Ракија од киви

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од teddygirl, 17 октомври 2011.

 1. teddygirl

  teddygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  615
  Имаме засадено дома во двор стебла киви, и годинава има доста плодови па освен компотот и џемот што ги прави мајками оваа година таткоми сака да проба да направи и ракија од киви. Сакав да прашам дали некој од вас знае како се прави, дали неговите правеле некогаш или пак пробал и ако имате пробано добра ли е по вкус? :)
   
 2. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.679
  Пол:
  Женски
  Ракија може да се направи од се, мајка дет вели и чорапите да си ги ставиш со вода и шекер, ќе добиеш ракија. Тато прави од што му падне. Лани направи 250кила ракија. Правеше од кајсии, праски, од лимони е правел, од краставици и патлижани (се зезаа со колегите му, не му треба салата, све е внатре хаха), може и од киви да е правел, незнам. Од све е правел, јас не пијам ракија, ептен ми гори, али тато не седвит на маса без салата и 1 чашка (за дезинфекција както вели тој :D ).
  Ако татко ти е правел да сега ракија, значи знае како се прави. :tmi: [​IMG]ај наздравје
   
 3. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.561
  Допаѓања:
  2.843
  Пол:
  Женски
  Па се прави исто како и оваа од грозје неам правено ама знам луге што правеле. Исто се лупи се гмечи тоа комината и после со широмер се проверува секој ден дали останале шеќери. Кога ке покаже мало ниво на шеќер или воопшто да нема шеќер значи ферментацијата завршила и може да се почне со варењето на ракијата. иста постапка како е кај грозјето само што мислам дека се добива многу помалку ракија бидејки кивите содржат помалку шекер што значи помалку алкохол ке се добие. Инаку вкусот е на ракија. Нема ништо од кивите не очекувај зелена ракија со вкус на киви. Бојата е малку поинаква од таа на лозовата меѓутоа не е истиот квалитет на вкусот. Сепак од грозјето се прави најубавата ракија.

  Иваноска браво за татко ти епен ја усовршил техниката ама каква е таа од кратсавици, може ли да прашаш сигурно дали има таква правено и пиши ми во лп? ПО некоја моја логига од краставици ракија е невозможно да се направи па дури и да е возможно приходите би биле ептен мали.
   
 4. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.679
  Пол:
  Женски
  Тато познава еден човек, кој врти бизнис со овошје и зеленчуци. Е кога му се расипуват престоелите зеленчуци и овошија, тато му ги купува за ситни пари и прави ракија од нив :P Може од краставици, може и од домати. Од домати е малку кисела ракијата. Ракија може од се да се прави. Ставиш ли шекер и вода, можеш ракија и од трева да направиш. Од се бе, СЕ! :tmi: :D
   
 5. luci22

  luci22 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  742
  Допаѓања:
  1.498
  Пол:
  Женски
  Ммммм.. ракија од чорапиии
  баш би сакала да пробам :?:
   
 6. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.848
  Допаѓања:
  7.593
  Пол:
  Женски
  Хаха јас прв пат слушам за ракија од киви:D:D
   
 7. Triumf

  Triumf Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Машки
  Rakija se pravi od sve,mene najmnogu mi se bendisuva od cresni a ne vervam deka ke bidi losa i ovaa od kivi.
   
 8. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.604
  Пол:
  Женски
  Никогаш немам видено/пробано ракија од киви, ама мислам дека би имала некој посебен шмек.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.