1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рачна изработка на накит

Дискусија во 'Слободно време' започната од ashley.greene, 21 јули 2011.

 1. ashley.greene

  ashley.greene Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Сакам да изработувам сама накит, а најмногу од фимо смесата. Но, пред некој ден ана интернет најдов како можам сама да си направам тесто од брашно, пециво, сол, вода со прехрамбена боја и масло за јадење. Дали мислите дека би можела да успеам да направам накит од вакво тесто, секако кое има си има постапки како да се направи?
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.452
  Пол:
  Женски
 3. woow

  woow Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2011
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  88
  За ваква техника на правење накит имам читано во едно списание поодамна, и да ти кажам се изненадив каков накит се прави. Со малку труд, желба,креативност и упорност верувам дека ке успееш. Со среќа од се срце
   
 4. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  Интересна работа е тоа..меѓутоа мислам дека малку е потешкичко..Се надевам дека ќе успееш..Со среќа :*
   
 5. Makeup

  Makeup Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2013
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  50
  Имам 19 години и во слободно време сакам да правам обетки и правам но скоро почнав па би салака да ве прашам дали некој знае каде можам да најдам алат како клештички специјални и пинцета и додатни делови монистри итн.. низ скопјево секаде побарав но неможев да најдам. Дали неко знае? :D Ви благодарам :emo:
   
 6. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.467
  Допаѓања:
  39.687
  Пол:
  Женски
  Правење обетки

  Низ Скопјево нензам да ти кажам, ама на интернет на алиекспрес или ибеј сум гледала вакви работи и сигурно се поефтини од тука.
  Ако можеш нарачај си од таму.
   
 7. Makeup

  Makeup Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2013
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  50
  Правење обетки

  Ке се обидам благодарам!
   
 8. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.978
  Пол:
  Женски
  Како средношколка се занимавав со изработка на рачен накит.Најчесто користев дрво и пластика.Боите на накитот ги одредував според гардеробата,бидејќи го правев само за мене.Оваа работа бара доста креативност,трпение и време.Некои парчиња се уште ги чувам.Се што е рачно изработено вреди да се плати и да се има.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.352
  Допаѓања:
  3.519
  Пол:
  Женски
  На пазар има 100% :D
   
 10. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.420
  За клешти види во Еуротулс имаат продавница на БитПазар и кај Католичка, имаат мали клештичките. Од монистри не знам што точно бараш, механизми за обетки, ланчиња и сл. имаш во две специјализирани продавници, Делфина кај Соборна и уште една кај зградата на Кјуби, а има и на Битпазар, во пордавниците за накит и за копчиња.

  Во овие две специјализираните, имаш и голем избор на монистри.
   
 11. Elence93

  Elence93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5.710
  Допаѓања:
  5.032
  Пол:
  Женски
  Дали се исплати рачната изработка на накит? Бидејќи на бит пазар како што знам има доста евтина бижутерија.
   
 12. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.738
  да евтина има ама не е оргинална, ако правиш нешто посебно се исплати
   
 13. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.467
  Допаѓања:
  39.687
  Пол:
  Женски
  Девојки вака од нет не ми се чека да ми испратат па тука да прашам, ми треба нели монисти ама не од продавнициве како што е монистра и сл. туку на пазар дали има?
  И оние како кукички ( за обетки де), после она што треба да се закопча алка и сл каде можам да најдам?
  Некој мерак ми се појави да си правам накит :D
   
 14. Makeup

  Makeup Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2013
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  50
  Монистри веројатно можеш да најдеш на женски пазар а за затварачи за алки и ченгелчинја за менѓуши само во продавница мислам Delfina Accessories https://www.facebook.com/pages/Delfinas ... 3401098916 и не се скапи на грамажа се продаваат 10 гр се 40 ден има за околу 20 пара менѓуши ченгелчиња во 10 гр а и монистрата не се скапи провери јас мн правам накит исклучиво од тука купувам :)
   
  На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. B-N

  B-N Нов член

  Се зачлени на:
  13 септември 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  7
  Рачно изработен накит (сутаж)

  [​IMG]
   
  На SlAtKi4ka.SlAtKi4ka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. nensss

  nensss Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2018
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Сакам да почнам да изработувам накит(повеќе обетки) но не сум запознаена како со материјалите. Сакам да бидат оргинални без утки,креативна сум само ми треба инфо каде можам да набавам добар материјал. Нешто како глина што можам да го оформувам и другите делчиња како циркони,желевца.. Пишете ми доколку знаете :)
   
 17. Little Sparkle✨

  Little Sparkle✨ Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2018
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Каде би можела да купам материјали за изработка на филигран ?