1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рано влегување во пубертет

Дискусија во 'Тело' започната од Bitter-Sweet, 4 јуни 2017.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема ваква тема.
    Денес децата се порано влегуваат во пубертет, дури за 5 години порано од нас, постарите генерации.

    Во последните 20 години, научниците се обидуваат да откријат на што се должи феноменот на прераниот пубертет кај денешните деца, посебно девојчињата. Растот на градите, кој во претходните генерации типично започнуваше на возраст од околу 11 години, сега почнува веќе од 7, а кај некои девојчиња и во 4-тата година. Експертите стравуваат дека ваквото избрзување може да го зголеми ризикот од рак или други болести во текот на животот.
    Причината за прераниот пубертет е предмет на истражување во научничките кругови. Сепак, гојазноста се наведува како еден од главните фактори. Имено, степенот на гојазност се дуплирал во последните три децении – само 8% од децата на 6 до 11 години биле гојазни во 1980-тата, за разлика од 18% од децата во 2012-та година.
    Најновите студии сепак сугерираат дека не може целата вина да се препише на гојазноста. Се смета дека стресот во семејството, како и изложеноста на хемикалии во модерното опкружување, исто така, имаат важна улога во сé пораната појава на пубертетот. Ова важи и за момчињата, кај кои е востановено дека во пубертет влегуваат од 6 месеци до 2 години порано од она што би требало.
    Клиничките професионалци велат дека раниот раст на градите кај девојчињата не му штети на физичкиот развој на телото. Но, психичките ефекти се многу силни. Раниот пубертет, имено, го зголемува ризикот од депресија и сексуално злоставување, како и за порано влетување во сексуални односи.
    Од биолошки аспект, пубертетот, без разлика дали се јавува порано или подоцна, започнува во мозокот. Па така, безбедно е да се заклучи дека некој од горенаведените фактори всушност го предизвикува мозокот да го продуцира хормонот гонадотропин, кој потоа ја активира хипофизата. Хипофизата пак, испраќа сигнали до јајниците да излачуваат естроген. Генерално, менструацијата започнува две години подоцна. Меѓутоа, јајниците не се единствениот дел од телото каде што се создава естроген. Масните клетки, исто така, го продуцираат овој хормон, па јасно е зошто пубертетот започнува порано кај гојазните девојчиња. Патем, кај нив, и менструацијата почнува 3 месеци порано, што значи дека и пубертетот трае подолго.
    Мајките можат да им помогнат на своите деца и да го спречат раното влегување во пубертет така што ќе ги дојат наместо да ги хранат со млеко во прав.

    На оваа тема често имам зборувано. Еве и тука ме интересираат мислења, дали треба да сме загрижени поради ова или да го прифатиме како нормално? Да, има некои кои го сметаат за нормално и мирно си го прифаќаат, не мислејќи на разните ризици (горенаведени).
     
    На IRBBB, edna_malecka и zokystanoevsky им се допаѓа ова.
  2. Marija6165

    Marija6165 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    I jas rano vlegov vo pubertet i mnogu mi e maka.. Ama toa e, taka trebalo da bide.
     
  3. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Јас на мои 12г влегов во пубертет.
    Искрено тогаш бев дете уште и не ми работеа толку хормоните.
    Од петнаесетата година почнаа да ми работат.
    Така бар се сеќавам.

    Слушав од луѓе дела наводно женските порано влегувале во пубертет ради храната. Ако јадеш пилешко побрзо ќе ти работат хормоните и рано ќе започне менструалниот циклус.
    Смешки..
     
  4. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.791
    Допаѓања:
    8.848
    Пол:
    Женски
    Сега многу порано се влегува во пубертет за жал :(.
    Ако ние влегувавме на 14, 15 години сега мензис добиваат на 8, 9 годинки :(, некако како се да ни се ускрати :|
    Го гледаш со ранец на школо поголем од него, толку мало човече а веќе во светот на возрасните:doh:
     
  5. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Да не си грешка?
    Јас на скоро 12 години добив прв пат менструација. А и мајка ми исто. А тука негде отприлика 11/12, па и 13 највеќе и моите другарки.
     
    На Biljarkata и thelittle17 им се допаѓа ова.
  6. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.791
    Допаѓања:
    8.848
    Пол:
    Женски
    Не знам колку си години, јас кажувам јас кога бев во пубертет, еве јас добив на скоро 14 години во 7 одделение, а многу од другарките на 15 немаа добиено, ама секако е подобро 12 тоа е во 6 одделение отколку на 8 години што ми кажуваат блиски :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  7. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    23 имам :) Ама и мајка ми на 12 години добила.

    Искрена да бидам колку подоцна тоа подобро. Зашто колку порано почне менструалниот циклус, толку порано ќе заврши. Па ќе бидеш ограничена со возраста до која можеш да станеш мајка.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  8. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.791
    Допаѓања:
    8.848
    Пол:
    Женски
    Се согласувам, кога ми текне јас како поминувам кога добијам, а тие мали човечиња од рано мора да се справуваат со болки :(
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.176
    Како е ова смешки? :^)
    Ај малечка, оди научи нешто, за да знаеш што е а што не е смешка:)
    Ако не знаеш англиски, тоа прво да научиш.

    Храна, пестициди, пластика - ендокрини вознемирувачи. Така отприлика стојат работите
    https://www.huffpost.com/entry/girls-early-puberty_b_857167

    Убава тема, да си ставам овде букмарк за мојата домашна задача
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3065309/#:~:text=These chemicals may exert their,may result in precocious puberty.

    И да, треба да не загрижува. Ама има ли начин да се избегне, остана ли нешто неконтаминирано на планетава:(
     
    Последна измена: 30 јануари 2021
    На anata, Angie1432, tinka-mace и 2 други им се допаѓа ова.
  10. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Незнам.
     
  11. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Не знам.

    Морав, сори :angel: :D
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски
    @edna_malecka па и јас би се согласила нешто со тебе околу пилешково.. ќерка ми 10 години ќе полни во март и има и гради , влакна , акни и др само уште мензис остана да и дојде :( а од мала толку сум внимавала и се што јаде , пилешко ете не сум давала толку баш заради хормони , па овошје зеленчук секој ден има на мени. И не е дебело дете , баш напротив коска и кожа е. И многу е висока , сите девојчиња од класот глава ипол ги проаѓа. И пак некако рано влегува во пубертет. Другарчињата нејзини се дечиња според неа кога ќе ги видиш во ликот.. ете јас сум добила на 12 години мензис. Сега и не мора да значи дека на 10 ќе добие..што знам , ете може и до гените е понекогаш..
     
    На cresa-jagoda, edna_malecka и Biljarkata им се допаѓа ова.
  13. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.176
    Ти го памтам муабетот од друга тема.
    И јас добив на 11 или 12, и висока бев и никакви сериозни проблеми сум немала досега.
    Една работа ме интересира- дали можеби има влијание во каква средина растеме? Пошто јас сум дете од град, дали можеби деца што растат во поприродна средина, село добиваат подоцна? Прашањево за милион долари- да си напраам тема со анкета или некој кој добил подоцна ќе ми одговори:?:
     
    На cresa-jagoda, edna_malecka и koritsaki им се допаѓа ова.
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски

    Mожеби има и тоа некое влијание. Има најверојатно многу причини , а може ете и гени. Некоја баба , прабаба.. навистина не знам. Ние живееме во град , не е нешто ни голем ни мал вака по популација , ама воздухот е чист , немаме никогаш загадување (Родопите ни се близу :lol: ) тоа да не е лошо да се направи една анкета , дали има некаква врска и тоа или можеби не..
     
    На cresa-jagoda и edna_malecka им се допаѓа ова.
  15. Arnella

    Arnella Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2023
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki da prasam se raboti za devojce od 4 godini deneska primi vakcina Lh-Rh hormonska me interesira dali odposle imalo nekoja reakcija na pr temperatura da krene ili stomace da ja boli itn