1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Расизам

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lella, 23 декември 2013.

  1. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Извадок од интервјуто дадено за канадаската телевизија 1969 година со американскиот актер Џејмс Ерл Џоунс (го позајми гласот за Дарт Ведер во филмовите „Ѕвездени Војни„ и двете верзии на „Кралот Лав„) во врска со неговите искуства со расизмот од детските години.

     
  2. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    Јас не сум расист, но може да се каже дека сум расист само за ненормалните работи.
    На пример ромите, зошто многу од децата па и возрасните бегаат од нив? Етто и јас бегав од нив кога ќе ги видев заради тоа што едно дете еднаш мене едно ромче пробуваше да ме нападне, но за среќа имаше еден мој познаник што му се развика и му паднаа гаќите на ромчето после. И кога бев застанета на пешачки премин да поминат колите и една ромка ми се дери ми вели 'ајде ма тебе ли ќе те чекам јас помини ајде!'. Инаку ја знам јас таа, се курва со секое машко што ќе и пријде, на фејзбук се слика полугола со напучен задник... Да се разбереме не се сите такви, но не можам да знам кој каков е па така да нема потреба да си имам работа со нив.
    Да кажам и за муслиманите нешто. Јас имам една пријателка со муслиманска вероисповед и е многу добра личност. Таа долго време од мене криеше дека е муслиманка и после ми рече дека е муслиманка. Ја прашав зошто криеше и таа ми рече за да не се исплашам, бидејќи многу луѓе од сите раси/вери мислат дека муслиманите се терористи и тоа е точно што го кажа. Не го прекинав пријателството со неа бидејќи таа е добра личност. А тоа што не ми се допаѓа кај повекето муслимани е тоа што пола и повеќе од нив се терористи и сакаат само нивната вера да постои и само нивната вера да биде признаена.
    Црнците јас не ги избегавам заради тоа што имаат црна боја на кожа, туку заради тоа што многу ми е страв од силувања, на бугарско-македонската граница се случило некој скандал. Двајца бегалци од Сирија или што знам каде силувале една бугарка и и' го расекле телото на парчиња... Не знам колку е точно тоа што го слушнав, но ништо чудно и така да се случило.

    И ние белците имаме секакви маани, не дека од нас белците нема убијци, силувачи, психопати итн. секаде има такви.
    Ве молам сите што припаѓате во таа група што ги набројав немојте да се навредите што напишав така, јас луѓето ги делам на луѓе и не луѓе. Немам ништо против тоа да е некој муслиман, ром, црнец, кинез... Јас сакам да имам пријатели од секаде, но да се на место, а не терористи, силувачи или силеџии. Многу ми е жал доколку навредив некого, но едноставно тоа не е нормално. Сум видела и роми и муслимани и црнци со многу добра душа, гостопримливи се и културни.
     
  3. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Темата е расизам. :D
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Многу зборови употреби за да докажеш дека всушност си расист. :D

    Тогаш зошто немаш такво мислење и за белците?

    Значи не ни знаеш дали е точно, ама си решила дека сигурно е. Црнец е, сигурно силувал.

    Формирање мислење за личности без да ги запознаеш, туку судење по изглед или припадност се вика предрасуда. А имање предрасуда кон личности поради бојата на кожата е буквално дефиниција за расизам.
    Не верувам дека имаш проблем со тоа да си расист, туку чисто да се разјаснат поимите. Некако делуваше збунето во постот.
     
    На mode-kristina, ane.bella, Pixi5 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.078
    Пол:
    Женски
    Браво! ;(:clap::clap::bow::bow:
    Вистински пример :l:
    Ending racism together:muscle:
     
  6. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    OMGGGGGGGGGGGG
     
  7. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    @RainBow ако сметаш дека напишав нешто што навредив некого, слободно бриши, иако 1000 пати напишав дека не сакам да навредам никого.
    ПС. Како може да сум расист кога имам и такви пријатели кои се муслимани и роми???????
     
  8. arabella_

    arabella_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2020
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    364
    Пол:
    Женски
    The good old ''I have a black friend'' (facepalm)
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  9. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    When "you are already so smart", tell me how to say better?
     
  10. arabella_

    arabella_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2020
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    364
    Пол:
    Женски
    Нишо, само многу ти е излишен агрументот .
     
  11. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    Јас се извинувам. Не знаев точно расизам што е мислев дека е непочитување на расата што не е како нашата и верата што не е како нашата. Но кога подетално се информирав дознав дека е само дискриминација на расата што не е како нашата. Многу се извинувам и се срамам;(
     
  12. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Сиријците не се црнци.

    И олади. Повеќето луѓе од различна раса, националност, вера, не причинуваат никаква опасност и се сосема нормални луѓе, или да речеме, не се ништо поненормални од Македонци на пример.
     
  13. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    Од 9ти јули наваму, не дали сум оладела, јас заборавив дека сум коментирала воопшто овде. :rofl:
    Битно од Македонците подискриминиран народ здравје, така да нема што и за црнците да му ја мислам.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Само што македонците кои се дискриминирани, се дискриминирани од македонци, па тоа нема никаква врска со расизам, и не му е местото во темава.
     
  15. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.932
    Допаѓања:
    13.740
    Пол:
    Машки
    Убо куќаре, со здравје да си седат :D

    БЛМ си купија куќиче за 6 милиони долари
    Сега кога го нема Трамп па нема потреба да се дивее по американските градови во име на важноста на црнечките животи, Блек Лајвс Метер си се почастија со пансион од 6 милиони, до последен долар добиени од донации. Во пансионот на времето имаат престојувано Хемфри Богарт и Мерилин Монро.
    350830-blm-si-kupija-kukjiche-za-6-milioni-dolari.jpg
    Локацијата е Лос Анџелес а пансионот има седум спални и седум купатила, музичка сцена, аудио студио, сала за билијар, базен и башка двособна куќа за гости. Тука се и три камини (еден донесен од Италија), мермер насекаде па дури и кокошарник во дворот. Сето тоа распослано на околу 700 квадратни метри.
    350829-blm-si-kupija-kukjiche-za-6-milioni-dolari.jpg
    Мувањето околу купувањето на куќата започнало кога имотот, од еден богат телевангелист, го купува фирма поврзана со глобалната мрежа на БЛМ. На крајот сепак завршува на конто на БЛМ, патем без никакви даночни обврски бидејќи како непрофитна организација, изземени се од плаќање данок.
    350828-blm-si-kupija-kukjiche-za-6-milioni-dolari.jpg 350831-blm-si-kupija-kukjiche-za-6-milioni-dolari.jpg
    Непосредно пред да биде склучен договорот, стариот газда, Шон Болз, на Твитер страсно зборувал за каузата на БЛМ и барал од своите верници да го подржат ова праведничко движење. Болз е автор на книгите со прекрасни наслови „Преведување на Господ“ и „Божји тајни.“

    Луксузниот комплекс најверојатно го имаат бендисано минатиот јули, кога таму емисија снимаа три лидерки на БЛМ, во знак на сеќавање на убиството на Џорџ Флојд и поводот го искористија да се изнашокираат од белите привилегии, супрематизмот и слични омилени теми.

    350827-blm-si-kupija-kukjiche-za-6-milioni-dolari.jpg
    За една од нив, Патриса Кулорс, инаку коосновачка на БЛМ, се знае дека поседува 4 луксузни куќи во САД во вредност од 3,2 милиони долари. Една од куќите, таа во Атланта, имала и хангар за авиони.

    БЛМ има собрано донации преку 90 милиони долари.
    350826-blm-si-kupija-kukjiche-za-6-milioni-dolari.jpg
     
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.123
    Допаѓања:
    43.672
    Пол:
    Женски
    Баш е куќиче
    Ова ако е куќиче ја у шупа живеам
    Преубаво :inlove::inlove::inlove:
     
  17. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.932
    Допаѓања:
    13.740
    Пол:
    Машки
    Има се, може се, се исплати борбата :D
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.298
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Добро како вака верувате на првото нешто што ќе го прочитате? Толку ли се нема способност за логичко расудување и разграничување меѓу реална информација и глуп македонски артикл напишан за кликови?

    Прво, кој е ,,БЛМ"? МПЦ, СПЦ, УЧК? Толку ли е тешко да се направи разлика меѓу организација и движење? Нема основач, коосновач, директор, менаџер... Апстрактна кауза е. Нема централна сметка каде стигаат пари, туку рандом фондови кои се секој случај за себе, како и сите други.

    Второ, куќава нема допирна точка со движењето. Претходниот сопственик е телевангелист, или во превод религиски преварант што трупа пари. Не е ни црнец.

    Трето, не ми се верува колку ниско се спремни да паднат македонскиве портали, абе и најголемата глупост ќе ја извадат од газ и ќе ја постираат па макар и еден клик плус да донесе, ни срам ни перде. И после оди ти убеди ги Славе и Славица дека блм не е илуминатска рептилска мултимилионерска организација чиј основоположник пишува книги за Господ. И обиди се да мрднеш од мртва точка. Сè повеќе мислам дека не постои левел на едукација што можеш да им го дадеш на луѓево што ќе победи во битката против фејсбук новинарството. Страшна работа. :x
     
    На daylight, KateKane, bittersweet и 6 други им се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.123
    Допаѓања:
    43.672
    Пол:
    Женски
  20. Поддршка Права

    Поддршка Права Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2022
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    34
    СТОП ЗА РАСИЗМОТ СИТЕ СМЕ ИСТИ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.