1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рамоунс (The Ramones)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Sephora, 30 јули 2012.

  1. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    The Ramones

    Го прелистував форумов, односно темите и увидов дека нема тема за The Ramones.
    Мене ми се еден послушаните бендови, не знам за вас, но сметам дека е штета да нема тема за овој бенд.

    [​IMG]

    The Ramones била американска панк рок група која се смета дека е првата која го свири токму овој вид на музика.
    Формирани во Форест Хилс, Њујорк, 1974 година.
    The Ramones постојат 22 години, се до 1996та година и се распаѓаат после издавање на 14 студиски албуми.
    Бендот е создаден од страната на Томи Рамоун и Џони Рамоун, на кои подоцна се приклучуваат Ди Ди Рамоун и Џои Рамоун.
    Подоцнежните членови на групата исто така се здобиваат со името Рамоун.
    Марки Рамоун кој го заменува Томи, Ричи кој е замена за Марки, Елвис кој е замена на Ричи, и Си Џеј Рамоун кој го заменува Ди Ди на бас.
    Според одредени извори крајот доаѓа поради лични конфликти создадени помеѓу членовите на бендот.

    Дискографија:
    Ramones (1976)
    Leave Home (1977)
    Rocket to Russia (1977)
    Road to Ruin (1978)
    End of the Century (1980)
    Pleasant Dreams (1981)
    Subterranean Jungle (1983)
    Too Tough to Die (1984)
    Animal Boy (1986)
    Halfway to Sanity (1987)
    Brain Drain (1989)
    Mondo Bizarro (1992)
    Acid Eaters (1993)
    ¡Adios Amigos! (1995)

    Легендарниот американски панк-состав „Рамоунс“ исто така е добитник на Греми за животно дело.

    И, дали го слушате овој бенд. Омилена песна, албум..? :)
    Јас имам многу песни кои ги сакам, меѓутоа претпочитам да ги слушам Rockaway Beach, Somebody put something in my drink...;

    Уживајте :)
    http://www.youtube.com/watch?v=QSih4o2YfmA
     
  2. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Едни од моите омилени бендови! Им знам многу песни и стварно ги почитувам луѓето,па и моментално логото на маичка им го носам :D Омилени песни ми се Sheena is a punk rocker,Blitzkrieg Bop,I wanna be sedated,Pet cemetery,Don't come close,Don't wanna grow up,Beat on the brat,и горенаведенатa Someone put something in my drink :D А омилен албум Rocket to Russia ! :)
     
  3. musicgirl55

    musicgirl55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    56
    Предобар бенд :rock: Омилени песни ми се Sheena is a punk rocker, Blitzkrieg Bop, I wanna be sedated.... :)
     
  4. Annabel Lee

    Annabel Lee Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Нема вистински познавач на рок енд рол-от што никогаш не ги слушал Рамоунс. Освен погорепишаните Blitzkriеg Bop, I wanna be sedated итн. што веќе и птиците ги знаат, верувајте има и други прекраснотии од песни. Пример вака нешто:
     
  5. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Овој албум најмногу ми се допаѓа.

    Потоа и овие.
     
    На Natali.3 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.576
    Пол:
    Женски
    Hey ho, let's go! :music:
    Овие ми се едни од поомилените.