1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Реалност или фантазија ?!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Brooklyn Baby, 15 јануари 2015.

 1. Brooklyn Baby

  Brooklyn Baby Нов член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Дали дозволувате реалноста да ве лиши од секакво задоволсто кое може да биде пружено од фантазијата?
  Како сте одлучени да го поминете животот?


  Што се однесува до мене никогаш не сум сакала работите да бидат толку едноставни. Она убавото сум го гледала во комплицираноста. Мислам дека реалноста се создава под притисок на фантазијата, или пак обратно. Мислам дека тие меѓусебно се поврзани и ја задоволуваат својата егзистенција. Што мислите вие?
   
 2. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.370
  Допаѓања:
  9.306
  Пол:
  Женски
  Јас си фантазирам и фантазирам, и не дозволувам да ме лиши од реалноста барем неколку минути да бидам во мојот фантазиран сон ;)
   
  На Janina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  Јас пак повеќе живеам во реалноста, не дека не фантазирам ама што знам повеќе сакам да живеам во реалниот свет.
   
  Последна измена: 31 јануари 2015
  На angelche16 и Joi им се допаѓа ова.
 4. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  606
  Допаѓања:
  1.995
  Is this the real life? Is this just fantasy?
  Уште oд кoгa знaм зa себе се си фaнтaзирaв нештo, си измислувaв прикaзни, си сoздaвaв ликoви, дури и сaкaв книгa дa издaдaм кoгa ќе пoрaснaм. :lol: А и убaвo е дa си фaнтaзирaш, дa рaзмислувaш нa рaзличен нaчин, мислaм декa е дoбрo вежбaње зa мoзoкoт. Амa фaнтaзирaње мнoгу зa рaбoти oд вистинскиoт живoт не чини. Нa пример зa некoј вaжен нaстaн, ќе си исфaнтaзирaш, ќе изгрaдиш висoки oчекувaњa и ќе се рaзoчaрaш кoгa немa дa се испoлнaт. 8-|
   
  На angelche16 и Umbrella22 им се допаѓа ова.
 5. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.419
  Допаѓања:
  54.708
  Пол:
  Женски
  Секогаш живеам во реалноста , всушност како и секое дете понекогаш сум живеела во фантазиите , ама како растев со реалноста очи во очи , сватив дека реалноста колку и да е сурова или лоша или добра , дека тоа е тоа што всушност си ти и треба да одиш по тој одреден пат, сите знаеме дека во фантазијата може да си се она што неможеш да си реално или да го имаш тоа кое го посакуваш а не можеш ,не е на одмет човек да си пофантазира онака навечер чисто да се опушти ако е под стрес , само под начин утрото кога ќе се разбуди да се врати во реалноста и да ја остави фантазијата, каде што и е местото всушност нели :D
   
 6. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.685
  Допаѓања:
  14.358
  Пол:
  Женски
  Мислам дека не постои човек што има поразвиена фантазија од мене.
  Понекогаш фантазирам одредени работи толку живописно, толку детално и реално што ми се случило да се расплачам да сум длабоко тажна, или да сум возбудена и среќна и слично..
  Кога бев помала ми беше многу страшен овај факт. Си мислев дека го губам разумот...
  Често ненамерно фантазирам, се исклучвам, буквално не сум тука туку во сопствениот ум.
  И иако тоа знае да биде понекогаш релаксирачно и тепање на време, може да е и скроз обратното од тоа...
  Како и да е, битно е да се знае границата помеѓу нив две. :D
   
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.121
  Допаѓања:
  76.434
  Пол:
  Женски
  Некогаш бев фантазер. Денес сум реалист. Сурово но тоа е тоа.
   
 8. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.089
  Допаѓања:
  163.461
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Always remember that! :nod:
  Фантазер сум со тапија and proud of that. Животот не би имал смисла без замислени желби и соништа, и надеж за нивно остварување... :*:
   
  На Peperutce1115, theowndemon и Rama им се допаѓа ова.
 9. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.542
  Допаѓања:
  6.308
  Фантазер и идеалист at heart. Не ретко тие фантазии ми се обиваат од глава и тоа доведува до разочараност, но сепак убаво ми е да си живеам во некој мој, мал свет, што знам дека е само и само моја лична сопственост, без никој да може да влезе во него, со некои свои правила и уживам во него.
  Иако секако имам touch with reality, не сум тотално изгубена, чат-пат си го подигам главчето и излегувам во реалниот свет, завршувам некоја обврска/муабет што треба и после пак си се враќам во мојата среќна идила. :D
  Ова звучеше психо... ама не, ок сум, most of the time. :lol:
   
  На Peperutce1115, theowndemon, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Понекогаш е многу убаво да се фантазира, да се замислуваат убави нешта и ситуации, тоа расположува и дава надеж. Се разбира дека не треба да се претерува со фантазии.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
 11. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.126
  Допаѓања:
  43.681
  Пол:
  Женски
  Секогаш реалност.