1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Расизам

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lella, 23 декември 2013.

  1. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Jas sum protiv rasizmot. Sekoj covek ili sekoja nacija si ima svoi "maani" koi ma drugite ne im we dopagjaat. Vo sredno koga bev ucev so romi, Albanci, turci, bosnaci, pa I srbI. Ama Megu nas nikako ne se navreduvavme.
    Tocno e deka albancite ( bez navreda) se poznati po nasilstvoto,( takvite iskreno, mn gi mrazam) duri I vo avtobusi se tepaa, ama ne se site isti. Tie albancite sto ucea so mene bea ljubezni, I fini zavrsi od karakter it na covekot, a ne od rasata.
    Isto taka I za romite, mn pati ke naletam na toa.. kradenje, Lazenje.
    Kradec, moze da bide covek od bilo Koja rasa, sekojdnevno slusame po vesti. Ako e rom, ne znaci deka avtomatski ke mu zalepime etiketa deka e Kradec. A za lazenje pa, site lazeme.
    Imav mn drugarki romki, site bea so dobrI ocenki, I site prodolzija so obrazovnieto, toa sto se zbori za niv e veke minato. Tie sega ziveat normalen I MOderen zivot. Seuste se slusam so nekoi od niv. I toa sto se mazele nevini veke go nema.
    I za crncive e isto. Ima nekoi ljubezni, nekoi gledaat samo zakacki, se zavrsi od karakter.
     
  2. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Не сум расист,но ужасно ме нервира и бурно реагирам на дзитканје пред шофершајбна и бришење на прозори или идење по мене (влечење )дај ми тетке нешто да јадам....:emo:
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Тоа со Роми,Албанци,Турци,Бошњаци,Срби како што напишал некој погоре, е национализам, а не расизам. Инаку во која раса би спаѓале Ромите? И тие спаѓаат во бела раса, сакале или не. Инаку и јас сум против расизам, национализам и секакви други дискриминации.
     
    На Mari*, Ketchup, Bozica1980 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ах. Кога ќе ми текне дека таму некаде, во Англија, Шведска, Холандија, некој си расист со блед тен, светли очи и коса, хејта Балканци затоа што се генерално потемни од него и неговото семејство, живеат во понеорганизирани држави, доминантно се Словени, како она беше, мрзливи и неспособни :?:
    :(
    Поздрав, мкд расистчиња :D
     
    На Someonespecial и Црна Ружа им се допаѓа ова.
  5. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Има нешто особено комично, крајно иронично, кога припадник на некоја од балканските колективни идентитети биднува расист.

    Корумпирани, попуписмени и морално мизерни, суеверни, пакосни и злобни, со никаква социјална свест - т.н. народи кои го населуваат полуостровот се дебилана која избегнува да се погледне во огледало и забегува во далечни, имагинарни славни мината или во поистоветување со белата раса што е максимален дострел на идентитетското лудило, таа екстензија на цела една раса за да се најде нешто со што расистот би се идентификувал.
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lefk

    Lefk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    130
    Денешниот расизам не е од белците туку против белците. Мултикултурализмот е бавна смрт за нацијата -домаќин. Луѓето кои уште веруваат во либерашки мулти -култи срања или се крајно неуки, или немат контакт со реалниот свет. Каква Англија бре каква Шведска каква Франција, отидени се тие веќе. За 15-20 години ке постојат само у учебникот по историја :D Истото и нас не снаоѓа за жал од дегенерици и од човече со огромен нос шо гледа од страна и си ги трие темните рачиња. Молете се за Манчестер сеа.
     
    На Konfetka, faye, Cinderfakinrella и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Толку поими самиот ти си измешал, а за луѓето со различно мислење од тебе велиш дека се неуки (facepalm)
    Темава е расизам.
    Каква врска има ова во Манчестер и било кој друг терористички напад со раса? Ако имаат со нешто поврзаност за која треба да се дискутира тоа е религијата, и тоа тие монструми ги води радикалното, изопачено сфаќање на религијата на која припаѓаат (исламот).

    Расизмот секако дека не го оправдувам, како што не оправдувам никоја друга форма на дискриминација, ова делење според боја на кожата ми е на некој начин и најбесмислено меѓу сите можни бесмислени поделби.
     
    На Bender Rodriguez, Ketchup и theowndemon им се допаѓа ова.
  8. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Страшно е какви имбецили создава Јутјуб.
    Баш ме интересира во што си подобар од некаков Абдула, кои се тие белорасни карактеристики кои те прават супериорен во споредба со скапан питач од Калкута...
     
    На crimson, Bender Rodriguez, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    На темава мора да се прифати фактот дека е ужасно тешко да се дефинира што е раса и каде се границите на една раса со друга раса.
    Има премногу сиви зони. Тоа што е горе долу јасно е дека ги имаш белите европејци (Caucasian), ги имаш субсахарските црнци и источно азијците. И тоа ти се во основа трите раси. А што е со сите измеѓу нив, не се знае. Која раса се всушност Индијците? Или Арапите? Или домородните Јужно Американци?

    На крајот на краишата не е ни битно. Мислам дека се согласуваме дека секој мора да биде оценуван, ко што кажа Martin Luther King, based not on the color of his skin but the contents of his character.

    Дечкото погоре збори на тема мултикултурализам и за тоа би требало да се разговара во друга тема (ако не го мрзи нека ја отвори па ќе разговараме).
    Инаку се согласувам со него. Цела Европа си стави здрава нога во трн. Ако ви кажам дека во одредени делови од Македонија (Западна Македонија, пред се населени со Албанци) полицијата и воопшто државата нема многу пристап, би рекле тоа не е добро и е срам за Македонија. А, ако ви кажам дека во Шведска има над 170 таканаречени No-Go Zones кај што ни влага ни полиција, ни брза помош, ни ништо што е под државна капа? Ако ви кажам дека стапката на криминал поврзана со имигрантите е драстично поголема од онаа на локалците, поготово што се тиче силување? И ако ви кажам дека полицијата одбива да соопштува кој го сторил кривичното дело за да не биде перцепирана како расистичка.... Што повеќе да се каже? И после ко ќе ве силуваат вас или некој вам близок на плоштад за Нова година во Германија сигурен сум дека ќе видите што е разликата помеѓу Свен и Абдула.

    Фактички тој проблем што го имаме ние овде, на една етничка (или каква год, религиска, расна...) група ти влегува во државата, се гетоизира, се плоди со брзина на светлината и после те јаде однатре, си го увезоа цела Западна Европа.
    Колку за споредба, колку терористички напади има во етнички хомогена Јапонија?

    @Црна Ружа

    Работата е што има огромни разлики помеѓу луѓето од различни делови во светот. Се работи за разлики во култура пред се, ако ги игнорираме реалните биолошки разлики помеѓу расите.

    Некои култури се подобри од другите.



    Интересно што ја спомна Калкута... Не знам дали знаеш дека во Индија мора да спроведуваат јавни кампањи за промоција на јавната чистота, во смисла, да ги натераат индијците да мочаат и какат во ве-це, а не на улица. Кампањата се вика Poo in the Loo. Гуглај.
     
    Последна измена: 24 мај 2017
    На Lefk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Јака песничка е и гомното е антагонист а мувите се епизодисти :D Ова со кампањата на Уницеф за серењето ми е омилена ствар, имам шкрабано и на блогот за тоа :D уште одамна, а Индија ми е омилена појава меѓу светските земји, поради бројните бизарности кои постојат таму. Имаат врвни научни достигнувања, вселенски програми, нуклеарни бомби, носачи на авиони а од друга страна 700 милиони серат на улица секојдневно и 210 милиони раја буквално не постојат, кастата на невидливите...

    Поентата е дека припадниците на балканските колективни идентитети немаат за што да се фатат и се осеќаат јадно и сега е во мода гледање на јутјуб канали на расисти па преку тоа бај прокси се идентификуваат со белата раса.

    Можеби ќе ти е чудно, но балканот е неспоредливо поблизок со блиски исток и по култура и по исхрана и по начин на живот и социјална свест. Најмногу велат, според навиките во сообраќајот :party:
    Петре од Ресен сака да се осеќа како дел од западната цивилизација ама таа не го смета Петрета како дел од себе,него како Југо, Ауслендер, Вог, вметни рандом навредлив поим.
    И затоа е комична сета таа ситуација. Значи западот не ве сака, ве презира, не постоите (освен ако нема војна па да осамне Балкан по нивни насловни)

    А РМ е накриво насадена како држава.
    Да, шип.тарите се служат со погруби методи а македонците, античките, со пофини, систематизирани ама од вчера до денес само излегоа на виделина 155 милиони евра крадење. Значи нема појдовна точка за разликување, мене ми е чудно зошто антагонизмот меѓу албанци и македонци, па треба да се среќни што се заедно, замисли да им беа во комшии фламанци :devil:

    Во Шведска нема 170 такви зони.

    И не заборавај дека секуларниот запад убива барем 200 пати повеќе муслимани него што тие убиваат западњаци, пред пар недели беше грешката на америте и 200+ мртви и 500 ранети на некоја дешавка во Ирак? Само 2003-08 беа 655.000 мртви према Лансет, секако не сите од куршум туку и од немање пристап кон сервиси кои ирачкато какво такво Садамово општество ги пружало, епидемии, глад...
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lefk

    Lefk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    130
    Страшно е колку ти е ограничен интелектот и интелегенцијата.
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Воопшто не е ограничен.
    Чак ја читав и Сивиот Волк пред две години, а во неа (тадам тадааам) се зборува за тоа дека Фирерот сепак избегал во Аргентина а имал посети на Антарктикот и таму ковал планови за основање на Четвртиот Рајх.
    Имало наводно и нацистички бази каде што се граделе разни чудесии, оружја, расно погодни жени раѓале мали ариефчиња оплодени во склоп на програмата Лебенсборн. Умрел некаде 1962 :worried:
    Па сега види напраи ДНК тест и ако имаш нешто ариевска генетика ќе си купиш карта за Антарктик и таму на БЕЛИОТ :D континент ќе си живееш во Нојшвабенланд како шо е ред, како шо заповедал Гвидо фон Лист.
     
  13. Lefk

    Lefk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    130
    Таквите книги повеќе ке ти створат конфузија него што ке добиеш знаење. Пробај само размисли надвор од парадигмот. Понекогаш не се битни толку информациите колку што е битно сваќањето. Лично јас сум белец и пол :D бел тен, плави очи , коцкеста вилица ко од пропагандните постери на Хитлер, тестостерон на! 8) Само косата ми е светло кафеава. Хитлер немал ништо против црнците, муслиманите, ниту словените. Хитлер бил првиот кои со закон ги забранил човечките " Зоолошки" до тогаш популарни, како и воспоставил права за животните. Хитлер ги мразил само Евреите бидејки самите тие се сметаат за супериорни луѓе, избрани од господ и остатокот (не евреите)треба да им служат само. Прочитај нешто од нивните книги Талмуд и сл. ке видиш шо ти зборам. Комунизмот и глобалниот капитализам се алатка за манипулација и владеење на евреите. Затоа Хитлер ги мразил, поточно сакал да ја ослободи Германија од канџите. Сите срања денес се случуваат верувај или не е поради нив. Советскиот сојуз беше управуван од Евреи, Ленин и сталин беа Евреи, самиот КГБ беше 90 проценти Евреи, исто и за западот Обама, Меркел, Макрон се само марионетките, дури и Трамп е нивно милениче џабе збореше толку лажов. Кај нас исто Заев, Груевски сите кон Израел гледаат и прават како им кажат. Хитлер беше последниот кои се обиде да ги сопре но не успеа. Евреите пошто се толку невини биле прогонувани и од Асирците и од Еѓипјаните и од средновековните кралства и од царска Русија зошто? Медитеранските народи, Словените , Балканците, луѓето од Кавказ сите сите заедно се подраси на белата раса бес разлика дали некој има кафена, црна или плава коса. Самата теза дека јужните Европјани се потемни зашто се миксале со црнци е смешна и глупава. Имало влијанија и поеднинечни мешања но тоа нема толкава врска и значење со целокупниот изглед на една подраса. И ке кажам дека "расист" може да биде секој од секоја раса, имаш национал социалисти црнци, азијати.. Денеска целата финта е само да останеш тоа што си, да се заштитиш себе си и тоа мало парче земја и култура што го имаш и за тоа си нарекуван расист и шознам бла бла. Многу е лесно да плукаме по себе како сме биле вакви онакви, та оние биле боље та овие, точно имаме глуп менталитет( Турско влијание), лоша економија, корупција, и слични срања али зошто секогаш да глумиме жртва и да гукаме, почни од себе промени се да станеме подобри. Лично јас се променив себе и мојот менталитет и секојдневно ги правам правите ствари за подобро утре докажувам на дело не само со зборови, променете се и вие. Имаме прекрасна историја, култура, архитектура, музика,археологија. Остај фејк демократија Зајко Грујко,не биди дел од мејнстрим срања , само промени се кон подобро, опамети се себе си и тие околу тебе, еден ден правите ствари ке се случат. Сеуште имам верба.
     
    На Cinderfakinrella и Vitaly им се допаѓа ова.
  14. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Постов е живи глупости затоа накратко:
    1. Нема што јас by proxy да се идентификувам како бела раса. Девојче, јас СУМ бел. Крај краева, читај што ти пишав, се работи за култура, а не за раса. Тоа е проблемот.
    2. Мојата култура и цивилизација ми кажува дека не е ок да силувам девојки на плоштади, не знам за твојата. Можда ти повеќе се идентификуваш со истокот. Носиш бурка? Можда треба да почнеш. Кога излагаш надвор секогаш во пристуство на маж така? Немој ни случајно сама ок?
    3. Глупа и нерелевантна поента кон темава. Албанците биле насилни како народ, Македонските политичари краделе, а во Западна Европа за криминал не чуле. Мижи Асан да ти баам.
    4. Е ова е чисто срање. Убивање цивили не е ок. Без разлика кој го прави тоа. Дали се тоа војски или терористи, убивање цивили НЕ Е ОК!!! That being said, објасни ми како јас како жител на Западна Европа (да бев) сум одговорен за тоа што САД решиле да нападнат средноисточна држава? Дури и мојата држава да ги поддржувала САД, можеби јас не сум гласал за таа партија.
    5. Да да сигурно, оди самата лично и увери се.
     
    На Lefk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Познавам толку Македонци со закосени очи и толку Балканци чија физиономија потсетува на арапската, што е апсурдно и ступидно некој од тука да тврди дека расата му е чиста. Такви тези некако и можат да му пројдат на некој Исланѓанец, вам не. Нема простор никој да се срами од расно потекло, работата е да почне да се анализира себе и без хистерија да се осознае, како прв и најважен чекор кон прифаќање на објективната реалност.
     
    На Црна Ружа, MagsDestiny, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    :inlove:
    4bcd185b-d66a-40b6-a31d-292b1744d7c1.jpg
     
    На mode-kristina, Tan4ence, MagsDestiny и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    А кому се обраќаш кога викаш „вам“? Јас досега не видов никој да рече дека е дел од чиста раса.
     
  18. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.944
    Допаѓања:
    50.025
    Пол:
    Женски
    Мразам било каква дискриминација. За мене сите луѓе се исти не ги делам по ништо.
    Во средно, во клас имав двајца Роми со коишто нормално си разговарав како со сите други додека другите девојчиња не сакаа да разговараат со нив бидејќи биле Роми. :^) Им било срам со нив да разговараат, а ни да седат до нив. :^)
    Јас до ден денес кога се сретнувам со нив им кажувам здраво и не ги делам од останатите луѓе. :)
     
    На Mari*, theowndemon и Someonespecial им се допаѓа ова.
  19. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Тогаш на што се должат изблиците на омраза кон одредени раси, жестоко противење кон расно мешање (општо на форумот)? Зошто некои луѓе не разбираат дека да немало мешање меѓу расите, не би постоеле ни тие самите?
     
    На Gosh, theowndemon и Someonespecial им се допаѓа ова.
  20. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Јас не се идентификувам со ниту еден колективен идентитет, немам потреба за такво нешто, сосема ми е комотно во мојот ум :) Верувам во стварање доброволен идентитет во склад со своите интереси, желби, перцепции, мозаици на сфаќања кои се створиле во тек на животот.

    1,И тоа како бај прокси. Не постои никаква бела култура, пошто ако постоеше таа ќе ја опфаќаше цела раса арно ама нема такво нешто. Значи имаме нешто замислено, нејасно, магловито како амбрела поим и во недостаток на јасен личен систем на вредности следи да поединец се упати кон најшироката можност за идентификација со колективот, во овој случај белата раса.
    Како што не постои ни црна ни жолта култура.

    2.Скраја да е, ниту исток ниту запад. Твојата култура е онаа на пастирот, на подвижните сендвичи кои се продаваат за 250 евра месечно, на деца кои умираат по болници пошто корупција, некадарност, криминал и општа затапеност, распад, гнилеж, досада, митоманија...
    Е сега јас би рекол дека веројатно тоа НЕ Е твоја култура иако е доминантна на овие простори :)

    3.Поточно Шип.тарите беа понасилни како колективен идентитет но и тие ги открија убавините на системскиот грабеж, не е будала Аљи да ризикува живот со калаш кога може да краде преку тендери, фино научен од неговите антички колеги, симбиоза :)
    Но да се правите супериорни према шип.тарите е крајно смешно.

    4,Е тука западните граѓани ќе треба да најдат начин да ги натераат своите политичари да се тргнат од блиски исток и да не прават зулуми, затоа што рандом дебил радикализиран од видеа со жртви на муслимани од Сирија ќе се разнесе на запад, око за око и тие ситуации. Нивен проблем на крај на краиштата.

    5,Нема.

    П.С. А дали се срамиш од срањата што ги прават припадници на белата раса, пример педофилите од Рим или рандом лик кој вчера убил некого во што знам...Полска?! Или само оние ствари кои ги сметаш за позитивни се вредни за емоционална ангажираност?
    Ете како крајно нелогична е идентификацијата со туѓи ствари.
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.