1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Реален VS Виртуелен живот

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Bah, 10 јануари 2015.

  1. Azriel1

    Azriel1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    406
    Конкретно за овој форум; отстрана гледано, не сте свесни колку само ве лажат, ви продаваат непостоечка слика за себе и за својот „интелект“, и тоа оние најстарите, најпопуларните, најпочитуваните членови. А вие тоа не го воочувате. Само овде забележувам тенденција на хронично упикување и возвеличување на тој од другата страна - некој сосема просечен во реалноста и во очите на поупатените.
     
    Последна измена: 13 јануари 2015
  2. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Ни продаваат на нам, кого тоа нам?
    Кои се поупатените?

    Многу загатки Азриел, зборувај малку подиректно.

    Лично не се чувствувам маѓепсано од никого, она слепо да ме влече некој за нос, па дури ни од сопствените родители тек па некој од тука.
    Има членови чии ставови и мислења бекрајно почитувам и ценам и применувам.
    Не се срамам да кажам дека некои ме инспирале, насмеале, растажиле или налутиле. Ама лично не се осеќам исфарбано од ничиј "просечен" интелект. Или над просечен батевер.

    Проблемот на виртуелното постоење според мене пред се е во сопствената несигурност. Колку повеќе си несигурен во својата персона, толку повеќе се сомневаш во веродостојноста на другите.
    Чуму да се опседнувам дали Петранка ме фарба и докажувам дека ми прави филмови дека е Мајка Тереза а јас чувствувам дека е Луцифер? Едноставно прекинување на контакт и тоа е тоа.
    Ми се случило тоа да иам погрешно мислење за феминка, живи биле и здрави секој на свој пат. Дали се преправала или не она си знае, јас не се осеќам изманипулирано. Нема зашто, не сме делеле кревет, сме се допишувале по пораки или на чет.
    Многу сериозно ги сфаќате работите, као некој да прави плот намерно да ве привлече шармира и после да ве откачи. Со која цел и корист? Освен ако не е психопат тешок од друга страна, или вие си придавте многу поише значење него што треба.

    Ми текнува на една феминка која постираше лажни комбинации од себе. Испадна биле сликите од фешн блогерка. Па каде тука депресии као не излажала леллеле. Биг диал, потрошиле 4-5 коментирајќи на аутфит кој не бил нејзин.
    Она бидала лажно его, другиве билдале мускули.
    Сите на крај добиле нешто. Изгубиле, само време.
    А за психопатчиња или тролчиња кои шараат и бараат по форумов само голем игнор, друго не ни вреди.

    Веројатно е до мене, јас ама уопште не се унесувам во ловење на идентитети, т.е лажни претставувачи.Читам тоа што ми прија, што ме развеселува и што ми ги придвижува мозочниве виуги поактивно и допринесува да научам нешто корисно за себе. Се друго не перцепирам.
    Краток е животот за исправање криви дрини или за виртуелно натпреварување со секој. Бираш што читаш и филтерот го переш на секои 2-3 недели :)
     
    Последна измена: 13 јануари 2015
    На Dr.Awesome, omg92, Marossa и 12 други им се допаѓа ова.
  3. Azriel1

    Azriel1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    406
    Чекај, зошто потреба од толкави постови? Не ми е јасно како имате време да се замарате со форумов притоа тврдејќи дека воопшто не се замарате. Поентата мислам дека ми беше јасна, немав никаква намера да составувам загатки. Ти рече дека се познава кога некој се фолира, јас тврдам дека преку 90% немате поим кога ве фарбаат. Тоа е се. А не дека е нешто важно или страшно тоа што на форум ве влечат за нос, па да правиме трагедии. Само спомнав, чисто уз муабет.
     
    На Bah му/ѝ се допаѓа ова.
  4. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Обидот за конструктивна дискусија не беше замарање, само надеж дека спротивната страна ќе го покаже истиот елан за да ги аргументира навредите/дезинформациите или шпекулациите кои предходно ги пишала.

    Онака уз муабет да споменам, тврдењево сеуште ти лебди во воздух бидејќи не исполнува ниту еден услов за да биде идентифицирано како такво.
     
    На Teodora*, Daleron, galapce и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Аха не знаев дека се зборовите ограничени, извини.
    Чисто уз муабет, ама теоријава ти е смешна.
    Не фарбаат, кого тоа не?
    Супер само ти си ужасно многу интелегенција, ние амеби работава.
    Мене ме цитраше уз муабет да ти кажам, вајда мислиш на мене.
    Не се замарам драга, само иам прилично издржан став кој секогаш го искажувам со поише зборови.
    Не знаев дека тоа било замарање, интересна конотација.

    Мене секоја теорија на тоа дека сие лажат крадат, спијат на таван, имаа вошки, фарбаат ми е параноична.Извини ама освен тоа јас друг разумен одговор не гледам.
    На крајот на краиштата, ако ддлгите постови се замарање, тогаш што е темелното разглабање и мисчење на тоа кој како се преставува лажно и зашто која причина и како сите ние сме будали, чисто да се најдеме у муабет нели.

    Ако си изнервирана од некого соочи се, дал јавно дал шриватно сама со знаеш.
    Инаку вака ти ми делуваш потресено.
     
    На Peppermint, galapce и danichap им се допаѓа ова.
  6. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Mи се свиѓа темава.
    Коментаров ќе го почнам со одговор на прашањата на Бах.
    Секако дека повеќе време посветувам на реалниот живот.Нејќам и јас како азијатите да дехидрирам и да прегладам :sun:. Ми се случува да не се уклучам на форум со денови. Фејсбук немам така да мојата духовна преобраза во тоа поле е непостоечка. Не ми е тешко да се прилагодам зашто не си умислувам некакви улоги тука.
    Не сум дошла на форум за да склопувам пријателства, ни да се праам паметна, ниту пак да читам глупости. Пишувам што ми се пишува, читам што ми се чита. Тепам време на форум, не креирам свет.

    Многу од членовите си ги имам замислено на некој начин врз база на нивните постови и аватари. Мојата замисла за нив може да е точна може и да не е. Небитно. Не се приврзувам за нив за да се донесам до разочарувања дека некој не е каков што сум го мислила. Моето окарактеризирање на виртуелните ликови ми помага само да знам дека некогаш треба да им ги прескокнам мислењата при читање или не, зошто да бидам искрена не сум љубител на долги коментари па чисто да знам дали ќе вреди времето кое ќе ми помине читајќи го постот ако налетам на километражен есеј.Сум разменала со некои членови по некоја порака но не сум разменувала контакти со никој тука. Сите со кои сум разврзала некој муабет по пораки ги почитувам и за сите кои дошле по совет сум вложила дел од мене да им помогнам. Не знам лично никој и не можам да кажам дали глуми или не.
    Секако дека си имам обожавани членови и си имам несимпатични. За некои дури и сум помислила штета што ги немам во мојот реален круг на пријатели...
    Имаше прашања низ коментарите, зошто сме останувале анонимни? Па фала богу нема да дадам мој матичен број или комбинација од сеф тука на ачик. Колку и да делува фин соговорникот од другата страна јас секогаш одам на варијанта дека никогаш не можеш да знаеш кој може да биде психопат.
     
    На do-re-mi, Annath, Captain-Omni и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Bah

    Bah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.187
    Само еден конструктивен апел до сите вас, да не се занимаваме со проценка на ничија интелигенција или омаловажување на некоја личноста, само затоа што има спротивно мислење од вашето.
    Секако дека овде не има различни, овде не сме селектирани на аудиција па да имаме сите исто ниво на интелигенција и исти интереси.
    Јас сум за жестока дискусија, секој да си каже зошто е за или против, да го оспори тугото мислење... но ме ужаснува кога се посега по навреда на нечија личност, интелект....
    Со самото влегување на форумот морате да имате едно во предвид, дека ќе се соочите со разен профил на луге, возраст...... Затоа обидете се да бидете конструктивни, не заради другите, туку заради себе. Омаловажувајки го другиот се омаловажувате и себе.
    Ок, пушти го ако е глуп, тогаш вие искористи го тоа да бидете попаметен од него, а не да се спушташ на уште пониско ниво.
     
    На Daleron, daylight, toogood и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Azriel1

    Azriel1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    406
    Ете, толку ви е ранливо егото кога ќе се препознаете некаде. После лесно е да се зборува како другите живеат на форум, а вие сте така кул и воопшто не се замарате кога се виртуелниве катчиња во прашање.
    А кој тоа рече дека СИТЕ лажат и сите ве фарбаат? И од каде тоа дека затоа што напишав нешто сакам да се пресметувам со некого? Мене погрешно толкување на работите ме асоцира на една друга човечка карактеристика која не е препорачливо да се спомнува така директно заради коректност.

    Ама јас не сум таа која голта букви во секој пост :D
     
    Последна измена: 13 јануари 2015
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    На жалост обидот да се води една конструктивна дискусија беше неуспешен поради неспособноста на соговорникот освен навреди и шпекулации да користи друг начин на изразување.

    Секое добро.
     
    На galapce, Hipster и crimson им се допаѓа ова.
  10. Azriel1

    Azriel1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    406
    Секое добро, навистина. Помалку халуцинации во иднина и поправилна употреба на македонскиот литературен јазик.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Слатко ме изнасмеа Азриел.
    Чисто информативно, имам таблет полн со вируси, спор и не можам коректно да куцам, а друго од каде да седам на нет-немам моментално.
    Нема его, маленкст не знам што, мене не ме дирка ич што ти мислиш конкретно за мене, само ме цитираше па се осетив должна да ти реплицирам.

    У реду е, ние сме игнорантни и целиот свет околу нас е лажен и се преправа. Извини на форумов, не конретизираше па си дозволив да го земам цел форум да не фрлам шпекулации ко тебе.

    Јас среќа пооптимистички сум насторена од тебе, ми се чини дека толку песимизам и параноја делуваат огорчувачки.
    Ја пушти бомата и сега бегаш.
    Тоа ми смета во нашата виртуелност ете и покрај се не сте искрени и директни.
    Вака муабетов ни е ко бабине на чешма.
    Али добро гледам дека не планираш да се изјасниш само продолжуваш да алудираш на небитни факти, туѓи правописи и тоа во два наврати. Супер бегање од темата нема што. Напад је најбоља одбрана, знам.
     
    Последна измена: 13 јануари 2015
    На Annath, Daleron, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Azriel1

    Azriel1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    406
    Никаде не бегам јас Хипстер, не се секирај. Таблетот од 2011-та ти е полн со вируси, подобро што поскоро да преземеш нешто околу тоа, just sayin' :( Олкуцка ви треба за да се расфрлате со навреди. Еготрипери сте, мајке ми.
     
    На danichap и Hipster им се допаѓа ова.
  13. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Еготрипер можда сум,
    можда и не,
    ама затоа имам една цел
    Еуротрипер да бидам јас дебел..

    Шала на страна ако толку ти смета форумов и сметаш дека нема теми за коментирање, има феминки кои продаваат лажен интелект зашто си уште тука?
    Тука па ептен не те сфаќам, батали што не се согласувам со тебе на темава, тоа не ми е јасно.
     
  14. Azriel1

    Azriel1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    406
    Си чекам бе. Да воведат опција за бришење на профилот или слично. Јас не ни коментирам нешто многу тука. Како што може да се забележи, со месеци ме нема.
     
  15. Петре Прличко

    Петре Прличко Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    385
    Зошто мора секое различно мислење да биде протолкувано како навреда, па дури и пријавено кај модератори?

    Ако сте се пријавиле на форум да дискутирате трпете критика, трпете се, но имајте ЉУДСКО во вас длабоко.

    Не е ни тоа толку лошо некој да излаже, не е ни толку лошо некој што лаже за да се лаже и задоволува самиот себе си, не е ни тоа лошо некој што лаже само за да остави позитивен впечаток тука, а со тоа да добие внимание, грижа, пријателство. Има тука и среќни, несреќни, осамени, тажни ликови. Тоа не е проблемот. Нека лажат ако така се чувствуваат подобро, но најголем проблем е дрскоста, безобразлукот, нискоста да кодошиш некој, да обезвреднуваш некој, да споделуваш информации што некој какво-таква искреност ти ги споделил.

    Не можам да сфатам две девојки членови на овој форум да се рчнат за некоја тема, па другата да споделува нејзин Фејсбук, нејзини информации, па пораки во типот:
    -Види ја каква е грда, ја дознав која е, таму живее, со тој се дружи, бла-бла!

    Каква дрскост и безобразлук. Може и да сум најголемо виртуелно ѓубре тука, но никогаш не сум злоупотребил нечија приватност и интимност.

    Колку и да лажеме знајте дека 50% од лагите ни се вистина или она што го посакуваме да е вистина :)

    Сфатете го форумот како место за социјализација, заебанција, некој вид едукација, развивање комуникација, но никогаш не ја претворајте виртуелноста да е ваша реалност. Е, тогаш настанува проблемот.
     
  16. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Azriel1 некогаш сами допринесуваме за тоа дали нешто ќе ни биде интересно или корисно.
    Немам против твоето виртуелно постоење, напротив, можеби треба само малку да ја измениш перцепцијата, да речам да го смениш аголот на гледање на работите.
    Ти си знаеш доволно си голема на крајот на краиштата, само сметам дека далку подобро можеше да се искажеш и издебатираш на темава. Не сум фан на ниски удари под појас, нема да ме дискредитираат лично 10те голтнати букви во пост ако поентата ми е доволно силна и воочлива најмал проблем е тоа.
    Само сакав тоа да го кажам да не мислиш дека случајно не го забележивме обидот за бегање од темата заради немање доволно или воопшто аргументи.
    Очекував поише, ама може па ти си исто една од тие што мачкање очи со интелект а всушност се крие зад просечна особа, можеби од сопствен агол зборуваше за тоа зашто знаеш со сигурност како изгледа ;)
     
    Последна измена: 13 јануари 2015
  17. Azriel1

    Azriel1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    406
    @Hipster, не заборавај дека ти си таа која прва почна со ниски удари под појас. Тоа што јас искажав свое мислење кое не се поклопува со твоето (иако е блиску до реалноста) не значеше дека треба да ме нарекуваш параноична, потресена и т.н. Не значи дека јас немам аргументи ако не сакам да дискутирам, туку јас нема што да се мешам во вашите виртуелни постоења овде. Не би сакала да се препознаам по некое време во постот на Петрета, и да бидам од оние кои директно дискредитирале некого и му 'рчнале таму каде што се знае дека многу ќе го боли - во неговиот „голем“ виртуелен лик во кој вложил толкав труд. Колку и да го заслужуваат тоа, јас не го правам. Напишав општо и накратко, којзнае, можеби тој што ќе се препознае, ќе се подзамисли иако се сомневам. Подалеку не одам.
     
    Последна измена: 13 јануари 2015
  18. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Мене ме иритира кога некој зборува, карикира,се обраќа ама недиректно туку нафрла само одокули, мачката одеше по кровот работава...

    Некој таму влијателни, стари членки популарни ве мачкаат и ве лажат. Го знаеш она од вицот, Имиња колега имиња :D
    Лично ме нервираат такви 'рчканици. Ако имаш да укажеш на некој имај муда и направи го тоа јасно и гласно.
    Јас не викам дека ти може не си у право, можда си, ама се додека не го поткрепиш со конкретен пример ми е само теорија на заговор.
    Тоа сакав да ти кажам, се извинувам јавно за изразот параноична, не му беше местото баш соодветно признавам.

    Ако не сакаш да бидеш искрен до крај не почнувај.Ас симпл ас дет.
    Јадеш бурек, оставаш трошки а не си дал на другарчињата да пробаат по залче и сега ги гледаат трошките и не им е јасно.
    Да се насмееме де, итс нот ди енд оф д ворлд.
     
    Последна измена: 13 јануари 2015
    На danichap, Nausicaa и galapce им се допаѓа ова.
  19. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Mnogu zalno i tragikomicno,koga baranjata za "dostojna"diskusija najcesto se podneseni od nekoj koj ne go primenuva istoto.
    Baska ne ja razbiram navistina paranoicnata opsednatost od toa dali likovite niz forumov se farbaci na naseto veruvanje vo niv ili ne.
    Pogotovo se primetuva niz temite za baranje soveti.Posle desetina svoi postovi i vleguvanje vo diskusija,trudejki da se pomogne na onoj koj bara savet,istiot sovetuvac nosi zaklucok,ma daj batalete ova e sigurno trol.Potkrepeno so citati za istiot kako da sme ja otkrile Amerika pa naveduvame dokazi.
    Dosta cesto se naiduva i na situacii vo koi eden clen pri nemanje argumenti za ponatamosna diskusija od pricina sto se zapletkal vo sopstvena mreza probuva da ne se udavi drzejki se za "nemoj da me citiras","zosto me demnes",a ustvari toj sekogas sosema slucajno e naletan na temata posle tebe.Vo kraen slucaj se baraat i gramaticki greski,a uste poloso e koga pocnuvaat da se koristat navredlivi izrazi.
    Mozebi malku nekomu ke mu izgleda postov off topik no samo sakav da pisam primer dva za likovi od virtuelniot svet vo koj sme site nie prisutni i za koj diskutirame tuka.Tokmu tie likovi se onie koi se isplaseni od nekakva si manipulacija od nekoj drug.A zosto?Sekoj ovde si postoi zasebno,ima pravo na se sto saka,od citiranje,do manipuliranje,iskreno druzenje,na vas samo ostanuva da uzivate odbirajki si go krugot kaj sto se cuvstvuvate prijatno.Namesto da se cuvstvuvate potreseno od nekoj koj isto taka uziva na svoj nacin.Dali manipulira ili ne toa ke ispliva na povrsina bez nie da go forsirame nasiot detektivski nos.
    Zosto se plasime od odredena diskusija probuvajki da go ogranicime sogovornikot koga naseto pretstavuvanjee na forumot e cisto?
    Se spomna duri deaktiviranje na profili.Nema potreba da baram unistuvanje na nesto sto e moe ako tvrdam deka e cisto posocuvajki deka naokolu e polno so likovi od koi treba da se plasime.Ako e taka zosto tie dosega ne se isplasile?
    Ova se samo prasanja i razmisluvanje na moeto kratko prisustvo ovde.Kratko no dovolno za da se primeti deka ni ovde nisto ne e porazlicno od realniot zivot.Samo zavisi koj od nas kako gleda na rabotite.
    Se prasuvam,toj sto ovde se plasi i ne predupreduva,nedostojno gi brani svoite stavovi po pat na agresija(izvrtuvajki ja na sala),od krajnost do krajnost,kako li so istoto se spravuva vo realniot zivot?
    Dali stravovite od tamu se primenuvaat i ovde kako eden vid odbrana i obratno.
     
    На Gordana10, Hipster, danichap и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Azriel1

    Azriel1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    406
    Контрадикторност. Цела тема се гледа како индиректно посочувате, лајкнувате такви мислења, а не ви држи да пишете кој, што и како точно ви пречи. Кога некој што не е од вашата страна, во случајот јас, го прави истото, не ви чини и би сакале малку пикантерии иако знаете дека ќе има плачки ако кажам нешто. Не сакате да читате критики, но би сакале да читате кавги. Тоа е форумот.
     
    На SexiLy му/ѝ се допаѓа ова.