1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Растење по менструацијата?

Дискусија во 'Тело' започната од Dream-Girl, 8 јули 2013.

 1. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.269
  Пол:
  Женски
  Имам едно прашање кое ми се мота низ глава имам 11 години во потписот ми пишува дека за 1 месец и 3 недели ми е роденден и пунам 12 е сеа вака:висока сум 156 немам добиено меѓутоа знам дека пред добивање на менструација се расте а после не,е некој вика да јас се плашам да не добијам и останам 156 бидејќи тогаш ќе сум многу ниска,а татко ми е 183 цм,а мајка ми 164 цм.Па ве молам одговор инаку ги имам сите тие промени што се случуваат во пубертет освен менструација.
  Ако има ваква тема оваа слободно избришете ја!
  Знам дека овде има многу повозрасни девојки од мене па затоа ве молам одговорете ми или кажете ми ако некаде има ваква тема спокојно да спијам!
  Благодарам однапред :l:

  Вашата Дрим :inlove: :*
   
 2. Tomcia

  Tomcia Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2010
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  126
  Не се секирај тоа
  мене прв пат кога ми дојде, бев висока 155, а сега сум 170
  Спортувај, движи се, јади здрава храна и пораснеш ;)
   
 3. lana.del-rey

  lana.del-rey Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2013
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  1.300
  ехееее што се секираш па и ти.. имаш само 11 години значи уште си детенце,јас имам 17 и уште растам,по 1-2 сантиметри на 3-4 месеци,кога добив јас на 12ипол нагло пораснав,јас дури и пониска бев од тебе на твои години а сега сум 170.. ама и не е убаво да си многу висок.. :D
   
 4. Butovnicka

  Butovnicka Нов член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  5
  Без гајле ние девојките растеме до некаде 22-23 години, така да ти тек ке почнеш да растеш. откако ќе добиеш побргу се расте хормоните почнуваат да растат и за час ке се извишиш.
   
 5. angel4eangela

  angel4eangela Активен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2014
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  1
  jas imam 12 god i imam dobieno a pred da dobijam bev 135 a sega sum 148 dobiv pred 1 god...inaku vo posledno vreme ne sum se merela ali drugarkami e visoka 175 cm i jas veke sum i pod vrat i i bev do gradi :D
   
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.463
  Допаѓања:
  100.664
  Пол:
  Женски
  Мене ми го има кажано ова мајка ми и мислам дека имаше право,јас сум 156 висока и толку и останав, толку бев и кога добив на 11 год и потоа воопшто не пораснав. Сега дали толку требало да бидам висока или има улога и менструацијата,незнам :D
   
 7. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  17.239
  Пол:
  Женски
  Како Ви е запишано во генетскиот материјал, така и ќе биде.
  Обично возраста е според родителите или од баби-дедовци (тоа се гени, не можеме против нив).
  Ако се родителите ниски, детето може да биде и значително повисоко од нив, и тоа се случува.
  А во меѓувреме и особено во пубертет, хранете се здраво и спортувајте, но не очекувајте дека ако играте кошарка ќе бидете високи како кошаркарите (можеби ќе бидете, можеби и не :lol: )
   
 8. anamola

  anamola Активен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2015
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Менструацијата нема врска со растењето.Растењето е една работа,менструацијата е друга.Шо мислите вие како оние манекенкине се високи 175-178?Сигурно и тие на наши години биле ниски па пораснале.Неможе на 12 год да бидат 168 неможе.Тоа е до физичката активност и до начинот на исхрана.Јас имам другарка која доби на 10 год. во петто и беше само 148 цм а сега е осмо и е висока 176 цм значи нејзините не се многу високи околу 165.Не се сеќирајте се расте до 23 год. И тоа околу 7 цм годишно :l:
   
 9. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.415
  Пол:
  Женски
  Ако се расте по 7цм годишно, сум наебала. :rofl:
   
 10. anamola

  anamola Активен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2015
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Да се расте а пред тоа нели во пубертет се расте по 7цм на месец а после пак се расте но по 7цм годишно тоа е вистина,шо ќе било ако после менструација не се расте,тогаш цел свет би бил се до 150 цм сигурно дека се расте.Само во Америка е пореметено таму девојки од 15 год. Личат на 12 годишни дека таму после менструација не се расте(единствено таму) Ние не сме американки тоа е битно.О вомакедонија има прилично високи девојки највише до 176 цм:angel:
   
 11. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.415
  Пол:
  Женски
  Јас ви стрчам, 177 сум.
   
 12. anamola

  anamola Активен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2015
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Па има во македонија и 179 не грижи се супер си
   
 13. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.415
  Пол:
  Женски
  Ама, ама сестра ми е 180. :worried:
   
 14. anamola

  anamola Активен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2015
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Имате и Average height calculator точно е ;)
   
 15. anamola

  anamola Активен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2015
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  е па сеа просек зборам ја,има и повисоки
   
 16. anamola

  anamola Активен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2015
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Колку беше висока кога доби менструација?
   
 17. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.415
  Пол:
  Женски
  Многу бев возбудена, заборавив да се измерам.
   
  На ColoursOfTheRainbow и GirlRose им се допаѓа ова.
 18. anamola

  anamola Активен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2015
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  А имаше 170 или помалце во споредба со сеа?На колку год.доби?
   
 19. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.415
  Пол:
  Женски
  Со оглед на тоа што од кога добив до сега сум растела по 7цм годишно, тогаш сум ималааа околу 135цм.
   
 20. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.989
  Пол:
  Женски
  Јас ко што добив пред 12 мислам дека не пораснав воопшто после, може 2-3 цм, висока сум 172-3.Абе фармерки од тогаш уште ми се точни (јес да ги расцепав сега пред брзо време:D)