Растение Гоџи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ADOKI, 23 март 2016.

 1. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  Шфед година дена гледав на емисија за земјодели мислам дека беше на канал5 .
  Каде убаво еден човек кој беше гостин во емисија објасни фека растението гоџи е доста лековито растение ..а згора на тоа и исплатлив бизнис.А денес и на интернет нешто читав каде најдов доста корисни информации за тоа дека е доста исплатлива инвестиција за оние кои имаат земјиште и кои сакаат да се бават со бизнис.
  Ова растение е една од нај исплатливите култури од кои може да се добие профит .
  Се рабпти за зрнесто растение кое расти во форма на грмушки а и во форма на врба ... само што второт по сшоро напредува , се мисли на почеток .А инвестицијата се враќа целосно и со добра заработка после втора и трета година .Се работи за повеќе год.растение
   
  На joy1 и Роберт 7 им се допаѓа ова.
 2. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
 3. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.527
  Допаѓања:
  30.958
  Пол:
  Женски
  Знам за растението гоџи лековито е го употребувам ама е скапо 800 денари чинам килограм беше. Исплатливо би било да се одгледува.
   
  На ADOKI и Роберт 7 им се допаѓа ова.
 4. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  Па мислам дека од сите видови на овошја гоџи има мајголежа антиоксидантска моќ...
  И знам дека е многу идплатлива инвестиција затоа што еден кг сурово овошје чини повеќе од 5 €
  А суво е сигурно поскапо
   
 5. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.527
  Допаѓања:
  30.958
  Пол:
  Женски
  Епа ти сади па ке ми даваш на мене за користење набавно :D
   
  На LollySky и ADOKI им се допаѓа ова.
 6. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  orac.jpg
  Еве еден податок за ова лековито растение во проценти споредба со други овошја ;) интересно
   
  На LollySky и mami blue им се допаѓа ова.
 7. H.VAGA

  H.VAGA Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  2.925
  kako se konzumira ova rastenie?caj se pravi ili?jas probav taka da go jadam ama ne biva.
   
  На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
 8. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.518
  Гоџито брише и брчки. Имаше еден Руски домашен рецепт,ама не можам да го најдам сеа.
   
 9. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  Мислам дека ова растение може да се користи и свежо но и суво да се јаде.
  А може од него да се подготвува и чај
   
  На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.631
  Допаѓања:
  4.198
  Пол:
  Женски
  Пријатели засадија гоџи, инвестиција е, природни ѓубрива, капка по капка систем ама велат добивката ќе се осети по 3тата година и имаат гарантиран откуп. Не е лошо за приход плус, на 1000м2 ми се чини 500евара заработка, така нешто.
   
  На dorabalerina и ADOKI им се допаѓа ова.
 11. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  Screenshot_2016-03-24-13-35-12.png  Некои податоци кои влијаат врз здравјето на човекот ...
   
  На joy1 и Winter Lady им се допаѓа ова.
 12. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  3.743
  Допаѓања:
  27.931
  Пол:
  Женски
  Јас го употребувам како чај, вкусот ми е некако..ко буковец :D

  Моментално си пијам чајче со пола лимон и убав ми е многу :)

  1100 е кај нас, скапо е ама па многу е здраво! 100 по 100гр.. немора цело кило:D
   
 13. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.630
  Пол:
  Женски
  Имам читано дека гоџи бобинките се многу здрави за имунитетот, имам купувано сушени од продавница за здрава храна и се ок.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.