Размислувам, навечер посебно за се и сешто. Смислувам решение на одреден проблем, кои поинакви зборови требало да ги употребам при разговор со некој, ситуации што би било кога би било, зошто одредена девојка не можам да ја имам и сл. До 3 h размислувам, дури и од 21h ако легнам.
   
  На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  4.525
  Допаѓања:
  47.788
  Пол:
  Женски
  Татко ми често ми го поставува ова прашање.
  Секогаш кога ќе погрешам и ќе потфрлам некаде и за нешто,ми вели легни си и со ладна глава размисли за се,не само да се наспиеш убаво :D

  А јас пак,мислам и тоа многу пред да ме фати сон ќе се опседнувам со работи од минатото,ќе се каам,ќе се измачувам за направени работи,за избрзани одлуки,или пак за нешто што требало а не сум го направила навреме.
  Потоа тука е и сегашноста,ќе ковам планови,ке смислувам нешто..па за секунда ќе одлетам во иднината и така :D
   
  На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 14. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  1.631
  Можеби е добро да се размислува со ладна глава, не велам не, само... Некако не ми е океј да се масираат мислите пред спиење. Па нели е тоа дел од денот кога треба да се опуштиме и да заборавиме на се` ? Тогаш, зошто БАШ тој период го одбираме за размислување? Не можеме ли така да функционираме дење, кога би легнале да одмориме попладне? Или, ноќта има некаква моќ :)

  [​IMG]

  Сонот е единствениот лек, рекла еднаш во еден свој стих Винокуќа...
   
  На baba Rada, kjukli и ninorta им се допаѓа ова.
 15. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.311
  Допаѓања:
  58.146
  Пол:
  Женски
  Некогаш размислувам многу но некогаш сум премногу уморна и веднаш заспивам. Во последно време се случува ова второво.
  А тогаш кога размислувам, најчесто размислувам за она што во изминатиот ден се случило, анализирам но и мислам што поинаку сум можела да кажам или направам. Обавезно си мислам и кога треба да станам и колку време имам за спиење. Ретко некогаш си правам и филмчиња некои, си редам некои посакувани но далечни сцени во глава. Ако сум заљубена мислам на него, тој ми е и последна мисла навечер и прва наутро.
   
  На fallenangel и theunforgiven им се допаѓа ова.
 16. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.853
  Допаѓања:
  103.644
  Пол:
  Женски
  Размислувам и те како...увек е: како да престанам да размислувам. Заспиеш едвам у три, четири. Си станеш пред шест, фино лепо,свеж,наспан и кај 10 веќе си овенал.
   
  На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 17. k.frosina

  k.frosina Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  2.372
  Допаѓања:
  21.971
  Пол:
  Женски
  Мене секоја вечер ми се случува. Многу размислувам за се и сешто. За животот понатаму што ке биде... Овие денови главата ми е оптеретена со еден испит чекам рез и цело време мислсм на тоа дали ке положам. Дури сум и мн нервозна едвај чркам да излезат рез..
   
  На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Jasta

  Jasta Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2016
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  370
  Јас, секоја вечер.
  Screenshot_2016-09-10-12-20-18_1473502855940.jpg
   
  На ♡BuBaLe♡, kjukli, theunforgiven и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  42.124
  Пол:
  Женски
  Јас неможам да запијам ако не размислувам, некогаш за убави, лоши работи ама важно мора да се размислува така побрзо заспивам. Некогаш кога сум многу уморна доволно е само да ја ставам главата на перницата и веднаш заспивам.
   
  На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.648
  Допаѓања:
  4.247
  Пол:
  Женски
  Физички ако сум уморна, а психички растеретена спијам како маче ама ако имам некој проблем, спијам убаво откако ќе реши. Ако некогаш пред да легнам правев распоред што како наредниот ден, сега легнувам и станувам со едни мисли ... ментално премногу се фокусирам на ... да речеме проблемот ... не знам да се откажам, може пауза и ко бајаги се е ок и после пак со нови сили, нема мир додека не се реши. Некогаш не можам да спијам, неколку саати само (се чудам некогаш како функционирам) ама кога ќе се реши, куфер, не можам од дневна до спална да отидам хаххаха
   
  На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.