1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рамо за плачење

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 8 септември 2010.

  1. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Рамо за плачење ми е најдобрата ми другарица, која во последно време фаќа кривини... :^)
    Осеќам како да се сити на моите проблеми, а не како вистински да сака да ме ислуша и да ми помогне.

    Јас сум рамо за плачење на повеќемина другарки, кои имаат голема доверба во мене, и секогаш сум тука да им помогнам. :)
     
  2. Smileeee

    Smileeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    75
    Имав рамо за плачење до пред некое време ... но веќе се затворив во себе ...
     
  3. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Дечко ми :inlove:
     
  4. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Рамо за плачење ми е мајка ми со неа можам да ги решам сите проблеми сите неостварени работи , мамо среќна сум што те имам :inlove: :*
    Исто така и дечко ми и тој ми помага многу и можам да се потпрам на него , и тој ми е рамо за плачење
     
  5. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Освен дечко ми немам никој друг за жал. :doh:

    Никого не чувствувам за толку близок,затоа што:

    -или ќе ми направат да се чувствувам уште полошо
    -или ќе климаат со главата како им е жал,за утредента да сватам како си ја нахраниле душата на мојата мака и истото да го слушнам уште од сто други
    -или ќе ме потапкаат по рамо во добро познатиот стил `ајдеее се ќе биде во ред`,и веднаш ти сменува друга тема (во превод,аман немој досадна си,неможам да те слушам,што ми е гајле за тебе)
     
    На Mer4e му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Hayley

    Hayley Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2011
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    899
    Ме обвинуваат дека сум премногу затворена. Сум, но и другарките ми признале дека да ги имале тие мои проблеми што сум ги доверила, тие никогаш не би ги довериле. Сепак, не им е доволно да ме разберат и повторно сум обвинета дека сум тивка, затворена, оддалечена. Пред една недела на две другарки им ја открив мојата најголема тајна за себе, што ја носам во себе уште од 6-7год. и сега си мислам дека тие имаат мислење за мене дека лажам, дека барам само внимание. Немам рамо за плачење. Тие ми грешат, а јас ги барам. Мека сум, и не се откажувам од ништо лесно, да не зборувам за откажување од личности кои искрено ги сакам! Не сум горда, секогаш попуштам и си мислам дека затоа ми е вака... Затоа сите ме газат. Затоа им е најлесно во мене да ја најдат грешката... мене да ме обвинат за се.. Веќе не знам што да правам.. Никого немам во животов.
     
  7. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Само,и само моите родители!Немам друго рамо за плачење и нејќам да имам затоа што денес секој би бил среќен ако му кажеш дека имаш проблеми или дека нешто те мачи.А некогаш ми паѓа тешко што немам друг освен нив за да се искажам целосно,али животното искуство ме научило дека најдобро е така сигурна сум.Ретко се има искрен и верен другар денес.Жално али многу вистинито.Секој гледа само да ти наштети ако може а не да ти помогне.
     
  8. song

    song Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    46
    Сестра ми, а често пати се потпирам на моите рамења..Човекот си е сам себе најдобро дрво за потпирање! иако понекогаш и така не бива ..
     
  9. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Мајка ми... само да ме погледне и знае одма дека нешто не е во ред со мене и секогаш знае што да ми каже и како да ми помогне. Она ми е мајка, најдобра другарка, психолог.. рамо за плачење во секој момент.
    Покрај неа, на оваа листа ми е и дечко ми, секогаш ми е поддршка и некогаш да не сум му во негова кожа кога треба да ми биде рамо за плачење :)
     
  10. tessi

    tessi Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    517
    Имам неколку луѓе на кои можам да им се отворам за се :) За некои работи тука се родителите,а за другите проблемчиња најчесто се обраќам на 3 -те најблиски другарки
     
  11. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Мајка ми и другарките :) . Мајками е тука секогаш за мене, ми помага во проблемите во СЕ.
    МАМО :*
     
  12. srn4e

    srn4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    111
    Мамичка :l:
     
  13. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    другар ми кој ми помагаа секогашшшшш и дечко мииии
     
  14. CaperucitaRoja

    CaperucitaRoja Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2011
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Тешко се отворам пред луѓе, па ми преостанува само да се дружам со мојот дневник :|
     
  15. macedonia.timeless

    macedonia.timeless Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2012
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    137
    Мајка ми и класната.
    Секогаш ме сослушуваат
     
  16. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Мајка ми
     
  17. sm1zla

    sm1zla Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    мајка ми ии една другарка од Ск..:)
     
  18. CoCoGiiiRL

    CoCoGiiiRL Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    701
    Допаѓања:
    3.193
    Пол:
    Женски
    Никој ! неможам и да сакам :worried:
     
  19. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.530
    Пол:
    Женски
    Немам рамо за плачење, има некои нешта кои ги кажувам на другарките, некои нешта на мајка ми или на сестра ми, некои на дечко ми, но повеќето си ги чувам за себе. Кога ми е најтешко тогаш никој не знае за тоа.
     
  20. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.134
    Допаѓања:
    17.714
    Не знам зошто но кога ми се плаче, плачам сама, не на нечие рамо.
    Повеќе и немам солзи за да плачам но сепак сакам на рамото на форумов да си се потпрам....
    Ете ми тежи, ми тежи една голема празнина, болка, можеби гнев или тага, не знам како ја наречам таа мачнина.
    Пред извесно време ја изгубив најблиската личност во животов што ја имав, мојот репер за се, рамото на кое плачев, раката која ја држев и кога паѓав и кога се издигнував во животов, личноста што ми беше се, мојот херој, татко ми.

    Мислев дека пресушив, но еве, повторно капат на тастатурава.

    Знам дека животот е само една патека по која сите чекориме и од која сите еден ден ќе си заминеме. Јасно ми е дека смртта е подеднаква со животот.
    Не се затворив во себе, не дозволив болката да ме втурне во депресија, не ни можев да си го дозволам тоа. Покрај мене останаа сестра ми (трудна) и мајка ми потполно изгубена. Морав да бидам силна за нив. Ми рекоа “Сега ти си столбот на ова семејство”. Знаете која тежина ја имаат тие зборови? Јас? Како ? Можам ли? Имам ли сила ? Не. Но немав избор, морав да стојам цврсто за нив, за мајка ми, сестра ми и вкукот. Плачев сама настрана, пред нив без цврста и ведра, постојано им ги дрдорев оние глупави фрази од кои и мене ми се лоши “Се ќе биде во ред”, “Времето лечи се”, “Така требало да биде”, “Од судбината не се бега” и бла бла бла глупости. Ми се повраќа од тие празни муабети. Од тогаш поминаа седум месеци. Сестра ми се породи, има синче. Мајка ми си продолжи да оди на работа, конечно дојде при себе. А јас? Каде и како сум јас после седум месеци поминати во премолчување, во голтање кнедли, не покажување емоции само за да они не се дополнително растревожуваат? Загубата и седумте месеци потоа од мене направија камен. Ги изгубив сите стравови, ги изгубив сите емоции. Повеќе ништо не чуствувам, ништо не допира до мене. Понекогаш се чуствувам како робот којмеханички функционира. Имам активен социјален живот, не се затварам во себе, но сепак ништо од тоа не ме исполнува. Единствено чуствувам мир кога сум горе, на небо, кога летам со параглајдерот, само тогаш сум смирена и исполнета.
    Но тоа не можам да го правам постојано. Не знам како да ја вратам старата јас

    Се надевам дека нема многу од вас кои го доживеале истото, но сепак сакам да чујам некој совет од вас. Со никого е разговарам за ова, за тоа како се чуствувам, не сакам да ги отеретувам луѓето околу мене, а сепак чуствувам потреба за разговор на оваа тема, чуствувам дека ми треба помош за да се вратам во старата кожа, не го можам тоа сама.
     
    Последна измена: 31 јули 2016
    На cooll, smb asr и missgretta им се допаѓа ова.