1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Размислување пред спиење

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од theunforgiven, 9 септември 2016.

  1. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.146

    Па мене ми е јасно дека да сменам ништо нема, арно ама, пусто... Не ми дозволува да заспијам. Јас си имам некаква психологија дека за да заспијам - потребен ми е тотален мир и релакс. Може грешам, може баш во тоа ми е грешката. Сепак, мислам дека ми е така поради тоа што периодов немам обврски и не ми е програмиран мозокот дека утре треба да станам пример рано, или дека ме чека работа... Кога ќе се вратам во таа животна нормала, ми се чини дека сакал-нејќел ќе заспивам. Баш ме интересира дали и тогаш ќе ме држат буден мислите.
     
    На eliesaab и Wahnsinn им се допаѓа ова.
  2. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Мислите за сериозни планови и анализи ги ставам на off кога си легнувам. Пред да заспијам си размислувам само на убави работи, си фантазирам и си враќам некои интересни случки. Во последно време спиењето ми стана луксуз, па некако самата почнав да го ценам повеќе тој дел од денот и ми е строго наменет за физички и психички одмор (кој и онака не го добивам во потребните количини). Креветот си го сфатив како зен простор и во последно време забележувам дека несвесно многу повеќе внимание посветувам на постелнината, на омекнувачот, зашто сакам да се чувствувам максимално удобно кога ќе си легнам :)

    Пред некое време во полусон ми текна дека заборавив на една обврска на работа и така се штрекнав, што после не можев да заспијам уште 2 саати. Многу се вознемирив, цело време си мислев на тоа дали ќе можам да ја оправам работата и никако не можев да се релаксирам. Така што, комплетно ги разбирам тие што имаат проблеми со заспивањето поради overthinking. Јас за среќа проблеми со несоница имам само во пмс, а тогаш лекот го наоѓам во апликации со релаксирачки звуци за полесно заспивање. Пробајте со такво нешто, или ете со музика како што предложи Дузи, може стварно ќе ви помогне :)
     
    На anichka94, Wahnsinn и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
  3. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е скроз нормално размислување пред спиење, ама некогаш ептен ми е и од полза, пред да заспијам ќе се сетам на некоја битна работа што треба да ја завршам утредента.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  4. MarianaBT

    MarianaBT Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Женски
    само SHUT DOWN ... утре нов ден ако се пробудам и така...
     
  5. Ana3567

    Ana3567 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    zashto ako se probudam ? ...
     
  6. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Кога ќе си легнам заспивам одма.
    Размислувам цел ден, не мора и пред спиење. :wasntme:
     
    На BlackMistery му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Во последно време се преморувам и немам доволно време за ништо. Само што ја ставам главата на перница одма заспивам. А кога не работев и не станував во 5 наутро можев да си размислувам со саати пред да заспијам и тоа ме нервираше. Мислев на работи кои се целосно небитни, мислев каде и што сум згрешилс, за одредени случки пред 2-3-7 години што сум можела да кажам или да направам а тогаш не ми текнало. Ептен преоптеретување.. Мило ми е што во последниве неколку месеци ретко ми се случува тоа.
     
  8. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    Не размислувам за ништо веднаш заспивам.
     
  9. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Zavisi koga kako
     
  10. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.323
    Пол:
    Женски
    Размислувам што ќе биде со мене во иднина.
     
  11. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Фантазирам. А грижи и нервози одбегнувам и преку ден, не пак пред спиење :D
     
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.677
    Пол:
    Женски
    Многу пати, ако не можам да заспијам одма или има нешто што ме мачи, лежам и си размислувам за некои работи.Си ,,премотувам филмови” , си размислувам како некои ситуации би можеле да бидат поинаку.Си го планирам наредниот ден.
    Триста работи ми се вртат во глава кога ќе размислувам пред да спијам.
    Ипак на крајот на денот, сами остануваме со себе и своите мисли.