1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рап и хип-хоп култура

Дискусија во 'Музика' започната од yawn, 13 јануари 2011.

 1. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  699
  Да или не за овој вид музика и зошто?Кои изведувачи (домашни и странски) ги почитувате и кои траки ви оставиле впечаток ?
   
 2. n.a.t.t.y

  n.a.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  763
  Секако дека да, зошто мислам дека преку рецитирање може да се искажат чувства кои на друг начин не би можеле.Мада во денешно време ретки се тие рапери кои што стварно вредат. Во Македонија мислам дека воопшто не постои рап сцена и многу ме иритираат некои си x рапери кои само јадат го*мна што се вика безвезе. Комерцијални-некомерцијални, какви и да се, за мене не чинат. Од Србија го почитувам само Марчело, човекот е феноменален, колку е креативен тоа е чудо невидено. За жал оние кои не го разбираат го плукаат, мада не им вреди ништо, ни им се замара многу. Што се однесува до американската рап сцена, која според мене е најразновидна и има секакви лудаци, идиоти и таленти, мислам дека последниве неколку години стана толку комерцијална што таму веќе неможе да се најде вистински рап. Сите се залетале по Еминем, 50 Cent, Lil Wayne, а тие пусти за пари и слава се ќе направат. Old school генерацијата е веќе друга приказна. Инаку омилени рап песни ми се оние на Марчело,на пр. : Ponos, Testament, Kuca na promaji, Dole, Pozeriste, MC bez harizme и други. :)
   
  На Feminka22 и TheGirlNextDoor им се допаѓа ова.
 3. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.194
  ХИП ХОП ДАМИ И ГОСПОДА!!

  Дефинитивно стил на музика кој ми лежи најмногу. Иако слушам се, (освен трубафолк), хип хопот може да се каже дека го сакам најмногу. Слушам секаков, од македонски, српски рап, американски олд скул...

  Бог на хип хопот, еден и единствен - се разбира 2pac. Само кога ќе слушниш некои песни, веднаш можеш да забележиш колку се разликува од денешните "заебани" рапери, кои пеат колку жени имаат и колку пари фрлаат по нив. Секако има и исклучоци. Но Тупак е еден и единствен.

  Не знам кој сеуште нема мрдано газ најсилно што може на California Love, мислам дека од оние кои слушаат хип хоп, нема таков. The next episode e песна која што може цел ден да ми стои во плејлиста и да не ми здосади.

  Српскиот рап ми е сеуште на проучување, не сум слушала толку мнооогу за да можам да дадам општ заклучок затоа што слушам само поединци. Марчело, Струка, Едо Маајка...

  Од македонски рап, едни и единствени Green Out. Саф се исто така добри. Само кога ќе го слушнеш Антонио од Грин ќе видиш што значи рап, уметност со зборови, уметност кога ги изговара, уметност кога почнува да забрзува.

  Арно што има ограничување на 5 видеа, инаку можев 100 да ставам.

  http://www.youtube.com/watch?v=RzcGJIGvmZE

  http://www.youtube.com/watch?v=9hS8X9UkCh0

  http://www.youtube.com/watch?v=kO-XmvYlow8

  http://www.youtube.com/watch?v=Ay9BWM8lwOA

  И секако НАЈубавата, песна без која не ми поминува ден

  http://www.youtube.com/watch?v=7nzLgpN_ ... re=related


  So take, these broken wings
  I need your hands to come and heal me once again

  (Until the end of time)
  So I can fly away, until the end of time
  Until the end of time
  Until the end of time
   
  На kosmodiks и yawn им се допаѓа ова.
 4. beached

  beached Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.697
  На HisFaithfulFanA му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.194
  На ова песна имам ѕенѕано најмногу во животов. Оваа песна ако не те поткрени не знам која ќе го направи тоа.

  http://www.youtube.com/watch?v=BGICU6gKpRo

  I’m so Fr-ta- Fresh- to Fresh to Def. Yes. (Yes).
  I gotta Wax On Wax Off (Wax On Wax Off) Wax On Wax Off (Wax On Wax Off)
  If you know you’ll fly and no one can test.
  You gotta Wax On Wax Off (Wax On Wax Off) Wax On Wax Off (Wax On Wax Off)
  :dance: :dance: :bow: :bow:
   
 6. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  699
 7. SunFlower94

  SunFlower94 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  362
 8. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.577
  Господе прости им!
  Убава култура, вредна за почит.
  Само ме нервираат сељаците кои се жалат од тешкиот живот..
  ај да не серам.. еве на што мислам http://www.youtube.com/watch?v=oVsgpiSwcNY, победија на ланските хип-хоп награди(за песничка).. ЗАСЛУЖЕНО!

  Идемо даље.
  2pac,d-12(и Еминемчото како соло),outkast,cypress hill, Lil Wayne,Nas,50те центи,Нели,Џеј Зи,Fat Joe,Xzibit..
  Лудила.
  http://www.youtube.com/watch?v=ImRPsLxe8t0

  Балканика..
  bad copy..опасни дечки "идемо одма", "bad copy журку"..ненормални
  Марчело-ела стигни го да те видам.. "позериште", Скај Виклер, Београдски синдикат-АЛАЛ ВЕРА!

  Македонче
  САФ,ДНС,Чиста,Црна Тачка-камени темелници
  Понатаму, СВП, Стр2, Слаткишот(ете тука нега биди и Скит.. скратено ЕО), Кацар,АцеНл, Пука, Сиги(скрипти на еден писател), Џакичот(темата на лириките му вреди),Грин Аут(солидни),Urban Minds(уникат),Бизи,Тони Зен(комерцијален хип-хоп.. американ стајл, високобуџетен деќко,знае како во шоу-бизнисот),Клан исток(о,неее!),кемп од(будала),Легија(тоа и за Грин аут шо беше)..
  http://www.youtube.com/watch?v=XT6RQKE0 ... re=related

  и како што реков, уникатот
  http://www.youtube.com/watch?v=lQ-i5ZwrQmI

  http://www.youtube.com/watch?v=oaCrwXi7j9g
  да го испромовирам.. албумот е на страната на токсикологија, не жалам за ниту еден мегабајт потрошен :)
   
  На Мастер Гоки и beached им се допаѓа ова.
 9. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  699
 10. Dgirlll

  Dgirlll Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  953
  Допаѓања:
  7.286
  Пол:
  Женски
  Македонски и спрски многу ретко слушам, а англиски слушам секој ден, имам многу омилени изведувачи ама да на ги набројвам сега сите ке кажам само дека најомилен ми е ЕМИНЕМ го слушам уште од првиот албум кога му излезе и многу сакам да одам на коцерт али тешко дека ќе дојди во македонија некогаш :) Едни од омилените траки ми се: Sing for the moment, the way i am, Youre never over, абе сите ми се убај.
   
  На Mawata77, CrazyGirl15 и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 11. beached

  beached Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.697
  Сите се убај !! И јас пробвам да напрам некогаш омилени кој ми се ама...не е можно.
  И се надевам дека ќе има концерт барем за година или две.. :inlove: Сонував дека сум била на концерт!!
   
 12. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.810
  Ги почитувам и сакам сите елементи на хип хоп културата, rapping, DJing, graffiti, beatboxing, breakdancing. Растена сум на хип хоп, сум се криела од полиции за време на цртање на графити, сум одела и без здив сум следела повеќе breakdance battles, ги обожавам диџеите кои знаат одлично да скречуваат на винил и да прават музика, а ги почитувам раперите кои знаат да доловат повеќе со своите стихови отколку само делови и секакви џигери и мускули од женското тело со кои може да се има секс :)

  Кога некој ќе ми спомне хип хоп, автоматски во главата ми се покажува Њу Јорк, Бронкс, метро со графити и DJ Afrika Bambataa - прататкото на хип хопот. Најмногу ги сакам песните од 90те години, време кога немаше толку многу златни ланци и дијаманти набутани во устата наместо заби.
  KRS One, Beastie Boys, NWA, Blahzay Blahzay, Wu Tang, Public Enemy, Arrested Development, Dj Premier, Notorious BIG, Big L, De La Soul, A Tribe Called Quest, Gang Starr, Cypress Hill, Souls of Mischief, Onyx....се само едни од многуте кои допринесувале за квалитетна хип хоп музика.

  Премногу опширна тема за да се смести се во еден пост. Го обожавам исто францускиот и германскиот хип хоп, нивната хип хоп култура скоро и да ги стаса самите мецени на оваа култура, Американците. Групите Supreme NTM, IAM, Mc Solaar, Die fantastischen Vier, Kool Savas или пак Турците Cartel се капка во океанот на европската хип хоп култура.
  Ајде малку да се вратам назад во времето со некои од моите омилени песни со кои се труев деноноќно.

  http://www.youtube.com/watch?v=CB8wTs7xA_U

  http://www.youtube.com/watch?v=ksUv-jJZWm8

  http://www.youtube.com/watch?v=U76Nde6rMTw

  http://www.youtube.com/watch?v=Lxp7jQx_XUM

  http://www.youtube.com/watch?v=VC4ORS5n9Hg&ob=av2em
   
 13. beached

  beached Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.697
 14. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.577
  http://www.youtube.com/watch?v=N4HjsZqOaQ0

  Веќе знаете - во организација на БМ продукција ќе се одржи првиот и досега најголем балкански фестивал под име Balkan Hip-Hop & R'n'b Fest Vol.1. Истиот е закажан за 5-ти февруари 2011-та во скопската Метрополис Арена.  Настанот ќе започне во 21 часот и ќе трае до раните утрински часови.  Списокот на учесниците е повеќе од импозантен:  Едо Маајка - БиХ

  Connect - Хрватска

  Упсурт и Лора Караџова - Бугарија

  САФ и Токсикологија - Македонија

  DJ Playa, Гру, Цвија, Марчело; Струка, Ана Масуловиќ, Луд - Србија  (резидент DJ - Гоце САФ и DJ Playa, кој е познат како резидент DJ на 50 Cent, Busta Rhymes, Rhiana, J.Lo...)  Продажбата на билети стартува на 15-ти јануари во сите продажни салони Тобако и Тogether и кафулето Ало, ало (Кеј 13-ти ноември).  Еве ги цените:  Од 15-ти до 31-ви јануари - 290 денари

  Од 1-ви до 5-ти февруари - 390 денари

  На благајната на Сајмиште - 490 денари

  -извор: hiphop.mk

  добар настан :)
   
  На IndieGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. beached

  beached Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.697
 16. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Јас си го сакам олд скул рапот, овие новиве (особено на македонскава сцена) нигга wanna be :puke:
  Мислат дека се е во спотовите со женски во хеланки, коли и мотори ха ха ха. Очај и беда :)
  А си имаме и кавлитетни македонски артисти, само што квалитетните не се искомерцијализираа ;)
   
  На Phyramide и Biggie им се допаѓа ова.
 17. Biggie

  Biggie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  62
  Слушам секаков вид музика, но рапот си го слушам и те како. Од нашиве Легија се дефинитивно, без конкуренција, најдобри! Странско не слушам многу, многу, ама ќе речам еве Еминем. Од Легијата песна не можам да одвојам, некоја која посебно ми е драга, зошто кине мафијата, и секоја трака е врв. Страшно ме нервираат луѓе кои слушнале песна и сега ајде ќе рокаме, а врска немаме, ни кој ја "пее", ниту пак суштината и целта им ја сфаќаат на луѓето, а што е најстрашно не се разликува рап од хип-хоп. Се е тоа работа на вкус, но барем да нема фолирање.
   
 18. beached

  beached Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.697
 19. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
 20. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Хип - хопот не знам зошто ама не можам да го сварам. Единоставно ме нервира, се се тера набрзина, еден ритам... што знам. :?:
  Единствено знам пар песни од Марчело и тоа е се. :bow: