1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рамки за очила за вид

Дискусија во 'Мода и стил' започната од ванилала, 2 февруари 2018.

 1. ванилала

  ванилала Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  5.231
  Пол:
  Женски
  Другите теми се општи околу носењето очила за вид, па затоа оваа нека биде конкретно за рамките.
  Велат "Гледајте појасно, но со стил".(hollest)
  Од каде купувате рамки за очила за вид? Тие знаат доста да влијаат на самодовербата на еден човек... Во која оптика сте забележале најголем и најдобар избор? Пофалби/критики?^_^
  Или можеби порачувате онлајн? (wfh) Јас лично не би се осмелила на непробано да купам, често сакам работите да се сигурни и да се вклопуваат блиску до совршено.
  Низ интернет можат да се најдат разни совети и помош околу компатибилноста на видот на рамка и обликот на лице што е голем плус. (y)
  Дали вложувате повеќе пари во еден пар рамки или пак сте тип на човек кој што сака да има неколку пара поевтини за да си ги менува во зависност од аутфитот? 8-|
  Во многу од темите каде се спомнува очила сретнав прашања околу изборот на рамките и затоа верувам ќе биде од корист темава, но исто така ќе биде посредено ако сите одговори околу тоа ги најдеме во една заедничка тема, наместо во секоја посебно:):handshake:
   
  На MarigoldA, Hipster, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.784
  Допаѓања:
  33.108
  Пол:
  Женски
  Диоптерски очила носам подолго време.
  Оквирот и стаклата ги купувам секогаш од продавниците на Геталдус и задоволна сум. Треба да се внимава при изборот и на естетиката и на функционалноста затоа што е видот во прашање.
  Имам еден пар со оглед на тоа што ги носам само за работа.
  Ако би имала потреба за постојано носење, би купила повеќе пара.
   
 3. pravnicka_2604

  pravnicka_2604 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2016
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  962
  Пол:
  Женски
  И јас носам диоптерски очила подолго време.
  Досега имам променето повеќе рамки и стакла и најзадоволна сум од оптика Блажевски. Последните два пара ми се од таму, има убав избор.
  Два- три пати имам купувано рамки и од пазар, но се покажале неквалитетни и се скршиле за брзо време.
   
 4. ванилала

  ванилала Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  5.231
  Пол:
  Женски
  Блажевски е оптиката кај Зелено Пазарче?

  @poenta како се движат цените на рамки во Геталдус?
   
 5. pravnicka_2604

  pravnicka_2604 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2016
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  962
  Пол:
  Женски
   
  На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
 6. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.784
  Допаѓања:
  33.108
  Пол:
  Женски
  @poenta како се движат цените на рамки во Геталдус?[/QUOTE]

  @ванилала Оквирите што ги носам ги купив пред две години. Тогаш ги земав 3.300 ден. Како се движат цените сега не знам. Но, имаат добар избор на брендови.
  Стаклата ги менував пред шест месеци.
   
  На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.802
  Јас сум од Блажевски ептен задоволна. И да ти помогнам во изборот, да ти дадат совет што би можело да ти стои подобро, фини, културни, да ти е мерак да отидеш.
   
  На ванилала и pravnicka_2604 им се допаѓа ова.
 8. ванилала

  ванилала Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  5.231
  Пол:
  Женски
  Освен Блажевски, во која друга оптика во Скопје можам да најдам поевтини рамки, а да бидат убави стилски? 8-|
   
 9. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.786
  Допаѓања:
  4.838
  Пол:
  Женски
  Провери во Ицо Оптика што зе наоѓа на Зелено Пазарче, имаат рамки за сечиј џеб.
   
  На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
 10. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.088
  Допаѓања:
  70.551
  Јас искрено моментално од Алиекспрес имам рамки, само стакла тука си ставив...
  Знам дека бараш за Скопје, ама ете на некој друг може ќе користо информацијава
   
  На DAngel и ванилала им се допаѓа ова.
 11. ванилала

  ванилала Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  5.231
  Пол:
  Женски
  @Anna-Banana @simonka93 ви благодарам девојки :hug:
  Барам нешто до кај 2 500ден
   
 12. VictoriaSan

  VictoriaSan Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2014
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  943
  Пол:
  Женски
  @simonka93 ако сакаш прати ми линк од некој селер што си порачувала. Се мислев и јас некои од Алиекспрес да си порачам.
   
 13. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.088
  Допаѓања:
  70.551
  Моиве се од лани, и веќе не им се достапни тие производи :|

  Од овој селер се


  Check out this recommended store on AliExpress. Find great products at low prices!
  http://s.aliexpress.com/IFn2iaQb?fromSns=Copy to Clipboard
   
  На VictoriaSan и DAngel им се допаѓа ова.
 14. spacegirl92

  spacegirl92 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2016
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  1.903
  Пол:
  Женски
  Да ми препорачате некоја добра оптика во Куманово или Скопје, каде има квалитетни рамки за очила?
   
 15. Мејз

  Мејз Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2018
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  4.106
  Пол:
  Женски
  порачај си од Zaza, мене ми се од таму, ептен ми, се погодија а и не беа скапи
   

  Прикачени фајлови:

 16. spacegirl92

  spacegirl92 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2016
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  1.903
  Пол:
  Женски
  Не можам додека не ги пробам речиси никакви очила не ми стојат на фацата и затоа не ризикувам да земам очила од нет
   
 17. homer simson

  homer simson Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2019
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  193
  Пол:
  Машки
  otidi na opticar i toj ke te posovetuva kakvi ti odgovaraat na tvojot lik
   
 18. Marina*F

  Marina*F Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2019
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  224
  Пол:
  Женски
  Квалитетни им се рамките на Бела Виста? Вредат за парите?
   
  На Shugarspice му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Shugarspice

  Shugarspice Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  812
  Пол:
  Женски
  Да да да,милион пати да.Имам три пара од брендот No Logo,италијански се,квалитетни.Првиот пар го имам уште од пред 3 години,ми имаат паѓано,немаат гребаница на нив.Имаш и секаква форма и боја,а преквалитетни се.Препорачувам
   
  На Marina*F му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Darlingzz

  Darlingzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2018
  Пораки:
  802
  Допаѓања:
  620
  Пол:
  Женски
  Девојки дали знаете каде има убави рамки за наочари со диоптер со понормални цени, бар до 2000-3000, мислам да не се од оние по 20.000.. Само не од пазариве зошто долго време нема нови модели ги знам на памет веќе.