1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Размислување пред спиење

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од theunforgiven, 9 септември 2016.

  1. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150
    Ајде да пробаме со темава.

    Општопознато е дека најмногу размислуваме ноќе, пред да заспиеме.

    Дали тоа е случај и со вас?

    Ако е, тогаш - за што размислувате?

    Дали од премногу мисли не можете да заспиете или тоа е само ваш обичен, секојдневен ритуал, нешто без што не можете да се опуштите и заспиете?
     
    На elimkd, kjukli, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  2. ninorta

    ninorta Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2016
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    Јас секој ден така од размислување ќе останам до 6 наутро будна, што не е добро :( највеќе размислувам за животот по натаму зошто како одат годините така се повеќе проблеми , размислувања итн.. и многу сум паничар и размислувам длабоко мн. и највеќе кога се бањам имам такво размислување случно на пред спиење :|
    Ви посакувам кој било да има таква навика само на добро да е :*
     
    На lonelyheartsclub, Paolita, elimkd и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Мене ова многу ретко ми се случува. Обично доволно е само глава на перница да ставам и да заспијам. :lol:
     
    На Alex99, Kukla994, Arthur и 3 други им се допаѓа ова.
  4. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150

    Па секоја чест! Тоа е вистинска реткост (или така мислам јас :o ) :)
     
    На ku4ence, MilaP, kjukli и 2 други им се допаѓа ова.
  5. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Ако не си подразмислам малку за животот и за луѓето што ми се врткаат во него пред спиење мислам дека не би можела да функционирам. Многу размислувам, најмногу кога сум во купатило и кога се туширам и пред да заспијам.
    Најчесто размислувањата ми се базирани на она што очекувам дека ќе се случи. Многу ме интересира како ќе биде во иднина и мислите цело време ми се насочени кон личности што ги сакам и како јас и тие ќе функционираме во иднината.
    Кога сум изморена мислам онака ептен малку, па веднаш заспивам. Некогаш ми се случувало по цели саати да размислувам па да се форсирам бавно да бројам за да заспијам :)
     
    На kjukli, theunforgiven и Vitaly им се допаѓа ова.
  6. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Ноќ штом падне, се што потиснувам преку ден и пред други навечер избива и не можам да спијам.:fubar:
    Развивам глупости што од минато што од сегашност, некогаш страдам од несоница. Со исклучок синоќа сум легнала сум заспала плачејќи ама затоа се разбудив во три со температура.:fubar:
     
    На MilaP, kjukli, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Да ти кажам доколку би имал избор, би одбрал цела ноќ да мислам на глупости, отколку вака. Кога ќе ми се приспие не можам да се контролирам. Се чувствувам, а можеби и сум зависник од спиење. Ако постои нешто вакво. :?:
     
    На Arthur и theunforgiven им се допаѓа ова.
  8. Peco

    Peco Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2015
    Пораки:
    4.878
    Допаѓања:
    164.758
    Пол:
    Машки
    Секој ден пред спиење размислувам дека требаше порано да си легнам.
     
    На sparklie, lonelyheartsclub, L.i.n.a.a и 8 други им се допаѓа ова.
  9. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Нешто омилено во последно време.
    Обично си водам замислени дебати,со личности на кој имам многу што да им кажам,а немам начин како.
    Или имам начин,немам храброст,а имам гордост.
    Мозоков толку многу ми е креативен баш во таа,пред заспивачка фаза,и често се прашувам каде ми биле сите овие продуктивни мисли,идеи,настани во текот на целиот ден.
     
    На L.i.n.a.a, ЕДНА убавица, Wahnsinn и 9 други им се допаѓа ова.
  10. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Ооо, every single time 8-|
    Си помислувам на разни зборови и реплики што сум можела да ги кажам во разговор или што во тој момент си велам дека ќе ги кажам во следниот разговор со истата личност (што скоро никогаш не се случува :lol:), па ми текнува на разни моменти од минатото што ги анализирам (или пак во најлош случај ќе ми текне и на некој рандом еmbarrassing момент :rofl:) и најубавиот дел - фантазирање за идеални моменти во иднина :D

    [​IMG]
     
    На Alex99, eloves, IronLady и 21 други им се допаѓа ова.
  11. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150

    Баш ми е жал... И јас сум таков, само што, откако заспијам - не се будам во текот на ноќта. А мнооогу тешко заспивам. Жива среќа сега малку се средив, до пред две недели бев буден до рани зори а дење спиев до ниедно време. Се` тоа од премногу мисли низ главата, разноразни...

    @Ketchup Верувај не е интересно... Или, можеби е, ама кога човек може да се контролира. Вака...
     
    На kjukli, fallenangel и Ketchup им се допаѓа ова.
  12. I I

    I I Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2016
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    625
    Пол:
    Машки
    Размислувам, навечер посебно за се и сешто. Смислувам решение на одреден проблем, кои поинакви зборови требало да ги употребам при разговор со некој, ситуации што би било кога би било, зошто одредена девојка не можам да ја имам и сл. До 3 h размислувам, дури и од 21h ако легнам.
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Татко ми често ми го поставува ова прашање.
    Секогаш кога ќе погрешам и ќе потфрлам некаде и за нешто,ми вели легни си и со ладна глава размисли за се,не само да се наспиеш убаво :D

    А јас пак,мислам и тоа многу пред да ме фати сон ќе се опседнувам со работи од минатото,ќе се каам,ќе се измачувам за направени работи,за избрзани одлуки,или пак за нешто што требало а не сум го направила навреме.
    Потоа тука е и сегашноста,ќе ковам планови,ке смислувам нешто..па за секунда ќе одлетам во иднината и така :D
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  14. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150
    Можеби е добро да се размислува со ладна глава, не велам не, само... Некако не ми е океј да се масираат мислите пред спиење. Па нели е тоа дел од денот кога треба да се опуштиме и да заборавиме на се` ? Тогаш, зошто БАШ тој период го одбираме за размислување? Не можеме ли така да функционираме дење, кога би легнале да одмориме попладне? Или, ноќта има некаква моќ :)

    [​IMG]

    Сонот е единствениот лек, рекла еднаш во еден свој стих Винокуќа...
     
    На baba Rada, kjukli и ninorta им се допаѓа ова.
  15. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.145
    Допаѓања:
    76.557
    Пол:
    Женски
    Некогаш размислувам многу но некогаш сум премногу уморна и веднаш заспивам. Во последно време се случува ова второво.
    А тогаш кога размислувам, најчесто размислувам за она што во изминатиот ден се случило, анализирам но и мислам што поинаку сум можела да кажам или направам. Обавезно си мислам и кога треба да станам и колку време имам за спиење. Ретко некогаш си правам и филмчиња некои, си редам некои посакувани но далечни сцени во глава. Ако сум заљубена мислам на него, тој ми е и последна мисла навечер и прва наутро.
     
    На fallenangel и theunforgiven им се допаѓа ова.
  16. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Размислувам и те како...увек е: како да престанам да размислувам. Заспиеш едвам у три, четири. Си станеш пред шест, фино лепо,свеж,наспан и кај 10 веќе си овенал.
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  17. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.339
    Пол:
    Женски
    Мене секоја вечер ми се случува. Многу размислувам за се и сешто. За животот понатаму што ке биде... Овие денови главата ми е оптеретена со еден испит чекам рез и цело време мислсм на тоа дали ке положам. Дури сум и мн нервозна едвај чркам да излезат рез..
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Jasta

    Jasta Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2016
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    370
    Јас, секоја вечер.
    Screenshot_2016-09-10-12-20-18_1473502855940.jpg
     
    На ♡BuBaLe♡, kjukli, theunforgiven и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Јас неможам да запијам ако не размислувам, некогаш за убави, лоши работи ама важно мора да се размислува така побрзо заспивам. Некогаш кога сум многу уморна доволно е само да ја ставам главата на перницата и веднаш заспивам.
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Физички ако сум уморна, а психички растеретена спијам како маче ама ако имам некој проблем, спијам убаво откако ќе реши. Ако некогаш пред да легнам правев распоред што како наредниот ден, сега легнувам и станувам со едни мисли ... ментално премногу се фокусирам на ... да речеме проблемот ... не знам да се откажам, може пауза и ко бајаги се е ок и после пак со нови сили, нема мир додека не се реши. Некогаш не можам да спијам, неколку саати само (се чудам некогаш како функционирам) ама кога ќе се реши, куфер, не можам од дневна до спална да отидам хаххаха
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.