1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Расизам

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lella, 23 декември 2013.

  1. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.390
    Допаѓања:
    42.626
    Пол:
    Женски
    Греотка.
    Каков народ..векови назад сме. Не знам дали ќе се средиме некогаш.
    Ова е дааалеку од човечно.:envy:
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Со кого сѐ го делиме воздухот... :x Се надевам неандерталците ќе ги најдат и казнат, ова е дно дна. Ниеден човек, а најмалку дете, заслужува да доживее вакво нешто. :(
    Ме убила љубопитност па отворив сепак на Сител, расистички гнаси шират омраза и се закануваат во коментари од фејк профили, на античките Македоноиди им боде очи што жената пишала Р.С.М (што е сега официјалното име на државата) и викаат измислица било ова од мајката во соработка со СДСМ за да протнат мигранти. (facepalm) :@ Еден архетип на луѓе се тоа, национализам и расизам рака под рака - канцер на општеството... :puke:
    Срамно и поразително!
     
    На SummerGirl, Lanadelreyyyyyyy, Luminary и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    За огромна жал расизмот уште постои, јас дома живеам со 4ца такви ограничени мозоци.
    Јас сум згрозена од луѓево. Гледавме документарец за авионски несреќи и случајот беше со црнци патници, и моите коментираа аа овие црниве сите нека умрат.
    Пред некој ден слушавме на вести нешто за во Кина и моите пак ааа па тие не се наши нека умрат.
    Ми се повраќа. Кој се тие наши?? А со роднините неќат да се видат
     
    На SummerGirl, LivingGlam, Stressed Out и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    На твојте или им е досадно и тролаат да им мине времето или се дефиниција за расисти.
    Кажи им дека расизмот е противзаконски.
     
  5. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    @Аргентина * такви се не им е досадно. Јас им кажувам, тие ми викаат ти па што човек ќе беше, против фамилијата си одиш. Лол
     
  6. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Сите што се расисти ми се поим за простоќа. Со оглед на тоа што каталјон пати е докажано дека сите потекнуваме од Африка, сите го имаме тој заеднички дел во ДНКта, сите потекнуваме од тие црнци кои ги вреѓаат...значи да си расист настрана од тоа што си идиот, си и необразован
     
    На piksooki, SummerGirl, ElenaOfRivendell и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Сериозно ли мислиш дека од црнци потекнуваме? И во еволуција да веруваш и според неа ова не е логично бидејќи таму уште во племиња живеат што не е случај во Европа или некаде на друго место. Луѓето потекнуваат од Блискиот Исток, секој кој верува во Бог и Библијата ќе ти го каже истото.. Ако некој не го знае тоа што го кажа ти не значи дека е необразован туку дека не е индоктриниран или сеуште не му е испран мозокот. И не мисли дека и црнците не се расисти. Живеам во држава каде има многу студенти африканци и некои од нив знаат многу незгодни да бидат во овие работи бидејќи расизмот на 100 им е укључен, зборам за исклучоци а не за сите да не сфатиш погрешно.
     
    На CindyAnn му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Некој што бил дискриминиран цел живот од семоќните бели луѓе, предците му биле заробувани, камшикувани и бесени од забава, а земјата уште му ја ограбуваат бели луѓе - не може да биде расист. Тоа е самоодбрана и природно активирана претпазливост. И да, исклучоци се, но има од каде потекнува тоа нивно гадење кон белата раса.
    Мислам, Француски доктори на цел памет изјавија дека вакцините за Ковид треба да се тестираат во Африка. Како да не ги мразиш? Робовладетелството е далеку од завршено.
    За овие привилигираните бели што мразат црнци, нема никакво оправдување. Тоа е таа глупост, надменост, и длабока злоба за која нема лек.

    Црнец може да има предрасуди кон бел човек, а не може да биде расист. Расизмот по дефиниција вклучува општествена, политичка, и економска дискриминација што уште ја гледаме кон црната раса. Всушност кон сите што не се бели, во цел свет. Те молам зборувај ми за расизам кон белата раса. |(

    Патем, да не беа тие црнци што се кренаа за своите права, светов ќе беше многу потажно место денес, за сите.
     
    Последна измена: 22 април 2020
    На Orthophill, KateKane, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Тоа не е причина да имаш предрасуди кон сите бели луѓе. Не сите бели нации имале колонии низ Аврика нели? Ако француз рекол дека вакцини требало во Африка да се тестираат не е логично да покажуваш омраза без никаква причина кон руси или грузијци или македонци. Расисти има и белци и црнци, нема оправдување ниту за едните ниту за другите.
    Ова е исто како да ги мрзиш сите муслимани и да бидеш исламофоб само затоа што турците биле на овие простори 500 години. Читај прво што пишуваш, нема никаква логика, после моли да ти зборувам за расизам кон белата раса.
     
  10. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ти можеш да веруваш дека едно книџуле шовинистичко содржи некоја мудрост кога уствари се напишани само куп глупости. Науката потврдува дека потекнуваме од таму. Значи разликата меѓу твоето верување и науката е тоа што науката има доказ за тоа. А тебе ти останува само да веруваш на слепо.
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Тоа не е наука тоа е псевдонаука. Не е докажано ништо туку оној кој има моќ така кажал бидејќи така му одговара. И првпат слушам за ова дека од Африка сме потекнувале.
    И немам ништо против во што сакаш верувај само не навредувај и не се изразувај со такви прости зборови ако некој во нешто друго верува. Не е никој необразован или идиот ако не го прифаќа она во што веруваш ти.
     
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Не потекнуваме од црнци, туку модерниот човек потекнува од праисториски човек од Африка, кој со развитокот го населил цел свет. Значи и бели и црни и жолти и црвени, сите потекнуваме од Африка (иако тоа тогаш било Пангеа, сосема друг континент, ама тоа денес е Африка).
    И ако ти не се согласуваш со тоа, не значи дека не е вистина. Докажано е, можеш сам да си провериш по интернет.
     
    На Angie1432, Someonespecial и SummerGirl им се допаѓа ова.
  13. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Па убаво би било прво ти да прочиташ што напишав. Што е расизам?

    Никаде не напишав дека има оправдување за нивните предрасуди, туку дека е јасно од каде доаѓаат.

    Сите бели нации можеби немале колонии, но сите бели нации се дефинитивно виновни за дискриминирање на небели во своите општества. Без исклучоци.
    Ја спомна Русија, сакаш да зборуваме за татарофобија? А и црнците не ги сакаат баш, и нема некои реакции за нападите и навредите со банани по социјални мрежи.

    И сам рече дека тие црнци што ја мразат белата раса се исклучоци. Останатите се претпазливи. Погоди зошто.
     
    Последна измена: 22 април 2020
    На KateKane му/ѝ се допаѓа ова.
  14. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Дали видовте црнец убиен за џабе од страна на американските полицајци бидејки влегол пијан во продавница?
     
  15. tijanana

    tijanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    3.642
    Пол:
    Женски
    Полицајците применија без потреба премногу сила, затоа сега имаат немири во Минеаполис. Спомнаа и пријави кон нив, а одлуката е отказ од работа.
     
    Последна измена: 29 мај 2020
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Америчката полиција и Америка ко држава е најрасистичка земја у свет. Гетата уште им фунцкионираат и секој ден има барем по едно убиство на расистичка основа.
     
    На S.W.A.G, Briar Rose, dayla и 2 други им се допаѓа ова.
  17. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Да, премногу тажно и многу сум гневна.
    Го гледав видеото и солзи ми течеа. Човекот молеше да го пуштат, коленото на полицајчето расистичко му беше на врат. Па, снимаат бе и никој ништо не прави.

    До кога ли ќе се делиме? Уште колку мајки треба да ги губат своите деца за да се вразуми светот?
    upload_2020-5-29_16-2-40.png
     
    На Different7, dayla и tijanana им се допаѓа ова.
  18. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Секогаш сум била против расизам, никогаш не сум делела некој или да го омаловажувам. Ама ова што се направи со црнецот ме вознемири многу...
     
    На minne992, tijanana и Feminka22 им се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Гадови скапани.
    Го гледав цело видео.Скапани говеда.
    Затоа им ја запалиле пол. Станица
    Ми се сфиѓа како народот се обединил и решил да им е** матер на пајканите.Е тоа е сложност, кај нас такво нешто да се деси никој ништо нема да направи.
     
    На Safira26, CindyAnn, dayla и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.595
    Пол:
    Женски
    Ништо друго не можеш да правиш против скапаната полиција, баш заради што луѓето снимаа сега има докази против овие МОНСТРУМИ :@
    Ако немаше снимки сето ова ќе се ставеше под тепих и како ништо да не се случило.
    Крвнички го убијаа човекот за ништо и добијаа само отказ од работа бе :fubar::swear:
     
    Последна измена: 29 мај 2020
    На lovestoneddd, Alisa22 и dayla им се допаѓа ова.